Çabuk ürken bebekler

Yeni doğan bebekler, yüksek seslerden ve hızla hareket et­tirilmekten korkarlar. Bebeği sert ve düz bir yere koyduğunuz zaman ayaklarını ve kollarını oynatır da biraz hareket etmeyi başarırsa, ne kadar korktuğunu göreceksiniz. Bazı bebekler bu konuda diğerlerinden daha hassastır. Çoğu bebeklerin banyo­dan nefret etmesinin sebebi, annelerinin onları sıkı tutmamasıdır. Böyle bebekler, annelerinin kucağında süngerle yıkanırlar­sa çok daha iyi olur. Daima sıkı tutulmalı ve yavaş hareket etti­rilmelidirler. Büyüdükçe, bu huylar geçer.

Titremeler

Bazı bebekler ilk aylar boyunca zaman zaman titrerler. Özellikle bebek heyecanlı olduğu zaman, çenesi ya da kollarıy­la bacakları titreyebilir. Bu soyulup da üşüdüğü zaman da olur. Önemli bir şey değildir. Bebeğin sinir sisteminin henüz gelişme­diğini gösterir. Zamanla geçecektir.

Uykudan önceki hareketler

Bebeğin kafasının yatağının sağına soluna durmadan çarp­mayı âdet edinmesi anneleri çok rahatsız eder. Bu anneye o ka­dar saçma bir şey gibi görünür ki, bebeğinin aptal olmasından korkmaya başlar. Durmadan tekrarlanan bu vuruşların bebeğin beynine zarar verip vermeyeceğini merak eder.

Bazı bebekler de kafalarını çarpacaklarına durmadan bir yandan öteki yana döndürmeyi âdet etmişlerdir. Bazıları da el­leri ve dizleri üstünde doğrularak, ayaklarını yere vururlar. Bu, içinde yattıkları sepet tekerlekliyse, odanın bir yanından bir ya­nına gitmesine sebep olur.

Bu ritmik hareketlerin mânâsı nedir? Bu hareketlerin çok kere birinci yaşın ikinci yarısında meydana çıkması, bebeğin ta­bii olarak bir ritim hissine sahip olmaya başlamasıyla ilgili ola­bilir. Zira bebekler tam bu çağda ritim duygusuna sahip olma­ya ve müziğe uyarak sallanmaya başlarlar. Bacakları ve kafayı vurma, daha ziyade bebek uykuya dalmadan önce görülür. Bir­çok bebeğin yorgun oldukları zaman hemen uyuya kalmadıkla­rını, sinirli bir devre geçirdiklerini biliyoruz. Bazı iki üç aylık bebekler uykuya dalmadan önce birkaç dakika haykırırlar. Bel­ki de, uyumadan önce parmak emen büyük çocuklar gibi, baş­larını ve ayaklarını vuranlar bunu sinir gerginliğinden yapmak­ladırlar.

Bana kalırsa, ailenin ilk çocuğu başını ve ayaklarını vur­maya, ötekilerinden daha meyilli olacaktır. Bu çocuğunuzun daha sinirli olacağından da emin olabilirsiniz. Bazı doktorlar, bu hareketlerin yeter derecede şefkat görmeyen bebeklerde daha sık görüldüğüne inanmaktadırlar. Anne babanın ilk çocuğa daha sert davranmaları tabii bir haldir. Zaman zaman va-zifelerini unutup bebeğe yakınlık göstermeyi ihmal ederler. Sonuç olarak da, çocuk daha az şefkatli, daha yabani ve daha siniri olur.

Bebek başını sağa sola çarptığı zaman, yatağının içine yastıklar koyunuz. Eğer bacak hareketleri ile tekerlekli sepeti yerinden oynatmayı başarıyorsa, sepeti duvarla herhangi başka bir eşyanın arasına sıkıştırınız. Altına da bir halı yayınız. Bu hareketlerinden dolayı bebeği azarlamayınız. Bu onu daha ziyade sinirlendirecektir. Bu hareketler, bebeğin zeki olmadığının bir göstergesi değildir.

Kaynak : Bebek bakımı ve çocuk eğitimi  - Dr. Benjamin Spocks

 

Yorumlar (1)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Hanımlar Merhaba benim 22 günlük erkek bebeğim var emiyor emiyor uykuya tam dalacakken ağlamaya başlıyor geceleri maşallahi var uyuyor Ama gündüz vakitleri çok sınırlı gözleri kapalı şekilde başını sağa sola çeviriyor ayaklarını vuruyor bu neden olabilir lütfen yardım edin

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın