bebekte kulak enfeksiyonuKULAK İLTİHAPLARI

Çocukluk çağında sık görülen hastalıklardandır. Nadiren tek başına meydana gelir. Genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında görülmektedir. Zamanında teşhis konulamayan veya yeterli tedavi edilmeyen orta kulak iltihabı öğrenme ve konuşma güçlüğü yaratacak derecede işitme kaybına yol açabilir.

Orta Kulak İltihabı

Belirtileri: 
Kulak ağrısı, kulak akıntısı, işitme bozukluğu, yüksek ateş, huzursuzluk, iştahsızlık, kusma, ishal.
Çocuklarda genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında ortaya çıkar. Özellikle ilk 1 yaş içinde oluşan orta kulak iltihabı tekrarlamaya meyillidir. Sık tekrarlayan orta kulak iltihaplarında sıvı toplanması görülebilir. Bu, iyileşmenin gecikmesine neden olabilir. Küçük bebeklerde aşırı huzursuzluk, uyuma bozukluğu, ağlayarak uyanma sık görülmektedir. Daha büyük çocuklarda kulakta tıkanıklık hissi, uğultu, işitme azalması, ağrı ön planda olmaktadır.
Sıvı birikimi olan orta kulak iltihabında, tedaviye rağmen olay 6-8 hafta devam edebilmektedir. Bu durumda doktor, iğne ile kulak zarını delerek toplanan sıvıyı boşaltır. Bakterilerle olan orta kulak iltihaplarında,   uygun   antibiyotik başlanmalı, ateş ve şiddetli ağrının 48 saatten fazla sürdüğü durumlarda parasentez (iğne ile kulak zarının delinmesi) düşünülmelidir. Orta  kulak iltihabında   10-15 gün antibiyotik uygulanıp, sonunda kontrol  muayenesi yapılmalıdır.  Sık sık orta  kulak iltihabı geçiren çocuklara,  solunum  yolu enfeksiyonlarının sık görüldüğü  aylarda koruyucu  antibiyotik tedavisi   uygulanabilmektedir.   Bu,   birkaç ay devam edebilir. Yine de tekrarlama olursa, tüp takılmalıdır. 

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz? 
♦ Çocuğunuzun kulak ağrısını hafifletmek için, termoforu ısıtıp bir havluya sardıktan sonra ağrıyan kulağını bunun üzerine dayamasını sağlayın. Daha küçük çocuklarda, sadece ısıtılmış havlu yeterlidir. 
♦ Çocuğunuzun ateşine bakın. Ateşi ve ağrısı varsa uygun dozda parasetamol şurubu verin.
Çocuğunuzun kulağından akıntı geliyorsa kulağının içine bir şey sokmayın. Temiz bir mendil serip, hasta kulağının üzerine yatırarak akıntının boşalmasını sağlayın.

Çocuğunuz kulak ağrısından şikayet ediyorsa, kulağından akıntı geliyorsa derhal doktorunuza gösterin.

Korunmak için: Soğuk havalarda çocuğunuzun kulaklarını sıcak tutun. Ust solunum yolu enfeksiyonu sırasında burundaki tıkanıklığı gidermek için serum fizyolojik veya mentollü pomatlar kullanın. Böylece genizdeki akıntının kulağa geçmesini engellemiş olursunuz. Bol bol sakız çiğneyerek yutkunmasını sağlayın.

Dış Kulak İLTİHABI

Belirtileri: Dış kulakta aşırı ağrı, kaşıntı söz konusu olabilir. Dış kulak yolunda aşırı ödem (şişlik), akıntı görülebilmektedir.
Dış kulak yolu, yağ bezlerinin salgıları, döküntü hücrelerden oluşan koruyucu bir tabaka ile örtülmüştür. Kulağın fazla ıslak kalması ( yüzme, fazla nemli hava), kulak yolunun aşırı kuruluğu, kulak karıştırma, kulağa yabancı cisim sokma gibi durumlarda dış kulak yolu iltihabı gelişebilmektedir.
Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
♦ Kulağındaki ağrıyı gidermek için doktorunuzun önerdiği dozda parasetamol şurubu verin.
♦ iltihap olan kulağına banyo sırasında kesinlikle su kaçırmayın. İltihap geçene kadar yüzmesine izin vermeyin.
♦ En kısa zamanda doktorunuza danışın. Doktorunuz dış kulak iltihabı için kulak damlası veya antibiyotik önerebilir.

Yazının kaynağı : Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı )

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın