Pek az bebek, doğduğunda, istediği zaman baş parmağını ağzına götürebilir. Çoğu, ellerini ağızlarına bile götüremezler, iki üç aylık olana kadar beklemek zorundadırlar. O zaman da elleri yumruk halinde kapalı olduğundan, parmaklarını ayırıp açabilmekte güçlük çekerler.

Ama en önemlisi, nesneleri tutabilmek ve yerden alabil­mektir. Bebekler, sanki ne öğreneceklerini önceden bilirler. Elle­rine bir şey almadan haftalarca önce almak istiyormuş gibi dav­ranırlar. Bu devrede eline bir çıngırak sıkıştınrsanız, onu tuta­cak ve sallamaya başlayacaktır. Birinci yaşın yarısında erişebile­ceği yerlerdeki şeylere uzanıp almayı öğrenir. Yavaş yavaş eş­yaları daha becerikli bir şekilde tutmayı öğrenir. Birinci yaşın son üç ayında yerden toz kadar küçük şeyleri toplamaktan hoş­lanır.

Çocuk hangi elini isterse onu kullanmalıdır. Bu sol el bile olsa, müdahale etmeyiniz. Çoğunuz ya sol elini ya da sağ elini kullanmayı tercih edecektir. Bu, ne onun ne de sizin elinizdedir. Ayrıca, birinci yıl boyunca, bebeğinizin bir hafta sağ elini, son­ra bir hafta sol elini, sonra iki ya da üç hafta sol elini kullanacak, sonra yine sağ eline dönecektir. Bazı bebekler birinci yaşlarını bitirmeden bir ellerinde karar kılarlar. Bazıları ise, ikinci hatta üçüncü yaşlarının sonuna kadar beklerler. Bir bebeğin sağ ya da sola eğilimi çok kuvvetli bir diğerinin ki ise zayıftır. Bazı uz­manlar, bebeğin hangi elini kullanacağına karar vermesinin çok önemli olduğuna inanırlar. Onlara göre, bu kararda tereddütlü olan çocuk, konuşmayı ve okuma yazmayı da geç öğrenecektir. Onun için, çocuğunuzun hangi elini isterse kullanmasına ve bunlardan birini bir an önce seçmesine izin veriniz. Uzmanlar her çocuğun istediği eli kullanmasının gerekli olduğuna da ; inanmaktadırlar. Birçok anne baba, bugün artık sol elini tercih eden bir çocuğa sağ elini kullandırtmaya kalkışmanın tehlikeli ; olduğunu, bunun kekemeliğe ve okumayı geç öğrenmeye sebep 1 olabileceğini biliyorlar. Ama, biraz solaklığa meyilli çocuğu de­ğiştirebilirsiniz.

Diyeceksiniz, solak olmak öyle kötü bir şey ki! Dünyadaki her şey, sağ elini kullanan kimselere göre yapılmış. Yemek masalarının hazırlanışından tutun da, okul sıralarına kadar.

Evet, haklısınız ama bu problemlerin hiçbiri, sağ elini kullanmasına zorlayışınız yüzünden, okuma öğrenmesi gecikmiş çocuğun problemi kadar önemli değildir. Aslında, eğer solak bir çocuğa kalemini ve kâğıdını doğru tutmayı öğretecek olursanız, çocuk pekâlâ yazı yazmayı becerebilir.

Diyelim ki, bunu okumadan önce solak olan çocuğunuzu ; sağ elini kullanmaya alıştırmış bulunuyorsunuz. Şimdi ona tekrar sol elini kullanmasını öğretmek mi gerekiyor? Buna cevap vermek çok güç. Sol ellerini kullandıkları halde anne babalan tarafından zorlanıp da sağ ellerini kullanmaya başlayan birçok çocukta bunun hiçbir etkisi görülmemiştir. Bu yüzden böyle bir çocuğu tekrar sıkıntıya sokmak doğru olmaz. Ama, beri yan­dan, iki buçuk yaşındaki bir çocuğun annesi ona sağ elini kullanmayı öğretmeye çalışmaktayken çocuk hafifçe kekelemeye başlamışsa, anneye derhal aksini yapmasını ve çocuğunu sol elini kullanmaya teşvik etmeye başlamasını tavsiye ederim. Eğer çocuk sağ elini kullanmaya tamamen alışmış ve konuşma ve okuma güçlükleri başlamışsa, bir ruh doktoruna baş vurunuz.

Kaynak : Bebek bakımı ve çocuk eğitimi  - Dr. Benjamin Spocks

 

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın