SARILIK VİRAL HEPATİTLER:

Bir grup virüs, karaciğerde iltihaplanmaya yol açarak, sarılık dediğimiz hastalığa neden olurlar. Bunlardan en sık karşılaşılanları A ve B tipi virüslerdir. Hepatit A ve hepatit B diye adlandırılırlar.

HEPATİT A

Hastada sarılık 2 hafta önce dışkısı ile etrafa yayılmaya başlar ve sarılıktan 1 hafta sonrasına kadar devam eder. Bulaşma; kirli su, meyve ve sebzelerin iyi temizlenmeden yenmesi ile olmaktadır. Kan vermekle, virüsü taşıyan enjektörler ve dişçilik aletleri ile, dövme malzemeleri ve hatta sivri sinek ve tahta kuruları aracılığı ile de bulaşır. Kuluçka süresi 15-45 gün arasında değişmektedir.

Belirtileri:
Önce iştahsızlık, halsizlik, çabuk yorulma şeklinde başlar. Daha sonra bulantı, kusma, karın ağrısı, yüksek ateş görülebilir. Bir hafta içinde idrar rengi koyulaşır, dışkı rengi açılır. Göz akları ve deri rengi sararmaya başlar.
Sarılık ortaya çıktıktan sonra şikayetler azalır. Sarılıklı dönem, çocuklarda 8-10 gün kadar sürebilir. Bazı vakalarda, çocuklar sarılık olmadan da hastalığı hafif geçirebilirler. Fakat bulaştırıcılığı aynı oranda sinsice devam eder.
Özel bir tedavisi yoktur. Bulantı, kusma çoksa, ağızdan beslene-miyorsa, serum takılarak takip edilir. Kusmaların kesilip hastanın yemek yemeye başlaması genellikle iyileşme döneminin ilk işaretidir. A tipi hepatit geçirmekle ömür boyu bağışıklık kazanılır.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
♦ A tipi hepatitte ağız, dışkı yolu ile bulaşma en sık olduğundan, içme suları ve yiyeceklerde temizliğe azami özen gösterilmelidir.
♦ Hepatit virüsü çamaşır suyuna çok duyarlıdır. Bulaştırıalık dönemi geçinceye kadar hasta tuvaletten çıkınca çamaşır suyu dökülmelidir. Ayrıca hastanın yemek yediği kaplar da çamaşır suyu ile yıkanmalıdır.
♦ Çocuğunuzda hepatit olduğunu fark eder etmez, hemen doktora götürün.
♦ Hepatitte özel bir tedavi yöntemi yoktur. Diyet, hastanın iştahına göre ayarlanır. Hasta kabul ediyorsa yağlı besinler yiyebilir. Hepatitte ilaç kullanımının yeri yoktur. Çünkü hemen hemen bütün ilaçlar karaciğerde işlem görür ve her bir ilaç, hastanın karaciğeri için ayrı bir yüktür.
♦ Tedavisi tamamen hastanın bağışıklık sisteminin gücüne kalmış bu hastalıkta esas olan korunmadır. Son yıllarda hepatit A aşısı da geliştirilmiştir. Erişkin ve çocuk dozu olarak, 8-12 ay ara ile iki defa uygulanmaktadır. 3-4 yaşına kadar olan çocuklarda, hepatit A pek görülmediğinden, görülse de hafif seyretmekte olduğundan, risk altında olmadığı sürece hepatit A aşısını okul öncesi çağda yapmak daha uygundur.

Hepatit B 

Genellikle sinsi  başlar.Hasta  kişilerden  kan, tükürük,  meni, gözyaşı gibi vücut salgılarından bulaşma olur. Kuluçka süresi 50-180 gün arasındadır.
 
Belirtileri:   
Şikayetler   hepatit A'dakine benzer şekilde başlar. Ondan farklı olarak karaciğer dışı organ tutulmaları, ürtiker şeklinde döküntü, eklem ağrıları görülebilir. Hepatit B geçirenlerde taşıyıcılık söz konusu olabilir. Kronikleşen hastaların bir kısmı sadece taşıyıcı olup kendisi için bir risk oluşturmaz. Bir kısmında ise virüs karaciğer dokusunu harap eder ve sonunda siroz gelişir. Taşıyıcılar, hem bulaştırıcı olduklarından hem de ileri dönemlerde  hastalık  alevlenme  gösterebildiğinden, takip  edilmelidirler. B tipi hepatit hiç belirtisiz geçirilip bağışıklık kazanılabilir.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
♦ Çocuğunuzda hepatitten şüphe ediyorsanız, derhal doktora götürün. Özel bir tedavisi yoktur fakat teşhis konulduktan sonra başkalarına bulaşma riskini azaltmak için korunmalıdır. Doktorunuz yatak istirahati verecektir.
♦ Doktorun önerdiği süre içinde çocuğunuzun başkaları ile temasını kesin. Temizliğine dikkat edin. Yiyecek ve içecek kaplarını, havlusunu, giysilerini diğer aile bireylerine karıştırmayın.
♦ Hepatit B cinsel yolla bulaşabildiği için, bu hastalığı geçiren kişi evliyse, eşi de hepatit B aşısı olmadır.
♦ Korunma için: Diş çekimlerinde, enjeksiyon uygulamalarında, ameliyatlarda, doğumda steriliteye dikkat edilmelidir. Uzun zamandan beri hepatit B aşısı kullanılmaktadır. Önceleri risk gruplarına uygulanmakta olan aşı, günümüzde rutin çocuk aşıları arasına alınmıştır.


Yazının kaynağı : Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı )

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın