Uyarı : Her bebek kendine özeldir. Her bebeğin gelişimi farklılık gösterebilir. Bu bilgiler, ortalama bir bebeğin gelişim düzeyi örnek alınarak anlatılmıştır. Aşağıdaki makalede 0-3 yaş bebek gelişimi hakkında bilgiler bulabilir, büyüme eğrisini kendi bebeğiniz üzerinde değerlendirebilirsiniz.

Yeni bebeği olmuş anne babaların en sık karşılaştığı sorular "Kaç kilo doğdu?... Boyu ne kadar?" dır. Bu sorular aynı zamanda bebeğin gelecekteki büyüme seyrine yönelik tahminlerin de ilk verileri olarak kabul edilir. Örneğin 52 cm'den daha uzun bir bebek dünyaya geldiyse, ileride uzun boylu olacağı düşünülür. Oysa bu tahminler tam anlamıyla bilimsel gerçeklerle örtüşmüyor. Çünkü büyüme anne karnından başlayıp ergenlik döneminin sonuna kadar devam eden bir süreçtir. Üstelik sabit bir tempoda izlemez. Bazen yavaş bazen hızlıdır. En hızlı büyümenin görüldüğü iki donem vardır; süt çocukluğu ve ergenlik.

Ancak büyümede temel etken; genetik özelliklerdir. Beslenme, hastalıklar, egzersiz gibi sosyal ve psikolojik etkenler de büyümeyi etkiliyor. Yani çocuğun kendi genetik özelliklerine uygun bir büyüme göstermesi için çevresel şartların da uygun olması gerekiyor. Araştırmalar çocuğun büyümesinde genetik ve çevresel etkenlerin paylarının yaklaşık yarı yarıya etkili olduğunu gösteriyor.

Uzmanlar doğum sonrası büyümeyi izlemek için temel olarak 3 ayrı kriter kullanıyorlar; boy, kilo ve baş çevresi ölçümü. Bu 3 kriterin belirli aralıklarla izlenmesi bebeğin sağlıklı büyüyüp büyümediğine yönelik ipuçları olarak değerlendiriliyor. Bu da bir çeşit grafik tabloları üzerinde büyüme eğrileri olarak inceleniyor. Uzmanlar buna persantil adı veriyor.

Ancak büyüme (persantil), çeşitli nedenlerden dolayı toplumdan topluma farklılık gösteriyor. Örneğin bir Alman ile bir Çinli çocuğun büyüme eğrileri birbirinden farklı, işte bu yüzden her toplumun kendine özgü büyüme eğrileri, çeşitli araştırmalar sonunda ortaya çıkıyor ve doğan her bebek bu eğrilere göre değerlendiriliyor. Elbette ülkemize özgü büyüme eğrisi de var...

Ancak bu sayısal değerleri vermeden önce, uzmanların kullandığı 3 kriterlere ilgili bazı önemli noktaları bilmenizde yarar var.

Kilo

Bebeğin kilosu, pek çok anne için çok önemli bir konudur. Gerçekten de büyüme açısından kilo önemli bir kriter. Ancak bebeklerin birbirinden farklı kilolarla doğduğunu ve doğum kilosunun, gelecekteki kilosunu belirlemediğini bilmek gerekiyor. Örneğin 4 kilo üzerinde doğmuş iri bir bebeğin ileride obez olacağı söylenemez ya da doğum tartısı 2 kilo olan bir bebeğin ileride zayıf bir çocuk olacağı öngörülemez. Çünkü kilo alımı pek çok faktöre bağlı. Özellikle hamilelik döneminde yaşanan çeşitli sorunlar ya da durumlar doğum kilosunu etkiliyor. Örneğin, diyabetik (şeker hastalığı) annenin bebeği oldukça kilolu ve iri oluyor. Buna karşın ikiz, üçüz gibi çoğul hamileliklerde, annede hipertansiyon, placenter yetersizlik gibi başka sorunlar bebeğin düşük kiloda dünyaya gelmesine yol açabiliyor. Ancak farklı düşük doğum kilosunda veya düşük değerlerde doğan prematüre bir bebek akranlarından çok daha hızlı kilo alıp yüksek tempoda büyüme grafiği gösterebilirken diyabetik anne çocuğu da ilk ayda doğum kilosunun altına bile inebiliyor.

Sağlık sorunlarının bulunmadığı normal bebeklerde, doğum sonrası kilo almasında genel bir eğilim olduğu da bilinen gerçeklerden biri. örneğin, süt çocukluğu döneminde bebekler, ilk yılın sonunda doğum kilosunun üç katına ulaşıyor, ikinci yılda ise bu artış, doğum kilosunun dörtte birine düşüyor.

Ancak yetersiz beslenme nedeniyle kilo alımında düşüklük görülmesi, ülkemizde ciddi sorunlardan biri. Özellikle ilk bir yıl içinde, bebeğin yeterli anne sütü alamaması ya da erken ve yanlış besinler verilmesi gibi beslenme hataları, persantil eğrileri ile yapılan değerlendirmelerde kolayca tespit edilebiliyor. Uzmanlar, bebeğin ağırlık eğrisinde birkaç ay düşme gözlüyor ve bu kaybın sonraki aylarda sıçrama ile dengelenmediğini saptıyorsa, yetersiz beslendiğini saptayıp müdahale edebiliyorlar. Beslenme bozukluğu çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırladığı gibi boy uzunluğunu da etkiliyor. Özellikle yaşamın ilk yılında ortaya çıkan beslenme bozukluğu ya da yetersizliği, ileriki yıllarda boyun kısa kalmasının nedenlerinden biri olarak görülüyor.

Baş çevresi

Zamanında doğmuş bebekte, baş çevresi 35 cm. kadardır. Sağlıklı bir bebekte başın büyümesi, beynin büyümesini yansıttığı için önemli bir kriterdir. Genel olarak 3. ayda 40.5 cm, 6. ayda, 43 cm, 1 yılın sonunda ise 46 cm kadardır. 1 yaşından sonra baş çevresinin
büyümesi yavaşlıyor. Ancak uzmanlar baş çevresinin gelişiminin genetik özelliklere bağlı olduğunu belirtiyorlar. Bazı bebekler genetik olarak büyük ya da küçük kafatası yapısına sahip olabilirler.

Ancak baş çevresinin aşırı büyümesi ya da küçük kalması da çeşitli hastalıkların belirtisi olabiliyor. Bunlardan biri Hidrosefali. Beyin omurilik sıvısının dolaşım sorunu olan hidrosefali hastalığı baş çevresinin normalden hızlı büyümesi ile tespit ediliyor. Bu bebeklerin yeni doğan döneminde ortalamadan daha büyük baş çevresi oluyor ve olması gereken persantil eğrisinin dışında kafasının hızla büyümesi, uzmanlara hidrosefaliyi düşündürüyor. Ancak baş çevresinin büyüme hızının düşük olması da başka sorunların belirtisi olabiliyor.

Boy

Genel olarak bebekler 50 cm civarında doğuyor ve ilk yıl genetik özelliklerinin dışında gelişiyor. Ancak bir yıldan sonra genetik yapılarına özgü persantil değerlere yaklaşıyorlar. Ancak doğum tartısı gebelik süresine göre düşük olarak doğan ve ilk 2 yaşta büyümede akranlarını yakalayamayan çocukların boylarının kısa olacağı biliniyor.

Uzmanlar, ülkemizde her yüz çocuktan 3 ile 15'inin kısa boylu olduğunu söylüyorlar. Ancak bunların yüzde 80-85'ini normal kısa boy olarak kabul ediyorlar. Yapısal ve genetik nedenlerle ortaya çıkan normal kısa boyluluk, toplumumuzda en sık görülen boy kısalığı. Ama bu çocukların boyları kısa olsa bile persantil eğrilerine göre, büyümeleri, normal hızında devam ediyor.

Bebekler 2-3 yaş civarında ise, kendi genetik özelliklerini yansıtan persantil değerlere ulaşırlar. Örneğin 2 yaşında boy bakımından 10. persantil değerine uyan bir çocuk, çoğu zaman 4-5 yaşlarında da o yaşa uyan 10.persantil eğrisi üzerinde bulunuyor. Çocuğun bulunduğu eğriden ayrılması, örneğin 50. persantilde giderken 10. persantile düşmesi, araya büyümeyi engelleyen bir olayın (hastalık, beslenme bozukluğu, psikolojik bozukluk) girdiğinin göstergelerinden biri.

Normal büyüyen bir çocuğun boyu 6-12 aylıktan sonra genetik potansiyeline uygun bir persantil değerine yaklaşmaya başlıyor. Genellikle 2-3 yaşlarından sonra anne-baba boyu ile çocuğun boyu anlamlı bağlantı gösteriyor. Bu nedenle boy uzunluğunu değerlendirirken , çocuğun persantil eğrisindeki konumunun anne ve babanın boy ortalamasını yansıtan hedef boya uygun olup olmadığını saptanması çok önemli.

Hedef boyu hesaplarken her toplumun kendi standartlarına göre kadın ve erkek boyu arasındaki farkı göz önüne almak gerekiyor. Kadın ve erkek arasındaki bu fark, Türk toplumu için 13 cm. Bu nedenle bir kız çocuğunda hedef boy, |(bababoyu-13 cm) + anne boyu/2], erkek çocuk için hedef boy, [Anne boyu + 13) + Baba boyu/2] formülü ile hesaplanıyor.

Makalenin Kaynağı: Anne Bebek Dergisi

 

Yorumlar (62)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kilosu çok önemli diil ya sağlıklı olsun yeter];D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim oğlum 30 haftalık doğdu 1400gr 40 c doğdu şimdi 17 aylık boyu 85 kilosu 10.5 sizce azmı bana kilosu çok az geliyo doktor nekadar iyi desede annelik işte

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kilosu çok önemli diil ya sağlıklı olsun yeter];D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim oğlum 30 haftalık doğdu 1400gr 40 c doğdu şimdi 17 aylık boyu 85 kilosu 10.5 sizce azmı bana kilosu çok az geliyo doktor nekadar iyi desede annelik işte

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim oğlum şuan 11 aylık kilosu 13.5 boyuda 75 cm sizce normalmi kilosunu biraz fazla diyolar ama şuan yürümeyede başladık

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızımda 2008 yılında prematüre doğdu.1780 gr 39cm.gelişimi ancak iki yaşından sonra yaşıtlarına az da olsa yaklaştı.beslenme çok önemli. bizim yeme sorunu olduğu için gelişimi yavaş ilerliyor.doktorlar da zaten iki yaşından sonra arayı kapatır diyor.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merabalar benim 21 aylık bir kızım var boyu bence gayet normal 85 cm kilosu ise 16.5 hızlada kilo alıyor buna göre bir degerlendirme yapıp cevap yazabilirmisiniz saygılarımla.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

KIZIM 2 YASINDA 86 SANTIM VE 13 KILO NORMALMI ACABA

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim kızım 2.500 kilo doğdu.şu an 2 yaşında 11 kilo ve 86 cm uzunluğunda.yemesi iyi ama çok hareketli.kilo alamıyor.gelişimi normalmidir

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

mereba benim kızım 2 yaşında ve 9,5 kilo boyu 85 cm ama akalaz
ya hastası kilo alımı çok yavaş ve iştahlı olmasına rağmen kilo çok az alıyo buna hastakığımı sebep lütven yardımcı olun cevabınızı bekliyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 3 yaşında kilosu 12 boyuda 83 iyimidir arkadaşlar

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım 29 aylık boyu 88 kilosu 12,5 acıba normalmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 18 aylık 9 kilo hiç kilo almıyor çok iştahsız çok hareketli napmalıyım yardım edersiniz sevinirim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oğlum 28 aylık 11 kilo dr normal diyor ama bana iraz zayıf geliyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim oğlu 4aralık 2008 de 1900 gr doğdu şuan 31 aylık boyu 92 cm kilosu 13.5 herşey normal diyorlar ama etrafımdaki insanlar oğluma çok zayıf diyorlar çokda hareketli gerçekten yaşına göre zayıfmı cevabınızı bekliyorum teşekürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 7 ayılık ve yaklasık 7 kg sızce normal mı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim kızım 18 aylik boyu 80 cm kilosu 8.300 gr çok zayıf doğum kilosu 4.40 gr boyu 54 cm olduğu halde böyle çok yavaş ilerliyor ne yapacagımı bilmiyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ilk doğduğunda 3 kilo 900 qr 52 cm di.şimdi 13 aylık boyu ve kilosu ne kadar olmalıdır... lütfen yanıtlarınızı bekliyorum...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oğlumun yaşı 4 boyu 58 cm.pipisi normalden büyük galiba.oda beze zor sığıyor.altına yaptığı zaman kilosu 16 oluyor altını değiştirdiğimde kilosu yaklaşık 13 kilo civarı oluyor.iştahı çok açık ama hiç bir şey yemiyor.kafaya fazla takmayın olacağına varır herşey.................

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oglum 36 haftalık 13 kilo 94cm boy kilosu az vitamin kullanıp faydasını gören varmı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oğlum 3 yaşında bişey yemiyor çok zayıf ne yapmalıyım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

berhaba üç yaşında oğlum var kalbinde delik var 17 kilo sizçe normalmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

önemli olan çocuğun boyu ve sağlığı kilosu çok da önemli değil

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

3 yaşındaki bir çocuk kaç aylık olur???

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızımda küçük doğdu1.200 gr , 37 cm , reflüsü vardı.Bu nedenle çok zor zamanlar geçirdik.şuan 32 aylık 12700 gr 94 cm bu nedenle bebeği reflüsü olan arkadaş için söylüyorum sakın korkma ve panik olma ltf.İştahsızlık biz de halen devam ediyor.]çok olmamakla beraber}Yurt dışında yaşıyorum orada kızımı götürdüğüm doktor ısrarcı olmayın kendi yemek yemeği teklif etsin dedi. Biz de careyi onda bulduk. Mide rahatlatıcı ekşimeyi önleyici ilaçlar var. Reflümüz geçtiği halde bazen kullanıyorum...

benim kızımda küçük doğdu1.200 gr , 37 cm , reflüsü vardı.Bu nedenle çok zor zamanlar geçirdik.şuan 32 aylık 12700 gr 94 cm bu nedenle bebeği reflüsü olan arkadaş için söylüyorum sakın korkma ve panik olma ltf.İştahsızlık biz de halen devam ediyor.]çok olmamakla beraber}Yurt dışında yaşıyorum orada kızımı götürdüğüm doktor ısrarcı olmayın kendi yemek yemeği teklif etsin dedi. Biz de careyi onda bulduk. Mide rahatlatıcı ekşimeyi önleyici ilaçlar var. Reflümüz geçtiği halde bazen kullanıyorum o ilaçları.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba 13 kilo 28 aylık oglum istahsız kilo aldıramıyorum lütfen ne yedlrsem acaba

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

allah hepmıza bagşlasın cucugumızıı hepsı saglıklı olsun onemlısı bu zatenn buyusunlarr gulsunlar hepp anelık cok guzal bışey valla benımda 2 yaşında kızım var sorun hep cıkyorr herşey duzalır oyla olmasında calışyorız zaten:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim 18 aylık bi kızım var herkes boyunun ve kilosunun çok iyi oldugunu söylüyor ama ben endişeliyim 1 yaşındayken 10,5 kilo 76 cm di şu an bilmiyorum iştahının açılması için ne yapabilirim........

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENİM 2 YAŞINDA BİRKIZIM VAR 13.5 KİLO BOYU 84CM SİZCE NORMALMİ ACABA?[url][/url];D:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

MERHABALR BENİM 2 YAŞINDA BİR KIZIM VAR. KİLOSU 9.7 BOYU 79 ACABA İYİMİ?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENİM 2 YAŞINDA BİR KIZIM VAR. KİLOSU 9.5 BOYU 79 CM ACABA İYİMİ KÖTÜMÜ DOKTORLAR NORMALİN BİRAZ DÜŞÜĞÜ DİYORLAR.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kizim 2145g dogdu 43cm simdi 14 aylik 12kg agzi hic durmuyor sürekli biseyler yemek istiyor.ne yapsam? kilosu beni rahatsiz ediyor daha cok kilo almasindan korkuyorum.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oglum 16 aylık yavaş büyüyor normalmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar,

benim oğlum 33 haftalık ve 2475 ve 45 cm doğdu.
şuanda 22 aylık ve 12 kg boyuda 85 cm.1 yaşına kadar yemesi iyi idi.
1 yaşından sonra sürünme yürüme döneminde kilo almamaya başladı iyice hareketlendi.

şuanda çok fazla yemesede sevdiği şeyleri yiyor.
önemli olan kg lu olması değil sağlıklı olmaıs bence.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benimde oğlu 17 aylık ve 10 kilo:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar benim 1 hafatalık boy 47 kilo 2 600 gr dk lar bas cevresi 29 cm diyo bu bir sorun olurmu

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim kızım 9 aylık 7gr boyu 64cm normalmi sizce

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim oğlum 12 aylık 10,5 kg ve 74 cm boyunda,kilosu için ii olduğunu söylüyolar ama boyu kısamı sanki

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim 2.5 yaşında oğlum var 12.8 kilo 90 cm boyu var sizce nasıl bilen varmı gören çok zayıf diyor.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

28 aylık kızım 12 kg 94 cm boyu çok zayıf görünüyor boy ve kilosu orantılı değil

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benm 14 aylık bi oğlum var 11 kilo ve boyuda 80 cm nasıl acaba,,çevremdekiler boyunun kısa olduğunu söylüyor fakat dktrlar normal diyor?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeğim 8 aylık 10 kilo 77 cm baş çevresi 47 cm normal mi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba kızım iki defa kalp ameliyatı oldu.şu an 17 aylık.boy 78 cm. kilo 11 gelişimi nasıl bu şartlarda?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim oğlum 30 aylık 13 kilo 94 santim normal mi çok iştahsız belirli şeyleri yiyor oda zorumnan çırpı gibi napcam bilemiyorum:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba kızım 24.04.2008 doğumlu 14 kilo boyu isr 98 cm bu normalmi fakat iştahsız çok yemek seçiyor açıkça çoğu çocuğun yemediklerini yemeyi seviyor ve çok hareketli yaşıtlarından kısa fakat daha hareketli bu normalmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benım kızım 26 haftalıkken 900 gr, 31 cm dogdu. Suan 14 aylık 6.5 kılo boyu 68 cm. Normalmı? Gorenler ay bu ne kucuk bebek dıyorlar cok uzuluyorum.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım 25 aylık 86 cm kilosu 11 acaba normalmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebeğim 3 aylık 5 kilo boyu 62 cm anne sütü almıyor ne yapmam gerek çok zayıf

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Kızım ezgı 28 aylık kılo 12 boy 89 bugun kontrolu var sankı boyu kısa gelıyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 10 aylık 9.5 kilo acaba bu normalmi boyuda 73 santim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum da şu an 33 aylık mayısta 3 yaşına girecek...boyu 99 cm kilosu 19 sanki biraz önde gidiyoruz...;);)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar benim oğlumda 36 haftalık doğdu.minicikti;2.690 gr 47 cm şu an 33 aylık 99 cm 19 kg

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım 15 aylık ve 10 kilo hic birşey yemiyor sadece emiyor bu normalmi sizce canım cok sıkılıyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

20 06 2007 dogumlu 4 5oo kılo dogsn oglum suan 33 kılo 128 boy normalmı?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

3 aylık kızım 5 kg kiloda boyu 59 cm dogumkilosu 2.5 iyimi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba.13 aylık oğlum 13 kilo 82 cm boyunda .persentil tablosunda iyi gidiyoruz allaha şükür .sizce nasıl?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim oglum 4 ayini geride birakti.boyu 63 cm.kilosuda 6.35 gr.normalmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim oğlum boyu 90 santim kilo13 bizim süte karşı alerji mız var oyüzden sütlu şeyler yasak sizce Boyz nasıl

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oğlum iki buçuk yaşında 11 kilo çok tedirginim yemiyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

29 aylık oğlum var 10.5 kg 87 cm boyunda diğer çocuklarıma göre bira gelisimi yavaş endişeleniyorum yardımcı olun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Boy hesaplamasi bize biraz sacma geldi baba 202 anne 180 hedef 194 oluyor yanliz babanin anne 170 babasi 183 annenin babasi 170 anne 160 yani bu hesaplamalar sallama inanmayin gencler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Oğlum 3 yaşında kilosu 10 çok üzülüyorum

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın