Alerji bağışıklık sisteminin normalde vücuda zararı dokunmayacak maddelere, aşırı tepki vermesiyle alerji olur.

Alerji çok değişik şekillerde belirti verebilir.

* Sık görülen üşütme tablosu, hastalığın 1-2 hafta sürmesi, ya da burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, sık boğazı temizleme gibi belirtilerin her yıl aynı zamanda ortaya çıkması.

* Burun silmek, burun çekmek, geniz temizlemek, gözlerde sulanma.

* Ağız ve boğazda kaşıntı, karıncalanma hissi.* Öksürük, ötme, solunum zorlu

ğu ve diğer solunum problemleri.

* Açıklanamayan ishal nöbetleri, karın ağrısı ve diğer barsak sorunları.

Nedeni nedir?

Çocuklarda alerji etkenleriyle sık ve erken karşılaşma alerjinin gelişmesini körükler. Alerji yapabilecek (alerjenler) maddeler solunum yoluyla, yemekle, ilaç ya da böcek yoluyla kana zerk edilerek, ya da deriye temas yoluyla vücuda etki ederler. Alerjiler aileseldir. Anne babadan birinin alerjisi olması bebeğin alerji riskini arttırır.

Sık görülen allerjenler:

* Polen (ağaç, çimen)

* Küf

* Ev tozu akarları

* Köpek tüyü ve tükrüğü (kedi, tavşan gbi tüylü hayvanlar)

* Endüstriyel kimyasal maddeler

* Bazı besin ve ilaçlar (inek sütü, yumurta, fıstık, soya, buğday, mısır)

* Böcek sokmasıyla alınan zehirler

* Latex içeren giysiler, oyuncaklar, balonlar, çorap lastiği, vb

Sık görülen alerjiler:

Astım

* Etken: sigara, viral enfeksiyonlar, polen, küf, ev tozu akarı, tüylü hayvanlar, soğuk hava, ani hava değişiklikleri, egzersiz, ve stres.

* Belirtiler: öksürük, ötme, solunum zorlğu, aktivite ve zorlanmayla öksürük, göğüste sıkışıklık.

Saman nezlesi

* Etken: ağaçlardan gelen polen, çimen,veya otlar.

* Belirtiler: burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı, ağızdan nefes almak, burun kaşıntısı, göz altında kızarıklık, şişlik.

Besin alerjisi

* Etken: Sıklıkla fıstık, yumurta, süt, fındık, saya, buğday, bezelye, balık ve karides vb deniz hayvanları.

* Belirtiler: Kusma, diare, döküntü, egzema, hırıltılı solunum.

Egzema (atopik dermatit)

* Etken: Bazen besin alerjileriyle artan, bazen de allerjenler, terleme, tahriş edici maddelerle ortaya çıkan durumda.

* Belirtiler: Dirsek içlerinde, boyun ve bacak katlarında görülen kuru, kızarık kaşıntılı döküntü. Bebeklerde yanaklarda, kulak arkasında ve bacaklarda uylukta.

Ürtiker

* Etken: Bazı yiyecekler, viral enfeksiyonlar ve ilaçlarla (aspirin, penisilin veya sulfa) oluşan kırmızı halka şeklinde döküntülerdir. Belirtiler: Etrafları daha soluk olan yuvarlak kırmızı döküntüdür.. Değişik vücut kısımlarında olabilir ve yer değiştirebilirler.

Kontakt dermatit

* Etken: Kozmetikler, parfüm, ev deterjanları,

* Belirtiler: kırmızı, kaşıntılı, kabarıklıklara neden olabilir. Allerjenle temasla artar.

Alerji ilk ne zaman çıkar?

Bazı çocuklarda bebeklikte, bazılarında da ergenlikten sonra ortaya çıkabilir. Egzemanın erken belirtiler ilk yıllarda çıkar. Astım, saman nezlesi olan çocuklar anaokulunda ya da ilk okul yıllarında belirti verirler. Ergenlikte belirtiler azalabilir. Erişkin yıllarında da devam edebilir.

İlaç tedavisi yararlı mı?

Alerji ve astımın tedavisinde kullanılan birçok ilaç vardır. Antihistaminikler, dekonjestan, kortizon ve türevleri ve immunoterapi denen aşılama tedavisi doktorunuzun önerisiyle kullanılabilir. Yan etkileri konusunda doktorunuzdan bilgi almayı unutmamalısınız. Belirtiler geçmez, yan etkileri okul, uyku gibi aktiviteleri engellerse, doktorunuzu arayın.

SÜT alerjisi:

Gerçek süt alerjisi 1/100 sıklığında görülür. Süt alerjisinden şüpheleniyorsanız, doktorunuzla konuşun, ailede alerji hikayesi olup olmadığından bahsedin.

Aşağıdaki belirtiler görüldüğünde mutlaka doktorunuza haber verin.

* Solunum zorluğu

* Morarma

* Soluk ve halsiz

* Başta ve boyunda şişme

* Kanlı ishal

Süt alerjisini önlemenin en iyi yolu, bebeği olabildiğince uzun süre anne sütüyle beslemektir. Anne sütü alanların çok azında süt alerjisi gelişir. Ek gıdalara geçildiğinde her yeni besini 1-2 hafta aralarla tanıştırmalı ve alerji belirtilerine dikkat etmelisiniz.

Yazının Kaynağı Fatma Eren ( Bebek Dosyası )

Yorumlar (2)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Vücudumuzun yediğimiz bazı gıdalara, maddelere, hava şartlarına, bitki polenlerine karşı gösterdiği aşırı duyarlılık. ruhsal problemler de alerjiye neden olabilirmiş. Bu tanım hemen hemen her sitede geçiyor ancak benim sorunum birazcık farklı ve kullandığım ilaçlar fayda sağlamıyor. Birazcık bitkisel ürünler kullanmam gerektiğini düşünüyorum arkadaşlar. Sizler alerji için kullandığınız otlar varmı? Varsa paylaşırmısınız? Ben ısırgan otu duydum ancak en çok bitkisel tarifi aşağıdaki sitede...

Vücudumuzun yediğimiz bazı gıdalara, maddelere, hava şartlarına, bitki polenlerine karşı gösterdiği aşırı duyarlılık. ruhsal problemler de alerjiye neden olabilirmiş. Bu tanım hemen hemen her sitede geçiyor ancak benim sorunum birazcık farklı ve kullandığım ilaçlar fayda sağlamıyor. Birazcık bitkisel ürünler kullanmam gerektiğini düşünüyorum arkadaşlar. Sizler alerji için kullandığınız otlar varmı? Varsa paylaşırmısınız? Ben ısırgan otu duydum ancak en çok bitkisel tarifi aşağıdaki sitede buldum. Sizede fayda sağlaması için paylaşıyorum. Farklı fikirleri olanlar burda paylaşırsa hem bana hemde bu sıkıntısı olan herkese yardımcı olmuş olur. Geçmiş olsun şimdiden...

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

1 yasindaki oglumu alerji suphesi ile Cocuk Alerjisi konusunda uzman bir profesore goturduk. Yapilan testlerde oglumun bircok seye alerjisi oldugu cikti. Bunlardan biri de isirgan otuymus. Demek istedigim su ki, bilmeden tuketilen ot vs ile alerjileri daha da kotulestirebilir, tetikleyebilirsiniz.

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın