Tetanos mikrobunun, genellikle açık bir yaradan vücuda girmesi ile ortaya çıkar. Mikrobun salgıladığı zehrin neden olduğu kas kasılmaları ve havale nöbetleri ile seyreden bir hastalıktır. Tetanos mikropları dış etkenlere dayanıklı olduğundan, çamur, hayvan dışkısı, sokak tozu gibi ortamlarda yıllarca yaşayabilirler. Sağlam deriden vücuda giremez. Kesik, sıyrık, yaralar, bebeklerin göbek kordonu ve tam kapanmamış göbek yarasından girebilmektedir. Kuluçka süresi 5-25 gün arasında değişir. Hastalık oluştuğunda çeşitli kaslarda kasılmalar oluşur. Hasta kaskatı kesilir. Bazen nefes borusunda oluşan spazmlar her türlü müdahaleye rağmen ölüme götürebilir. Bu nedenle korunmak çok önemlidir.

Belirtileri:   
 
Çene ve ağızda başlayarak, kaslarda gerilme ve kramp, boğaz ağrıları, yutma ve nefes almada güçlükler.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
♦ Yeni doğmuş bebeğin göbek kordonu kesilirken temizliğe çok dikkat edilmelidir. Anne adayının gebeliğinde tetanos aşısı olması, bebeği de tetanostan koruyacaktır.
♦ Çocuğunuz yaralanmışsa, yaranın derinliğini ve kirlilik derecesini inceleyin. Yarayı derhal alkolle veya su ve sabunla temizleyin. Derin kirli yaralar oluştuğunda bir sağlık kuruluşuna müracaat edin.
♦ Tedavide sağlanan yeniliklere ve bütün destekleyici tedbirlere rağmen tetanos, çok ölümcül bir hastalıktır. Bunun için hastane tedavisi şarttır.
♦ Tetanos aşısı bebeklere 2. ayını doldurduktan sonra, karma aşı şeklinde uygulanmaktadır. 5 yılda bir tetanos aşısının tekrarlanması gerekir. Tetanos herkeste ve her yaşta olabileceğinden, her yaşta aşılanmaya devam edilmelidir. Tetanos geçiren bir hasta kalıcı bağışıklık kazanmadığından aşılanmaya devam edilir.

Yazının kaynağı : Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı )

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın