Diş çıkaran bebeklerde, ateş, ishal ve genel bir huzursuzluk görüleceği oldukça eski bir inanıştır. Bu görüşü destekleyecek hiçbir tutarlı kanıt yoktur. Üstelik gelişen belirtileri diş çıkarmaya bağlamak tedavide geç kalmaya yol açabilir. Bebeğin ilk dişlerinin çıkmasıyla birlikte bazı genel bozuklukların görüleceği yerleşik bir kanı olmasının ötesinde tıp tarihine de geçmiştir. Beş bin yıllık bir geçmişi olan Sümer uygarlığında diş çıkarma ağrılarının solucan kemirmesine bağlı olduğuna inanılırdı. Tıbbın babası sayılan Hippokrates, diş çıkarma sırasında görülen belirtilerle yakından ilgilenmiş, dişeti kaşınması, çırpınma nöbetleri ve ishal gibi belirtilerin özellikle köpekdişlerinin çıktığı dönemlerde arttığı sonucuna varmıştır. 16. yüzyılda cerrahi bir girişim olarak dişetlerini yarma uygulaması başlamıştır. 20. yüzyılın ilk yarısına değin süren bu uygulamanın amacı dişin güvenli bir biçimde çıkmasını sağlayarak diş çıkarmaya bağlı ölüm tehlikesini azaltmaktı. Diş çıkarmaya bağlı ölüm son derece şaşırtıcı görünse de, geçmiş yüzyıllara ait tıp belgelerinde bu tip ölümlere yer verilmiştir. Hatta 1800'lerin ortalarına değin 4 yaşın altındaki ölümlerin yüzde 10'undan dişlerin çıkması sorumlu tutulmuştur. Ama burada altı çizilmesi gereken nokta, binlerce yıllık bulgulann kesinbilimsel verilere değil, sıradan gözlemlere dayandığıdır. Öte yandan bebeğin gelişiminde önemli bir aşama olarak aile içinde heyecan ve sevinç yaratan ilk dişlerin çıkması, bebek için son derece güç ve rahatsız edici bir olaydır. Çıkmakta olan diş, dişeti üzerinde sızlama, yanma ve kaşıntı kanşımı bir baskı yaratır. Bebeğin çok ağrı duyması ender görülen ve özellikle azıdişlerinde rastlanan bir durumdur. Dişlerin çıkması bebeğin davranışlannı da etkiler. Bu dönemde bebek sonderece duyarlı ve huysuzdur. Uykusuzluk çekebilir, bazen de iştahı azalır. Ama meme ya da biberonu istemiyorsa, iştahsızlıktan değil, şişmiş ve ağrılı olan dişetlerinin emme sırasında rahatsızlık yaratmasındandır. Diş gelişimi 6. ayda başlayıp 24-30. ayda tamamlanan oldukça hızlı bir süreçtir. Hemen hemen her ay bir diş çıkar ve tam boyuna ulaşması birkaç hafta sürer. Halk arasında bebek büyüdükçe ortaya çıkan çeşitli bozuklukların diş çıkarılmasına bağlanması oldukça yaygın bir kanıdır. Bebekte bu dönemde ortaya çıkabilecek bozuklukları diş gelişimine bağlamak kolay, ama aynı zamanda da oldukça tehlikeli bir yaklaşımdır. Ateş, kusma, ishal, çırpınma nöbetleri, öksürük ya da kilo kaybı gibi belirtiler diş çıkarmaya bağlanabilir. Ama olası bir gerçek hastalığı gözden kaçırma tehlikesi de vardır.
Diş çıkarma sırasında bazen vücudun enfeksiyonlara karşı direnci azalır. Böylece ateş, kulak ağrısı, iştahsızlık, kusma, ishal ve kilo kaybı biçiminde ortaya çıkan sindirim sistemi bozuklukları ya da solunum sistemi enfeksiyonlarına bağlı nezle ve öksürük gibi belirtiler ortaya çıkar. Diş çıkarma evresinde daha kolay yakalanılan bu tür hastalıklar diş çıkarmayla doğrudan ilişkili değildir. Yani bunlar "diş çıkarma bozuklukları" değil, gerçek birer hastalıktır ve ortaya çıktıklarında hemen çocuk hekimine başvurulmalıdır.

DİŞ ÇIKARMA VE İSHAL

Dışkılama sayısının artması ve dışkının yumuşaması, diş çıkarma sırasında ateşe oranla daha sık görülür.
• Bir görüşe göre bu durum, vücut direncinin azalmasıyla ortaya çıkan bağırsak enfeksiyonlarına bağlıdır.
• Bir başka görüşe göre ise diş çıkarma sırasında beslenme düzeninde yapılan değişiklik sindirim sisteminin bozulmasına yol açar. Sonuç olarak doğumdan sonra genellikle 5-7. aylarda çıkan dişlerin doğrudan bir sorun yaratması çok ender görülür. Diş çıkarma bir hastalık değil, fizyolojik (doğal) bir süreçtir.Genellikle kesicidişlerin çıkması bebek için önemli bir sorun yaratmaz. Rahatsızlık daha çok yaşamın ilk yılında azıdişlerinin çıkması sırasında görülür.

NE YAPMAK GEREKİR?

Diş çıkarma bebeğin yasanımda son derece önemli bir olaydır. Bu dönemde yakınlık gösteren, sakinleştiren ve yanından ayrılmayan birine gereksinimi daha da artar. Bilemediği, son derece rahatsız edici bir durumla karşılaşmıştır. Ağzında "farklı" bir şey vardır. Dişetleri ağrıyıp kaşınmaktadır. Bu rahatsız edici durum karşısında eline geçirdiği her şeyi ağzına götürüp ısırma isteği duyar. Dişetlerine sık sık masaj yapılması yalnızca fiziksel değil, açık bir ilgilenme davranışı olarak ruhsal rahatlama sağlar. Isırma isteğini karşılamak için bebeğe ağza sokulabilecek oyuncaklar verilmelidir. Doğal olarak bu oyuncaklar
temiz olmalı ve hiçbir keskin köşe taşımamalıdır. Bebeğin ısırma gereksinimini karşılayabilecek, aynı zamanda dişetlerine masaj yapabilecek, temizlenmesi kolay birçok oyuncak satılmaktadır. Bunlar, yüzeyleri pürtüklü plastik halkalardan, soğuk masaj uygulayan oyuncaklara kadar değişir. İkinci gruptakiler özellikle azıdişlerinin çıkması sırasında gereklidir. Bu plastik oyuncakların içindedamıtılmış su bulunur. Bir süre buzdolabında tutulduktan sonra bebeğe verilen içi su dolu halkalar duyarlılığı artmış olan dişetlerindeki sızıyı önemli ölçüde giderebilir. Diş çıkaran bebeğe kemirebileceği sert besinler verilmesi de gerekir. Bebeği elinde ekmek parçasıyla oynamaya bırakmak eskiden beri bilinen iyi bir yöntemdir. Bebek ekmek parçasını dişlemeye çalışır, ısırma gereksinimini karşılar ve bu arada çiğneme kaslarım çalıştırır. Çok geçmeden tükürükle ıslanıp yumuşayan ekmek parçası, dişetleri üzerinde örseleyici olmayan yararlı bir masaj da sağlar. Böylece sıvı gıdalardan katı gıdalara oyun aracılığıyla geçilebilir.  Uzun süre yan sıvı mamalarla beslenen bebeklerin katı gıdalara alışması çok güç olabilmektedir. Bunlar dışında diş çıkarma döneminde özel bir tedaviye gerek yoktur. Örneğin, çıkmakta olan dişin üzerindeki mukoza örtüsü kesinlikle yanlmamalıdır. Diş çıkmaya başladıktan sonra dişeti düzeyine geldiğinde, yapılan kesiden dolayı gelişen ve dişe direnç gösterecek olan nedbe dokusuyla karşılaşacaktır. Bazı ender olgularda dişin üzerindeki mukoza örtüsü çok inceldiğinde diş hekimi tarafından çizilebilir. Gene de bu gereksiz bir girişimdir ve çocukta korku ve ağrıya yol açar.

DİŞ ÇIKARMA VE ATEŞ

Diş çıkarma ile ateş arasında doğrudan bir ilişkiyi gösteren somut veri yoktur. İkisinin bir arada bulunması büyük olasılıkla rastlantıdır. Ama ateşin, diş çıkmasıyla birlikte alevlenen bir hastalıktan kaynaklanabileceği de unutulmamalıdır. Kısaca ateş diş çıkarmanın bir sonucu değildir, ama bir enfeksiyonun alevlenmesine bağlı olabilir. Bu da dişin çıkmasını kolaylaştırır. Diş çıkarma ateşin doğrudan nedeni sayılmadığından, bu durumda bebek hekime götürülmeli ve kulak muayenesi ile idrar tahlili de yapılarak bir iltihaplanma olup olmadığı araştırılmalıdır. Solunum sistemi belirtilerinin ön plana çıkması, aktif bir virüs enfeksiyonuna bağlı olabilir.

Yazının Kaynağı: Medicana

 

Yorumlar (154)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım sekiz buçuk aylık ama henüz dişleri çıkmadıı iştahsızz yemiyooo

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

AA O ZAAMAN DISLI BI KIZ OLMUCAAK

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım diş çıkardı fakat ishal ve ateş falan görmedikmaşallah şu an için iyi gidiyyor bu süreç

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 9 aylık oldu 5 aydır iştahsız, huzursuz,ateşli 4-5 gündür uyku uyumuyoruz ama sanırım bu kez çıkarıyo.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bebegım 6 aylıkve ishal.diş çıkardı 2 gun önce .ishali daha surermi..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlumun 4 buçuk aylı 2 dişi çıktı pekrahatsız olmada yada biz anlayamadık

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

dis cikarmak ne kadar sürer??? benim oglum 6 aylik ve cok huysuz emerken bagriyor:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum da5,5 aylık 4 gündür neredeyse hiç bir şey yemiyor ne öneriyorsunuz deneyimli anne babalar:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim oğlumda 9 aylık ve 3 gündür ateşi var. İştahı kalmadı çok huysuz oldu, 4 gözle dişlerini bekliyoruz..
Umarım çabuk olur hem o hemde biz rahatlarız ..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebeğim 7,5 aylık 3 ayına kadar güzel sakin olan bebek 3 ayından sonra canavara döndü.ne gece ne gündüz uyumaz oldu.doktor doktor gezdik bişeyi yok dediler.hele son bir hafta hepten deli etti beni sabaha kadar gözümü kırpmıyordum.bi kızım var o dişini bir buçuk yaşında çıkardı buda aynı ablası hiç dişlerinden şüüphelenmedim geç bekliyordum.dün tesadüf ağzını yokladım oğlumun minik pirinçleri ucu çıkmış. allahım bir rahatladım bilemezsiniz.en azından çocugumun derdi ne biliyorum.ben hasta...

bebeğim 7,5 aylık 3 ayına kadar güzel sakin olan bebek 3 ayından sonra canavara döndü.ne gece ne gündüz uyumaz oldu.doktor doktor gezdik bişeyi yok dediler.hele son bir hafta hepten deli etti beni sabaha kadar gözümü kırpmıyordum.bi kızım var o dişini bir buçuk yaşında çıkardı buda aynı ablası hiç dişlerinden şüüphelenmedim geç bekliyordum.dün tesadüf ağzını yokladım oğlumun minik pirinçleri ucu çıkmış. allahım bir rahatladım bilemezsiniz.en azından çocugumun derdi ne biliyorum.ben hasta oldum yorgunluktan yaa

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım 8 aylık diş çıkardı bi problemimiz olmadı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oglum 8 aylık ve ilk dişimiz çıkıyor allaha şükür bi şikayetimiz yok olmadı çok rahat bi dönemdeyiz allah sizede böyle diş çıkartma versin anneler babalar :D:-*:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

İnanın dişimiz nasıl çıktı anlamadık diyen annelere çok şanslı görüyorum. Bu arada ilk dişlerini sorunsuz çıkardık diye sevinmeyin. Biz ilk dişimizi 11 aylıkken çıkardık büyük bir problem yaşamadık. Ama şu anda 20 aylık oğlum azı dişini çıkarırken çok zorlanıyor ateş çok oluyor, huysuzluk, husuzursuzluk hatta uykusuzluk bile çekiyor. O kadar üzülüyorum ki hatta köpek dişlerinin daha problemmi çıkacağını söylüyorlar:'( inşallah bir an önce biter. Herkese allah kolaylık versin diyorum.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim ikizlerim var ikiside erkek 14 aylıklar iştahsızlar yemek yemiyorlar yediklerinide cıkarıyorlar ne yapıcagımı bilmiyorum ve cok üzülüyorum arka ve öndamakları şişmiş ve kızarık henüz patlatmamişlar cok zorlanıyoruz uyku desen hic yok huysuzlar ne yapmam gerek lütfen bana cevap yazın :'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benımde kızım 11.ayına gırdı yenı dıs cıkarıyo ama cok aglıyo gece uykusuz gunduzde hep uynyo zor yanı işimiz Allah herkese kolaylık versın bebeklerımızede

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

/MRBLAR,OĞLUM 6 AYLIK DİŞ ÇIKARIYO,ÇOK HUZURSUZ SÜREKLİ YANINDA DURMAMI İSTİYOR,AĞLIYOR..UYKUSUZLUKTAN SİNİRLERİM BOZULDU,İŞTAHI ZATEN AZDI,İYİCE GİTTİ ŞİMDİ.KAÇ GÜN SÜRÜYO ACABA İLK DİŞİN ÇIKIŞI

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

uykusuz geceler işte bende şuan kızımı bekliyorum 11aylık 7.nci dişini çıkarıyo ateş var telaşlandık bu gece uyumam kızım ilk dişini 4aylık çıkardı erkendi hiç promlem yaşamadık şimdiki diş kızımın canını çok yakıyo iştahsız beslenmeyen çocuk oldu sürekli emmek istiyo huzursuz inşallah çabuk çıkar da kızım da bizde rahatlarız herkese saglıklı sorusuz diş çıkarmalar

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızımda 4 aylık diş çıkartıyo çok huzursuz diş jeli sürücem bakalım rahatlatır belki
allah herkeze kolaylık versin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeğim 6 aylık diş çıkarma belirtileri var çok zorlanıyoruz;D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oglum 4 aylik ve dis cikariyor cok huzursuz hep gunduzleri agliyor bir gece uykusu var ama gunduz toplasam 1 saat uyumuyor ne yapacagimi sasirdim ustelik emiyordu birden emme isteyi gitti emerken agliyor sutum gidecek emmek istemiyor mamada pek yemiyor ne yapmaliyim bilmiyorum allah butun annelere sabir ve bebeklerede acisiz dis nasip etsin insallah

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Kızım 20 aylık ve azı dişlerini çıkarıyor.Bu onu çok zorluyor ve acı veriyor.İshali ve kusması var.Keşke onlara acı vermeden dişleri çıkabilse.Çok üzülüyorum,bütün annelerinde böyle hissettiklerini düşünüyorum:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım 6,5 aylık ve 4 gün önce ilk dişini çıkardı çok şükür.okadar zorlandıkki evin içinde ruh gibi geziniyordum uykusuzluktan yarım saatte bir uyanıyordu.tam 3 aylıkken başladı huzursuzluğu,uykusuzluğu ve diş kaşımaları.sürekli araştırırdım netten kaç günde çıkar diye ama bir sonuç alamadım bebekten bebeğe değişiyor malesef.üst ön dişlerinin 4 tanesi kabarmıştı diş gibi duruyordu okadar belirgindi bembeyaz tümsek şeklindeydi alt damağında ne kabartı nede diş çıkaracağına dair hiçbir...

kızım 6,5 aylık ve 4 gün önce ilk dişini çıkardı çok şükür.okadar zorlandıkki evin içinde ruh gibi geziniyordum uykusuzluktan yarım saatte bir uyanıyordu.tam 3 aylıkken başladı huzursuzluğu,uykusuzluğu ve diş kaşımaları.sürekli araştırırdım netten kaç günde çıkar diye ama bir sonuç alamadım bebekten bebeğe değişiyor malesef.üst ön dişlerinin 4 tanesi kabarmıştı diş gibi duruyordu okadar belirgindi bembeyaz tümsek şeklindeydi alt damağında ne kabartı nede diş çıkaracağına dair hiçbir belirti yoktu.hala çok şaşkınım çünkü dişi alttan çıktı.şuan gene bir huzursuzluğu var sanki ikinci incimiz yolda gibi inşallah çabuk çıkar.gerçekten çok zor Allah hem bebişlerimize hemde bizlere kolaylık ve sabırlar versin.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ah arkadaşlar benim oğlum bir yaşında bn sizin dişte çektiklerinizi bir senedir çekiyorum çok yaramaz huzursuz oyun oynarken bile çığlık atıyo uyku desen hiç yok delirecem yarebbim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benım kızımda dıs cıkarıyo dıger bebekler gıbı huysuz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim oglum 3 bucuk aylik cok huzuruz surekli agliyo atesi var kulanigini tutuyohic uyumuyo galiba dis etleri insallah cabuk gecer
:(:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BEBEĞİ 7 AYLIK 2 HAFTA ARAYLA 2 DİŞİ ÇIKTI ÇOK ZOR ÇIKARDI JEL Bİ İŞE YARAMADI ELİMİ HEP KEMİRDİ HAVUÇ VERDİM ONUDA İSTEMEDİ UYKUSUZ GECELER NE ZAMAN BİTECEK BİLMİYORUM AMA DAHA UZUN BİR SÜREÇ BENİ BEKLİYOR ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 11 aylık diş çıkarıyor birde enfeksiyon var dedi doktor 6 gündür ateşi var ne yapacagımı şaşırdın ateşi 39 oluyor sizin kaç

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 8,5 aylık alttan ilk iki dişi çıkarken pek bişey anlamadık sorun çıkmadı rahattık. ama sanırım şimdi üst dişleri çıkacak, geceleri hiç uyumuyoruz, sürekli ağlıyo, uyumak emmek istemiyo, diş kaşıyıcıları da kullanmyor, jeller işe yaramıyor,güleç yüzlü kızım gitti, yerine başka bi bebek geldi sanki, ne yapacağım konusunda çok şaşkınım, bu kadarını beklemiyordum...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benimde oğlum 3.5 aylık ve damagında kabarmalar var.ağız salgısı arttı,ishali var,dişliklerde işe yaramıyor.ne yapıcam bilemiyorum...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben kız 11aylık diş cıkartıyor.bazen cok aglıyor ne yapcamın sasırıyor ne versen istemıyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım sekiz buçuk aylık ama henüz dişleri çıkmadıı iştahsızz yemiyooo

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

AA O ZAAMAN DISLI BI KIZ OLMUCAAK

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım diş çıkardı fakat ishal ve ateş falan görmedikmaşallah şu an için iyi gidiyyor bu süreç

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 9 aylık oldu 5 aydır iştahsız, huzursuz,ateşli 4-5 gündür uyku uyumuyoruz ama sanırım bu kez çıkarıyo.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bebegım 6 aylıkve ishal.diş çıkardı 2 gun önce .ishali daha surermi..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlumun 4 buçuk aylı 2 dişi çıktı pekrahatsız olmada yada biz anlayamadık

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

dis cikarmak ne kadar sürer??? benim oglum 6 aylik ve cok huysuz emerken bagriyor:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum da5,5 aylık 4 gündür neredeyse hiç bir şey yemiyor ne öneriyorsunuz deneyimli anne babalar:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim oğlumda 9 aylık ve 3 gündür ateşi var. İştahı kalmadı çok huysuz oldu, 4 gözle dişlerini bekliyoruz..
Umarım çabuk olur hem o hemde biz rahatlarız ..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebeğim 7,5 aylık 3 ayına kadar güzel sakin olan bebek 3 ayından sonra canavara döndü.ne gece ne gündüz uyumaz oldu.doktor doktor gezdik bişeyi yok dediler.hele son bir hafta hepten deli etti beni sabaha kadar gözümü kırpmıyordum.bi kızım var o dişini bir buçuk yaşında çıkardı buda aynı ablası hiç dişlerinden şüüphelenmedim geç bekliyordum.dün tesadüf ağzını yokladım oğlumun minik pirinçleri ucu çıkmış. allahım bir rahatladım bilemezsiniz.en azından çocugumun derdi ne biliyorum.ben hasta...

bebeğim 7,5 aylık 3 ayına kadar güzel sakin olan bebek 3 ayından sonra canavara döndü.ne gece ne gündüz uyumaz oldu.doktor doktor gezdik bişeyi yok dediler.hele son bir hafta hepten deli etti beni sabaha kadar gözümü kırpmıyordum.bi kızım var o dişini bir buçuk yaşında çıkardı buda aynı ablası hiç dişlerinden şüüphelenmedim geç bekliyordum.dün tesadüf ağzını yokladım oğlumun minik pirinçleri ucu çıkmış. allahım bir rahatladım bilemezsiniz.en azından çocugumun derdi ne biliyorum.ben hasta oldum yorgunluktan yaa

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım 8 aylık diş çıkardı bi problemimiz olmadı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oglum 8 aylık ve ilk dişimiz çıkıyor allaha şükür bi şikayetimiz yok olmadı çok rahat bi dönemdeyiz allah sizede böyle diş çıkartma versin anneler babalar :D:-*:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

İnanın dişimiz nasıl çıktı anlamadık diyen annelere çok şanslı görüyorum. Bu arada ilk dişlerini sorunsuz çıkardık diye sevinmeyin. Biz ilk dişimizi 11 aylıkken çıkardık büyük bir problem yaşamadık. Ama şu anda 20 aylık oğlum azı dişini çıkarırken çok zorlanıyor ateş çok oluyor, huysuzluk, husuzursuzluk hatta uykusuzluk bile çekiyor. O kadar üzülüyorum ki hatta köpek dişlerinin daha problemmi çıkacağını söylüyorlar:'( inşallah bir an önce biter. Herkese allah kolaylık versin diyorum.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim ikizlerim var ikiside erkek 14 aylıklar iştahsızlar yemek yemiyorlar yediklerinide cıkarıyorlar ne yapıcagımı bilmiyorum ve cok üzülüyorum arka ve öndamakları şişmiş ve kızarık henüz patlatmamişlar cok zorlanıyoruz uyku desen hic yok huysuzlar ne yapmam gerek lütfen bana cevap yazın :'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benımde kızım 11.ayına gırdı yenı dıs cıkarıyo ama cok aglıyo gece uykusuz gunduzde hep uynyo zor yanı işimiz Allah herkese kolaylık versın bebeklerımızede

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

/MRBLAR,OĞLUM 6 AYLIK DİŞ ÇIKARIYO,ÇOK HUZURSUZ SÜREKLİ YANINDA DURMAMI İSTİYOR,AĞLIYOR..UYKUSUZLUKTAN SİNİRLERİM BOZULDU,İŞTAHI ZATEN AZDI,İYİCE GİTTİ ŞİMDİ.KAÇ GÜN SÜRÜYO ACABA İLK DİŞİN ÇIKIŞI

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

uykusuz geceler işte bende şuan kızımı bekliyorum 11aylık 7.nci dişini çıkarıyo ateş var telaşlandık bu gece uyumam kızım ilk dişini 4aylık çıkardı erkendi hiç promlem yaşamadık şimdiki diş kızımın canını çok yakıyo iştahsız beslenmeyen çocuk oldu sürekli emmek istiyo huzursuz inşallah çabuk çıkar da kızım da bizde rahatlarız herkese saglıklı sorusuz diş çıkarmalar

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızımda 4 aylık diş çıkartıyo çok huzursuz diş jeli sürücem bakalım rahatlatır belki
allah herkeze kolaylık versin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeğim 6 aylık diş çıkarma belirtileri var çok zorlanıyoruz;D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oglum 4 aylik ve dis cikariyor cok huzursuz hep gunduzleri agliyor bir gece uykusu var ama gunduz toplasam 1 saat uyumuyor ne yapacagimi sasirdim ustelik emiyordu birden emme isteyi gitti emerken agliyor sutum gidecek emmek istemiyor mamada pek yemiyor ne yapmaliyim bilmiyorum allah butun annelere sabir ve bebeklerede acisiz dis nasip etsin insallah

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Kızım 20 aylık ve azı dişlerini çıkarıyor.Bu onu çok zorluyor ve acı veriyor.İshali ve kusması var.Keşke onlara acı vermeden dişleri çıkabilse.Çok üzülüyorum,bütün annelerinde böyle hissettiklerini düşünüyorum:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım 6,5 aylık ve 4 gün önce ilk dişini çıkardı çok şükür.okadar zorlandıkki evin içinde ruh gibi geziniyordum uykusuzluktan yarım saatte bir uyanıyordu.tam 3 aylıkken başladı huzursuzluğu,uykusuzluğu ve diş kaşımaları.sürekli araştırırdım netten kaç günde çıkar diye ama bir sonuç alamadım bebekten bebeğe değişiyor malesef.üst ön dişlerinin 4 tanesi kabarmıştı diş gibi duruyordu okadar belirgindi bembeyaz tümsek şeklindeydi alt damağında ne kabartı nede diş çıkaracağına dair hiçbir...

kızım 6,5 aylık ve 4 gün önce ilk dişini çıkardı çok şükür.okadar zorlandıkki evin içinde ruh gibi geziniyordum uykusuzluktan yarım saatte bir uyanıyordu.tam 3 aylıkken başladı huzursuzluğu,uykusuzluğu ve diş kaşımaları.sürekli araştırırdım netten kaç günde çıkar diye ama bir sonuç alamadım bebekten bebeğe değişiyor malesef.üst ön dişlerinin 4 tanesi kabarmıştı diş gibi duruyordu okadar belirgindi bembeyaz tümsek şeklindeydi alt damağında ne kabartı nede diş çıkaracağına dair hiçbir belirti yoktu.hala çok şaşkınım çünkü dişi alttan çıktı.şuan gene bir huzursuzluğu var sanki ikinci incimiz yolda gibi inşallah çabuk çıkar.gerçekten çok zor Allah hem bebişlerimize hemde bizlere kolaylık ve sabırlar versin.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ah arkadaşlar benim oğlum bir yaşında bn sizin dişte çektiklerinizi bir senedir çekiyorum çok yaramaz huzursuz oyun oynarken bile çığlık atıyo uyku desen hiç yok delirecem yarebbim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benım kızımda dıs cıkarıyo dıger bebekler gıbı huysuz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim oglum 3 bucuk aylik cok huzuruz surekli agliyo atesi var kulanigini tutuyohic uyumuyo galiba dis etleri insallah cabuk gecer
:(:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BEBEĞİ 7 AYLIK 2 HAFTA ARAYLA 2 DİŞİ ÇIKTI ÇOK ZOR ÇIKARDI JEL Bİ İŞE YARAMADI ELİMİ HEP KEMİRDİ HAVUÇ VERDİM ONUDA İSTEMEDİ UYKUSUZ GECELER NE ZAMAN BİTECEK BİLMİYORUM AMA DAHA UZUN BİR SÜREÇ BENİ BEKLİYOR ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 11 aylık diş çıkarıyor birde enfeksiyon var dedi doktor 6 gündür ateşi var ne yapacagımı şaşırdın ateşi 39 oluyor sizin kaç

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 8,5 aylık alttan ilk iki dişi çıkarken pek bişey anlamadık sorun çıkmadı rahattık. ama sanırım şimdi üst dişleri çıkacak, geceleri hiç uyumuyoruz, sürekli ağlıyo, uyumak emmek istemiyo, diş kaşıyıcıları da kullanmyor, jeller işe yaramıyor,güleç yüzlü kızım gitti, yerine başka bi bebek geldi sanki, ne yapacağım konusunda çok şaşkınım, bu kadarını beklemiyordum...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benimde oğlum 3.5 aylık ve damagında kabarmalar var.ağız salgısı arttı,ishali var,dişliklerde işe yaramıyor.ne yapıcam bilemiyorum...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben kız 11aylık diş cıkartıyor.bazen cok aglıyor ne yapcamın sasırıyor ne versen istemıyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebeğim e çok üzülüyorum ama elimden bişe gelmiyo fazlası jel sürüyorum azda olsa rahatlatıyo ama gece uykularımız yok artık:(:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim 1 yaşında Oglum var ATEŞİ 32.7 DERECE YEMEK YEMİYOR COK HUYSUZ SAKIN BABASINI GÖRDÜGÜNDE ÜZERİNE UCUYOR HASTALIGINI UNUTUYOR KENDİNE GELİYOR ARASIRA YEMEK YİYİYOR BAZENDE YEMİYOR

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaslar benim oglum 9 aylik dis cikardik devami geliyor cok atesi oluyor ishal öksürük grip oluyor artik sinir oluyorum uykusuz geceler aglamalar bagirmalardan bogazlari hep maf oldu cocuk isi cok zormus anami simdi daha iyi anladim ama sunu anlamadim 6 kardesiz anam nasil bakti hepsine:))

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oğlum 9 buçuk aylık.aylardır diş çıkarmabelirtilerisürüyor fakat bir türlü çıkartamadı.bizde uykusuzluk problemi çekiyoruz. biranönce çıksa artık diyorum.ama daha gözükmedi dişler..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oğlum 13 aylık 4-5 aylarda ilk dişleri çıktı şu an azı dişeri çıkıyo ve çok zorlanıyo ateşi var 38-38.5 devamlı annesinin kucağından hiç ayrılmıyo bende çalışıyorum aklım onlarda en az15 defa eve gittim ama değişen bi durum yok ne olur çıksın artık şu dişler kurtulalım..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim yazcağım yorum diğer yorumların karşısında biraz garip kalıcak ama ben 13 yaşındayım ve büyük azı dişimi çıkarıyorum ve çook acıyor ! ne yapcağımı bilmiyorum !! şu anda dişimi yerinden sökmek istiyorum !!!

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

sena kız onuç aylık cok zor cıkarıyo dıslerını.aglıyo uyumuyo yemıyo .allah kolaylık versın herkese.atesı yukselıyo ama üzüm sırkesi ıle vucudunu sılınçe dusuyo sızde deneyın

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar benim kızım 18 aylık çok huzursuz köpek dişlerini çıkarıyor çok zor uyku yok allah tüm çoçuklara kolaylık versin onların canı yanmasın:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çok güzel anlatılmış.teşekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENIM KIZIMDA 10 AYLIK DUN BAKTIMKI DISI PATLAMIS, VE COK IYIYDI, GECE OLDU KALKTI AGLIYORDU,GECEDEN BER , ATESI VAR 39,7 , HIC DUSMEDI 1 BUCUK GUNDUR COK CEKIYORUM, BISEY YEMIYOR , OKUSURUYOR, GECE YATMIYOR, COK COK BAYGIN HEP UZANMAK ISTIYOR KUCAGIMDA, OKADAR BAYGINKI ELINI BILE KALDIRAMIYOR .. OFF COK ZOR VALLAH.. SIMDI SURUP VERDIM VE YATIRDIM, IKIDE BIR KALKIYOR, INSHALLAH YARINA KADAR BISEY KALMAZ... BIDE ALT DISI BU, ØBURLER CIKARSA NASIL OLUR ACABA ?:s DUSUNMEK BILE ISTEMIYORUM......

BENIM KIZIMDA 10 AYLIK DUN BAKTIMKI DISI PATLAMIS, VE COK IYIYDI, GECE OLDU KALKTI AGLIYORDU,GECEDEN BER , ATESI VAR 39,7 , HIC DUSMEDI 1 BUCUK GUNDUR COK CEKIYORUM, BISEY YEMIYOR , OKUSURUYOR, GECE YATMIYOR, COK COK BAYGIN HEP UZANMAK ISTIYOR KUCAGIMDA, OKADAR BAYGINKI ELINI BILE KALDIRAMIYOR .. OFF COK ZOR VALLAH.. SIMDI SURUP VERDIM VE YATIRDIM, IKIDE BIR KALKIYOR, INSHALLAH YARINA KADAR BISEY KALMAZ... BIDE ALT DISI BU, ØBURLER CIKARSA NASIL OLUR ACABA ?:s DUSUNMEK BILE ISTEMIYORUM... Kiyamiyorum ona.. ne yapsam neyin faydasi varki?? dis cikartmalari okadar zor oldugunu bilmiyordum..
neyse kalkti galiba i.g

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bn ogluşum 6 buçuk aylık ilk dişi çıktı hiç anlamadım ardın dan ikincisi geliyo ama bu halsizlik yaptı ve huysuz allah herkezin yardımcısı olsun tabi önce bebişlerin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım 10 aylık iki haftadır ishal oluyor bir türlü durmuyor ne yapacagım bilmiyorum köpek dişleri,çıkıyor galiba

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızımda 9.5 aylık ates yok ama ek gıda yemiyor cok zayıfladı sadece emmek istiyor ins gecici süredir bu yemek yememesi vedevamlı kulagını kasıyor alt ıkı dis gözukuyor tamamı ne zaman cıkar hep iştahsız olcagından korkuyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

qizim 8 ayliq,atesi 37.8,38 oluyor,ne yapayim? biri yardim etsin lutfen

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bizim oğlumuzda dşlerini çıkarıyor.. ilk çıkışınd da ateşi ve ishal i olmuştu şimdide var. Yalnız ilk dişi çıkarkenki ishal i dişten değil enfeksiyondan mış. Çok yüksek seyreden ateşlerde mutlaka doktorunuza başvurun derim.. Herkeze sağlıklı ve huzur dolu bir yaşam dilerim. Allah hepinizin işini kolaylaştırsın.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oğlum 16 aylık ilk dişlerimi yaşında çıkardı birer gün arayla 4 diş çıkardık çıkarırken hastalık üzerine hastalık geçirdik şu bir ay içerisinde 8 tane diş çıkardık ilkinde olduğu gibi bundada ishal ateş orta kulak iltihabı gözler ağlama yememe yapışık ikiz gibi geziyoruz 15 gündür ishal çekiyoruz allah bebekleri olanlara kuvvet güzel bebeişlere bir an önce sağlıkla dişlerini çıkarmak nasip etsin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENİM KIZIMDA 30 AYLIK 1 HAFTADIR HUZURSUZ DR GÖTÜRDÜM HİÇ BİRŞEYİ YOK KUSMA ATEŞ GALİBA AZI DİŞLERİNİ ÇIKARTIYOR HİÇ BİRŞEY YEMİYOR SADECE SÜT İÇİYOR SİZÇE YETERLİMİDİR

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oglum 15 aylık 8diş birden cıkartıyor yaklaşık 1aydır yemek yemiyor.cok zor allah kolaylık versin bütün annelere:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Arkadaşlar bende çok çekiyorum oğluma çok üzülüyorum uyku haram oldu bize ah bu dişler ya

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Arkadaşlar bende çok çekiyorum oğluma çok üzülüyorum uyku haram oldu bize ah bu dişler ya

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bnm bebebgm de diş cıkarıyo atesi isali var meme ememiyo gögüslerimi ısırıyo yedigini kusuyo salyalarını akıtıyo uyku düzeni bozuldu ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz allah herkesin bebegne saglık versn :):P:):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

MERHABALAR BENİM OĞLUM 14 AYLIK DAHA DİŞ CIKARMADI AMA HİÇ UMRUNDA DEĞİLMİŞ GİBİ MUTLU :D:D:D:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

yiğenim tuğra 7aylık doğdu şuanda birbuçuk yaşında fakat dişleri henüz çıkmadı ne yapmalıyız tşk

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim kızım 6 aylık ve 2 ay dünyaya erken geldi sanırım dişi çıkıyo kabardı ve diş eti çok kaşınıyo kızımın dişini ne zaman görebilicem

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızm 6aylık ve dis cıkarıyor yavrum bnım balım benım cok huzurs uz aglıyor devamlı rabbim yardımcmz olsun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kardeşim 18 aylık azı dişlerini çok zor çıkartıyor. gece hiç uymuyor kulak ağrısı ve ateşi oluyor. ağlamaktan gözü hiç kimseyi görmüyor.keşke bir an önce çıksa>:(:'

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENİM OĞLUMDA 20 AYLIK AZI DİŞLERİNİ ÇIKARIYOR.ALT AZI DİŞLER SORUN OLMADI AMA ÜST AZILAR AYNI ANDA ÇIKIYOR VE ÇOK FENA İŞTAHSI YEMİYOR SADECE SÜT İÇİYOR İSAL VAR KUSMA VAR VE RENGİ ÇOK SOLUK.ÇOK ÜZÜLÜYORUM RESMEN HAYAT DURDU İŞTEYİM VE AKLIM EVDE.BU YORUMLARI OKUDUM VE BİRAZ RAHATLADIM.BAKTIM YILLAR GEÇMİŞ ŞİMDİ BU ANNELERİN ÇOCUKLARIDA BÜYÜMÜŞTÜR.BENDE DE YILLAR SONRA BUNU OKUR VE RAHATLARIM UMARIM.;):D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

İlk aylarda, ilk çıkan dişlerde olmuyor ki zaten bu problem. İleride kalıcı dişler çıkmaya başladıkça artıyor problemler. 1 Yaşına kadar sorun olmadı diye sevinmeyin. Sizi de zor günler bekliyor.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merabalar.Benim 3,5 aylık bir oğlum var.3 gündür sürekli tükürük akması her bezine cıvık bir şekilde kaka yapması,sürekli mız mız halleri huzursuz halleri olması beni endişelendiriyor.Diş kaşıyıcı aldım ama henüz küçük olduğu içinağzında istemio.Parmağımı kemirmeyi tercih ediyo.Ateşi yok ama sürekli ishal şeklinde kaka yapması beni korkutuyor.Bana yardım edin lütfennnnnn

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

vücüt da az ateş huysuzluk isal uyutamaıdım cok zorluyor 8 aylık dişinide cıkarmadı eli agzından hiç çıkmıyor üstelik
:):):):):):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oglum 10 aylik on disleri cikti ama arka disleri cikartirken cok zorlaniyor butun gun bagriyor agliyor uyumak istemiyor ne yapacagimi bilmiyorum hiccc durmuyor surekli kucak istiyor artik kafayi yeme durumuna geldim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben artık neyi ne zaman yapıyor bilmiyorum kızım 12 aylık ilk dişimizi dün farkettik sanırım diğeride yolda bu zamana kadar da reflü tedavisi görüyordu anlayacağınız doğduğundan beri bende ne uyku var ne huzur 1 yıldır geçen uykusuz gegecelere bir de daha diğer dişlerin geleceği düşüncesi beni çılgına çeviriyor bu beslenme konusunda da önerileriniz var mı acaba ben çıldırmadan biri benimle tecrübesini paylaşabilir mi acaba herkese sevgiler ve sabırlar...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benmde bebegim 4.5 aylık emmek istemiiyor sütümde mi azaldı acab 550 gr almış bu ay gece 2 saate bir uyanıp emiyor,ac mı yok sa baska bir derdimi var anlamak istiyorumm bi fikri olan varmı??diş mi cıkarıyor yardımlarınızzz lutfennn

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeğim dokuz aylık hala dişleri çıkmadı gerçi doktor ne kadar geç çıkarsa o kadar iyidir dedi ama bu kadar geç kalması normalmi diye düşünmeden edemiyorum .2 gündür ishal,kusma ,ateş,iştahsızlık,halsizlik bir sürü dertle uğraşıyor bebişim ama diş etlerinde bir değişim yok doktora götürdüm idrar testi istedi yaptıramadık bir şey de demedi neden böyle oluyor ya bir fikriniz varmı çok üzülüyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

mrb 24 aylık bir kızım var 12 tane dişi var ayına göre normal mi? ii çalışmalar:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim oğlum 4 aylık. Şimdiye kadar gece gündüz gaz sancısıyla uğraştık. Şimdi de sanırım dişleri çıkıyor. Bir dert bitmeden diğeri başlıyor. Sürekli ellerini agzına götürüp ağlıyor. Bize de gece gündüz uyku yok. Çocuk bakmak ne zor işmiş. Allah herkese kolaylık versin...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

her şeyiyle bebek büyütmek çok zor bi iş.her gün bi dert çıkıyo.huzura kavuşamadık bi türlü

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum 1 yaşında 5 gündür isal kusma ve iştahsızlık çekiyoruz, salgınmı var nedir anlamadım aynısı bendede oldu ama 2 gunde geçti, ben bile zor dayandım küçücük çocuk napsın. Allahım ondan al bana ver o ağrıları diye hep dua ediyorum ne zor bişey onun acı çektiğini görüpte bişey yapamamak ana yüreği dayanmıyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

offf çocuğumun acı çekmesine dayanamıyorum şimdi hastaneye göturecem oradada kan alacaklar yazık bebeğimi nasılda ağlatıyırlar kan almak için sırf bu yüzden içimden gelmiyor göturmek işkence çektırıyorlar resmen 2 tüp kan aldılar tam bir işkenceydi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeyim de cok huzursuz istahsiz napcami bilmiorum biberonu hic almio kati gidalara gecmistik simdi yemio agzinda bekletio saatlerce allahim yardimcimiz olsun

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok
Diğer Yorumlar

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın