Minik bebeğinizin gelişimi sadece fiziksel açıdan olmuyor! Haftalar ve aylar geçtikçe bebeğinizin sosyal becerileri, yetenekleri gelişiyor ve kişilik özellikleri çevredeki birçok etkene ve size bağlı olarak çeşitlilik gösteriyor

0-6 ay Kişilik Gelişimi

Eskiden kişiliğimizin sadece anne-babamızdan ve çevremizden öğrendiklerimizle şekillendiği düşüncesi hakimdi. Günümüzde ise bu inanışın aksine, bebeklerin belirli kişilik özellikleriyle doğdukları düşünülüyor. Henüz anne karnındayken edinilmeye başlanılan bu özellikler anne karnında ve doğum anında yaşanılan deneyimler ve genetik etkenlerle belirleniyor.

Kişilik gelişimi anne karnında başladığından hamileliğini sakin ve stressiz geçiren annelerin çocukları, genellikle sakin ve mutlu bir kişiliğe sahip oluyor.

6'ıncı ayını dolduracak bir bebeğin sahip olduğu bazı kişilik özellikleri ileride nasıl bir insan olacağı yönünde size ipuçları verebiliyor. Örneğin yaramaz, yerinde duramayan bir bebek, çoğunlukla büyüyünce de aynı özellikleri gösterirken, uslu bebekler daha sakin bireyler olarak karşımıza çıkabiliyor.

Genetik ve anne karnında yaşanılan deneyimlerin yanında bebeğinizle olan ilişkiniz de onun kişiliği üzerinde etkili oluyor. Bu nedenle bebeğinizle birlikte oyunlar oynamaya, onunla konuşmaya ve yaşadığınız sıkıntıları ona yansıtmamaya çalışın.

6-12 ay Kişilik Gelişimi

 

Bebeğiniz sizden bağımsız bir varlık olduğunu anlamaya başladığı bu dönemde çevrenin ona olan ilgisi en çok hoşuna giden şeydir. Çevresindeki insanlar üzerinde yarattığı etkiye bayılır.

Yapması ve yapmaması gereken davranışları öğrenmeye başlar. Bu çok sinir bozucu olsa da yaptığı ufak yaramazlıklarla sınırının ne olduğunu öğrenmeye çalışır. Yemek tabağına elini sokmak, eline geçen her şeyi bir yerlere fırlatmak gelişiminin bir parçasıdır.

Çocuğunuz bir yandan bağımsızlık duygularını tadarken bir yandan da bundan korkabilir. Hep yanınızda kalmak, sizi her an görebilmek, hatta tuvalete bile giderken sizinle gelmek isteyebilir. Tüm bunlar çocuğunuzun güvensiz bir birey olacağı anlamına gelmez. Tam aksine bu aylar arasında aranızda geliştirdiğiniz güven duygusu, onun ileride kendinden emin, özgüveni tam bir birey olmasını sağlar.

12-18 ay Kişilik Gelişimi

Çocuğunuzun hayatındaki ilk adımları atacağı bu dönemde özgürlük duygusu onun için daha farklı bir anlam kazanır.

Bazı çocuklar bu aylarda daha sinirli olurken bazılarında ise merakları nedeniyle maceracı kişilik özellikleri görülür.

Artık neyi sevip neyi sevmediğini iyi bilen çocuğunuz size neyi yapmak ya da hangi yemeği yemek istediğini gösterecektir.

Utangaç, sıkılgan, gürültücü, sakin olarak tanımlayabileceğiniz çocuğunuzun kişilik özelliklerindeki eksik yönleri geliştirmeyi deneyin.

 

18+ ay Kişilik Gelişimi

 

Çocuğunuzun ikinci yaş günü yaklaşırken kim olduğu ve ne istediğine dair güveni gitgide artar. Fakat bildiği sınırlı sözcüklerle ne istediğini size tam olarak anlatamadığından bazen biraz sinirli olabilir. Bu dönemlerde her zamankinden biraz daha sabırlı olmalı ve ne istediğini anlamaya çalışmalısınız.

Her ne kadar kendine güveni, özgürlük ve bağımsızlık isteği artsa da o hala küçücük bir çocuk. Bu nedenle sevgiye, ilgiye ve yakınlığa ihtiyacı var. Büyümüş de küçülmüş, adeta küçük bir yetişkin gibi görünebilir. Fakat dediğimiz gibi o daha bir çocuk ve bazen olur olmadık şeyler için sorun çıkarması normal.

Onu terbiye ile büyütmeniz kişiliğinin gelişimi açısından önemli. Hayatı sizin ona öğrettiğiniz şekilde öğreniyor. Kişiliği gelişirken sadece sizin gibi olmak ister. Bu nedenle istekleri karşısında nazik ve duyarlı olup ona ilgi gösterirseniz sonuç olarak çocuğunuz da sakin, yumuşak başlı ve sevgi dolu bir çocuk olur.

 

Kaynak: BABY&YOU Dergisi

 

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın