Sütü çoğaltmayı denemek

Çocuklarını emzirmeyi içten isteyip de başaramayan ka­dınları işitmişsinizdir. Çağdaş uygarlığın, emzirmeyi engelleye­cek bir yığın psikolojik ve maddî sebep yarattığına şüphe yok. Muhakkak ki, sinir ve stres, emzirmeye engel olur. Ama sütün kesilmesine sebep olan en önemli unsur bu değildir. Annelerin sütü çoğu kere yanlış metotlar yüzünden kesilir.

Bu konuda önemli üç unsur vardır:

1. Mümkün olduğu kadar suni gıdadan kaçınmak.

2. Çabuk ümitsizliğe kapılmamak.

3. Süt gelmeye başladıktan sonra bebeği mümkün olduğu ka­dar çok emzirmek.

Eğer bebek hayatının ilk üç dört gününde suni gıda ile bes­lenirse, daha sonra anne sütü emmesi ihtimali yarı yarıya zayıf­lar. Suni gıda ile tatmin olan bebek, memeleri zorlamayacaktır. Bu sırada susuz kalmaması için verilecek sade suyun buna bir etkisi yoktur. Annenin sütü gelmeye başladıktan sonra, bebek kilo kaybetmekte devam etmiyor ve tatmin olabiliyorsa, suni gı­dayı terk etmek akıllıca bir iştir.

Bazen, bir anne, tam sütü geleceği sırada ümitsizliğe kapı­lır. Bu çok yanlış bir şeydir. Böylece anne sütün gelmesine fırsat vermemiş olur. Beşinci günde, herhangi bir emzirmede 50 gram emebiliyorsa, büyük bir ihtimalle süt gelecek demektir. Bu sıra­da etrafındakilerin de anneye cesaret vermeleri gerekir.

Gece emzirmelerinde de, her iki memeyi birden (tabii me­me başları şiş ve çatlak değilse), bebeğin istediği kadar vermek doğru olur. Hatta ilk günlerde, süt gelsin diye sık sık da emzirilebilir. Unutmayın, bebek ne kadar sık ve iştahlı emerse, süt o kadar çabuk ve bol gelecektir.

Bebek, anne sütünün yetersizliğinden durmadan ağlayabi­lir, kilo kaybedebilir, hatta ateşlenebilir. Böyle durumlarda, sık emzirmeye başvurulmalı ama bu da göğüsleri yara, anneyi has­ta etmeye vardırılmamalıdır. Çaresizlik kesinleşince, doktorun tavsiye edeceği bir mamaya başvurulur.

Eğer anne bir hastanede ve doktorla sürekli iletişim halin­deyse, aşağıdaki sorular doktora sorulmalıdır:

1. Bebek ne kadar zaman yetersiz anne sütünü içerek yaşaya­bilir? Suni gıda ne zaman gereklidir?

2. Annenin göğüsleri ne kadar sık emzirmeye dayanabilir?

3. Anne bir gecede kaç kere uyandırılmalıdır?

4. Bebeğin programı ne olacaktır?

5. Program ne zaman değişebilir?

Önemli olan nokta şudur ki, bizzat doktor bile bu sorulara ce­vap verirken annenin emzirmeye karşı olan tutumunun etkisi altın­da kalacaktır. Eğer anne, ona emzirmeye kararlı olduğunu söyleye­cek olursa, sanırım doktorun tavsiyeleri biraz değişik olacaktır.


Eve geldikten sonra, sütü arttırma çabası

Diyelim ki hastanede bebeğinizi sık sık emziriyor ve her seferde iki göğsünüzü birden veriyordunuz; ama emdiği süt yine de ona yetişmiyordu. Doktor suni gıdanın da gerekli olduğuna karar verdi. Mesela bebek, her iki göğsünüzü de emdikten sonra ancak 40 gram almış oluyor ve 40 gram da suni gıda alması gerekiyordu. Doktorunuza eve döndükten sonra da göğüslerinizi zorlamakta devam edeceğinizi ve bebeğinizi yavaş yavaş sadece anne sütüyle besleyeceğinizi söylediğinizi de farz edelim.

Bazen anne eve geldiği için o kadar sevinir ki, süt kendili­ğinden artar ve bununla tatmin olan bebek şişenin yüzüne bile bakmaz. Ama çoğunlukla, doktor, böyle durumlarda, suni gıdanın miktarını azaltarak, çocuğun daha büyük bir iştahla emmeşini sağlamayı gerekli bulur.

Eve gider gitmez, şişelerdeki mamayı her gün yarım gram azaltarak, yavaş yavaş şişeyi terk edin. Ne olacak? Mamayı azaltır azaltmaz, bebek daha erken acıkacaktır. Ona ister dört, ister üç, ister iki buçuk saatte bir olsun, ağladıkça meme verirsi­niz. Sık emzirme, memelerin daha fazla süt yapmalarını sağla­yacaktır. Bu sırada annenin kendisine çok iyi bakması, her ne pahasına olursa olsun kendisini yormaması gerekir. İyi yemek yemeli, keyfinin istediğini yapmalıdır.

Anne sütü kısa bir zaman için azalınca ne yapmalı?

Anne çok yorulur, sinirlenir ya da hastalanırsa, sütün mik­tarı belli bir süre için azalır. Bu, çoğunlukla annenin hastaneden geldiği ilk ya da ikinci gün olur.

Anne sütüyle beslenen bir çocuk, vaktinden evvel uyanıp ağlarsa, aç olduğunu belirtecek hareketler yaparsa ve elini em­meye başlarsa, annenin ilk aklına gelen, bebeğin yardımcı ma­maya ihtiyacı olduğudur. Bana kalırsa, emzirmeye devam et­mek isteyen bir anne için böyle düşünmek hiç de doğru bir şey değildir. Bazen yardımcı mama bebeği öylesine tatmin eder ki, bebek, annesinin göğsünden süt emmekten soğur. Sonuç olarak da süt kesilir.

Bebek doymadığı zamanlarda, yardımcı mama vereceğini­ze, onu daha sık besleseniz iyi olur. Bunun daha önce de söyle­diğimiz gibi göğüslere de faydası olacaktır. Genel olarak, böyle durumlarda, iki üç gün içinde, süt eski haline gelir ve bebek dört saatlik programına döner. Ama mesela, belli bir saatte, di­yelim saat 18'de bebek daima doymuyor ve acı acı ağlıyorsa, ona o saatte yardımcı bir mama vermek doğru olur. Aleyhinde olduğum şey, muntazam olarak, günde iki ya da üç kere yar­dımcı mama vermektir.

Eğer, dört beş günlük sık emzirmeden sonra, bebek hâlâ açsa ve kilo alamıyorsa, muntazam bir yardımcı mamaya ihtiyaç var demektir. Hatta bebeği tamamen memeden kesmek daha doğru olur.

Kaynak :Bebek bakımı ve çocuk eğitimi  - Dr. Benjamin Spocks

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın