Emzirmenin yararlarıemzirmek

Emzirme doğaldır. Genel bir kural olarak, elinizde daha iyi olduğunu kesin olarak bildiğiniz bir metot olmadıkça, her şeyi tabiî olarak yapmak daha iyidir. Anne sütünün pek çok faydası vardır. Öncelikle anne için faydalıdır. Bebek memeyi emdikçe, vajinal kontraksiyonlar (kasılmalar) hızlanır. Bu, vajinanın eski durum ve yerine dönmesini çabuklaştırır. Psikolojik olarak an­neyi bebeğine yaklaştırır. Anne bebeğine onun için hayati olan bir şey verdiğini hisseder. Bu duygu çok güzel bir şeydir. Meme emmenin bebeğe de büyük bir emniyet duygusu verdiği psiko-loglar tarafından belirtilmektedir.

Anne sütü bebeği birtakım hastalıklardan korumaktadır. Anne sütüyle beslenen bebeklerin mideleri suni gıdayla besle-nenlerinkinden daha sağlam olur. Anne sütünün en büyük avantajı da her zaman saf ve temiz olmasıdır. Bebeğin midesini bozmasına imkân yoktur, çünkü mikropsuzdur. Pratik bakım­dan, şişeleri kaynatmak, mamayı pişirmek, ölçmek için harca­nan zaman kaybını önler. Her zaman sözü edilmeyen bir başka faydası daha vardır emzirmenin. Bebeğin emme içgüdüsünü tatmine yarar. Memede, istediği kadar emebilirken, şişedeki mama bitince anne onu alır. Bu yüzden anne sütü emen bebek­ler arasında, parmak emenlere daha az rastlanır.

Diyelim ki, bebeğinizi emzirmek istediniz ama sütünüz ye­tişmedi. Bunun bebeğe büyük bir zararı olacak mı? Eğer mama­sını temiz olarak hazırlar, şişelerini düzenli kaynatırsanız, muh­temelen bebeğinize suni gıda daha çok yarayacaktır. Yalnız doktorunuzla her zaman görüşmeyi ihmal etmemelisiniz. Ve, eğer, bebeğinize şişesini verirken, onu emziriyormuş gibi kuca­ğınıza alırsanız, o zaman psikolojik bakımdan da tatmin olacak­tır. Anne sütünün değeri hakkında hem doktorlar, hem de psi­kologlar tarafından o kadar çok şey yazılmıştır ki, çocuğuna süt veremeyen anneler, çoğunlukla aşağılık kompleksine düşerler. Buna hiç gerek yoktur, çünkü düzenli verilen suni gıda da anne sütü kadar besleyicidir.

Emziren anne, çok kere, alışık olduğu yemekleri yemeye devam edebilir. Meselâ, herhangi bir yemeğin bebeğe dokun­duğunu, hiç kimse ispat edememiştir. Ara sıra, belli bir yemeği annenin her yiyişinde, bebek rahatsız olursa, o yemeği yeme­mek gerekir. Bazı ilaçlar süte geçerler ama çoğunlukla bu bebe­ğe zarar verebilecek bir miktarda olmaz.

Emzikli anne sinirlenirse, bu kısa bir süre için sütün çekil­mesine sebep olabilir. Bazen de bebeğe etki ettiği görülür. Bazı kadınlar, emziklilik süresince regl olmazlar. Bazıları düzenli olarak, bazıları da düzensiz olarak olurlar. Annesinin her regl oluşunda sütünü katiyen emmek istemeyen bir bebek biliyo­rum. Kimi bebekler de bu devre boyunca sinirli ve huysuz olur­lar.

Eğer emzikli bir anne, evden dört saatten daha fazla uzak kalmak istiyorsa, bebeğe, günde bir defa suni gıda vermekte hiçbir sakınca yoktur.

Önemli olan, annenin emziklilik müddetince bebeğin süt­ten aldığı elemanları ihtiva eden yiyecekler yemeye dikkat et­mesidir. Bebeğin kemiklerinin hızla kuvvetlenebilmesi için, süt­te çok fazla kalsiyum bulunur. Eğer anne, yeter derecede kalsi­yum almıyorsa, göğüsler, kalsiyum ihtiyacı için kemiklerden yararlanacaktır. Anne, bebeğin emdiği kadar, hatta biraz daha fazla süt içmelidir. Eğer sütü sevmiyorsa, sütlü tatlılar, muhal­lebiler halinde pişirilmelidir. Kilo almamak için de nişastalar­dan kısmalıdır. Ayrıca her gün; sebze, salata, meyve, et, balık yahut tavuk eti, yumurta ve ekmek yemeli, B kompleks vita­minleri almalıdır. Bunlar onun vitamin, protein, tuz, ihtiyaçları­nı karşılayacaktır. Kalsiyumun işine yaramasını kolaylaştırmak için D vitamini de kullanmalıdır.

Kaynak :Bebek bakımı ve çocuk eğitimi  - Dr. Benjamin Spocks

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın