BebekBebeğinizin beyni hayatının ilk üç yılında şaşırtıcı bir hızla gelişir. Çocuklarınız zeka gelişimini arttırmanın yollarını uzmanlara sorduk. Hamilelik sürecinden çocuklarınızın büyüyene dek neler yapabileceğinizin ipuçlarını edindik.

Çocukların beyin gelişimindeki , en önemli adımlar, beslenmenin etkisi, oyuncak ve uyku düzeninin önemi gibi konularda uzman doktorlarımız Medical Park Hastanesi'nden Çocuk Cerrahisi Uzm. Opr. Dr. Emel Oğuz Avcuoğulları ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzm. Dr. Ahmet Çevikaslan ile sohbet ettik. Bakın, neler anlattılar: "

Zeka gelişimi için ilk ve en önemli adım sağlıklı bir gebelik süreci. Çünkü bebeklerde beyin gelişimi, büyük oranda anne karnında tamamlanır. Anne karnındaki beş aylık bebekte dokunma ve işitme duyusu gelişmiştir. Bu bakımdan hamilelikte protein ve Omega3 açısından zengin deniz ürünleri, anne karnındaki bebeklerin beyin gelişimi için çok yararlı olur. Bu nedenle hamilelik döneminde beslenmenize özen gösterin."

Zeka gelişimi için özellikle 1. ve 3. aylar arasındaki dönemde beslenme, uyku düzeninin oluşturulması, uyku süresince de odanın yeterince karanlık olması önemli.

İlk bir Yıl

Bebeklerin 1. ayında düşük yoğunlukta, karmaşık olmayan basit uyaranlar yeterlidir. Bunun yanında yakın bedensel temas asla ihmal edilmemeli.

1. ve 3. aylar arasında bebeklerde gözle takip belirginleşir. Uyaranlar arasındaki basit farkları anlamaya başlar. Anne sesindeki tonlama farkını, açık koyu renk ve şekilleri ayırt edebilir. Bu dönemde bebekle yumuşak ve samimi bir tonla konuşmak önemlidir.
3-5. aylarda bebeğimizin görme duyusu daha da kesinleşir. Karmaşık objeleri, içlerindeki tezatlıkları ve benzerlikleri daha iyi kavrar. Nesne hareketleri bebekleri daha çok uyarır.
6 ve 7. aylarda nesnelerin basit işlevleri, ne işe yaradıkları bebeğin dikkatini daha çok çeker. Bu dönemde nesneler basit işlevleri ile tanıtılabilir hatta bebeğiniz de bunu deneyebilir.
7-8 aylık dönemde nesnelerin sesi, işlevi ve rengi gibi özellikleri arasında bağlantı kurmayı başarır. Örneğin su sesinin banyoyu temsil ettiğini kavrar.
9-12 aylık dönemde nesneleri kendisi de basit amaçlarına uygun olarak rahatlıkla kullanabilir. İlk kelimelerini söyleyebilmesi ve bedenini daha kıvrak hareket ettiriyor olması, çevreyi keşfetmesinde yardımcı olur.

Uyku Düzeni
Uyku düzeni zeka gelişimi çok önemlidir. Özellikle 22.00-05.00 saatleri arası, endorfin salgısı (mutluluk hormonu) ve büyüme hormonunun en çok salgılandığı uyku sürecidir. Bebeğin bu süreçte uyumasını sağlamak önemlidir. Uyuduğu ortamın karanlık
olması da uykuda salgılanan hormon düzeylerine pozitif etki yaptığı için, bebeklerin karanlıkta uyumaya alıştırılmasında fayda var. Bebeğe uykuya geçişte yavaş ve enstrümantal bir müzik dinletilebilir.

Oyuncak Seçimi
Yaşına uygun oyuncaklar seçmeye özen gösterin. Çocuğunuza oyuncak hakkında bilgi verin, nasıl oynayacağı ona anlatın, renk, şekil ve boyut algısını geliştirmeye yönelik karmaşık tekbir oyuncak değil, ayrı ayrı basit oyuncaklar seçin.

Sosyal İlişkiler
Bebekler 6. aydan itibaren sosyalleşir. Çevre algılarının, insanlarla iletişim becerilerinin ve sosyal zekalarının gelişimi için evin dışına çıkarılmaları ve aile bireyleri dışındaki insanları görmeli önemlidir. Dışarı çıktıklarında herhangi bir problemle karşılaşan çocuklar, onlarla yüzleşip çözüm üretmeye uğraşır. Bu da beyin gücü gelişimini destekleyici bir unsurdur.

İletişimi Güçlendirin
Dokunmak, konuşmak, görsel temas... Bütün karşılıklı iletişim olanakları kullanın. Dokunmak sakinleştirir, görsel temas sosyalleşmeyi ve özgüveni destekler, konuşmak ise dil ve zeka gelişimini hızlandırır. Etrafınızda olan biteni çocuklarınıza kısa cümlelerle yavaş konuşarak anlatın. Bebekte bir işitme kusuru yoksa, hamileliğin 7. ayından itibaren işitme başlar ve bu dönemden itibaren işitme temelli dil öğrenme süreci de başlamış olur. Önemli olan dış uyaran vermek konusunda istekli ama seçici olmanız.
Ayrıca uyutmaya yönelik daha düşük ve monoton ses tonu, oyun oynarken daha canlı ve yüksek bir ses tonu kullanın. Ninni ve tekerlemeler sözcüklerin tekrarlandığı kafiyeli gruplardır ve sözcük öğrenmeyi kolaylaştırırlar.

Beslenmenin Gücü
Doğum sonrası ilk 1 yıl anne sütü ve 6. aydan itibaren ek besinler verilmesi önerilir. Özellikle 6. aydan itibaren protein alımı artırın. İyotlu tuz da zeka gelişiminde etkili olan tiroit hormon sentezi açısından önemlidir. Omega 3 zengini balıklar, karbonhidratlar, yumurta, soya gibi gıdaların da belleği destekledikleri öne sürülür.

IQ ve EQ Testleri
IQ, zeka yaşı çocuk psikiyatrisi bölümünce yapılan ve halen tartışmalı bir grup testin kişinin gerçek yaşına uygun olarak uygulanması ile hesaplanmaktadır. Psikolojik araştırmaların ışığında zeka seviyesi ölçümü ve IQ testleri, zihinsel biliş kapasitesinin değerlendirilmesinde güvenilir bir ölçüttür. EQyani duygusal zeka ya da empati yeteneği ölçümüne yönelik psikiyatrik testler, duygusal zeka ölçümünde duygusal bilgi ve tecrübe ile zeka arasındaki ilişki nedeniyle EÇjya yönelik IÇj'dan bağımsız net bir değerlendirme yapılamaz. Dolayısıyla IQ ve EQ testlerinin sonuçları birbirine yakındır; bir kişinin IQ'su çok yüksekken EQ'su çok düşük çıkamaz. IQ, EQ testleri ve geçerlilikleri ile ilgili ise günümüzde, çok farklı görüşler mevcut.

Zekasını Geliştirin
Daha parlak çocuklar yetiştirmek için Mozart mı dinletmelisiniz yoksa beyin gücünü artıran DVD'ler mi almalısınız? Mother&Baby ekibi sizler için araştırdı; ipuçlarını bir araya getirdi.
Bebeğinizin beyni hayatının ilk üç yılında şaşırtıcı bir hızla gelişir. Peki, beyninin en yüksek kapasitede gelişiyor olduğundan emin olmak için yapabileceğiniz bir şey var mı? Son zamanlarda ispatlanmış bir görüşe göre; sevgi dolu, sıcak, hareketli bir aile ortamı çocuğunuzun beyin gücünü artırmada birçok önemli rol oynuyor.

Onu Teşvik Edin
Bebeğiniz doğduğunda beyninde henüz işleve başlamamış milyonlarca sinir hücresi bulunur. Bu sinir hücreleri bebeğinizin ihtiyacı olan bilgileri yavaş
yavaş toplaması ve dünyayı algılamasıyla, yaşamının ilk yılları içinde işlevini başlatır.
Ona zihnini geliştiren oyunlar öğretirseniz, kafalarını kullanmalarını sağlayan oyuncaklar alırsanız zekalarının daha çok gelişeceğinden emin olabilirsiniz. Popüler bir teoriye göre de beyin hücreleri daha fazla çalışan insanların bilgileri daha çabuk kavraması ve yetenekli olması da bununla da ilgili.
Teşvikin önemli olduğu kadar, bebeğinizin genleri de beyin gelişiminde büyük rol oynar. Zeka, huy ve eğitimle yakından alakalı. Ancak tabii ki ona hayatın her ayrıntısını siz öğretmeyeceksiniz. Çocuklarınız zaten yeni bilgileri keşfetmek içgüdüsüyle doğar ve siz farkında bile olmadan ona bazı hünerler kazandırırsınız. Sizin konuşmanız bile bebeğinizin dil öğrenme gelişimini artırır.

Dahi Çocuklar İçin 25 Yol
1. Onunla konuşun. Çocuklarınızla konuşmak ve onları dinlemek yapabileceğiniz en önemli iki şeydir. Kimse onunla konuşmazsa konuşmayı öğrenemez ve kimse onu dinlemezse beyni pratik yapamaz; dolayısıyla iletişim kurmayı beceremez. Konuşun, sizinle iletişim kurmaya yaşamının her döneminde ihtiyacı olacak! Araştırmalara göre, bebeğinizle konuşma şekliniz diğerlerinden farklıdır ve bebeğiniz de konuşmayı sizin sözlerinizden öğrenir. Beyin gelişimine sizin anne şefkati dolu sözleriniz faydalıdır.
2. Şarkılar söyleyin. Bebeğinizle şarkılar söyler, güler, şakalaşırsanız çocuklarınız daha erken konuşur.
3. Nesneleri anlatın. Ona bazı nesneleri isimlendirip tarif edin, diğer nesnelerle karşılaştırın, ne işe yaradıklarını açıklayın. Sizi pür dikkat dinlediğini fark edeceksiniz!
4. Arka plandan gelen sesleri kesin. Televizyon ya da radyonun sesi çok açıksa siz ve bebeğinizin dinleme ve konuşma eylemlerini engeller.
5. Çocuğunuz konuşurken bütün dikkatinizi ona verin. Sırtınızı dönmemeye çalışın, diz çöküp göz kontağı kurun.
6. Ona bir şeyler okuyun. Çocuğunuza bir şeyler okumak, dilini öğrenmesini sağlar, algılarını, dikkat genişliğini artırır. Bu yüzden kitapları hayatınızın bir parçası haline getirin, çocuğunuzu uyuturken mutlaka ona okuyun. Çocuğunuzun ilgisini çekmeye başladığında harflerin şekillerini göstererek okuyun, böylece bazı çocuklar okumayı 3 yaşından itibaren öğrenebilir.
7. Müzik çalın. Her ne kadar klasik müziğin çocuğunuza daha parlak bir zeka sağladığı ispatlanmadıysa da, müzik onun zihinsel ve duygusal gelişimini zenginleştirecektir. Bazı insanlar müzik ve matematik yeteneğinin birbirleriyle alakalı olduğuna inanır. Oysa çalışmalar, müzisyenlerin matematikte birçok insandan farklı ya da daha iyi olmadığını gösterir. Çocukların matematik yeteneğine sahip olmasında daha çok ailelerin kitaplar ve iletişimle sağladığı öğrenme cesareti önemli bir rol oynar.
8. Çocuğunuzu uyuturken ona şarkı söyleyin. Bu hem çocuğunuzun daha rahat uyumasını, hem de tekrar ile kelime hazinesini geliştirmesine yardımcı olur.
9. Müzik eşliğinde diğer şeyleri de öğretin." 1- 2 -3 işte yıkıyoruz ellerimizi 4- 5- 6 şimdi diş fırçalama zamanı..." gibi melodiler çocuğunuzun konsantre olmasına ve kelimeleri hatırlamasına yardımcı olur.
10. Çocuğunuzun sevdiği müziği seçmesine izin verin. Ve davullar, ziller kullanarak gürültü patırtı çıkarmasına bir süre katlanın.
11. Bırakın boyasın. Çocuklarınızın boya kalemleri ve oyun hamurlarıyla vakit geçirmesine engel olmayın çünkü bunlar el becerilerini artırır ve sanatsal bir şekilde kendilerini ifade etmelerine yardımcı olur.
12. Mutlaka beğenilerinizi sunun. Yaptıklarına iltifat edin ve onları herkesin görebileceği bir duvara asın.
13. Sanatsal faaliyetler için malzemeler bulundurun. Yumurta kutularını atmayın, alışveriş paketlerini saklayın, tuvalet kağıtlarındaki ruloları da kesmek ve yapıştırmak için kullanın. Değişik kolajlar yapmak için parktaki yaprakları toplayabilir ve duvar kağıtlarının parçalarını çocuklarınız için saklayabilirsiniz.
14. Sayıları hayatınızın bir parçası haline getirin. Matematiği ne kadar erken öğrenirse, o kadar rahat eder ve kendine olan güveni artar. Merdiven basamaklarını saymak gibi ufak adımlarla başlayın.
15. Sayıları melodik bir şekilde öğretin. "Beşten sonra altı nerde kaldı kahvaltı, altıdan sonra yedi kedi ciğeri yedi" gibi.
16. Büyük küçük gibi niceliklerden bahsedin. "Masadaki tabakları sayabilir misin?" "Büyük olanı mı yoksa küçük olanı mı istersin?" gibi sorularla başlayabilirsiniz.
17. Oyuncaklar ve oyunlar yardımıyla sayıları öğretin. Buzdolabına yapıştırılan mıknatıslı sayılar, küvete atabileceğiniz köpükten yapılmış olanlar, sayılarla ilgili yapbozlar ya da monoply'nin çocuklar için olanlarından alın.
18. Bazı şeyleri parçalara bölerek sayıları öğretin. Yiyecekleri küçük parçalara ayırın ve o parçaları çocuğunuzla birlikte sayın.
19. Televizyonu asla bir bebek bakıcısı gibi kullanmayın. Çünkü o çocuklarınızla iletişim kurmakta sizin yerinize geçemez.
20. Aynı videoyu ya da DVD'yi sayısız kere izlemesi sizi endişelendirmesin. Tekrar etme çocuğunuz öğrenmesine yardım eder.
21. Gezin ve öğrenin. Bir parka, kütüphaneye ya da mağazaya yapılan gezilerde çok şey öğrenebilirsiniz.
22. Ara sıra aktivitelerinizi değiştirmeyi deneyin. Diğer çocuklarla oynamasını, onları ve ailelerini düzenli olarak görmesini sağlayın.
23. Bütün kamu imkanlarından yararlanın. Parklar, kütüphaneler, müzeler, sanat galerileri ve yüzme havuzları gibi yerlere çocuğunuzu götürerek sosyalleşmesini sağlarsınız.
24. Aynaları kullanın. Bebeğinizin yansımasını izleyerek vücudunu ve hareket kabiliyetini fark etmesini sağlayın.
25. Anne sütüyle besleyin. Bebeğiniz en az 6 aylık olana dek onu emzirin.

Makalenin Kaynağı: Mother & Baby Dergisi

Yorumlar (176)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

on numara bilglier vermişsiniz elinize sağlık saygılar.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

tesekkür ederm ben anne ddeğilim ama yeğenim için baktım cok tesekkür ediyorum:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

22
aylıkoğlum var bazılarını annelik iç güdüsü olsa gerek yapıyorum,bilmedenama buyazıdan çok şey öğrendim teşekkürler.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

harıka bılgıler tesekkurler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

şu an 3. cocugumu buyutuyorum ve halen örenecek bır sey ler buluyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

gerçektende mükkemel bilgiler teşekürler bilgiler için

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

teşekkür ederim gerçekten çok iyi bilgilerr

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

süppppersinizzzzzzz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

7 aylık oğlum var çok güzel bilgiler teşekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

verdiğiniz bu bilgiler için çok teşekkürler en güzel şekilde uygulamaya geçirmek beni çok mutlu edecek

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

her bebek için geçerli değil yalnız:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bilgiler mükemmel.benimde 9 aylık bebeğim var.faydalanacağıma eminim.tşk.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben selin bnm kardeşim down sendromlu düşüünyor doktorlar ama hiç bir şey belli olmuyor testlere 19 mayısta kara werickler bizde bir şey anlamıyorz acaba bunu belirtilerini anlamak istiorz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba verdıgınız bılgıler ıcın cok tesekkurler .20 aylık bı oglum var 13 e kadar butun sayıları tanıyo ve bılıyor alfabenın yarısından fazlasını tanıyo ve bunlarla ugrasmak onu cok mutlu edıyo.yazınızı okuyunca cok mutlu oldum tsk

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

süper bilgiler teşekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bunları elimden geldiği kadar uyguluyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

16 aylık oğlum var ,bu bilgileri biz yeni annelerle paylaştığınız için teşekkür ederim burcu tuna:):):):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

tekerleme nitelindeki sözler süper tesekürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim Bulut'um da 16 aylık ve onunla sürekli resim yapıp kitap okuyoruz, sayı sayıyoruz. O da şimdiden bikaç harfi ve sayıyı tanıyor gerçekten.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çınar adında16 aylık oğlum var ben matematik öğretmeniyim sayıları şimdiden sayıları öğretmeye başladım gerçkten öğreniyor. bu bilgiler doğru ben çoğunu uyguluyor faydasını görüyorum annelere yaptırmasını tavsiye ediyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Gerçekten çok değerli bilgilerle karşılaştım burada benim de 6 aylık bir oğlum var ve bu kıymetli bilgilerden yararlanacağım.Teşekkürler...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

okuduğum en değerli bilgiler. sanki tüm aradığım ipuçlarını öğrendim.birkaç tekerleme ya da şarkı sözü ekleyebilirseniz daha mutlu olacağım. teşekkürler.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oglum 3 aylık ve kakasını yapamıyor doktora götürdüm ilaç kullandım ama hala yapamıyor 1hafta sürüyor ne yapabilirim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:Dbenımde irem adındaa canım var önerılerınız cok guzel tum bebkler saglıkla neseyle buyusun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oğlum 22 aylık ona kadar sayıyor abc yi biliyor ve sayı saymaktan çok hoşlanıyor endişeleniyordum doğrumu diye çok sevindim yazınızı okuyunca

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bir anne 3 aylık oğlunun kaka yapamadığını yazmış. Aynı sorun benim oğlumda da vardı. bi kere kabızmı değil mi bebek bunun ayrımını yapmak lazım bebek kabız değilse sorun kaka yapamamasıysa korkmayın bu zamanla kendiliğinden düzeliyor. Doktor bana bir termometre gibi bişeyle makattan hafif uyar buda yetmezse fitil kullan demişti. tabi bunu her gün değil bebek aşırı huzursulandığında yapmak lazım. Bi de fitili mükün olduğunca az kullanın barsak tembelliği yapıyor.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

henüz 2 yaşına girmiş oğlum var,uzun bir süredir önüne koyduğumuz puzzle ları hiç şaşırmadan ve seri bir şekilde tamamlıyor,o yaştaki her bebek bunu yapabilir mi,bu normal midir?Teşekkürler...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlumda iki gün önce 8 aylık oldu bu bilgilerin bazılarını şimdiden uygulamaya başlayabilirim sanırım hepsini zamanla deniycem teşekkrler.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arda 5 aylık ve bardaktan su içmek istiyo yürüyo 3 tane dişi vat diş fırçasını sürüyo zeka testi yaptımalımıyım iler de ona yetemmekten korkuyorum kendim çocuk gelişimi mezunuyum ama tıkandım hergeçen gün geride kalıyorum sanki

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 22 aylık . abc yi biliyor. şarkı söylüyor. televizyonu hiç sevmiyor. 10 a kadar sayıyor. çok güzel konuşuyor. duygularını net ifade ediyor. 22 aylık bebek için normalmi bunlar? özellikle rakamlara çok ilgisi var. tşkrler...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benimde 22 aylık kızım var cümle kuramasada konuşuyor ama çok agresif 1 yaşındayken istedigi olmayınca sinirlenip kafasını duvara yere vuruyordu ilkin kızıyordum canı acıyor diye sonra kendi haline bıraktım oda bir süre sonra bıraktı şimdi ise aglıyor bazende elindekileri atıyor ne yapa bilirim bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

verdiginiz bilgiler süper ama benim ızım çok sıkılgan nasıl anlaşıcaz bilemiyorum birde kitapları yırtıyor bunu nasıl çözebilirim bunun içinde bizi bilgilendirirseniz çok iyi olacak tesekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:D5 aylık oğlum var .3. çocuğum var huysuz çocuk kendine baktırdığı için zeki oluyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benimki 10 aylık ama koltuktan tutup yürüyor hemde emekliyor.Bu zekasında bir rolü varmıdır Bu siteyi yapanlara çok ama çok teşekkür ederim oğlum kardeşimin adını yaz diyor ADI EYLÜLBURÇAK

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim 10. ayını yeni bitiren kızım var çok harektli uyumadığı dönemlerde saniye yerinde durmuyor sürekli hareket halinde kendisine bir kere bir şey göstermemiz yeterli oluyor hemen kendisi tekrar etmeye başlıyor. alkış yap diyoruz alkışlıyor öpücek ver diyoruz hemen öpücük veriyor, oyuncak piyanosu vardı 2 gün dinledikten sonra baktık daha dün annemizin kollarında şarkısını kendisi mırıldanmaya başlamış. tepkileri çok net sinirlendiği zaman kızıyor, üzüldüğüm zaman hemen sevmeye başlıyor. bu...

Benim 10. ayını yeni bitiren kızım var çok harektli uyumadığı dönemlerde saniye yerinde durmuyor sürekli hareket halinde kendisine bir kere bir şey göstermemiz yeterli oluyor hemen kendisi tekrar etmeye başlıyor. alkış yap diyoruz alkışlıyor öpücek ver diyoruz hemen öpücük veriyor, oyuncak piyanosu vardı 2 gün dinledikten sonra baktık daha dün annemizin kollarında şarkısını kendisi mırıldanmaya başlamış. tepkileri çok net sinirlendiği zaman kızıyor, üzüldüğüm zaman hemen sevmeye başlıyor. bu hareketleri gerçekten normelmi. eğer normal değilse destekmi almam gerekiyor.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim de 24 aylik bi kizim var. oda hem turkce hem hollandaca sayi saymasini biliyor.
konusmasi da cok guzel. iki dilde de sarkilar soyluyo. onu izlemek cok guzel bi duygu.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

her cocuk ayrı bir dünyadır kalıplara koymak doğru olmaz.erken yapabiliyor olmasıda geç yapmasıda gösterge diil 3 çocuğum var son 14 aylık şunu biliyorum ki.sınırsız sevgi ve ona yapabileceği şeyleri yapmasına izin vermek sorunları çözmesine izin vermek.yaşıtlarıyla ilişkilerine fazla müdehale etmemek.olmasını istediğimiz gibi olmak yeterli:'(:P

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENİM OĞLUM 3,5 AYLIK VERDİĞİNİZ BİLGİLR MÜKEMMEL UYLAMAYA BAŞLAYACAĞIM ONU EN GÜZEL ŞEKİLDE YETİŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM SİZİN BİLGİ V E DESTEĞİNİZLE TŞK

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ışıl ünal yazmış 5 aylık oğlu yürüyormuş ilginç geldi bana nasıl oluyor ben pek anlamadım dorusu

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Verdiğiniz bilgiler harika gerçekten. Ama aslında şöyle olsa daha iyi olur. Anne ve çocuğun birlikte gidip oynayacağı anne çocuk eğitim evleri olsa ne güzel olur değilmi? Bide başlarında uzman çocuk gelişimcisi ve psikolog mesela. Hem hep beraber diğer annelerle ortak sorunları ve cevapları paylaşırız hemde çocuklar biribirleriyle düzeyli bir arkadaş ortamı kurup grup bilincinide geliştirmiş oluruz. Yukarıdaki bilgileri çocuğumuz en azından belli bir eğitim düzeyindeki insanlar...

Verdiğiniz bilgiler harika gerçekten. Ama aslında şöyle olsa daha iyi olur. Anne ve çocuğun birlikte gidip oynayacağı anne çocuk eğitim evleri olsa ne güzel olur değilmi? Bide başlarında uzman çocuk gelişimcisi ve psikolog mesela. Hem hep beraber diğer annelerle ortak sorunları ve cevapları paylaşırız hemde çocuklar biribirleriyle düzeyli bir arkadaş ortamı kurup grup bilincinide geliştirmiş oluruz. Yukarıdaki bilgileri çocuğumuz en azından belli bir eğitim düzeyindeki insanlar biliyorlar aşağı yukarı. Benim 15 aylık bir kızım var. Ben her anımı hatta bezini bağlarken bile onunla iletişim halindeyim zaten. Çocuklarımızla özellikle anneler daha çok iletişim kurmalıyız ve onları keşfetmeliyiz. Teşekkürler

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum 9aylık daha 6aylıkken ege diyordu ismi ege su biberonu ile süt biberonunu gösterip hangisini istediğini sorduğumda bir şekilde bana anlatıyordu suya bum diyebiliyodu şimdi 9aylık aile fertlerini tanıyor isterse onlara sarılıp öpüyor hadi anne baba diyor taklit etmesini çok seviyor horoz sesi yapıyor bütün hayvanları seviyor korkmuyor ama ben önden korkmaması için ona oyunlar bişekilde anlatıyorum içerde yalnız bırakırken niye bıraktığımı anlatınca ağlamadan bekliyor çalışan...

benim oğlum 9aylık daha 6aylıkken ege diyordu ismi ege su biberonu ile süt biberonunu gösterip hangisini istediğini sorduğumda bir şekilde bana anlatıyordu suya bum diyebiliyodu şimdi 9aylık aile fertlerini tanıyor isterse onlara sarılıp öpüyor hadi anne baba diyor taklit etmesini çok seviyor horoz sesi yapıyor bütün hayvanları seviyor korkmuyor ama ben önden korkmaması için ona oyunlar bişekilde anlatıyorum içerde yalnız bırakırken niye bıraktığımı anlatınca ağlamadan bekliyor çalışan bir anneyim ama eve gittiğimizde yazdıklarınızın çoğunu yapıyoruz ama oda çok çabuk öğreniyor bebeğimle tanıştığım andan beri anlasın anlamasın herşeyi anlatıyorum konuşuyorum ona komiklikler yapıyorum gülmekten bayılıyor şarkılar söylüyorum sanırım şimdilik iyi gidiyoruz umarım hep böyle olur sağlıklı mutlu ve zeki

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba, öncelikle site yöneticilerine çok teşekkür ederim. Bilgileri maksimum fayda ile değerlendirmeye çalışacağım. Benim oğlum Efe 11 aylık. Bye bye yapmak, parmakla kızmak bizim daha yeni yeni yaptığımız şeyler. Hergününü hayretler içinde izliyoruz ancak sivrilen hareketler şu şekilde:
*Henüz yürümüyor ancak insan kullanıyor! Yürümek istiyorsa öncelikle annanneye gidiyor. Koltukta oturan kadının kucağına zar zor çıkıyor, yerleştikten sonra onun ellerini kavrıyor ve yürütmeye başlıyor....

Merhaba, öncelikle site yöneticilerine çok teşekkür ederim. Bilgileri maksimum fayda ile değerlendirmeye çalışacağım. Benim oğlum Efe 11 aylık. Bye bye yapmak, parmakla kızmak bizim daha yeni yeni yaptığımız şeyler. Hergününü hayretler içinde izliyoruz ancak sivrilen hareketler şu şekilde:
*Henüz yürümüyor ancak insan kullanıyor! Yürümek istiyorsa öncelikle annanneye gidiyor. Koltukta oturan kadının kucağına zar zor çıkıyor, yerleştikten sonra onun ellerini kavrıyor ve yürütmeye başlıyor. Acıkınca anneye geliyor. Oyun oynamak istediğinde dayısına yalakalık yapıyor. Evet evet, bütün şirinliklerini sergiliyor! TV atarisinin üstüne çıkıp oynatsın diye bekliyor...
*Yeni bir oyuncakla karşılaştığında parmağını uzatıp bekliyor -ki bu ''Bana bunun açma-kapama düğmesini gösterin, bana bu oyuncağı öğretin'' demek- Fonksiyonu olmayan oyuncaklardan hoşlanmıyor.
*Denizi çok seviyor, 5 günlük ilk tatilinin ardından parklarda-göllerde, nerde su görse kolunu yüzer gibi sallıyor, su sesine bile koşuyor. Bizim farkedemediğimiz su seslerini dahi ayırt ediyor-sokaktaki mazgalın başına oturup su sesini dinliyor! Banyodan ses geldiğinde o tarafa yöneliyor. Üstünü çıkarıp bekliyor, imkanı varsa balkondaki çocuk havuzununa gidip içine oturuyor.
*9. ayından beri babasını özlediği zaman gidip salon sehpası çekmecesindeki düğün albümüne bakıyor ya da bilgisayarın başına geçiyor ve web-camden görmek için bekliyor.
*9. ayından beri dışarı çıkmak istediğinde ellerimizden tutar vaziyette bizi koşturarak dışkapıya gidiyor ve ağlıyor.
*ŞANTAJ yapıyor!
*Gece çok zor uyuyor. 3 ten önce uyumuyor.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

her çocuğun birbirinden farklı olduğunu unutmayalım,3 yaşında konuşmaya başlayan çocuklar var,akademik olarak çok da başarılı ve zekiler,5 aylıkken bay bay yapabilir,bebekler taklitle öğrenir.6 aylıkken kakasını söylettiren anneler tanıyorum.iyi mi peki??her çocuk özeldir.başkalarıyla karşılaştırıp zorlamamalı.bence....

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya ben bu 5 aylıkken yürüyen cocukların hikayesine inanmıyorum nedenmi arkadaşlar uzman ped.doktorları 6.ayına kadar belinin üstüne oturtmayın 8.ayına kadar yürütece bindirmeyin (düşününki yürütec destekli olmasına rağmen)kemikleri acısından doktorlar bunları sölerken anneler nasıl oluyordA DAHA KIKIRDAK OLAN KEMİKLERİ BU KADAR ZORLUYORLAR anlayamıyorum anlayamayacağımda inanmıyorum 5 aylık bebek daha önünü bile yeni yeni görüyor.....>:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

yazıları okuduğum da bazı ailelerin çocuklarının zekasından endişe ettiğini gördüm
6 aylık bir kızım var bende zeka gelişimi nasıl oluröğrenmek için bakarken bu siteyi buldum
endişe içindeki ailelere şunu söylemek isterim
ben geç konuşmuşum ilkokul 2 nci sınıfın sonunda ve özel derslerle okumayı ancak öğrenebildim (eminim benim anne babamda çok korkmuştur)
ancak şu an hukuk doktoru ve hakimim
yani bazı şeylerin geç olması sizleri kokutmasın
Albert Einstein dahi okumayı, konuşmayı cok geç...

yazıları okuduğum da bazı ailelerin çocuklarının zekasından endişe ettiğini gördüm
6 aylık bir kızım var bende zeka gelişimi nasıl oluröğrenmek için bakarken bu siteyi buldum
endişe içindeki ailelere şunu söylemek isterim
ben geç konuşmuşum ilkokul 2 nci sınıfın sonunda ve özel derslerle okumayı ancak öğrenebildim (eminim benim anne babamda çok korkmuştur)
ancak şu an hukuk doktoru ve hakimim
yani bazı şeylerin geç olması sizleri kokutmasın
Albert Einstein dahi okumayı, konuşmayı cok geç öğrenmiş korkmayın ve üzülmeyin sadece çocugunuza sahip çıkın bakın göreceksiniz sizi çok şaşırtacak
saygılar

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim de 1 yasına henüz giren bir kızım var.beril inanılmaz bir bebek.çok sinirli.sürekli bize kızıyor.biz de onu memnun etmek adına her istedigini yapıyoruz ama yine de memnun edemedik kızımı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

on numara bilglier vermişsiniz elinize sağlık saygılar.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

tesekkür ederm ben anne ddeğilim ama yeğenim için baktım cok tesekkür ediyorum:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

22
aylıkoğlum var bazılarını annelik iç güdüsü olsa gerek yapıyorum,bilmedenama buyazıdan çok şey öğrendim teşekkürler.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

harıka bılgıler tesekkurler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

şu an 3. cocugumu buyutuyorum ve halen örenecek bır sey ler buluyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

gerçektende mükkemel bilgiler teşekürler bilgiler için

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

teşekkür ederim gerçekten çok iyi bilgilerr

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

süppppersinizzzzzzz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

7 aylık oğlum var çok güzel bilgiler teşekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

verdiğiniz bu bilgiler için çok teşekkürler en güzel şekilde uygulamaya geçirmek beni çok mutlu edecek

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

her bebek için geçerli değil yalnız:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bilgiler mükemmel.benimde 9 aylık bebeğim var.faydalanacağıma eminim.tşk.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben selin bnm kardeşim down sendromlu düşüünyor doktorlar ama hiç bir şey belli olmuyor testlere 19 mayısta kara werickler bizde bir şey anlamıyorz acaba bunu belirtilerini anlamak istiorz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba verdıgınız bılgıler ıcın cok tesekkurler .20 aylık bı oglum var 13 e kadar butun sayıları tanıyo ve bılıyor alfabenın yarısından fazlasını tanıyo ve bunlarla ugrasmak onu cok mutlu edıyo.yazınızı okuyunca cok mutlu oldum tsk

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

süper bilgiler teşekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bunları elimden geldiği kadar uyguluyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

16 aylık oğlum var ,bu bilgileri biz yeni annelerle paylaştığınız için teşekkür ederim burcu tuna:):):):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

tekerleme nitelindeki sözler süper tesekürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim Bulut'um da 16 aylık ve onunla sürekli resim yapıp kitap okuyoruz, sayı sayıyoruz. O da şimdiden bikaç harfi ve sayıyı tanıyor gerçekten.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çınar adında16 aylık oğlum var ben matematik öğretmeniyim sayıları şimdiden sayıları öğretmeye başladım gerçkten öğreniyor. bu bilgiler doğru ben çoğunu uyguluyor faydasını görüyorum annelere yaptırmasını tavsiye ediyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Gerçekten çok değerli bilgilerle karşılaştım burada benim de 6 aylık bir oğlum var ve bu kıymetli bilgilerden yararlanacağım.Teşekkürler...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

okuduğum en değerli bilgiler. sanki tüm aradığım ipuçlarını öğrendim.birkaç tekerleme ya da şarkı sözü ekleyebilirseniz daha mutlu olacağım. teşekkürler.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oglum 3 aylık ve kakasını yapamıyor doktora götürdüm ilaç kullandım ama hala yapamıyor 1hafta sürüyor ne yapabilirim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:Dbenımde irem adındaa canım var önerılerınız cok guzel tum bebkler saglıkla neseyle buyusun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oğlum 22 aylık ona kadar sayıyor abc yi biliyor ve sayı saymaktan çok hoşlanıyor endişeleniyordum doğrumu diye çok sevindim yazınızı okuyunca

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bir anne 3 aylık oğlunun kaka yapamadığını yazmış. Aynı sorun benim oğlumda da vardı. bi kere kabızmı değil mi bebek bunun ayrımını yapmak lazım bebek kabız değilse sorun kaka yapamamasıysa korkmayın bu zamanla kendiliğinden düzeliyor. Doktor bana bir termometre gibi bişeyle makattan hafif uyar buda yetmezse fitil kullan demişti. tabi bunu her gün değil bebek aşırı huzursulandığında yapmak lazım. Bi de fitili mükün olduğunca az kullanın barsak tembelliği yapıyor.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

henüz 2 yaşına girmiş oğlum var,uzun bir süredir önüne koyduğumuz puzzle ları hiç şaşırmadan ve seri bir şekilde tamamlıyor,o yaştaki her bebek bunu yapabilir mi,bu normal midir?Teşekkürler...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlumda iki gün önce 8 aylık oldu bu bilgilerin bazılarını şimdiden uygulamaya başlayabilirim sanırım hepsini zamanla deniycem teşekkrler.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arda 5 aylık ve bardaktan su içmek istiyo yürüyo 3 tane dişi vat diş fırçasını sürüyo zeka testi yaptımalımıyım iler de ona yetemmekten korkuyorum kendim çocuk gelişimi mezunuyum ama tıkandım hergeçen gün geride kalıyorum sanki

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 22 aylık . abc yi biliyor. şarkı söylüyor. televizyonu hiç sevmiyor. 10 a kadar sayıyor. çok güzel konuşuyor. duygularını net ifade ediyor. 22 aylık bebek için normalmi bunlar? özellikle rakamlara çok ilgisi var. tşkrler...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benimde 22 aylık kızım var cümle kuramasada konuşuyor ama çok agresif 1 yaşındayken istedigi olmayınca sinirlenip kafasını duvara yere vuruyordu ilkin kızıyordum canı acıyor diye sonra kendi haline bıraktım oda bir süre sonra bıraktı şimdi ise aglıyor bazende elindekileri atıyor ne yapa bilirim bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

verdiginiz bilgiler süper ama benim ızım çok sıkılgan nasıl anlaşıcaz bilemiyorum birde kitapları yırtıyor bunu nasıl çözebilirim bunun içinde bizi bilgilendirirseniz çok iyi olacak tesekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:D5 aylık oğlum var .3. çocuğum var huysuz çocuk kendine baktırdığı için zeki oluyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benimki 10 aylık ama koltuktan tutup yürüyor hemde emekliyor.Bu zekasında bir rolü varmıdır Bu siteyi yapanlara çok ama çok teşekkür ederim oğlum kardeşimin adını yaz diyor ADI EYLÜLBURÇAK

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim 10. ayını yeni bitiren kızım var çok harektli uyumadığı dönemlerde saniye yerinde durmuyor sürekli hareket halinde kendisine bir kere bir şey göstermemiz yeterli oluyor hemen kendisi tekrar etmeye başlıyor. alkış yap diyoruz alkışlıyor öpücek ver diyoruz hemen öpücük veriyor, oyuncak piyanosu vardı 2 gün dinledikten sonra baktık daha dün annemizin kollarında şarkısını kendisi mırıldanmaya başlamış. tepkileri çok net sinirlendiği zaman kızıyor, üzüldüğüm zaman hemen sevmeye başlıyor. bu...

Benim 10. ayını yeni bitiren kızım var çok harektli uyumadığı dönemlerde saniye yerinde durmuyor sürekli hareket halinde kendisine bir kere bir şey göstermemiz yeterli oluyor hemen kendisi tekrar etmeye başlıyor. alkış yap diyoruz alkışlıyor öpücek ver diyoruz hemen öpücük veriyor, oyuncak piyanosu vardı 2 gün dinledikten sonra baktık daha dün annemizin kollarında şarkısını kendisi mırıldanmaya başlamış. tepkileri çok net sinirlendiği zaman kızıyor, üzüldüğüm zaman hemen sevmeye başlıyor. bu hareketleri gerçekten normelmi. eğer normal değilse destekmi almam gerekiyor.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim de 24 aylik bi kizim var. oda hem turkce hem hollandaca sayi saymasini biliyor.
konusmasi da cok guzel. iki dilde de sarkilar soyluyo. onu izlemek cok guzel bi duygu.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

her cocuk ayrı bir dünyadır kalıplara koymak doğru olmaz.erken yapabiliyor olmasıda geç yapmasıda gösterge diil 3 çocuğum var son 14 aylık şunu biliyorum ki.sınırsız sevgi ve ona yapabileceği şeyleri yapmasına izin vermek sorunları çözmesine izin vermek.yaşıtlarıyla ilişkilerine fazla müdehale etmemek.olmasını istediğimiz gibi olmak yeterli:'(:P

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENİM OĞLUM 3,5 AYLIK VERDİĞİNİZ BİLGİLR MÜKEMMEL UYLAMAYA BAŞLAYACAĞIM ONU EN GÜZEL ŞEKİLDE YETİŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM SİZİN BİLGİ V E DESTEĞİNİZLE TŞK

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ışıl ünal yazmış 5 aylık oğlu yürüyormuş ilginç geldi bana nasıl oluyor ben pek anlamadım dorusu

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Verdiğiniz bilgiler harika gerçekten. Ama aslında şöyle olsa daha iyi olur. Anne ve çocuğun birlikte gidip oynayacağı anne çocuk eğitim evleri olsa ne güzel olur değilmi? Bide başlarında uzman çocuk gelişimcisi ve psikolog mesela. Hem hep beraber diğer annelerle ortak sorunları ve cevapları paylaşırız hemde çocuklar biribirleriyle düzeyli bir arkadaş ortamı kurup grup bilincinide geliştirmiş oluruz. Yukarıdaki bilgileri çocuğumuz en azından belli bir eğitim düzeyindeki insanlar...

Verdiğiniz bilgiler harika gerçekten. Ama aslında şöyle olsa daha iyi olur. Anne ve çocuğun birlikte gidip oynayacağı anne çocuk eğitim evleri olsa ne güzel olur değilmi? Bide başlarında uzman çocuk gelişimcisi ve psikolog mesela. Hem hep beraber diğer annelerle ortak sorunları ve cevapları paylaşırız hemde çocuklar biribirleriyle düzeyli bir arkadaş ortamı kurup grup bilincinide geliştirmiş oluruz. Yukarıdaki bilgileri çocuğumuz en azından belli bir eğitim düzeyindeki insanlar biliyorlar aşağı yukarı. Benim 15 aylık bir kızım var. Ben her anımı hatta bezini bağlarken bile onunla iletişim halindeyim zaten. Çocuklarımızla özellikle anneler daha çok iletişim kurmalıyız ve onları keşfetmeliyiz. Teşekkürler

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum 9aylık daha 6aylıkken ege diyordu ismi ege su biberonu ile süt biberonunu gösterip hangisini istediğini sorduğumda bir şekilde bana anlatıyordu suya bum diyebiliyodu şimdi 9aylık aile fertlerini tanıyor isterse onlara sarılıp öpüyor hadi anne baba diyor taklit etmesini çok seviyor horoz sesi yapıyor bütün hayvanları seviyor korkmuyor ama ben önden korkmaması için ona oyunlar bişekilde anlatıyorum içerde yalnız bırakırken niye bıraktığımı anlatınca ağlamadan bekliyor çalışan...

benim oğlum 9aylık daha 6aylıkken ege diyordu ismi ege su biberonu ile süt biberonunu gösterip hangisini istediğini sorduğumda bir şekilde bana anlatıyordu suya bum diyebiliyodu şimdi 9aylık aile fertlerini tanıyor isterse onlara sarılıp öpüyor hadi anne baba diyor taklit etmesini çok seviyor horoz sesi yapıyor bütün hayvanları seviyor korkmuyor ama ben önden korkmaması için ona oyunlar bişekilde anlatıyorum içerde yalnız bırakırken niye bıraktığımı anlatınca ağlamadan bekliyor çalışan bir anneyim ama eve gittiğimizde yazdıklarınızın çoğunu yapıyoruz ama oda çok çabuk öğreniyor bebeğimle tanıştığım andan beri anlasın anlamasın herşeyi anlatıyorum konuşuyorum ona komiklikler yapıyorum gülmekten bayılıyor şarkılar söylüyorum sanırım şimdilik iyi gidiyoruz umarım hep böyle olur sağlıklı mutlu ve zeki

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba, öncelikle site yöneticilerine çok teşekkür ederim. Bilgileri maksimum fayda ile değerlendirmeye çalışacağım. Benim oğlum Efe 11 aylık. Bye bye yapmak, parmakla kızmak bizim daha yeni yeni yaptığımız şeyler. Hergününü hayretler içinde izliyoruz ancak sivrilen hareketler şu şekilde:
*Henüz yürümüyor ancak insan kullanıyor! Yürümek istiyorsa öncelikle annanneye gidiyor. Koltukta oturan kadının kucağına zar zor çıkıyor, yerleştikten sonra onun ellerini kavrıyor ve yürütmeye başlıyor....

Merhaba, öncelikle site yöneticilerine çok teşekkür ederim. Bilgileri maksimum fayda ile değerlendirmeye çalışacağım. Benim oğlum Efe 11 aylık. Bye bye yapmak, parmakla kızmak bizim daha yeni yeni yaptığımız şeyler. Hergününü hayretler içinde izliyoruz ancak sivrilen hareketler şu şekilde:
*Henüz yürümüyor ancak insan kullanıyor! Yürümek istiyorsa öncelikle annanneye gidiyor. Koltukta oturan kadının kucağına zar zor çıkıyor, yerleştikten sonra onun ellerini kavrıyor ve yürütmeye başlıyor. Acıkınca anneye geliyor. Oyun oynamak istediğinde dayısına yalakalık yapıyor. Evet evet, bütün şirinliklerini sergiliyor! TV atarisinin üstüne çıkıp oynatsın diye bekliyor...
*Yeni bir oyuncakla karşılaştığında parmağını uzatıp bekliyor -ki bu ''Bana bunun açma-kapama düğmesini gösterin, bana bu oyuncağı öğretin'' demek- Fonksiyonu olmayan oyuncaklardan hoşlanmıyor.
*Denizi çok seviyor, 5 günlük ilk tatilinin ardından parklarda-göllerde, nerde su görse kolunu yüzer gibi sallıyor, su sesine bile koşuyor. Bizim farkedemediğimiz su seslerini dahi ayırt ediyor-sokaktaki mazgalın başına oturup su sesini dinliyor! Banyodan ses geldiğinde o tarafa yöneliyor. Üstünü çıkarıp bekliyor, imkanı varsa balkondaki çocuk havuzununa gidip içine oturuyor.
*9. ayından beri babasını özlediği zaman gidip salon sehpası çekmecesindeki düğün albümüne bakıyor ya da bilgisayarın başına geçiyor ve web-camden görmek için bekliyor.
*9. ayından beri dışarı çıkmak istediğinde ellerimizden tutar vaziyette bizi koşturarak dışkapıya gidiyor ve ağlıyor.
*ŞANTAJ yapıyor!
*Gece çok zor uyuyor. 3 ten önce uyumuyor.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

her çocuğun birbirinden farklı olduğunu unutmayalım,3 yaşında konuşmaya başlayan çocuklar var,akademik olarak çok da başarılı ve zekiler,5 aylıkken bay bay yapabilir,bebekler taklitle öğrenir.6 aylıkken kakasını söylettiren anneler tanıyorum.iyi mi peki??her çocuk özeldir.başkalarıyla karşılaştırıp zorlamamalı.bence....

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya ben bu 5 aylıkken yürüyen cocukların hikayesine inanmıyorum nedenmi arkadaşlar uzman ped.doktorları 6.ayına kadar belinin üstüne oturtmayın 8.ayına kadar yürütece bindirmeyin (düşününki yürütec destekli olmasına rağmen)kemikleri acısından doktorlar bunları sölerken anneler nasıl oluyordA DAHA KIKIRDAK OLAN KEMİKLERİ BU KADAR ZORLUYORLAR anlayamıyorum anlayamayacağımda inanmıyorum 5 aylık bebek daha önünü bile yeni yeni görüyor.....>:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

yazıları okuduğum da bazı ailelerin çocuklarının zekasından endişe ettiğini gördüm
6 aylık bir kızım var bende zeka gelişimi nasıl oluröğrenmek için bakarken bu siteyi buldum
endişe içindeki ailelere şunu söylemek isterim
ben geç konuşmuşum ilkokul 2 nci sınıfın sonunda ve özel derslerle okumayı ancak öğrenebildim (eminim benim anne babamda çok korkmuştur)
ancak şu an hukuk doktoru ve hakimim
yani bazı şeylerin geç olması sizleri kokutmasın
Albert Einstein dahi okumayı, konuşmayı cok geç...

yazıları okuduğum da bazı ailelerin çocuklarının zekasından endişe ettiğini gördüm
6 aylık bir kızım var bende zeka gelişimi nasıl oluröğrenmek için bakarken bu siteyi buldum
endişe içindeki ailelere şunu söylemek isterim
ben geç konuşmuşum ilkokul 2 nci sınıfın sonunda ve özel derslerle okumayı ancak öğrenebildim (eminim benim anne babamda çok korkmuştur)
ancak şu an hukuk doktoru ve hakimim
yani bazı şeylerin geç olması sizleri kokutmasın
Albert Einstein dahi okumayı, konuşmayı cok geç öğrenmiş korkmayın ve üzülmeyin sadece çocugunuza sahip çıkın bakın göreceksiniz sizi çok şaşırtacak
saygılar

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim de 1 yasına henüz giren bir kızım var.beril inanılmaz bir bebek.çok sinirli.sürekli bize kızıyor.biz de onu memnun etmek adına her istedigini yapıyoruz ama yine de memnun edemedik kızımı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benimde üçbuçuk aylık oğlum var.kollarının altından tutup kaldırdığımızda başını kaldırıyor ama bir iki sanşye sonra yorulmuş gibi düşürürüp yine kaldırıp bunu sürekli tekrarlıyor normalmidir?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bılgıler cok guzel fakat anneler endıseye kaplmayın her cocuk farklı yarıstırmayın benımde 9bucuk aylık kızım var okuduklarıım dogru ugrasıranız coğu seyi yapıyor sanırım ılgı ve sevgı gerek

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya insan demekki anne olunca yapılacakları okumsa bilmese bile pratikten öğretebiliyormuş bu siteye daha yeni girdim evet bebeğim için çok okudum araştırdım 3 yaşında oğluşum var bunları okumadanda yapıyormuşum çok ilginç annelik duygusu bu olsa gerek;D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızımın 7 ayı bitmek üzere.gel demekten falan pek anlamıyor.ama huysyz bir cocuk dağil yavas haraket eden bir bebek.halen anne sütü veriyorum.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benım 8 aylık kızım var oda hala emeklemıyor bu durum normal dıyorlar yasıtlarına gore herseyı gec ypıyor sızce nezaman emeklemesı normar tesekkurler:(:-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebegim 7 aylık ama çok durgun bu beni çok korkutuyo ne olur bana yardım edin:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebegim çok durgun ne olur bana yardım edin ne yapmalıyım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar her bebek kendine özeldir.çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslamayın.çocuğunuzun bir özrü yoksa er geç herşeyi yapacaktır. Zamana bırakın.çocuğunuzu zorlamayın.Ama tabi ellinizden geldiğince ilgilenin.Onu sevin,konuşun ,oynayın.ob ebek yapıyor benimki niye yapmıyor diye üzülmeyin.belkide ilerde sizinki onlardan çok daha zeki ve hareketli olacaktır:-)

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok
Diğer Yorumlar

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın