Kalın bağırsağın iç örtüsünün iltihaplanmasına bu ad verilmiştir. Kanlı ishal olarak da bilinir. Mikropla bulaşmış besinler, su, süt, dondurma, sebze, meyve gibi gıdalarla bulaşma olur. Kuluçka süresi 2-3 gün kadardır.

Belirtileri:   
Kanlı sümüksü pis kokulu ishal, ateş, kramp şeklinde karın ağrıları, devamlı dışkılama hissi şeklinde görülür. 
ishal sonucu vücuttan su ve elektrolit kaybı olur. Bunun sonucu çocuğun genel durumu bozulur Halsizleşir, dalgınlaşır, gözlerde çökme, ciltte dilde kuruma olur. Bazen havale geçirebilir. 

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
♦ Çocuğunuzun sık sık çıkardığı dışkısında ifrazat, sümük ve kan izleri bulunuyorsa derhal doktora götürün. Aradan 12 saat geçmesine rağmen ishalli dışkı normale dönmemişse yine doktora götürün, ishal ile seyreden birçok hastalık benzer belirtiler verdiğinden laboratuvar tetkikleri ile kesin teşhis konulur, uygun tedavi yapılır.
♦ Sıvı kaybını önlemek üzere bol bol sıvı içirin. Çocuğunuzu beslemeye devam edin. Ağızdan sıvı ve elektrolit tedavisi verin (Eczanelerde hazır satılan tuz ve şeker eriyiği).
♦ Korunmak için: Çocuğunuza temizlik kurallarını öğretin. Her dışarıdan geldiğinde veya tuvaletten çıktığında ellerini yıkamasını öğretin. Siz de besinleri hazırlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.

Yazının kaynağı : Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı )

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın