ERKEK ÇOCUKLARDA GENİTAL SORUNLAR

Erkek bebeklerde sık görülen bir durum, sünnet derisinin yapışık olması, darlık olması veya sünnet derisi altında smegma denilen salgı maddesinin birikmesidir. Bu durum bebeğin idrar yapmasına zorluk çıkartmıyorsa  herhangi  bir operasyon  yapılmaz. Bir sıkıntı veya enfeksiyon söz konusu olursa, cerrahi girişim veya erken sünnet
önerilebilir.
Bazen karşılaşılan diğer bir anormal durum, idrar yapılan deliğin normal yerinde olmaması veya birden çok delik bulunmasıdır. Bu durumda mutlak doktor takibi gerekir. Ras'gele sünnet yaptırılma-malıdır. Çünkü anormal deliğin onarımında sünnet derisi kullanılmaktadır.
 
Oğlunuzun sünnet derisi iltihaplanırsa ne yapabilirsiniz?
♦ Altını   her değiştirdiğinizde  sabun   kullanmadan   yıkayıp   iyice kurulayın.
♦ Deterjansız   bir  temizleyici   kullanın   ve   bebeğin   bezleriyle   iç çamaşırlarını iyice durulayım
♦ Oğlunuzun sünnet derisinde kızarıklık ya da şişme görürseniz hemen doktorunuza baş vurun.

Sünnet

Müslüman ve Yahudilerde sünnet, dini bir vecibe olarak uygulanır. Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde ise, kanserden koruyucu etkisi sebebiyle sünnet yaptıranlar vardır.
Sünnet yaptırmanın bir alt ve üst sınırı yoktur. Fakat çocuk ne kadar küçük sünnet ettirilirse, bilinçaltı o kadar az etkilenecektir. 2 yaşına kadar sünnet olan bir çocuk, olan bitenin farkına varmaz, ilk gün çok ağrılı olur, çocuk çok ağlar fakat ufak yaşta iyileşme çok daha çabuk olur. 1,5-2 yaşından sonra çocuk, olan biteni anlamaya başlar. Ne kadar acımayacak deseniz bile, bunu gözünde büyütecektir. Üstelik başka şeyler de kurabilir. Hepsini mi kesecekler diye düşünebilir. Sünnet olmuş arkadaşlarının penisini görmek isteyebilir. Her şeye rağmen olayı tam olarak kavrayamadığı için, sünnet onun kabusu olur.
Eğer 2 yaşına kadar çocuğunuzu sünnet ettirmemişseniz, ikinci uygun dönem 6 yaş civarıdır. Çocuk daha anlayışlı ve bilinçli olur. Bir zarar gelmeyeceğini anladığı gibi, sünnetin ne olduğunu da iyice anlamış olur. Okul çağına kadar sünnetin yapılması, arkadaşlarının arasında alay konusu olmaması açısından önemlidir.
Sünnetten sonra çocuk, kanama yönünden takip edilmelidir. İlk gün kısa süreli, hafif kanamalar çok ciddi olmayabilir. Ancak az az da olsa sürekli bir kanama önemsenmelidir. Böyle bir durum varsa, hemen doktora başvurulmalıdır.

KIZ ÇOCUKLARINDA GENİTAL SORUNLAR

Kız bebeklerde görülebilen bir anormal durum; bağırsaktan genital organa fistul oluşması sonucu, idrarla karışık dışkı gelmesidir. Tedavisi ameliyatla gerçekleştirilebilir. Genital organda yapışıklık söz konusu olabilir. Tıbbi tedaviyle düzelmezse, cerrahi uygulanarak düzeltilir.
Bunun yanı sıra, küçük kız çocuklarda pişik, mantar ya da kıl kurdu nedeniyle vajina tahriş olabilir. Vajinadan kanlı ya da kokulu bir akıntı geliyorsa, kızınız vajinaya bir şey sokmuş olabilir. (Yeni doğmuş kız bebeklerde ilk birkaç gün kan veya akıntı gelmesi normaldir. Daha sonra ergenliğe kadar olan dönemde akıntı gelmesi normal değildir.)

Yazının kaynağı : Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı )

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın