Beslenmenin doğru olup olmadığını değerlendirmek hiç de kolay değildir. Tehlikeli ve ağır durumlar hemen dikkat çeker. Ama aynı derecede önemli olmakla birlikte hafif belirtilerle gelişen durumlar karşısında genellikle uzun
süre ilgisiz kalınabilmektedir.

Çoğu zaman olduğu gibi, çocuğun yaşına göre boy ve kilosu ayrı ayrı değerlendirilebilir. Uzun boylu ve zayıf ya da kısa boylu ve şişman diye bir sınıflandırma da yapılabilir. Ama boy ve kilosu normal görünen bir çocuk kötü besleniyor olabilir. Bu nedenle boy ve kilo ölçülerine bakarak her zaman sağlıklı sonuç elde edilemez. Çocuğun beslenme düzeni ve ne yediği de çok önemlidir. Kötü beslenme yalnızca yağ, protein ve vitaminlerin ya da bütün temel besin maddelerinin eksikliğine bağlı olabilir. Süttozu, geliştirilmiş mamalar ve öbür yoğunlaştınlmış yiyecekler beslenme sorunlarından doğan birçok tehlikeli hastalığı önlemiştir. Çocuk sağlığına bilinçli yaklaşım da kötü beslenme olgularında azalma sağlamıştır. Ama iştahsızlıktan kaynaklanan hastalıklar var oldukça, kötü beslenen ve yavaş gelişen çocuklar da görülecektir. Kötü beslenme sindirim güçlüğü, ishal ve kusmaya neden olabilir. Günümüzde en sık yapılan hata, çocuğa yeterli kalori verilmemesidir. Yemeğin miktarı ve niteliğinin yanlış belirlenmesi, ayrıca çocuğun kötü beslenme alışkanlıkları edinmesi, anne babaların yaptığı en yaygın yanlışlardır.

KÖTÜ BESLENME BELİRTİLERİ
Sütçocuğunda en sık görülen beslenme bozukluğu belirtisi açık bir zayıflama biçiminde ortaya çıkar. Bu durum çocuğun gerektiği gibi beslenememesine, verilen süt ve mama miktarının çocuğun yaşına ya da sindirim sistemine uygun olmamasına bağlıdır. Önce gövdede, daha sonra damarlarda ve son olarak da yüzde derialtı yağ katmanı inincelir. Deri esneklik ve gerginliğini yitirir, küçük kırışıklıklar görülür. Daha ağır olgularda çocuğun yüzü yaşlı bir insamnkine benzer. Kaslar bazen gergin, bazen de büzülmüş durumdadır. Omurga eğrilir, çocuk kamburlaşır, başı geriye düşer. Ateş normal olarak 36°C'den biraz yüksektir. Nabız zayıflar. İştah her gün daha da azalır. Çocuk önceleri canlıdır, hatta iştahı da iyi olabilir. Ama zaman geçtikçe genel olarak halsizleşir, tepkileri ağırlaşır. Laboratuvarda saptanabilen bir başka belirti de, plazmadaki protein miktarının azalmasıdır. Demir eksikliğine bağlı kansızlık da sık görülür. Bu durumda çocuklar bulaşıcı hastalıklara daha kolay yakalanırlar. Bağırsak, solunum yolları ve böbrek enfeksiyonlan en sık görülen hastalıklardır. Dişeti iltihabı ve diş çürükleri ise tedavisi oldukça güç olgulardır.

DAVRANIŞ
Kötü beslenme tanısı çocuğun incelenmesiyle konur. Genellikle tek başına yeterli olmasa da, çocuğun beslenmealışkanlığı ve geçmiş hastalıkları dikkate alınmalıdır. Doğru tedavi için beslenme bozukluğunun nedenini saptamak gerekir. Herhangi bir hastalık varsa, özgün tedavi ya da antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.
Bu tedaviler aynı zamanda çocuğun korunmasını sağlar. Beslenmenin dengelenmesi çok önemlidir. Günlük olarak aksatılmadan sürdürülmesi gereken beslenme kısmen yağı alınmış ve sulandırılmış sütle başlar. Protein ve şeker miktarının artırılması da aşamalı olmalı, çocuğun alabileceği ölçü aşılmamalıdır. Bu noktaya dikkat edilmezse kusma ya da ishal görülebilir. Kısa süre sonra, yaşına uygun ölçülerde daha zengin kalori içeren sütler verilebilir. Ama bu beslenme düzeninden kısa sürede sonuç beklenmemelidir. Zamanla çocuk kendini daha iyi hissedecek, gelişmesi ise daha uzun bir sürede yavaş yavaş hızlanacaktır. A, B, C, D vitaminleri ve demir verilmesi yararlı olabilir. Beslenme düzenlenirken hekimin önerileri doğrultusunda doğru yiyecek ve içeceklerin sürekli alınması sağlanmalıdır. Doğru ve dengeli beslenme sayesinde çocuğun durumu düzelecek, beklenen kiloya hemen ulaşılamasa bile deri rengi, esnekliği ve ipeksi yumuşaklığıyla sağlıklı yapısını çok geçmeden kazanacaktır. Kötü beslenmenin düzeltilmesi zor değildir. En azından olguların büyük bölümünde ana babanın olumlu ve akılcı yaklaşımıyla çok iyi sonuçlar elde edilebilir. Zafiyet, yani beslenme yetersizliğine bağlı halsizlik durumunda hemen hastaneye başvurmak gerekir. Hastanede daha kolay tam konur ve uygun tedaviye başlanabilir.

ZAYIFLIK TİPLERİ
Bebeklik çağı geride kalırken, yani çocuk yaklaşık ilk yaşını doldurduktan sonra, ana babanın en büyük kaygısı çocuklarının zayıf olmasıdır. En yaygm yakınmalar çocuğun iştahlı olmadığı ve az yediği ya da iştahı olup da bir türlü kilo alamadığı biçimindedir. Zayıflık genellikle derialtı yağ katmanının yetersizliği biçiminde ortaya çıkar. Bu bir hastalık değil, gıda eksikliğinin bir sonucudur.• Yapısal zayıflık - Bu tip çocuklar genellikle küçük doğmuştur. Uzunlamasına gelişen kemikleri ince, kaslan güçlüdür. Ama derialtı yağ dokuları oldukça azdır. Büyüme çağında çok hareketlidirler. Sürekli koşar, zıplar, bir an bile durmaz ve hiçbir yorgunluk belirtisi de göstermezler. Sevdikleri oyun ve sporlara karşı her zaman isteklidirler. İlgilendikleri konular üzerinde uzun süre yoğunlaşabilirler. Obur değildirler. Hiçbir yemeğe karşı özel istek ve sevgileri yoktur. Çabuk doyar, az uyurlar. Sağlıkları çok iyidir. Zayıflıkları bir hastalık belirtisi değildir. Çoğu zaman bu yapısal durum aileden gelen bir özelliktir. Benzer zayıf yapı annede, babada ya da her ikisinde de görülür. Bu durumda çocuğa ilaç vermenin çok gereksiz ve yararsız olduğu iyi bilinmelidir. Tek yapılacak şey çocuğa baskı uygulamadan, ceza vermeden eğitmektir. Hareketliliği bir ölçüde denetlenmeye çalışılmalı, kalori açısından zengin, enerji verici besinlere ağırlık verilmelidir.

• Patolojik zayıflık - Bu tip gerçek anlamda zayıf çocukları kapsar. Derialtı yağ katmanı, kemik ve kas yapıları çok zayıftır. Gövdeleri ince ve uzun, omuzlan biraz yuvarlak, yüzleri renksiz, cansız ve süzülmüştür. Oyun oynarken bile çok hareketli değildirler ve çabuk yorulurlar. Zayıflık çeşitli hastalıklara bağlı olabilir. Bağırsak bozukluklan, kronik hastalıklar, kalıcı ishal, ender olarak da pankreastaki kistti fibroz (bağdoku artışıartışı) ya da çölyak hastalığı gibi patolojik gelişmeler çocuğun gıda almasına karşın beslenememesine neden olur. Gene de çoğu zaman çocuğun zayıflığı ağır bir hastalıktan çok, beslenme biçiminden ve çocuğun yaşadığı çevreden kaynaklanan nedenlerle açıklanabilir. Beslenme dengesi gözetilmeyen, istediği gibi şeker ve tatlı yiyen çocuklarda da zayıflık görülebilir. Bu çocukların beslenmesinde et (protein ve yağ)
ya da sebze önemli ölçüde eksik kalmıştır. Oysa bu çok zararlı bir alışkanlıktır. Bilindiği gibi yiyeceklerdeki besin maddeleri çeşitli olmalı, yağ, şeker, ve protein gruplarını içermelidir. Çelişkili gibi görünse de, az ya da yanlış beslenme iştahsızlığa neden olur. Bu durum sindirim bozukluğundan da kaynaklanabilir. Kötü alışkanlıklar birbirine eklenerek bir kısır döngü yaratır. Çocuğun alışık olduğu beslenme biçimini birden değiştirip şişmanlatıcı bir diyet uygulamak genellikle olumlu sonuç vermez. Çocuklar çoğu zaman yenilikleri kolay kabul etmez, eskisinden daha yararlı bir uygulamayı benimseyip alışkanlıklarını değiştirmek istemezler. Bu konuda zorlandıklarında yemekten soğurlar ve iştahsızlık başgösterir. Bu tip iştahsızlık daha çok sinirseldir. Yanlış beslenmeden kaynaklanan fiziksel güçsüzlük, harcanan kalori miktannı karşılayacak yiyecek türlerinin çocuğun isteklerini de dikkate alarak seçilmesiyle yavaş yavaş giderilebilir. Ana babanın sabırlı olması, çabuk yılgınlığa düşmemesi gerekir. Uygulanacak şişmanlatıcı beslenme düzenine büyük yerleşim alanlanndan uzak deniz kıyısı, dağ gibi havası temiz bir ortamda başlanırsa, vücut daha çabuk etkilenir ve iştah daha çabuk açılır. Beslenmede, harcanan kaloriden fazlasını vermek gerekir. Bu nedenle karbonhidrat ve yağ düzeyi yüksek besinlere ağırlık verilebilir. Tatlılar da çocuk için çok yararlıdır. Üstelik yemeklerde verilen tatlılar çocuğun çoğu zaman kolay kabul edeceği yiyeceklerdir. Et suyuna sebze çorbalan yüksek olmasa bile yeterli kaloriyi sağlayacak ölçüde yağ içerir. Taze meyveler doğal vitamin kaynaklan olarak büyük önem taşır. Reçel ve marmelatlar ise hem çocuğa enerji verecek şekeri yüksek yiyeceklerdir hem de bağırsaklan çalıştırır.

Yazının Kaynağı: Medicana

Yorumlar (27)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

YA BENCE ZAYIFLIK ÇOK KÖTÜ BURDAN HERKEZE SESLENİYORUM ZAYIF KALMAYIN LÜTFEN:););):o:-*:P:P8)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum 9 yaşında ve 22 kilo çok zayıf.kaç defa doktorlara götürdüm .doktor sağlığının iyi olduğunu aileden gelme olduğunu söylüyor.çok şükür bi rahatsızlığıda yok.ama yaşıtlarına göre çok zayıf.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 12 yaşındayım 33 kiloyum çok zayıf olduğumu biliyorum.:'( ama çok yasem düzenli beslensem falan bir türlü kilo alamıyorum bu psikolojik mi yoksa genetik mi buna bir türlü cevap bulamıyoruz kütfen bana yardımcı olur musunuz lütfen kilo almaya o kadar ihtiyacım var kiş bi de ergenklik dönemindekileri kötü etkiliyormuş bende egenliğe girmek üzereyim normalde kaç kilo olmam gerekir ve nasıl kilo alırım ben burdan derdimi anltıyorum ama lütfen ben nasıl kilo alıcam sorusunun cevabını bulamlar...

ben 12 yaşındayım 33 kiloyum çok zayıf olduğumu biliyorum.:'( ama çok yasem düzenli beslensem falan bir türlü kilo alamıyorum bu psikolojik mi yoksa genetik mi buna bir türlü cevap bulamıyoruz kütfen bana yardımcı olur musunuz lütfen kilo almaya o kadar ihtiyacım var kiş bi de ergenklik dönemindekileri kötü etkiliyormuş bende egenliğe girmek üzereyim normalde kaç kilo olmam gerekir ve nasıl kilo alırım ben burdan derdimi anltıyorum ama lütfen ben nasıl kilo alıcam sorusunun cevabını bulamlar bana veya bu siteye yollasın lütfen

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum 11aylık ama çok zayıf iştahı hiç yok nasıl etsem kilo almıyor ve sürekli etraftan gelen eleştiriler artık beni bunaltı dünün çocuğu bile bunu versen kilo yapar diyor,
;):);D>:(:P:-*:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benım kızım 14 aylık,kılosu bence normal ama cevremdekı herkes zayıf oldugunu soyluyor,ıster ıstemez etkılenıyorum,kılosu 11,5 boyu 68cm,saglıgı masallah yerınde ama dedıgım gıbı cevrem cok gerı kalmıs,ılla sısko cocuk yapıp obezlıgı arttıracaklar:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

YA BENCE ZAYIFLIK ÇOK KÖTÜ BURDAN HERKEZE SESLENİYORUM ZAYIF KALMAYIN LÜTFEN:););):o:-*:P:P8)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum 9 yaşında ve 22 kilo çok zayıf.kaç defa doktorlara götürdüm .doktor sağlığının iyi olduğunu aileden gelme olduğunu söylüyor.çok şükür bi rahatsızlığıda yok.ama yaşıtlarına göre çok zayıf.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 12 yaşındayım 33 kiloyum çok zayıf olduğumu biliyorum.:'( ama çok yasem düzenli beslensem falan bir türlü kilo alamıyorum bu psikolojik mi yoksa genetik mi buna bir türlü cevap bulamıyoruz kütfen bana yardımcı olur musunuz lütfen kilo almaya o kadar ihtiyacım var kiş bi de ergenklik dönemindekileri kötü etkiliyormuş bende egenliğe girmek üzereyim normalde kaç kilo olmam gerekir ve nasıl kilo alırım ben burdan derdimi anltıyorum ama lütfen ben nasıl kilo alıcam sorusunun cevabını bulamlar...

ben 12 yaşındayım 33 kiloyum çok zayıf olduğumu biliyorum.:'( ama çok yasem düzenli beslensem falan bir türlü kilo alamıyorum bu psikolojik mi yoksa genetik mi buna bir türlü cevap bulamıyoruz kütfen bana yardımcı olur musunuz lütfen kilo almaya o kadar ihtiyacım var kiş bi de ergenklik dönemindekileri kötü etkiliyormuş bende egenliğe girmek üzereyim normalde kaç kilo olmam gerekir ve nasıl kilo alırım ben burdan derdimi anltıyorum ama lütfen ben nasıl kilo alıcam sorusunun cevabını bulamlar bana veya bu siteye yollasın lütfen

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum 11aylık ama çok zayıf iştahı hiç yok nasıl etsem kilo almıyor ve sürekli etraftan gelen eleştiriler artık beni bunaltı dünün çocuğu bile bunu versen kilo yapar diyor,
;):);D>:(:P:-*:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benım kızım 14 aylık,kılosu bence normal ama cevremdekı herkes zayıf oldugunu soyluyor,ıster ıstemez etkılenıyorum,kılosu 11,5 boyu 68cm,saglıgı masallah yerınde ama dedıgım gıbı cevrem cok gerı kalmıs,ılla sısko cocuk yapıp obezlıgı arttıracaklar:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bebegm 10 aylik ve9 kilo cok uzuyo beni cok istahsiz ne yapsam bilmiyorum:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim kızım 12 aylık ama 7 kilo ne yaptıysam kilo almıyor.sadece emziriyorum ama sütüm yok mama yemiyor bogazı cok kötü cokta hareketli ne yapabilirim [img][/img]:D:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim kızım 12 aylık ama 7 kilo ne yaptıysam kilo almıyor.sadece emziriyorum ama sütüm yok mama yemiyor bogazı cok kötü cokta hareketli ne yapabilirim [img][/img]:D:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

insanların eleştirileri çok morel bozucu sağlıklı olsun yerine aaaa bebeğin çok zayıf sözünü duyarsınız hastanelaede okadar muhtaç çocuklar ,bebekler varki o zayıflığa bile şükür ALLAH sağlık versin
:-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 28 yaşında 95 kiloyum ne yesem bilmiyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 9 yaşındayım ve çok zayıfım . ne yapsamda kilo alamıyorum . şu an kilom 26

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben 13 yasındayım boyum 1 60 kılo mu boyu kısaltıyor yoksa zayıflık

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim 8.5 aylık kızım var kiolsu 7.200 boyu 65 cm herkes çok zayıf diyo 2.900 doğmuştu buna çok üzülüyorum çok mu zayıf

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ya benim oglumda cok zayif boyu uzuyor ama kilo almiyor herkes cok zayif diyor birde kemik gelistirici ilaclar varmis 18 aylik 10.5 kilo boy
u 85 cm bu normalmi:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benm kızımda çok zayıf 7 aylık 7 kilo çok üzülüyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim oglum 33 aylik ve 11.1 kg boy 87 normal mi ? Cok uzuluyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim oglum 33 aylik 11.1 kg boy 87 normal mi ? Cok uzuluyorum ne yapabilirim ltfn yardim edin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum 14 aylık 9 kilo ne versem

ağzından atıyor ne yapmam gerekir

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bnm kizim 11 aylik 7 bucuk kilo boyu 69 herkes zayif diyo doktorlar hic birseyi olmadigini soyluyor ne yapmaliyim SİMDİDEN TESEKKURLER

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim kızım6 aylık 5700 kilosu çok zayıf uzman bir doktor bakması lazım mis :(:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim bebeğim 10 aylik 6 700 kilo herseyi yer ancak bir türlü kilo alamıyor boyu 65 cm çıldırmış üzereyim ne yaptıysam kilo durumunu duzeltemedik herseyi yemesine ragmen

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim kızım da 3 aylik 4 kilo sütüm yaramıyor mu niye kilo almiyor kaç doktor gezdik hala aynı. Mama da yemiyor resmen tükendim artık.kakasi sümüksü ama testte alerji cikmiyor

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın