BURUN KANAMASI

Burun kanaması çoğunlukla önemli değildir. Fakat çocuk sıklıkla zor durdurulan bir burun kanaması geçiriyorsa, burun kanaması başa vurulan bir darbe sonucu oluşmuşsa tıbbi müdahale gerekebilir.

Çocuğunuzun  burnu  kanadığında neler yapmalısınız?
♦ Önce çocuğunuzun burnunu suyla; yıkayın. Sonra çocuğunuzun başıj hafif öne eğdirilerek, burun] kemiğinin bittiği noktanın altından1 iki parmağınızla sıkın. Bu şekilde 3-4 dakika tutarak kanamanın devam'' edip etmediğine bakın.
♦ Burun kanamasında çocuğunuzun burnunu arkaya doğru eğmesine izin vermeyin. Bu taktirde burnun arkasından mideye akan kan, mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir.
♦ Kanama devam ediyorsa çok soğuk suyla ıslatılmış bir bezi ya da buz torbasını burnunun üzerine koyun ve tekrar burun deliklerini kapatın. Kanama durduktan sonra 4 saat kadar çocuğunuzun sümkürmesine izin vermeyin.
♦ Kanama yarım saatte geçmemişse, çocuğunuzda baş dönmesi ve sararma görüyorsanız hemen doktora götürün. Burun kanamaları tekrarlanıyorsa, bunların sebepleri de araştırılmalıdır.

BOĞAZA BİR ŞEY KAÇMASI

Her buldukları şeyi ağızlarına atmaya meraklı olan çocuklarda, soluk borusuna kaçan küçük bir şey tıkanmaya ve ani öksürüğe yol açabilir. Çocuğun yeniden düzenli soluk alabilmesi için bunun hemen çıkartılması gerekir.

Boğazına bir şey kaçan çocuğa nasıl yardımcı olursunuz?
♦ Çocuk küçükse, ayak bileklerinden tutarak baş aşağı konuma getirin. Kürek kemiklerinin arasına 3-4 kez sertçe vurarak sıvazlayın.
♦ Daha büyük çocuklarda, çocuğun karnı dizinizin üstüne gelecek şekilde yatırın, çocuğun belinden sırtına doğru el ayasıyla hızla vurun. Akciğerlerdeki havanın birden boğaza  doğru itilmesiyle cisim çıkabilir.
♦ Büyük çocuklarda arkadan, koltuk altlarından kollarınızı geçirip, karnından elleri birleştirerek de sıkabilirsiniz.
♦ Bu işlemleri yaparken çocuğun ağzını kontrol edin. Yabancı cisim görünüyorsa almaya çalışın. Fakat elinizle daha aşağılara itmemek için dikkatli olun.
♦ Çocuğun sırtına vurarak uğraşmayın. Çünkü yabancı cismi daha aşağılara kaçırarak durumu kötüleştirebilirsiniz. Yukarıda uyguladığınız işlemlerden sonra yabancı cisim çıkmamışsa hemen bir sağlık kuruluşuna götürün.

Kulağa-Burna-Göze Yabancı cisim kaçması

Çocuğunuzun burnuna yabancı bir cisim kaçmışsa elinizle çıkarmaya çalışmayın. Bu, cismi daha da ileriye itmeye sebep olabilir. Fasulye, nohut gibi su çekip şişebilen cisimler daha da tehlikelidir, acele davranılmalıdır. Birden gelişen nefes darlığı, uzun zaman devam eden koyu renkli, kokulu burun veya kulak akıntısı yabancı cismi düşündürmelidir.

Çocuğunuza nasıl yardımcı olabilirsiniz?
1) Kulağa canlı böcek kaçması durumunda, böceği öldürmek için dış kulak yoluna alkol, gliserin veya zeytin   yağı damlatarak  derhal doktora götürün.
2) Fasulye,   nohut  gibi  su   alınca şişmeyen bir cisim olduğundan eminseniz,     çocuğunuzu      bir havluya sarıp, sorunlu kulak üste gelecek şekilde yan yatırın. Sorunlu kulağa  birkaç damla  ılık su  akıtın Daha sonra başını sorunlu kulak aşağı gelecek şekilde yan çevirin. Su geri gelirken
kulağa kaçan cisim de geri gelebilir. Bunda başarılı olamazsanız derhal doktora götürün.
3) Çocuğunuzun burnuna bir şey kaçtığından şüphe ediyorsanız, sümkürebiliyorsa, her seferinde burun deliklerinden birini kapatarak sümkürtün. Cisim çıkmazsa, kendiniz çıkartmaya uğraşmayın derhal doktora götürün.
4) Çocuğunuzun gözüne bir şey kaçmışsa, bol su ile gözlerini yıkayın. Su dolu kova içine başını sokup, gözler açıp kapatılarak da bu işlem yapılabilir. Kaçan cismi göz akının üzerinde göre-biliyorsanız, tüylü olmayan temiz bir bezin nemli köşesiyle çıkartmaya çalışın.


Yazının kaynağı : Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı )  

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın