Bebeklerin anne karnında duyup duymadığı, doğumdan sonra ise ne kadar duyduğu anne babalar tarafından merak edilen konular arasındadır. Odyoloji Uzmanı Dr. Zeynep Gence Gümüş bebeklerde işitme duyusunun gelişimi ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

 

 

Bebeklerde işitme duyusu ne zaman nasıl gelişiyor?

Bebekler doğdukları andan itibaren duyabilirler. Anne karnındaki bebeğin kulağı 8. haftada oluşmaya başlar. Duyma yeteneğinden sorumlu olan kemikler ve ses iletisini beyine taşıyan sinirler büyük ölçüde oluşumunu tamamlar ancak bu gelişim;

24. haftada tamamlanır.

25. haftadan itibaren bebek annesinin sesini duyabilmektedir.

27. haftada ise annesinin sesi dışında dışarıdan gelen seslere ve hatta babasının sesini bile duyup tepki verebilir.

Ancak hem içinde bulunduğu ortam, hem de bebeği içinde bulunduğu amniyotik sıvının olumsuz etkilerinden koruyan kremsi tabaka olan verniksin, kulaklarını tıkaması nedeni ile sesleri büyük bir olasılıkla boğuk olarak duymaktadır. Anne karnındaki bebeklerin işitmesinin değerlendirilmesi üzerine yapılan çalışmalar vardır ancak günümüz teknolojisinde anne karnındayken tam anlamıyla bir işitme testi yapılması mümkün değildir.

 

Bebeklerle yetişkinlerin duyması arasında fark var mıdır?

Bebekler de yetişkinler gibi duyabilir ancak verdikleri tepkiler farklıdır. Yeni doğmuş bebekler her duydukları sese yetişkinlerin verdiği şekilde tepki vermezler.

Bebeklere ilk işitme testi ne zaman nasıl yapılır?

Bebeklere doğdukları gün işitme testi yapılabilir. Bebek doğal uykusun-dayken dış kulak yoluna yerleştirilen küçük bir aygıt ile iç kulağa özel bir ses gönderilir ve iç kulaktaki dış saç hücrelerinin sese tepkisi ölçülür. Bu işlem bebeğe hiçbir zarar vermez ve canını acıtmaz. Birkaç dakika süren basit bir ölçümdür. Bu tarama testinden 2 kez geçemeyen bebeklere ABR ile ayrıntılı işitme değerlendirmesi yapılır.

 

Anne babalar bebeklerinin düzgün işitip işitmediğini nasıl anlarlar? Hangi durumlarda hangi aylarda işitme fonksiyonunun doğru işlemediğinden şüphelenebilirler?

Anne babalar bebeğin işitip işitmediğini sese verdiği tepkilerden anlayabilirler. 0-3 aylık bir bebek; ani bir yüksek ses duyduğunda sıçrar. Anne-babası onunla konuştuğunda susar veya güler. Annesinin sesini tanır ve ağlıyorsa susar. Emzi-rirrken ses duyduğunda emme davranışını arttırır veya azaltır. 4-6 aylık bir bebek, gözlerini sesin geldiği yöne doğru çevirir. Anne-babasının sesinin değişen tonlarına cevap verir. Ses çıkaran oyuncakları fark eder. Müzik dikkatini çeker. 7aylık-1 yaş arası bebek-ler 'ce-e' tarzı oyunlardan ve tekerlemelerden hoşlanır. Sesin geldiği yöne doğru dönüp bakar. Kendisiy-e konuşulduğunda dinler. Basit nesnelerin (su, ayak-kabı, bardak gibi) isimlerini tanır. 'Buraya gel', 'Biraz daha ister misin?' gibi basit isteklere cevap verir. Belirli yaş aralıklarında beklenilen davranışları göstermiyorsa işitmesinde problem olduğundan şüphelenilir.

 

Şüphelenilen durumda nereye başvurmalılar?

İşitme kaybından şüphelenildiğinde mutlaka bir Odyoloji (işitme) Uzmanı'na başvurulmalıdır.

 

İşitme kaybının erken teşhisi konuşma gelişimi açısından kritiktir. İşitme kayıplı çocuklar, konuşmayı öğrenebilmek için uygun işitme cihazı kullanarak işitsel-sözel eğitim almaya ihtiyaç duyarlar.

 

 

Bebeklerde işitme sorunu yaratan nedenler nelerdir?

• Ailede kalıtsal, çocuklukta başlayan işitme kaybı hikayesi.

• 34. haftadan erken doğan bebekler.

• 1500 gramdan daha düşük doğum kilosu olan bebekler.

• Annenin hamileliği sırasında geçirilen kızamık, kızamıkçık, frengi, CMV, toksoplazma gibi enfeksiyonlar.

• Bebeğin yüz ve kafatasında, kulak kepçesi ve kulak kanalında gelişimsel anormallikler.

• Kandaki sarılık değerinin kan değişimi gerektirecek kadar yükselmesi.

• 5 günden fazla akciğer solunum makinesine bağlı kalması.

• Bir sendromu düşündürecek diğer bulgularla birlikte işitme kaybı.

• c Tip 2 nörofibromatozis ve nörodejeneratif hastalıklar.

• Yarı damak, yarık dudak deformiteleri. Araştırmalara göre, her 1000 sağlıklı yeni doğanda 2 ila 3'ü işitme kayıplı doğmaktadır. İşitme kaybının erken teşhisi konuşma gelişimi açısından kritiktir. İşitme kayıplı çocuklar, konuşmayı öğrenebilmek için uygun işitme cihazı kullanarak işitsel-sözel eğitim almaya ihtiyaç duyarlar, işitme kaybı ne kadar erken teşhis edilirse, işitme kayıplı çocuk normal yaşıtlarını o kadar çabuk ve kolay yakalar.

 

 

Kaynak: Anne Bebek Dergisi

 

 

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın