Tükürük bezlerinin şişmesine neden olan viral bir hastalıktır. En fazla 2 yaşından büyük çocuklarda görülür. 1-3 haftalık kuluçka süresi vardır. Belirtiler virüsün bulaşmasından 2-4 hafta sonra da ortaya çıkabilirler.
Değişik şiddette, değişik yerlerde görülebilir.  En sık kulak altı tükürük bezlerini tutar. Kulağın önündeki, altındaki, ayrıca çenedeki tükürük bezleri şişer. Tek veya  iki taraflı görülebilir. Önce bir tarafı daha   sonra diğer tarafı şişebilir.
Erişkin erkeklerde testisleri tutarak, şişlik, kızarıklık, ağrı yapabilir.  Nadir de olsa her iki testisi tutması sonucu kısırlık   oluşabilir. Pankreas bezini futarak şiddetli karın ağrısı, kusma yapabilir.
Kabakulak geçirildikten sonra, şiddetli baş ağrısı, kusma, ateş, dalgınlık, ensede ağrı görülebilir. Bu durumda kabakulak menenjitinden söz edilir ve hastanede doktor takibinde tutulmalıdır. Özel bir tedavisi yoktur. Destekleyici tedavi uygulanır.

Belirtileri:
Başlıca belirtileri çıkmaya başlamadan önce çocuğun durumunda genel bir kırıklık gözlenir. 1 ve 2. günlerde; ateş, şişlik, ağrı, halsizlik,  iştahsızlık görülebilir. Şişlik 1 hafta içinde geriler ve kaybolur. 13. günden itibaren çocuğunuz artık bulaştırıa değildir.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
. Çocuğunuzun ateşini ölçün, eğer yüksekse düşürmeye çalışın ve bol bol sıvı almasını sağlayın.
. Çocuğunuza sıvı olarak soğuk içecekler verin. Fakat asitli içecekler   vermeyin.  
. Ağzını   açarken   canı   yanıyorsa,   içecekleri kamışla içmesini sağlayın.
. Bir termoforu  ılık suyla doldurup  havluya  sararak veya daha küçük çocuklar için ısıtılmış havluyu yüzündeki  şişliğe koyun. Bu uygulama yüzündeki şişliği azaltacaktır. 
. Çocuğunuza yemek olarak da sıvı çorbalar yedirin. Keten tohumu lapası ve bal iyi gelir. 
. Kabakulağın teşhisinin doğrulanması için doktorunuzu arayın.       
. Kabakulak,  aşı ile korunulabilen bir hastalıktır. Bir yaşından sonra, tercihen 14-15 aylıkken aşı yapılmaktadır.

Yazının kaynağı : Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı )

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın