Doğumdan hemen sonra yenidoğanın vücudunda yeni çevre koşullarına uyum sağlamaya yönelik bazı değişiklikler olur.
Solunum başlar; dolaşım, sindirim ve özümseme süreçleri değişikliğe uğrar. Bütün bu yeni işlevler arasında fizyolojik bir dengenin kurulabilmesi için belirli bir sürenin geçmesi gerekir.

VÜCUT SICAKLIĞI
Özellikle erken doğan (prematüre) bebeklerde vücut sıcaklığı çevre sıcaklığından çok etkilenir. Sıcak havalarda bebeği aşırı giydirmenin vücut sıcaklığını 38°C-39°C'ye kadar yükseltmesi oldukça sık görülen bir durumdur. Benzer biçimde soğuk havalarda ya da daha soğuk bir ortama geçişte de vücut sıcaklığı 35,5°C-36,5°C'ye kadar düşebilir. Vücut sıcaklığında ortaya çıkan bu sapmaların düzelmesi normal koşullar altında 10-12 saati bulur.

FİZYOLOJİK KİLO KAYBI
Bebeğin ağırlığı doğumdan sonra biraz azalır. Bu azalma doğumdan sonraki ilk gün belirgindir ve 2-3 gün daha sürer. Kilo kaybı bebekten bebeğe değişmekle birlikte en çok doğum tartısının yüzde 10'u kadar olmalıdır. Kilo kaybı daha çok olduğu zaman ateş de ortaya çıkabilir; buna yenidoğamn geçici ateşi ya da yenidoğanın susuzluk ateşi denir. Bu bozukluk özellikle bebeğin sıcak bir ortamda tutulmasma karşın, yeterince su almaması ya da yüksek kalorili bir süt karışımıyla beslenmesi durumunda görülür. Yaklaşık 10 gün sonra yenidoğamn kilosu doğumdaki ağırlığına erişir. Kilo kaybı ilk günkü açlığa (tam açlık), idrarla atılan sıvıya, terlemeye, çıkan mekonyuma (ilk kaka) ve göbek kordonunun kurumasına bağlıdır. Yenidoğan 10. ile 12. günler arasında doğum sonucu ortaya çıkan bütün dengesizliklerin üstesinden gelebilir.

SİNDİRİM SİSTEMİ
Yenidoğan daha ilk solunum hareketiyle hava yutmaya başlar. Yuttuğu hava doğumdan 3-4 saat sonra çekilen kalınbağırsak filminde görülür; görülmezse bir tıkanmadan kuşku duyulmalıdır. Bağırsağın içi ilk iki gün mikropsuzdur. Üçüncü günden başlayarak asit ortamında yaşayan ve sütün mayalanmasında etkili olan basiller ortaya çıkar. Bunlar laktik asitin ve başka bakterilerin üreyebileceği bir ortamın oluşmasını sağlar. Bu arada sindirim sistemi de çalışmaya başlar. Yenidoğanlar bu gelişmelere bazı mide ve bağırsak bozukluğu belirtileri göstererek yanıt verebilirler.
• Kusma- Bebek doğarken dölyolunda yuttuğu kanlı yapışkan salgılan ve amniyon sıvısını doğumdan kısa bir süre
sonra kusabilir. Kusmaya ilk hafta içinde sağlıklı çocuklarda da rastlanır. Ama yenidoğanın kusmasını önemsemek gerekir. Kusma beyin kanamasına, yemek borusu ya da bağırsağın doğumdan gelen tıkanıklığına, diyafram fıtığına ve mide dönmesine bağlı bir belirti olabilir. Böbreküstü bezlerinin yetersizliği de kusmaya yol açabilir. Fizyolojik tuzlu su verilmesiyle bu kusma hızla kaybolur. Mide kapısı (pilor) darlığı da yaşamın ilk haftasında kusmaya neden olur.

MEKONYUM (İLK KAKA)
Bebeğin sağlık durumunun önemli bir göstergesi olan mekonyum, yaşamın ilk iki gününde anüsten çıkan atık maddelerdir. Mekonyumun küçük bir bölümü doğumu izleyen ilk saatlerde atılabilir. Doğumun üzerinden 24 saat geçmesine karşın çıkartılmamışsa bebeğin kontrol edilmesi gerekir. Böyle bir gecikme önemli hastalık ve bozukluklardan kaynaklanabilir. Örneğin anüs tam olarak açık değildir. Ayrıca solunum ve sindirim sistemi mukozasında çok koyu kıvamda mukus birikmesine çoğu kez pankreas salgı yetersizliğinin de eşlik ettiği kalıtsal bir hastalığa (mukovisidoz ya da kistik fıbroz) bağlı bağırsak tıkanması ortaya çıkabilir. Mekonyumun yüzde 80'i sudur; sudan başka safra, bağırsak salgılan, atılan hücreler, dölüt evresinde deriyi kaplayan yağlı maddeler ve amniyonun içerdiği maddelerden oluşur. Doğumdan sonraki 3. ya da 4. günden başlayarak "geçiş kakası" görülür. Bu dışkı mekonyumla normal dışkı arası bir. özelliktedir. Normal dışkılamaya 6. ya da 7. günde geçilir.

DERİ
Doğumda deri grimsi beyaz renkte, verniks kazeoza denen yağlı bir madde ile kaplıdır. Bu maddenin deriyi mikrop bulaşmasına karşı koruduğu için temizlenmemesi önerilir. Dış ortamın yol açtığı örselenmeye bağlı olarak deri, doğumun ilk günü kırmızı bir renk alır (yenidoğanın eritemi). Bazen daha sonraki gün ya da haftalarda deri soyulması görülür. Bazı yenidoğanlann derisi pulsu bir görünüm alır. Özellikle bilek eklemlerinin çevresi kuru,soluk, düz ve yer yer çatlaktır. Bu durum daha çok yaşamm ilk birkaç haftasında ortaya çıkar ve gerçek iktiyoz ile hiçbir ilgisi yoktur. Alerjik ekzantem (yenidoğanın kurdeşeni) bebeklerin yaklaşık yüzde 50'sinde görülen ve en hafif seyreden belirtilerden biridir. İlk 3-4 günde ortaya çıkar ve birkaç gün sonra kaybolur. Hiçbir tedavi gerektirmez.

Bunlarla karşılaşırsanız kaygılanmayın
• Kulak kiri: Yenidoğanın kulaklarında kir bulunması normaldir; kaygılanmaya kesinlikle gerek yoktur.
• Morarmış kol ve bacaklar: Yenidoğan sürekli ayru konumda kalırsa el ve ayaklan moranr. Bu renk bebeğin hareket ettirilmesiyle kaybolur.
• Bıngıldaklar: Az saçı olan bebeklerin bıngıldaklarında, yani kafatası kemikleri arasındaki birleşme yerlerinin henüz tam kapanmadığı bölgelerde nabız hissedilebilir. Bu normaldir. Hatta bıngıldak bölgelerinin sert olması durumunda hekime başvurulmalıdır.
• Gözyaşları: Yenidoğanın gözyaşları dökerek ağlaması çok zordur. Çünkü gözyaşı salgısı ancak bir ay kadar sonra ortaya çıkar. Erken akan gözyaşı da normaldir.
• Beyaz dil: Yalnız sütle beslenen çocuklarda son derece normaldir. Ama dilde üzeri pembe beyaz lekeler varsa bu hastalık belirtisidir.
• Vücutta mavimsi benekler: Mongol lekesi ya da mavi benek olarak bilinen bu renklenme deri altında koyu renk pigmentlerin toplanmasına bağlı olarak gelişir. Zamanla kaybolur.
• Başta kırmızı lekeler: Doğumda dölütün basınç altında kalmasından oluşur. Birkaç gün sonra kaybolur.
• Şişkin memeler: tik birkaç günde hem erkek, hem de kız bebeklerde ortaya çıkan ve anneden gelen hormonların kana karışmasına bağlı olarak gelişen bir durumdur. Süt salgısı yoksa dokunmaya gerek yoktur. Süt varsa mikroplanmayı
(meme iltihabı) önlemek gerekir.
• Burunda sümük: Soğuk algınlığı olmasa bile, yenidoğanın burnunda bir miktar salgı bulunabilir. Solunumu kolaylaştırmak için emici aletlerin yardımıyla bu salgı alınmalıdır.
• Şiş ve kırmızı gözler: Bu durum doğum sırasında basınçla karşılaşmaya bağlı olarak ortaya çıkar ve birkaç gün içinde kaybolur. Belirtiler sürüyorsa hekime bildirmek gerekir.
• Kıllanma: Erken doğanlar başta olmak üzere, bazı bebeklerin kalça ve omuzlarında hafif kıllarıma görülebilir. Bunlar kısa sürede kaybolur.
• Dölyolu akıntıları: Genellikle beyaz, bazen kanlı olan bu akıntılar etene aracılığıyla bebeğin kan dolaşımına girmiş hormonlara bağlı olarak ortaya çıkar ve zamanla kaybolur.
• Sık çiş yapma: Yenidoğan günde 20 kez altını ıslatabilir. Bebeğin 3-4 saat çiş yapmadan durması bir hastalık ya da bozukluk belirtisidir. Bu durumda hekime başvurmak gerekebilir.
• Sünnet derisi: Doğumda penis başını örten deri kıvrımının penise yapışık olması normaldir, ilk birkaç yıl içinde bunlar yavaş yavaş birbirinden ayrılır. Bu nedenle başlangıçta sünnet derisini geriye çekmek pek olası değildir. Kendiliğinden ayrılmasını beklemeden bu deri kıvrımım çekmeye çalışmaktan kaçınılmalıdır.
• Erbezi torbaları: Şişmiş ve kırmızı, görünür. Bu durum anneden geçen hormonların kan dolaşımına girmesine bağlı olarak üç hafta kadar sürebilir.
• Pullanmalar: İlk birkaç günde, özellikle bebeğin el ayası ve ayak tabanındaki derilerin pullanması doğalda. Soyulma 10 gün içinde gerçekleşir.
• Terleme: Bebeklerin boyun ve başında görülen terleme doğaldır. Derinin örselenmesini önlemek için sık sık silinmesi gerekir.
• Dölyolu: Şiş ve iltihaplı olabilir. Bu durum etene aracdığıyla kan dolaşımına giren hormonların etkisiyle ortaya çıkar.
• Emme kesecikleri: Bunlar üstdudakta emme sırasında ortaya çıkar. Ama genellikle çabucak, kendiliğinden kaybolur.

Yazının Kaynağı : Medicana

Yorumlar (33)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

SİTENİZİ ÇOK BEĞENDİK ANA SINIFI ÖĞR. OLARAK STENİZE GİRMEK İSTEDİK BAŞARLARINIZIN DEWMINI DLİYORUZ İYİ GÜNLER

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

gerçekten çok güzel bir site hazırlamışsınız emekleriniz için teşekkürler.:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim adim dilara yalnizca 2 haftaligim bu dunyaya yeni geldim galiba annem ve babam sittenizi cok beyenmisler tesekur ederim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben de furkan 4 ağustosta doğdum ama bu aralar terlemelerim var annem ve babam korkmuşlar ve sitenize bakıp endişelerini giderdiler sizde olmasanız boşuna hastanelere götürüp başımı ağrıtacaklardı size teşekür ederiz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

cok acık anlatıyo saolun gerçekten çok güzel bir site hazırlamışsınız emekleriniz için teşekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 2,5 aylık çoğum ama sürekli ağlayıp uyumuyorum doktoa gittim çok tahlil yaptılar kum varmış döküyouşum tedavim yapıldı şimdi kumlarım bitti ama yinede sürekli ağlıyorum ve uyumamaya devam ediyorum bizede yardım edin yütfenn

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeğimde 10 günlük başından terliyo bende bunun için çok şüphelendim buugn dr götürücektım ama normal olduğunuokudum bilgilendiridğiniz için çok teşekkür edrım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

böyle siteler oldugu sürece anne olmak bir hayli kolaylaşıyor teşekkürler;D;D;D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

SİTENİZİ ÇOK BEĞENDİK ANA SINIFI ÖĞR. OLARAK STENİZE GİRMEK İSTEDİK BAŞARLARINIZIN DEWMINI DLİYORUZ İYİ GÜNLER

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

gerçekten çok güzel bir site hazırlamışsınız emekleriniz için teşekkürler.:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim adim dilara yalnizca 2 haftaligim bu dunyaya yeni geldim galiba annem ve babam sittenizi cok beyenmisler tesekur ederim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben de furkan 4 ağustosta doğdum ama bu aralar terlemelerim var annem ve babam korkmuşlar ve sitenize bakıp endişelerini giderdiler sizde olmasanız boşuna hastanelere götürüp başımı ağrıtacaklardı size teşekür ederiz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

cok acık anlatıyo saolun gerçekten çok güzel bir site hazırlamışsınız emekleriniz için teşekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 2,5 aylık çoğum ama sürekli ağlayıp uyumuyorum doktoa gittim çok tahlil yaptılar kum varmış döküyouşum tedavim yapıldı şimdi kumlarım bitti ama yinede sürekli ağlıyorum ve uyumamaya devam ediyorum bizede yardım edin yütfenn

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeğimde 10 günlük başından terliyo bende bunun için çok şüphelendim buugn dr götürücektım ama normal olduğunuokudum bilgilendiridğiniz için çok teşekkür edrım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

böyle siteler oldugu sürece anne olmak bir hayli kolaylaşıyor teşekkürler;D;D;D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 1 aylık 2900 dogdu kilo kaybetmişti çok üzüldüm ama şimdi aldı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Mrhb ben bebeklerde tuylenme nezaman onu ogrenmek ostiyorum suanda kizimda kollarinda ve bacaklarida dahil hic tuy yok hic olmiyacakmi ne sevinirim insallah olmaz tsk ederim simdiden herkese

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Yazılmış olan bilgiler çok önemli ve ben yeni doğum yaptım iyi ki bu siteye girdim ve bazı şeyler öğren dim tsk ama şu yeni doğan bebekler de sindirimi nden zor oluyo bazen onu da açık lar sanız iyi olur

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bebeğimiz yeni doğdu kilo kaybı oldu ama. Çok önemli değmiş Allah herkeze nasip etsin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kizim 8aylik ve mahrem bolgesinde tuylenme ortaya cikti, sarisin oldugu icin tuyleri sari ve bayagida uzun tuyleri normal mi? ltf cevabinizi yazin bekliyorum....... basarilar dilerim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

iki aylık oğlum var ve burnu tıkanık sesinde değişiklik var acaba boğazımı ağrıyo

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bızım bebegımız bugun dogdu ve sureklı kusuyo acaba bu normalmıdır yoksa doktora gıtmelımıyız?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim sorum benim abimin bebegi oldu 3gun once ve yogun bakimda diskisini yedigini soyledi doktorlarama durumunun herkes gelisim cagina geldiginde engelli ola bileceni syluyolar ne kad dogrudur bizi bilgilendirirmisiniz lutfen simdide tesekkurlet

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

35 gùnlúk bebeğim ayak bileklerinde doğum fa olan ve hala sinkalan morarmalar neden gecmedi poposunun arkasindada var gecer mi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar yegenim dogali 1 ay oldu 1 aydir hastanede yatiyor vucudunda asit bozuklugu varmis ve beyninde enfeksiyon vardi gecti 1 hafta sonra eve cikaabilecegi soylendi ama omru boyunca protein alinamayacagi yani bazi yemeklerin yasak olcagi soylendi... bir tedavisi olamazmi??? daha once boyle birseyle karsilasildimi?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim bebeğim 31 hafta 5 günlük doğdu şu anada yoğun bakım ünitesinde solunum cihazına bağlıydı ilk haftalar şimdi doktoru durumunun iyiye gittiğini söylüyor ama bir sorunu var kusuyormuş anne sütünden dolayı şimdi mamayla besleniyor bu durum bizi endişelendiriyor bebeğim iyleşecekmi?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben yeni doğdum doktorlar 4 böbreğim olduğunu yemek borumun ortasının olmadığını ve kan dolaşımım da yavaşlık olduğunu söylüyorlar. yemek borumda tam olarak emin değiller ama bunların bana ne zararı var? ( Bebişin anneannesi)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Kizim 1 aylik sağ tarafındaki saclarin bir kismi döküldü sebebini bilen varmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Mrb. Benm bebegim 32 haftalik dogdu suan küvezde .dogdugunda 1840 gramdi suan 1810 gram ve kusmaları basladı doktorlar bagırsagının hasar gördügünü söylüyor kac günde iyilesir hasar görür mü

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

7 aylık doğan bebeğimin ayak parmaklarında morarma var şu an hala küvezde 21.10.2014 tarihinde 1070 gr doğdu şu an 1300 gr hala küvezde.doktorundan adam akıllı bilgi almak mümkün görünmüor yardımcı olursanız sewinirim..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benım 36 haftalık bir bebeğim oldu ve doğar doğmaz Küveze alındı sürekli kusma var diyorlar kimse net bir bilgi vermiyor lütfen ALLAH rızası için bir cevap yazın:(:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim çocuk ğum beş aylik onu kucağıma aldığımda ayakları morariyor neden yatirdigimda bu morluk geçiyor ne yapmam gerekir

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın