Beslenmebebek beslenmesi

Birinci yıl boyunca, bebeğinizin aç olduğu için uyandığını, yemek istediği için ağladığını kabul ediniz. O kadar heyecanlıdır ki emzik ağzına değer değmez, titrer. Annesinin memesini em­diği zaman ne kadar zevk duyduğunu fark edebilirsiniz. Bazen aniden terler. Memesini birden ağzından çekecek olursanız, müthiş bir şekilde ağlamaya başlar, istediği kadar emdikten son­ra da karnını doyurmaktan son derece memnun, uykuya dalar. Uykusunda bile, rüyasında meme emiyormuş gibi hareketler yapar. Bütün bunlar beslenmenin ona ne kadar zevk verdiğini göstermeye yeter. Dünya hakkındaki ilk fikirlerini, onu besleyen insandan edinir.

Anne bebeğini daha fazla emmesi için zorladıkça, bebek memeden ya da mamadan soğur. Bu zorlamadan kaçabilmek için karnı doymadan uyumaya başlar. Ya da isyan edip huysuz­laşmayı huy edinir. Yemesi için ısrar edilen çocuk, mutlaka ha­yatı biraz daha az seven bir insan olacaktır.

Bu sebeplerden dolayı, canı yemek istemeyen bir bebeği zorlamayın. Bırakın istediği kadar yesin ve sizi bir dost gibi gör­sün. İlk yaşı içinde bu onun için çok önemlidir.

Emme içgüdüsü

Bebek iki sebepten dolayı mamasına bağlıdır. Bir kere kar­nı açtır, ikincisi de emmeyi çok sever. Eğer ona yeter derecede yemek verdiğiniz halde, emme ihtiyacını tatmin etmesine fırsat vermiyorsanız, mutlaka ya parmağını, ya elini, ya elbiselerini emmeye başlayacaktır. Ona istediği kadar emmesi için fırsat ve­riniz.

Bütün bebekler, doğar doğmaz kilo kaybederler. Ama iki üç gün içinde, aniden gelişmeye başlarlar. Küçük ve prematüre çocuklar, daha geç ve daha yavaş kilo alırlar. Çünkü fazla ye­mek yiyemezler. Doğum kilolarını bulmaları birkaç hafta sürer.

Ama bu onlara en küçük bir zarar vermez. Bir kere kilo almaya başlayınca, her şey yavaş yavaş yoluna girecektir. Anne sütüy­le beslenen bebekler, suni gıda alan bebeklerden daha yavaş ki­lo alırlar.

Bazı anne babalar, bu kilo kaybına boş yere üzülürler. Be­beğin ağırlığı artacağı yerde azalınca ümitsizliğe kapılırlar. Ama bu sadece iki üç günlük bir şeydir. Mühim olan bebeklerin anne sütü ya da mamaya iyice alışana kadar, susuz kalmaması için, günde en az elli gram su içmesidir.

Bu kilo kaybı hususunda heyecanlanan anne, bu yüzden sütünü de kesebilir. Şöyle ki, bebek bir an önce şişmanlasın di­ye, sütü olduğu halde ona suni gıda verir ve emzikten içmenin kolaylığına alıştırırsanız, memeyi isteksizce eme eme sütü geri­letir. Bazı hastanelerde, bebeğin kilosundan anneye hiç bahse­dilmez. Ama bu da işe yaramamaktadır. Heyecanlı ve meraklı anne, daima en kötü şeyleri düşünür. Önemli olan, annenin bu kilo kaybının ne kadar doğal olduğunu bilmesidir.

Kaynak :Bebek bakımı ve çocuk eğitimi  - Dr. Benjamin Spocks

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın