Gevşek ya da sulu kakanın sık sık yapılmasına ishal denir. Kanlı ishale de dizanteri denilmektedir. Çok ağır yemekler yediğinde ya da lif açısından zengin besinleri alışkın olmadığı kadar çok yediğinde ishal görülebilir. Bunun yanı sıra ishal, bir enfeksiyon belirtisi de olabilir. Bağırsak enfeksiyonları, bakteriler veya virüsler aracılığı ile oluşur.
İshal, su kaybına neden olur. O yüzden özellikle çocuklarda ve bebeklerde çok önemlidir. İshal tedavisinde su ve sulu gıdaların verilmesi temel kuraldır. Bulantı, kusma varsa besinler azar azar ve sık sık verilmelidir. Anne sütü alan bebeklerde anne sütü kesilmemelidir. Biberonla beslenen bebekler için ishal mamaları hazır olarak satılır, ishali geçene kadar çocuğunuza bu mamalardan vermelisiniz.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
♦ Temizlik kurallarına titizlikle uyun. Mama hazırlamadan önce ve bebeğin altını temizledikten sonra ellerinizi sabunla yıkayın. Küçük bebeğin biberonlarını ve beslenme takımlarını kaynatın.
♦ Bol bol sıvı almasına özen gösterin. Su ve tuz kaybının yerine konması için ishal tozları hazır bir şekilde bulunmaktadır. Bunun elde edilememesi halinde evde şu şekilde hazırlayabilirsiniz:
5 su bardağı dolusu su 2 çorba kaşığı şeker 1 çay kaşığı tuzu karıştırın. Eğer çocuk iki yaşından küçükse her bir ishal ya da kusma başına bir çay bardağı, 2 yaşından büyükse her bir ishal ya da kusma başına  bir su   bardağı  bu  sıvıdan   içirin.   Bu  sıvıyı   birden  içmesi mümkün olmayabilir. Bunun için her dakika bir tatlı kaşığı içirmeniz daha uygun olur.
♦ Şeftali, elma, muz gibi meyveler verebilirsiniz. Cola, fanta gibi asitli içecekler, şeker çikolata gibi tatlı ve yağlı gıdalar vermeyin. Pirinç lapası, patates püresi, yoğurtlu çorbalar da verebilirsiniz. Çay,  ayva,  fındık,  limon  da  ishale  iyi gelir.  İshal  olan  büyük çocuğa süt vermeyin.
♦ Çocuğunuzun   ishali   6   saatten   uzun   sürerse,   dışkısında   kan
varsa, su kaybı belirtileri gösteriyorsa hemen doktorunuza başvurun. Çocuklarda ishal kesici ilaçlar kullanılmaz. İshalin nedeni araştırılıp, nedene göre tedavi uygulanır.

Su kaybı belirtileri: Ağız ve dudaklarda kuruma, idrarda koyu renk ve yoğunluk, altı saat boyunca idrara çıkmama, gözlerin   çukurlaşması,   bıngıldağın çökmesi, aşırı uyku hali ve halsizlik.

İshal, dışkılama sayısındaki ve miktarındaki ani artıştır. İshalin en büyük tehlikesi vücudun fazla sıvı kaybına bağlı olarak kurumasıdır. Bu durum, dil ve ağız içinin kuruması, az işeme, ya da koyu ve kıvamlı idrar yapma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. İshal tedavisinin esas amacı sıvı kaybını önlemektir.

Kaynak : ( Bebek Bakımı ve Sağlığı)

Sebepleri:

İshalin en sık nedeni el-ağız yoluyla bulaşan mikroplardır. Viruslar en sık nedenlerdir. Bazen bakteri ve parazitler de ishale yol açabilir. Ender olarak besin allerjisi ve fazla meyva suyu içmek de ishal nedenidir. Eğer çocuğunuzun 1-2 defa dışkılaması varsa, bu, muhtemelen çocuğunuzu alışık olmadığı bir şey yemesine bağlıdır. Ayrıca, 2 günden uzun süren sıvı ağırlıklı beslenme de sulu dışkılamaya neden olabilir.

Hastalığın Seyri:

İshal bir kaç günden haftaya dek sürebilir. Çocuğunuzun ishal ile kaybettiği sıvıyı yerine koyması için yeterli miktarda sıvı alması gerekmektedir. Dışkının hemen katıya dönmesini beklemeyin.

Evde Yapılması Gerekenler:

İshalin ana tedavisi sıvı alımının artırılması ve diyet değişikliğidir. Uygun diyet tedavisi ishalin ağırlığına ve çocuğunuzun yaşına bağlı olarak değişmektedir. Çocuğunuz günde 4 kezden fazla sulu dışkılama yapmadan diyetini değiştirmeyin.

- Mama ile beslenen <1 yaş çocuklar sulu ve sık ishal olduğunda; mamaları laktoz içermeyen sindirimi kolay mamalara değiştirilebilir. Bunu doktorunuza danışın. Su yerine, dengeli elektrolit solüsyonu olarak bilinen ve eczanede satılan sıvılardan doktorunuzun önerisiyle faydalanabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun ağır derecede ishali varsa ve koyu renkli, az miktarda idrar yapıyorsa, kilosu başına en az 10 ml olacak şekilde bu solüsyonlardan içebilir. Sıvı miktarını hiç bir zaman kısıtlamayın. Normal mamaya dönerken doktorunuzun önerilerine uyun.

- 2 ya
şından büyük çocuklarda (sık ve sulu ishali olan) sofra yemekleri yiyebildikleri için mamayla beslenmeleri gerekmez. Pirinç, ekmek, kraker, havuç, patates, muz, elma püresi, kızarmış ekmek gibi besinler bu durumda uygundur. Tuzlu krakerler çocuğunuzun ihtiyacı olan tuz miktarını karşılamasına yardım eder. Sıvı kaybı varsa, doktorunuzun önereceği oral elektrolit ve şeker solüsyonlarını verebilirsiniz. İkinci günde süt ve su verebilirsiniz. Meyva suları ishali arttırabilir.

Dikkat: çocuğunuz katı besinleri reddediyorsa ona süt verin.

- Anne sütü alan çocuklar (sık sulu ishali olan): Hayatın ilk 3 haftasında anne sütü alan bebeğin her beslendikten sonra normalde bir dışkılaması olur. Bazen dışkı rengi yeşil, kıvamı sulu olabilir. Dışkıda sümük, kan veya kötü koku duyulana dek normal sayılmalıdır. Bebeğin dışkılama sayısı artarsa muhtemelen ishali vardır. Bebeğiniz emmeye isteksiz, hasta görünümlü ve ateşli olabilir. Unutmayın ki anne diyetindeki kola, kahve ve bitkisel çaylar barsak hareketlerini arttırabilir. Bebek ishal olursa daha sık aralarla emzirin. Formül mamayla beslenen bebeklere katı gıdalar ekleyin. Ağır ishalde (sulu ve sık) idrarı azalmış ise bebeğiniz fazla yorgunsa ve damar yolundan sıvı gereksinimi olabilir. Bebeğin altı ishale bağlı olarak tahriş olabilir. Bunu önlemek için her ishal dışkısından sonra altını yıkayın ve koruyucu bir krem sürün. Bu bakım özellikle geceleri gereklidir. Bebeğin altını sık sık değiştirmek de faydalıdır.

Yazının Kaynağı Fatma Eren ( Bebek Dosyası )

 

Yorumlar (9)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebegim22 aylık ve ishal bir haftadır hiçbişeyde yemiyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

tşk ederim bir kaç cümle not alabildim :);D:D:D:)8)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

saolun sayenizde kardeşim biraz daha iyi oldu

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oğlum 1,5 yaşında 4 gündür ishal birtrlü geçmiyo sürekli su içiyor vakti geldiğinde ise az bişey mama içiyor napabilrim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim bebeğim 9 aylık ve bronsları kapalı ilaç kullanıyorum ve dün 4 kere kaka yaptı iki tanesi sıvı ve koyu yeşil renkte bugün sabah yöne koyu yesıl ve sıvı yaptı bana yardımcı olurmusumuz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2 yaşında ikizlerim var ve 1 hafta önce oğlum ishal oldu şimdi ise kızım oğlum çabuk atlattı ama kızım hala ishal bişey yemiyor doktorada götürdük ama işe yaramadı :(:( ve ishalinden kan geliyor ama akut yırtıla bilir dedi doktor korkulacak birşey yok dedi ama annelik korkuyoruz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

9 aylık oğlum bir haftadan fazla ishal ne yapabiliriz günde iki üç kez yapıyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhabalar kızım 14 aylık 4 gündür ishal kusma yok gaita tahlili yapıldı temiz çıktı. Hiçbişey yemiyor sadece emiyor hiçbişey yememesi canımı sıkıyor
:(:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Oglum 9 aylik gaita testi temiz cikti,sut alerjisi yok, çölyak hastaligi yok 3 haftadir sebesiz bir ishal devam ediyor sebebi ne olabilir yardimci olursaniz cok mutlu olurum.Tesekkurler.

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın