Diş çıkarmanın zamanı önemli değildir. Diş çıkarma her bebekte başka türlü olur. Bir bebek, her dişten önce birkaç ay sunu bunu kemirir, huysuzlaşır, bütün aileye hayatı zehir eder. Başka bir anne, bir sabah kalktığında bebeğinin ağzında bir diş bulur. Bundan daha önce şüphe bile etmemiştir.

Bazı bebekler ilk dişlerini üç aylıkken, bazıları da bir yaşın­da çıkarırlar. Bazı hastalıkların ara sıra diş çıkarmayı etkiledik­leri doğruysa da bu nadir görülen bir durumdur. Sağlıklı bir be­beğin diş çıkarma çağı, gelişmesinin şekline bağlıdır. Bazı aile­lerde çocuklar erken, bazılarında da geç diş çıkartırlar. Çocuğu­nuz erken diş çıkardığı için çok sağlıklı sayılmayacağı gibi, geç diş çıkardığı için de gelişmesi geri sayılmaz.

Normal bebeklerde diş çıkartma

Normal bir bebek, ilk dişini yedi aylıkken çıkarır ama bun­dan önce üç dört ay, oyuncaklarını kemirip ara sıra huysuzlaşmıştır. Bebeğin ilk iki buçuk yıl içinde yirmi diş çıkardığı hesa­ba katılırsa, onun bu devrenin büyük bir kısmını diş çıkarak ge­çirdiğini anlamak güç olmaz. İşte bu yüzden bu çağdaki çocuk­ların her hastalığının sebebi dişlerde aranır.

Eski zamanlarda, diş çıkarmanın ateşe, ishale ve nezleye se­bep olduğu sanılırdı. Tabiî, bu hastalıklar diş çıkarmaktan de­ğil, mikroplardan olur. Ama bazı çocuklarda diş çıkartma, di­renci kırdığından herhangi bir mikrobun faaliyetini kolaylaştı­rır. Ama eğer çocuğunuz diş çıkarırken hastalanır ve ateşi otuz sekiz derecenin üstüne çıkarsa, tıpkı diş çıkartmadığı zaman ol­duğu gibi bir doktora ihtiyaç vardır.

Genel olarak ilk dişler alt ortadaki iki kesici diştir. (Uçları keskin olan sekiz ön dişe, kesici dişler adı verilir.) Birkaç ay son­ra, üstteki dört kesici diş çıkar. Bebek tam bir yaşındayken iki altta, dört yukarıda altı dişi olmalıdır. Bu altı dişten sonra uzun bir zaman diş çıkmaz. Bundan sonra altı diş birden, kısa aralık­larla çıkar. Bunlar, iki alt kesici, iki alttan, iki üstten olmak üze­re dört azı dişidir. Azı dişleri kesicilerin hemen yanında değil de biraz aralık bırakarak çıkarlar.

Bir yaşla bir buçuk yaş arasında çıkan bu yan dişler bebeği diğer dişlerden daha fazla rahatsız ederler. Bu devrede bebeğin iştahı kesilip neşesi kaçabilir. Geceleri birkaç kere ağlayarak uyanabilir. Eğer tekrar çabucak uyumazsa, bu sıkıntılı bir şey olabilir. Bazen bir şişe süt, onu sakinleştirebilecek tek şeydir. Birçok bebek dişleri çıkınca gece uyanmaktan vazgeçerler. Ba­zen, bu âdeti devam ettirenler de olur. Bunlar genellikle, süt iç­mek için yataklarından kaldırılıp eğlendirilen bebeklerdir. Bu yüzden, sütü yatağın içinde vermek ve dişler çıkar çıkmaz kes­mek daha doğrudur.

Kaynak : Bebek bakımı ve çocuk eğitimi  - Dr. Benjamin Spocks

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın