O insanlık tarihini yaşamaktadır. Bir çocuğun büyüyüp ge­lişmesini izlemekten daha ilgi çekici bir şey olduğunu sanmıyo­rum. İlk önce, bebeğinizin sadece büyümekte olduğunu zannetseniz bile, zamanla onun büyümenin yanı sıra bir şeyler de öğ­rendiğini göreceksiniz. Bana kalırsa, çocuğun gelişmesi bundan da etraflıdır. Her çocuk, büyürken, insanlık tarihinin devreleri­ni, psikolojik ve fiziksel olarak adım adım takip eder.

Bebekler üç aylık olunca dış dünya ile daha ziyade ilgilen­meye başlarlar. Başlarını etrafa çevirip, gördüklerinden hoşlan­dıklarını belli ederler.

Önce başını kullanmaya başlar. Bebeğin vücudunu kontrol etmeyi öğrenmesi yavaş yavaş olur. Önce başını sağa sola çevir­meye başlar. Sora, ellerini, gövdesini ve bacaklarını idare etme­yi öğrenir. Emmeyi ise bilerek doğar. Yanağına bir şey dokunur dokunmaz, o yana dönüp ağzıyla arar. Annesinin memesini emmeyi mükemmel bir şekilde bilir. Başını tuttuğunuz takdir­de çok kızar ve kurtulmak için çırpınır. Bu, belki de ezilmeye karşı tabiî bir harekettir.

Anneler hep bebeğin ne zaman görmeye başladığını sorar­lar. Bu da diğer şeyler gibi yavaş yavaş olur. Karanlığı aydınlık­tan ayırt edebilecek görüş kabiliyetine sahip olarak doğar. Çok kuvvetli bir ışık onu rahatsız eder ve gözlerini kapamasına se­bep olur. İlk haftalarda, gözlerini yakındaki nesnelere dikmeye başlar. İki ya da üç aylık olunca da insanları tanır ve onlarla il­gilenmeye başlar. Üçüncü ay bitince etrafını seyretmeye başlar. İlk aylarda iki gözünü birden hareket ettiremediği için şaşı gibi j-örünebilirse de bu sonradan düzelir. Gözlerinin içi de bizimki­ler kadar hassas değildir. Bir şey kaçtığı zaman katiyen rahatsız olmaz.

Bebek doğumdan sonraki ilk ve ikinci günlerde tamamen sağır gibi görünür. Ama işitme duyusu çok kuvvetlidir ve yük­sek bir ses duyunca ürperir.

Toplumsal bir varlık olduğundan erken gülümser, ikinci ayın içinde bir gün, bebeğiniz size gülümseyecektir. Bu sizin için çok heyecanlı bir dakikadır. Ama onun gelişmesi için de son derece önemlidir. Bu çağda hiçbir şey bilmemektedir. Elle­rini kullanamadığı gibi başını da bir yandan öteki yana döndü-rememektedir. Ama yine de toplumsal bir varlık olduğunu bil­mekte, etrafında kendisini seven kimseler bulunmasına sevin­mektedir. Bu yüzden gülümser. Eğer kendisine şefkatle mu­amele edilir ve işlerine fazla karışılmazsa, anlayışlı, neşeli bir in­san olacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz.

Kaynak : Bebek bakımı ve çocuk eğitimi  - Dr. Benjamin Spocks

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın