Çocukluk çağının bol hareketi ve gelecek tehlikelerin düşünülememesi birçok tehlikenin sebebi olduğu gibi yanığın da sebebidir. Fakat burada ailenin ihmali çok önemlidir. Aile tehlikelerden habersiz olan çocuğunu, tehlikelere karşı korumalıdır. Yanık konusunda yapılabilecek en iyi hareket çocuğu tehlike kaynaklarından uzak tutmaktır.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
♦ Herhangi bir yanık oluşumunda erken müdahale çok önemlidir. Çünkü vücut ısısını takip edecek enfeksiyon ve şoka girme riski vardır.
♦ Yanıklar; yüzeysel yanıklar ve derin yanıklar diye iki kısma ayrılır. Yüzeysel yanıklar, derinin üzerinde cereyan eden yanıklardır. Ufak bir alanı kaplıyorsa evde müdahale ile tedavi yapılır. Derin yanıklar ise, deriye tamamen işler ve onu tahrip eder. Bu tür derin yanıkların tedavisi mutlaka doktor tarafından yapılmalıdır.
♦ Yanıklarda ilk yapılacak müdahale, yanan yeri soğuk suya tutmaktır. Yanık yerinden mikrop bulaşmaması için, varsa, kirler sabunlu suyla yıkanmalı temiz bir bezle kapatılarak bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.
♦ Elektrik çarpması sonucu yanık oluşmuşsa, ilk yapacağınız şey gücü kapatmak olmalıdır. Eğer bunu yapamıyorsanız, metal olmayan bir nesne ile (süpürge, yastık, gazete) çocuğunuzu güç kaynağından uzaklaştırın. Yanığın derecesine göre acil olarak bir sağlık kuruluşuna götürün.
♦ Elbisesi tutuşan çocuğu hemen yere yatırın. Üzerine bir kova su dökün veya tutuşmayacak bir palto ile alev hava almayacak şekilde örtün. Elektrik yanıklarında kesinlikle su dökülmemelidir.
♦ Alevler sönünce, elbiselerini keserek veya yırtarak çıkartın. Deriye yapışmış elbiselerini çıkartmak için zorlamayın, elbiseleri ile birlikte soğuk suya tutun.
♦ Yanan yere diş macunu, zeytin yağı, bal, mum, salça gibi şeyler sürmemelisiniz. Yanık bölgesinde içi sıvı dolu kabarcıklar varsa, bunları patlatmamalısınız. Bunların hangilerinin soyulup, hangilerinin soyulmayacağına doktor karar vermelidir. 
♦  Acıyı dindirmek için, çocuklar için ayarlanmış olan parasetamol ihtiva eden hap veya şurup verebilirsiniz. Yanık olan çocuğunuza  bol sıvı şeyler verin. Yanan yerin yüksekte kalmasını temin ederseniz, oraya kan az gideceğinden sancı hafifler.

Yazının kaynağı : Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı )

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın