Genellikle boğazda, bademciklerde yerleşen bir mikrobun yol açtığı bir hastalıktır. 2-4 günlük kuluçka süresinden sonra, belirtileri ortaya çıkar. Bademciklerin şişmesi, boğaz ağrısı gibi belirtileri vardır. Çabuk tedavi edilmezse ilerleyebilir. Difteri mikrobunun salgıladığı zehirli madde kalp, böbrek, akciğerler, sinir sistemi gibi dokuları etkileyerek ölüme yol açabilir. Hastalık 6 aylıktan küçük bebeklerde pek görülmez. En sık 2-5 yaş arası çocuklarda görülür.

Belirtileri:
Ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, baş ağrısı, öksürük, boğazda tıkanıklık, yutma güçlüğü, gri yamalarla örtülü bademcikler. Burunda yerleşen difteri, kanlı, kokulu bir burun akıntısıyla kendini gösterir.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
♦ Difteri, kendi kendine oluşan bir hastalık değildir. Bunun için salgın durumlarında gerekli önlemi almış olmalısınız.
♦ Çocuğunuz boğaz ağrısından yakınıyorsa, şiş olup olmadığına ve gri bir zar örtüsünün bademcikleri kaplayıp kaplamadığına dikkat edin.
♦ Difteriden kuşkulanıyorsanız çocuğunuzu derhal bir sağlık kuruluşuna götürün. Doktor çocuğunuzu hemen hastaneye yatırıp, güçlü antibiyotiklerle tedavisini yapacaktır.
♦ Çocuğunuz difteri geçiriyorsa, çocuğunuzla temas edecek kişilerin aşılı olup olmadıklarına dikkat ederek, gerekirse onları devre dışı bırakın.
♦ Difteri hastalığını geçiren çocuk tam bir bağışıklık kazanmaz. Bunun için çocuğa aşı uygulanmalıdır.
♦ Difteri aşısı, 2 aylıktan sonra karma aşı şeklinde uygulanmaktadır. Aşılama sayesinde son yıllarda görülme oranı çok azalmıştır.

Yazının kaynağı : Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı )

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın