Artık çocukların çoğu düzenli olarak aşılandıkları için bulaşıcı hastalıklarla geçmişe oranla daha seyrek karşılaşıyoruz. Bulaşıcı bir hastalığa yakalanan çocuk, bu hastalığa karşı yaşam boyu sürecek bir bağışıklık kazandığı gibi, bazı hastalıkları geçirmek yaşam boyu bağışıklık kazandırmayabilir.
Bulaşıcı hastalıkların oluşması şu şekillerde görülür:
♦ Hasta birisi ile doğrudan temas,
♦ Hastalık etkeninin solunum yolu veya başka bir yolla çocuğun vücuduna girmesi,
♦ Hasta  birinin  kullandığı  eşya,  hastanın  bulunduğu ortamdaki hava, tozlar, hastalık mikrobu taşıyan sinek, böcek gibi aracılar,
♦ Mikropla bulaşmış yiyecek ve içecekler,
♦ Vücut yüzeyindeki yaralar,
♦ Kedi, köpek, kuş gibi hayvanlardan bulaşma sonucu geçebilir. Döküntülü   çocuk   hastalıklarında,   çocuğun   ateşi mutlaka düşürülmelidir. Ateş düşürülürse hastalık içine vurur diye bir şey yoktur. Her yüksek ateş çocuk için rahatsızlık veren bir durumdur ve havale riski taşır. Kızamık, suçiçeği, grip gibi virüslerle oluşan hastalıklarda, ateşini düşürmek için çocuğunuza kesinlikle ASPİRİN vermeyin. Parasetamollü ateş düşürücüler verin. Aspirin, Reye Sendromu denilen, ender rastlanan fakat çok tehlikeli bir hastalığa yol açabilir.

Bulaşıcı hastalık geçiren çocuğunuzda,
* Havale
* Baş ağrısı ya da ensede sertleşme
* Gittikçe artan halsizlik, baş dönmesi
* Kırmızı  ya  da  mor renkli  deri  döküntüleri  görürseniz,  acil olarak hastaneye götürün.

KIZAMIK

Solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Kuluçka süresi 10-14 gün kadardır. Çocuk virüsü aldıktan 1-2 hafta sonra belirtiler görülmeye başlar.

Belirtileri: 
Ateş
Burun akıntısı
Kuru öksürük
Gözlerde   çapaklanma,   kanlanma   acıma   ve   parlak   ışığa duyarlılıkla   başlar.   Bu  belirtilerden  2-3  gün  sonra;  ağzın  içinde küçük beyaz benekler oluşur. 40 dereceye kadar yükselen ateş, döküntülerin oluşmasıyla düşmeye başlar. 4-5. günlerde kulak arkası ve yüzden başlayıp, gövdeye, kollara bacaklara yayılan kırmızı döküntüler oluşur. Yüzdeki ve boyundaki döküntüler birleşme eğilimindedir. Bu nedenle yüz şiş bir hal alır. Döküntülerin oluşmasıyla ateş düşer ve çocuk rahatlar. 6 ve 7. günlerde; döküntüler ve diğer belirtiler kaybolmaya başlar. 9. günde artık bulaştırıcılığı geçmiştir.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
♦ Sık sık çocuğunuzun ateşini ölçün. Ateşi yüksekse ılık suya batırılmış süngerle düşürmeye çalışın. Ateş yüksek seyrederken çocuğunuzu çok fazla giydirmeyin. Üstünü örtmeyin. Aksi taktirde birden yükselen ateşle havale geçirebilir.
♦ Çocuğunuzun bol sıvı almasını sağlayın. Özellikle ateşi yüksekse vücudunun susuz kalmamasına dikkat edin. Azar azar düzenli olarak içecek verin.
♦ Gözleri acıyorsa soğuk suya batırılmış pamukla gözlerini silin. Loş bir odada olmak çocuğunuzun gözlerini rahatlatır.
♦ Kızamığın özel bir ilacı yoktur, kendiliğinden düzelir, fakat yine de siz, tanıyı doğrulaması için doktorunuzu arayın. Doktorunuz kızamığı hafif geçirmek için 3 gün süreyle yüksek doz A vitamini önerebilir.
♦ Kızamık bazı önemli hastalıklara zemin hazırlayabilir. Döküntüden 1-2 gün sonra hâlâ yüksek ateş devam ediyorsa veya ateş düştükten sonra tekrar yüksek ateş ortaya çıkmışsa hemen doktorunuza başvurun. Bu durumda orta kulak iltihabı, zatürree, sinüzit gibi hastalıklar söz konusu olabilir. Bunların düzelmesi için doktorunuz uygun antibiyotikler önerecektir.
 
Kızamıktan sonra baş ağrısı, dalgınlık, havale geçirme ile ortaya çıkabilen ensefalit söz konusu olabilir. Bu durumda hasta yatırılıp takip edilmelidir.

Kızamıktan korunmanın en iyi yolu aşılanmadır. Kızamık aşısı 9 aylık bebeklere uygulanır. Yaşından sonra tek olarak veya kızamıkçık ve kabakulak aşıları ile birlikte tekrarı yapılır.
Kızamıklı bir çocukla temas eden kızamık aşısı olmamış bir çocuğun 1-2 gün içinde aşılanması gerekir. Aşının kuluçka süresi 7 gün, hastalığın kuluçka süresi 10 gündür. Böylece hastalık henüz oluşmadan önce aşının koruyuculuğu başlar ve kızamıktan korunulmuş olur. Ancak aradan 3 gün geçmişse aşılanma yapılmaz.

KIZAMIKÇIK

Hasta çocukların öksürük veya nefesinden bulaşır. Genellikle hafif seyrettiği için çocuğunuzun durumu iyi olabilir. Belli belirsiz geçirebilir. 14-21 günlük kuluçka dönemi vardır. Belirtiler virüsün alınmasından 2-3 hafta sonra ortaya çıkar.
Belirtileri: Hafif soğuk algınlığı belirtileri ve kulak arkasındaki, boyundaki ve ensedeki bezelerde şişme ile başlar. 2 ya da 3. günden önce yüzde başlayıp, daha sonra aşağı doğru vücuda yayılan düz, pembe renkte, lekeli döküntüler görülür. Döküntüler dağınık şekildedir. Pek birleşme göstermez. Kızamık döküntüleri daha büyük ve seyrek olmasına karşılık, kızamıkçık döküntüleri daha küçük ve sıktır. 4. ya da 5. günden sonra çocuğunuzun durumunda genel bir iyileşme görülür. 9. ya da 10. günden itibaren çocuğunuz artık bulaştırıcı değildir.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
* Çocuğunuzun ateşini günde en az iki kez ölçün. Ateşi yüksekse düşürmeye çalışın ve bol bol sıvı almasına özen gösterin.
* Kızamıkçık çocuklar için önemli bir hastalık değildir, fakat gebe kadınlar için çok önemlidir. Hastalığı kapan hamile annenin doğacak çocuğunda önemli bozukluklar görülebilir. Bunun için çocuğunuzun hastalığının bulaşıcılığı geçene kadar dışarıya çıkartmayın.
* Hastalığın kızamıkçık olduğunu anlayabilmek için doktorunuza danışın.
* Döküntü öncesinde 1 hafta ve döküntü sonrasında 2 hafta bulaştırıcılık devam eder. Bazı çocuklar döküntü olmadan da kızamıkçık geçirebilirler.

Yazının kaynağı : Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı )

Yorumlar (1)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya bnde kızamık geçirip geçirmediğimi anlaymadım belli küçük şeyler var ama ateşim yok halsizim başka bir hastalık olabilirmi?

yüzümde yok sadece bacağımda war acaba siz ne dersiniz

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın