Emzirme döneminde diyet

 

Enerji vermek ve iyi bir süt tedariği sağlamak için, normalden daha hafif yemeli ve içmelisiniz ve çok yorgun veya yoğun olduğunuz için öğünleri atlamamalısınız. İstediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz fakat eğer sarımsak, köri gibi biberli baharatlı yiyecekler veya aşırı turunçgil meyve aldığınızda bazı bebeklerde gaz yapacak ya da rahatsız ola­caklardır. Yeterli miktarda sıvı alın.

İlaçlar ve emzirme

Reçetesiz ilaçların çoğu emzirme dönemi için güvenlidir ama kesin­likle reçeteyi okuyun, emziren anneler için uygun olup olmadığına bakın ve muhakkak doktorunuza başvurun. Bazı ilaçlar (örneğin an­tibiyotikler) bebeğinizi ishal yapabilir ya da onu gaz veya karın ağrısı ile rahatsız edebilir. Bu bebeğinize zarar vermemelidir fakat eğer çok kötü bir şekilde etkilenirse, doktorunuza ya da eczaneye başvuru­nuz.

Göğüs ameliyatı

Bazı kadınlar göğüs ameliyatından sonra emzirebilirken (örneğin, kötücül ya da iyi huylu tümörü almak, göğüs büyütme ya küçültme) bazıları emziremeyebilir. Öncesinden göğüs ameliyatının nasıl etkile­yeceğini bilmek imkansız olsa da, bütün annelere emzirmeyi dene­melerini tavsiye ederim ama yapamazlarsa, kendilerini kötü hisset-memeliler.

Emzirme nasıl çalışır

Göğüsler bebekler için süt üretebilecek yapıdadır ve çoğu memeler düzgün çalışır ve bebeğiniz için yeterli sütü sağlar. Ancak, bazı meme­ler diğerlerinden daha iyi çalışabilir ve iyi bir süt tedariğinizin olması genelde şansa bağlıdır. Bazı anneler kolaylıkla üç bebeği emzirebilir­ken, bazıları bir tanesini emzirmekte bile zorluk yaşar. Göğüs boyutu­nun süt üretimi ile hiçbir ilişkisi yoktur.

Meme sütü arz talep üzerine üretilir. Yani memeleriniz bebeği­nizin ihtiyaçlarına göre hareket eder. Ne kadar beslenirse, o kadar süt üretecektir. Ne kadar az beslenirse, o kadar az üretecektir. Bu neden­le, memelerinize doğru mesaj vermek için emzirme başarısı önemli­dir. Eğer beslenmeleri kaçırır ya da sıvıyla doldurursanız, memeleriniz bir karmaşa yaşayacak ve kesinlikle üretimi kesecektir. Bebeğinizi her aç olduğunda beslediğinizde (onu belli bir programa zorlamaktansa, bkz 58) memeleriniz ihtiyaca göre süt miktarını azaltacak ya da artı­racaktır.

Süt fışkırtma refleksi

Bu bebeğiniz beslendiğinde memelerden sütün akışını sağlayan bir mekanizmadır ve süt akışının hızını etkilemektedir. Bu anneden an­neye değişir. Kimisinde akış hızlı iken, kimisinde yavaştır. Çoğunluğu­nun normal veya ortalama bir akışı vardır. Süt fışkırtma refleksi üze­rinde hiçbir kontrolünüz yoktur ve bu da şansa bağlıdır. Fakat bunu bilmelisiniz çünkü bu bebeğinizin memelerinizden ne kadar zaman­da yeterli süt alacağını gösterir. Eğer hızlı bir süt fışkırtma refleksi var­sa, bebeğiniz 10 dakika gibi kısa bir sürede yeterli sütü alacaktır ama eğer yavaşsa, bebeğinizin yeterli süt alması 20 dakikadan bir saate kadar uzayabilir.

Bir göğüs ya da iki?

Her beslenmede sadece bir göğsü kullanmak çok fazla süt üreten an­neler için uygun olabilir fakat çoğu kadın bir göğsün bebekleri için yeterli sütü sağlamadığını görmüştür. İşte yapmanız gerekenler:

Düzgün bir şekilde emmeye devam ettikçe birinci göğüste bes­lenmesini sağlayın

Daha sonra göğsünüzden ayırın ve onu çevirin

Eğer tamamen beslendiyse, onu uykuya yatırabilirsiniz.

Eğer hala açsa, ikinci göğsü uzatmalısınız.

Artık ikinci göğüsten de istemediği zaman, onu uykuya yatırabi­lirsiniz.

Başlama göğsünüzü sürekli değiştirin, böylelikle iyi bir süt üreti­mi sağlamak için yeterli uyarıyı her iki göğüste almış olur.

İyi bir beslenmeden sonra, bebeğiniz kendini rahat hissedecek ve bir süre beslenme ihtiyacı hissetmeyecektir. (Ortalama 3-4 saat). Eğer bunu yapmazsa, muhtemelen daha fazla süte ihtiyacı vardır ve bir süre daha onu emzirmeniz gerekecek. Yeterli sütü aldığında, tat­min olacaktır.

Çoğu anne başlangıçta sadece bir göğsü kullanacaktır fa­kat sonra bunun yeterli olmadığını görecek ve her ikisini de kul­lanacaktır. Bu yüzden değişimlerin olabileceğini ve buna göre düzenli ayarlamaları yapmanız gerekeceğini bilin.


Doğumdan sonraki ağrılar

Emzirme rahmin daralmasını sağlar ve bazı kadınların kramp tarzında karın ağrıları yaşamasını sağlar. Bu normalde doğumdan sonraki ilk günlerde olur fakat eğer ağrı çok yoğun ve acılı ise, hafif bir ağrı kesici almak iyi olacaktır.

Not: Herhangi bir ilacı almadan önce mutlaka reçeteyi okuyunuz ve emzirme döneminde uygun olup olmadığını kontrol ediniz.

Kaynak: Pratik Emzirme Rehberi

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın