Çocuk HastalıkSOĞUK ALGINLIĞI

Belirtileri:    

Ateş, halsizlik
Burun akıntısı
Öksürük, aksırık
Boğaz ağrısı
Huzursuzluk

Nezle Çocukluk çağının en sık karşılaşılan enfeksiyon hastalıklarıdır. Bu hastalığa neden olan çok sayıda virüs söz konusudur. Genelde soğukta kalmak ya da ayakları üşütmekle değil, boğaz ve burunda gelişen bir enfeksiyon sonucu oluşur. Kalabalık yaşama koşullarında hastalığın yayılması kolaylaşır ve sıklığı artar. Çocuklarda ve bebeklerde görülen soğuk algınlığı, yetişkinlere göre daha çok ciddiye alınmalıdır. Çünkü çocuklarda soğuk algınlığı sonucu, akciğerler ya da kulaklar çok çabuk etkilenirler. Vücut dirençleri kolayca düşeceği için bronşit ve zatürree gibi olumsuz gelişmelere neden olabilir.

GRİP

Belirtileri:
Yüksek ateş Burun akıntısı Boğaz ağrısı Tüm vücutta ağrı Titreme Öksürük Baş ağrısı Dermansızlık ve uyku
 
Yüzlerce farklı tür virüsün oluşturduğu çok bulaşıcı bir hastalıktır. Belirtileri virüsün alınmasından sonraki bir ya da iki gün içinde ortaya çıkar ve hastalık 3-4 gün sürer. Çocuğunuz kendini yataktan çıkamayacak kadar halsiz hissedebilir. Soğuk algınlığı kadar uzun sürmez fakat daha ağır seyreder. Soğuk algınlığında olduğu gibi çocuklar  bu   hastalıktan   daha  fazla   etkilenirler.   Vücut dirençleri düştüğünden bronşit ve zatürreeye yakalanma olasılıkları vardır. Bu tür hastalıkların özel bir tedavisi yoktur. Antibiyotiklerin faydası olmaz, aksine hastalığın uzamasına yol açabilir. Doktor tavsiyesiyle  hastayı  rahatlatıcı  ilaçlar kullanılabilir.  Dengeli  beslenme ve  dinlenme çok önemlidir. 
Ateşin   uzun  sürmesi  veya  düştükten  sonra  tekrar yükselmesi, hızlı,  hırıltılı  ve güç  nefes alması,  kulak ağrısı  olması ve şiddetli öksürük  ilave  bir enfeksiyonun  işareti  sayılır.  Orta   kulak  iltihabı,  sinüzit,  larenjit,  bronşit söz  konusu  olabilir.  Bu  durumda çocuğu  hemen   doktora  götürmelisiniz.   Doktor  uygun  antibiyotik tedavisi başlatacaktır. 

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
♦ Çocuğunuzun ateşini her 3-4 saatte bir ölçün. Ateşini düşürmesi için parasetamol şurubu verin. Ilık süngerle vücudunu silerek ateşini düşürmeye çalışın.
♦ Çok aç değilse yemek yemesi için ısrar etmeyin. Bol bol sıvı içmesini sağlayın. Gece yatmadan önce süt haricinde bir şeyler içmesi, uyurken burnunun tıkanmaması açısından yararlı olur. Süt, balgam üretimini artırdığından, yatarken verilmemelidir. 
♦ Çocuğunuzu ılık ve nemli bir odada yatırın. Kuru bir odanın havasını  soluması  çocuğunuzu  rahatsız eder.  Odanın  nemini artırmak için, kaloriferin üzerine ıslak bir havlu asın, soba ile 
ısınıyorsanız ağzı açık bir kapla üzerine su koyun.
♦ Çocuğunuz bir yaşından büyükse, yatmadan önce göğsüne vicks sürebilirsiniz. Mentol kokulu bir mendili baş ucuna koyarak nefesinin açılmasına yardımcı olabilirsiniz.
♦ Çocuğunuzun uyurken rahat nefes alabilmesi için başının altını yükseltin.
♦ Çocuğunuzun burnunu sürekli sildiğiniz için tahriş olmuş olabilir. Burnunun kenarlarına nemlendirici bir krem sürün. Burnunu silmek için kağıt mendil kullanın   ve bunları hemen atın.
♦ Yatmadan önce ılık bir limon suyuna bal katarak vermeniz, boğaz ağrısını hafifletip, solunum yollarını rahatlatır.
♦ Bol bol ıhlamur, limon ve bal karışımı verin. Eğer öksürüğü varsa, zencefili balla birlikte vermeniz faydalı olabilir. Fakat bir yaşından küçük çocuklara alerji riski oluşturabileceği için bal verilmez.
♦ Çocuğunuzu sigara dumanından uzak tutun. Evde sigara içmediğiniz gibi, başkalarının içmesine de izin vermeyin.
♦ Burnu tıkalı ise serum fizyoloji damlatarak rahatlatın. Çok fazla tıkanıklık varsa doktorunuza danışarak bir burun damlası kullanın. Burun damlaları 3 günden fazla kullanıldı mı sakıncalı olduğunu unutmayın.
♦ Çocuğunuz sık sık grip oluyor ve akciğerlerin etkilenmesi söz konusuysa, doktorunuza danışarak grip aşısı yaptırın.

Yazının kaynağı : Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı )

Yorumlar (2)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

zeytinyagi ve bal cocugunuzu rahatlatir...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

zeytinyagi ve bal cocugunuzu rahatlatir...

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın