Hastaneden çıktıktan sonra eve çağırabileceğiniz aile büyüklerinizle bebeğinizin banyosu, bakımı, beslenmesi gibi pek çok konuda onunla birlikte pratik yapabilirsiniz. Günümüzde bir çok acemi anne bu yöntemi kullanıyor.

Emzirmek oldukça zor ve yorucu bir iştir. Bebeği emzirmeye alıştırmak bile bir çaba gerektirir. 8u yüzden daha önce emziren arkadaşlarınızla mutlaka konuşun, tavsiyeler alın. Hatta onlarla buluşup emzirme pozisyonları ve teknikleri hakkında bilgi isteyin.Emzirme öncesinde, yanınızda mutlaka su bulundurun. Emzirme çok susattığı için kana kana su içme ihtiyacı hissedeceksiniz. Ayrıca yanınızda bir dergi olursa, uzun ve yavaş emzirmeler sırasında ara sıra dergiye bakabilirsiniz.
Isı, süt akışını hızlandırır. Emzirmeden sonra soğuk su uygulaması ile bu hızı yavaşlatabilirsiniz. Böylece sütünüz boşa akmaz.

Bebeğinizi rahatlatmak için arada rezene gibi doğal bitki çayları verebilirsiniz. Özellikle gaz sıkıntısı olanlar için uyku öncesi çok rahatlatıcı olur. Bunun için en küçük delikli biberonları kullanabilirsiniz.
Evet, çok yoruluyorsunuz ama bir süre için buna alışmanız gerekiyor, ilk aylarda bütün gece uyumayı beklemeyin. Çünkü bebeğinizde uyumayacak ve sık sık beslenmek için uyanacak. İlk günlerde gece emzirmelerinden sonra onu yatağına koyun ve kendi kendine uykuya dalmasını sağlayın.

Geceleri emzirme dışında bebekle ilgilenmeyi bir düzene oturtun. Bebeği bir gece eşiniz bir gece siz bakabilirsiniz. En azından emzirme öncesi ve sonrası alt değiştirme de size yardımcı olabilir. Ve ya siz gece ilgilenirseniz, eşiniz sabahın erken saatlerini devralır. Bir anne, akşam yemeğinden sonra bebeğini eşinin aldığını ve böylece gece yarısına kadar kendisiniz biraz da olsa uyuyabildigini ve gece daha güçlü olabildiğini söylüyor. Her aileye uygun bir gece formülü bulunabilir. Bebeğiniz uyuduğunda siz de uyumayı deneyin. Günün hangi saatinde olursa olsun, bebeğiniz uyuduğu anda siz de uzanın. Önceleri hemen uyuyamasanız bile çok geçmeden yorgunluğa yenik düşeceksiniz.

İlk günlerde bebeğinizin sıkıntılarının nedenini anlamanız zor olabilir. Ancak ne olduğunu anlamanın belli yolları vardır. Bacağını bedenine doğru çekiyorsa gaz sancısı olma ihtimali yüksek olduğundan; ayaklarından tutarak bacaklarına ileri geri yaptıracağınız hareketler işe yarayabilir. Bunun dışında sallanmak da iyi gelir. Sırtının ve göbeğini saat yönünde okşayarak bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Bebeğinize uyurken de, uyanıkken de müzik dinletebilirsiniz. Şarkı mırıldanmanız da onu rahatlatacaktır. Banyo yapması özellikle gece uykusuna geçmeden önce bebeğinizi rahatlatan ve onu rutine alıştıran detaylardan biridir. Her akşam banyo yaptırabilirsiniz ama her seferinde sabun kullanmanıza gerek yok. Böyle rutinler gece-gündüz ayrımını sağlamak için de önemlidir.
Altını degişiiıeceginiz zaman bir süre onu çıplak bırakabilirsiniz. Arada çiş yapabilir, bu yüzden etrafın kirlenmeyeceği bir ortamda ya da altına bir örtü sererek onu çıplak bırakabilirsiniz.

Bebeğin tırnağını, ona özel bir bebek tırnak makası ile kesebilirsiniz. Uzamış tırnaklarıyla bebek, yüzünü ve gözünün kornea tabakasını çizebilir. Bebek tırnak makasıyla tırnağın keskin ve sivri köşeleri de ince bir törpüyle yumuşatın. Bu işlemi yaparken yanınıza bir yardımcı almalısınız.
Hapşırık, genze kaçan damlacıkları temizlemek üzere bir reaksiyon, hıçkırık ise solunum kası olan diyaframın uyarılması sonucu ortaya çıkan bir reflekstir. Hıçkıran bebek kısa süre ile emzirilirse bu refleks yavaşça kaybolur.


ilk bir ya da birkaç ay ev işlerini bir kenara bırakın ve bebeğinize konsantre olun.

Size yardım edebilecek birileri varsa ev ve yemek işlerini ondan isteyebilirsiniz. Kimsenin salon dağınık ya da bulaşık yıkanmamış diye laf etmesini dikkate almayın.
Çevrenizdekilerin size yardımcı olmalarına izin verin. Komşunuz ziyaretinize geldiği saatte banyo yapmayı planlıyorsanız, onun bebeğe bakmasına izin verin. Çevrenizdeki büyüklerden bir sürü öneri ve uyarı almışsınızdır. Bunların hepsini uygulamak, hatta dinlemek zorunda değilsiniz. Herkesin dediğine kulak vermeyin. Acemi olsanız bile en iyisini siz bilirsiniz.
Çevrenizden yarım isteyin ama onlara tatsız angaryalar yüklemeyin. Bu tip durumlarda nazmız daha çok anneanneye ya da babaannelere geçer. Onların size yardımcı olmak için yanınızda oldukları bir gerçek, ama onları da kırmamaya özen gösterin.


Kendinizi dış dünyadan soyutlamayın. Birkaç saat bile olsa kendinize zaman ayırın. Sinemaya gidemiyorsanız evde bir film seyredin. Gazete veya rahatlatıcı bir kitap okuyun. Tek başınıza ya da bir arkadaşınızla kısa yürüyüşlere çıkın.
Yağmur olmadığı sürece her gün bebeğinize hava aldırmak için sokağa çıkarabilirsiniz, ilk denemelerinizde yanınızda tercihen tecrübeli biri olması daha iyi olur.
Bebeğinizle yalnız geziyorsanız tanıdığınız yerleri tercih edin. Issız yerlerden uzak durun. Ne olur, ne olmazö Tedbiri elden bırakmayın!
Yanınıza kendiniz için de yedek kıyafet alabilirsiniz. Böylece kusmuk lekeleri ile dolaşmak zorunda kalmazsınız.
Güzel havaların tadını çıkarın. Parka gidin, yere battaniye serin, bebeğinizle uzanın.

Karmaşadan korkmayın. Bu duruma kısa sürede alışacağınızı, zorlandığınız pek çok işi yakında tek elle halledeceğinizi bilin.

Kaynak: Baby and You

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın