çocukluk çağının çok bulaşıcı bir hastalığıdır. Çünkü virüs hava ile birkaç metreye kadar taşınabilir Suçiçeği geçiren bir hastanın   soluduğu   havayı   solumak   bile   hastalığa   yakalanmaya sebeptir. Döküntü oluşmadan 2 gün öncesinden başlayan bulaştırıcılık, döküntü başladıktan sonra yaklaşık 7 gün daha sürebilmektedir. Hastaların öksürük, aksırık damlacıklarından ve kabuk-laşmamış döküntülerinden bulaşma olmaktadır. Kuluçka süresi 10-21 gün arasındadır. Hastalık 1 yaş altı bebeklerde ve 13 yaş üstün-dekilerde ciddi seyredebilmektedir.

Belirtileri:   
Döküntü oluşmadan önce şu belirtiler görülebilir; halsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı, karın ağrısı, ateş. Bu belirtilerden 1-2 gün sonra döküntüler başlar. Ama genelde temastan   2-3   hafta   sonra   birden   tipik   döküntüler belirmeye başlar. Kaşıntılı, kızarık, kabarık, sonra içi sıvı dolu küçük kabarcıklar, önce göğüste, karında ve sırtta görülür.   Bunlar   bir  taraftan   kuruyup   kabuklanırken, diğer taraftan yeni lezyonlar oluşur. Bu döküntülerin sıklığı    10-15   taneden,   sayılamayacak   olana   kadar değişmektedir.  Yüzde,  saçlı  deride,  gövdede,  kol ve bacaklarda,   ellerde  yaygın   şekilde  oluşabilmektedir. Döküntüler ağız ve burun içinde, genital bölgede de olabilir. En önemli vakalardan biri de hastalığın göze sıçramasıdır. Kendi kendine göze bulaşacağı gibi kaşımakla da bulaşabilir. Gözde kızarıklık, batma hissi oluştuğunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Göz bebeğini tutan suçiçeği vaktinde iyi tedavi edilmezse görme kaybına yol açabilir.
Bir komplikasyon gelişmemişse 5-7 gün içinde iyileşir. 1 1. ya da 12. günlerde bulaşıcılığı kalmaz. Çoğunlukla kendiliğinden düzelen bir hastalık olmasına rağmen su çiçeğinde birtakım komplikasyonlar da gelişebilir ve hastalık ciddi bir hal alır. En ciddi komplikasyon zatüredir. Suçiçeği zatüresi ölüme yol açabilir.
Suçiçeğinde ateşi düşürmek için aspirin verilmez. Aspirin verildiğinde Reye Sendromu denen, koma halinde seyreden duruma yol açabilir.
 
Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
* Çocuğunuzun suçiçeği geçirdiğinden şüphe ediyorsanız, en kısa zamanda doktorunuzu arayın. Doktor teşhisi doğruladıktan sonra, kaşıntıyı giderici ilaçlar, ateşi varsa parasetamol, iltihaplanma varsa uygun antibiyotik verebilir. Bazı ağır vakalarda asiklovir denilen ilaç yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ilaca ilk 2 gün içinde başlanmalıdır. Geciken durumlarda etkisi şüphelidir.
* Hastalık çok kaşıntılı olduğu için kaşıntı ile birlikte iltihaplanma oluşabilir. Bunu önlemek için çocuğunuzun ellerini çok temiz tutun, tırnaklarını kesin ve cildini ıslak bırakmayın. Bilhassa gözlerini kaşımamasına dikkat edin.
* Kaşıntıları azaltmak için ılık suya bir avuç yemek sodası atarak çocuğunuza banyo yaptırın. Bol pamuklu giysiler giydirerek rahat etmesini sağlayın.
* Korunma için: Suçiçeği aşısı 1 yaşından sonra yapılmaktadır. Çocuklarda tek doz aşı yeterli olmakta, büyüklerde 2 aşı gerekmektedir. Aşının koruyuculuğu % 95 civarındadır. Suçiçeği geçirmekte olan biri ile karşılaşıldığında 3 gün içinde aşı olursa korunma olmaktadır.
* Hasta çocuğunuzu gebelerden ve yaşlılardan uzak tutun. Yaşlılarda zona hastalığına sebep olabilir. Gebeliğinin son günlerinde suçiçeği geçirmiş bir anneden de, su çiçekli bebek doğabilir.

Yazının kaynağı : Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı )

Yorumlar (3)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:)cok tesekkurler.saglılı ve sıhhatlı yasam dıleklerımle

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

3 aylık erkek çoçuğum var 20 gün önce kırmızı kırmızı vucudu dökmye başaladı aile hekimine gittik su çiçeği dedi kırem verdi kullanıyoruz yanlız henüz bitmedi dökmeleri bu kadar uzun sürmesi normalmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kardeşimin gözleri kıpkırmızı ne olabilir hem de su çiçeği:

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın