Bebek bir makine değildir. Onun da sevgiye ihtiyacı vardır. Bebekler hakkında işittiğiniz şeyler gözünüzü korkutmuş olabi­lir. Hatta, onların sizi kendilerine esir etmek için dünyaya gel­diklerini bile düşünebilirsiniz. Bunlar asla doğru değildir. Ço­cuğunuz, sizi sevmek ve sizin tarafınızdan sevilmek üzere dün­yaya gelmiştir. Ona iyi davranırsanız, size eziyet etmeyecektir. Onu sevmekten ve ihtiyaçlarını karşılamaktan korkmayınız. Her bebeğin konuşulmaya, oynanmaya, sevilmeye ihtiyacı var­dır. Bunlardan uzak büyüyen çocuk, soğuk ve duygusuz olur. Ağlaması sebepsiz değildir. Ya karnı açtır ya altı ıslanmıştır ya da karnı ağrımıştır. Sizin de, onun ağladığını işittiğiniz zaman canınızın sıkılması, hemen bebeğinizin yanma koşmak isteme­niz gerekir. Yanlış anlamayın, her ağlayışta onu kucağınıza alıp kötü âdetler edinmesine yardım edin demek istemiyorum. Ama hiç olmazsa yanına gidip bir ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin.

Ona sert davranmanız gerekli değildir. Arkadaşlarınız, be­beğinizi, yemek, uyku ve tuvalet konusunda kesin bir progra­ma alıştırmanızı tavsiye edebilirler. Hiç kulak asmayın. Bir kere ne kadar uğraşırsanız uğraşın, bir bebeği, yüzde yüz programa alıştırmanın imkânı yoktur, ikincisi de, özellikle bir yaşından sonra, bu konuda fazla ısrar ederseniz, çocuğunuz aksi ve hır­çın olur. Herkes çocuğunun programlı ve sağlıklı yetişmesini is­ter. Ama her çocuk da zaten belli bir programa göre yaşamayı tabii olarak arzular. Programlı yaşamayı bir çocuğa zorla öğre­temezsiniz. Onun insan olmasından doğan başkaları gibi yaşa­ma arzusu, bunları çabucak öğrenmesine sebep olacaktır. Özel­likle, neşeli, onu seven, sakin bir ailede büyürse, hiç kimseden farklı olmamak için elinden geleni yapacaktır.

Söylemek istediğim, terbiyeli ve sağlıklı bir çocuk yetiştir­mek için çok büyük bir gayret gerekmediğidir. Bunu başaran anne babalar, kendilerine güvenleri olan ve çocuklarına saygı duyan anne babalardır.

Bebekler hemen kırılan, sandığınız kadar narin varlıklar değildir. Birçok anne, bir yerini inciteceğim korkusuyla ilk çocuklarını kucaklarına bile almak istemezler. Hiç korkmayın. Be­beklere kolay kolay bir şey olmaz. Bebeği tutmanın çeşitli yolları vardır. Eğer bebeğin başı arkaya düşerse bundan hiçbir şey çıkmaz. Bıngıldağın üstü de kalın bir deriyle örtülü olduğundan üstüne düşse bile yaralanması çok güçtür. Başını çarptığı zaman bağırması içgüdüseldir. Eğer karnı doymamışsa biraz daha yiyebilmek için ağlayacaktır. Gözlerine ışık geliyorsa huysuzlanacaktır. Hiç merak etmeyin, ne kadar az uyursa uyusun ihtiyacı olan uykuyu almaktadır. Bir tek kelime bile söyleyemeyen ve dünya hakkında hiçbir şey bilmeyen bir insan olduğunu göz önünde tutarsak, onun ne kadar becerikli ve iş bilir olduğunu anlarız.

Onu olduğu gibi kabul ediniz. Bebeklerin yüzleri nasıl bir­birlerine benzemezse, gelişmeleri de birbirinden çok farklıdır. Bir bebek, atletik bir yapıya sahip olduğundan emeklemesi de, oturması da yürümesi de erken olabilir. Ama aynı bebek, el hünerlerinde ve konuşmada biraz geri olabilir. Hatta, erken oturup erken emekleyen bir bebek, yürümekte gecikebilir. Bu gibi şeylerde erkence olan bir bebek, diş çıkarmakta gecikebilir ya da aksi olabilir. Okulda çok başarı gösteren bir çocuk, bebekli­ğinde geç konuşarak anne babasını geri zekâlı olduğundan kuş- kulandırmış olabilir. Normal bir çocuk, çok erken de konuşabi­lir çok geç de.

Bu örnekleri, çocuğunuzun gelişmesi hakkında yersiz şüphe ve üzüntülere kapılmamanız için veriyorum.

Bebeğinizi olduğu gibi kabul ediniz. O da kendi yapısına göre gelişecek, herkes gibi bir insan olacaktır. Olduğu gibi kabul edilen çocuk kendine güvenir. Bu onun için son derece önemli bir şeydir. Hiçbir şeyle ölçülmez. Böyle bir çocuk eline geçen bütün fırsatlardan yararlanmasını bilecek ve en önemlisi,  mutlu bir insan olacaktır.

Tabii, şunu da unutmamak gerekir ki, bazı bebekler gerçekten geridirler. Bütün kendi yaşındaki bebekler emeklemeye başladığı halde, hâlâ başını tutamayan bir bebek, muhakkak ki nor­mal değildir. Anne baba, bunu da aldırmazlıkla mı karşılanmalı­dır? Bu çok yanlış bir şey olur. Daha önce bahsettiğimiz, ince yapılı, narin bebek tipiydi ama bu geri bir çocuktur. Erken davranılırsa, doktorun büyük faydalan dokunabilir.

Kaynak :Bebek bakımı ve çocuk eğitimi  - Dr. Benjamin Spocks

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın