Yepyeni bir dünyayı tanımaya doğru...
1 yaşına yaklaşan yavrunuz, artık oturabilmekte, çevresine bambaşka bir açıdan bakmaktadır. Neşesini, heyecanını bile göstermeye başlamıştır. Şimdi ona neden daha çok ilgi göstermeniz gerektiğini mutlaka öğrenin.

DOĞUMUN üzerinden aylar geçmiş, küçük yaramaz artık büyük bir merakla çevresini izlemeye başlamıştır. Kafasını hızla sağa-sola çevirip, bütün olup bitenleri kavramak istemektedir. Ona uzattığınız renkli öteberiyi tutmak için elini kaldırır. Sizden destek alarak bir kaç dakika oturabilir.Bu yeni konumda çevresi ona bambaşka görünmeye başlar. Biberonunu getirirken değişik tepkiler gösterdiğini, babasının geldiğini duyunca sevinçten debelenmeye başladığını fark edersiniz. Hele banyoda öylesine keyifle çırpınır ki, siz de ister - istemez bir güzel ıslanırsınız.
Onunla konuştuğunuz zaman sizi başka türlü bir ilgiyle dinlemeye başlamıştır. Hatta hareketleri, gülücükleri ve cıvıl cıvıl sesiyle, size cevap bile vermeye başlamıştır.
Bu dönemde bebeğinizle yakından ilgilenmeniz, gerçekten büyük önem taşır. Çünkü göstereceğiniz bu ilgi, yavrunuzun yalnız güven, anlayış ve sevgi ihtiyacını gidermekle kalmaz, aynı zamanda, zekâsının gelişmesine de yardımcı olur. Bebeklerin  güneşe  ve  açık havaya büyük ihtiyaçları vardır. Bu nedenle onu sık sık dışarı çıkarmanız doğru olur. Mevsim yaz ise, pamuklu bir hırka, kısa bir tulum ve yün patikler, giyimi için yeterlidir. Bu sırada başının daima gölgede kalmasına dikkat etmelisiniz. Onu sineklerden korumak için, arabasının üzerine ince tülden bir örtü koymanız yararlı olur.
Soğuk kış günlerinde çocuğunuzu açık havaya çıkarırken, sıkı sıkı giydirmeyi sakın ihmal etmeyin. Soğuklarda dışarı çıkmaktan vazgeçmek yerine, örtüsünün altına bir termofor koymayı tercih edin, ancak bunun çok sıcak olmamasına, ağzının sıkı sıkı kapalı olmasına dikkat edin.
Yavrunuzu gezdirmek, sizin için büyük bir zevktir. Fakat gürültülü ve tozlu ana caddeler, bebeklere yarar değil, zarar verir. Caddelerde dolaşacaksanız, küçüğü temiz havaya değil, mazot, toz ve egzos dumanına çıkarmış olursunuz.

BİR ŞEY EMMEK İSTERSE...
Bu dönemde bebeklerin çoğu parmaklarını emmeye başlar. Bebeğiniz bu huya başladığında ona yeteri kadar yakınlık, ilgi ve sevgi gösterip göstermediğinizi denetleyin. Bu konuda içiniz ra-hatsa, bebeğinizin yalnız emme içgüdüsünü tatmin etmek için parmağına başvurduğunu bilin. Ona hemen bir emzik alın. Bugün piyasada, çocuğun ilerde dişlerinin eğri çıkmasına yol açmayacak emzikler bulunmaktadır. Emzik konusunda ısrar ediyoruz, çünkü parmak emmek alışkanlığı, ilerde çene kemiği yapısında bozukluklara sebep o-labilir.
Bebeğiniz elbette sık sık emziğini düşürecektir. Bunu önlemek için, emziği uzun bir kurdeleyle    boynuna    takabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın