ZEHİRLENMELER

Çocuklarda hayatı tehdit eden faktörler arasında zehirlenmeler yer almaktadır. Daha sıklıkla zehirlenme belirtileri oluşmadan, zehirli madde veya ilacın çocuk tarafından alındığının anlaşılması şeklinde başvurular olmaktadır.
Ailenin yapması gereken esas şey, zehirlenmeye yol açabilecek madde veya ilaçların ortada bırakılmamasıdır. Zehirlenme halinde tedavi hastanede olmalıdır. Aile, zehirlenmeye yol açan madde ile ilgili bilgileri, ilaç ise adını, miktarını belirtirse tedavi daha kolay planlanabilir.

Bir zehirlenme ile karşılaşıldığında:

♦ Önce sakin olmak lazım.
♦ Zehirlenmenin   nedenini   araştırıp,   zehirli   maddenin   kutusu, ambalajı, miktarı vs. hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
♦ Her zehirlenme durumunda çocuğu kusturmak hatalı olabilir.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz?
1) Zehirlenme fark edilince yapılacak ilk yardım, alınan zehirli maddenin veya ilacın, mide-barsak kanalından emiliminin önlenmesi ve vücuttan atılımının sağlanmasıdır.
2) Her türlü ilaç zehirlenmesinde ilk yapılacak iş çocuğu kusturmaktır. Çocuk kusturulmak istendiğinde; baş aşağı çekilir, dil köküne parmak sokularak kusturulur. Cevap alınamazsa, bolca su içirilerek kusturma denenir. Kusturma ne kadar erken yapılırsa o kadar etkili olur.
3) Benzin, gaz yağı, çamaşır suyu gibi maddelerin içilmesi durumunda kesinlikle kusturma yapılmaz, mide yıkanmaz. Bol miktarda su içirilerek konsantrasyonu azaltılmaya çalışılır.
4) Solunum yolu ile zehirlenmelerde, hasta hemen zehirlenme ortamından uzaklaştırılıp temiz havaya çıkartılır. Üstündeki sıkı kıyafetler çıkarılır. Gerekirse suni solunum yapılır.

Yılan-Arı Sokması 

Birçok böcek ısırığı ve sokması tehlikesizdir. Yalnızca küçük bir      tedavi gerektirir. Yılan, örümcek ve akrep sokmaları küçük çocuklar  için tehlikelidir. Zehirli yılan sokması halinde birkaç dakika içinde  ağrı, şişlik, morarma oluşur. Deri altında kanama olabilir. 

Öncelikle neler yapabilirsiniz?
1) Vücut hareketleri ile kan dolaşımı arttığından, zehirli bir hayvanın soktuğu hasta derhal gölgede serin bir yere alınıp sakinleştirilir. Özellikle zehirli yılan sokmalarında hasta derhal hastaneye ulaştırılamayacak yerde ise, ilk yarım saat içinde ışınlan yerde diş izleri boyunca keşi yapılarak emilmeli, kanatılmalıdır. Emen kişinin ağzında yara olmamalıdır. Hastaneye ulaştırılın-caya kadar, ısırık yerine soğuk su veya buz uygulamak, zehrin kana karışmasını geciktirecektir.
2) Arının soktuğu yerde iğne kalmışsa, kanatılmadan ve iğnesi zedelenmeden çıkartılmalıdır. Arının soktuğu yere buz ya da soğuk suyla ıslatılmış bez koyun.

Kesikler-Yaralanmalar

Çocuklarda kesiklere ve yaralanmalara sıkça rastlanır. Bunların çoğuna evde siz müdahale edebilirsiniz. Yaralanan kişinin aşı durumuna göre, yaranın temizlik ve yaralanma şekline göre tetanos aşısı düşünülmelidir.

Öncelikle neler yapabilirsiniz?
1) Kesi sonucu kanama oluştuğunda, kanayan bölüm kalp seviyesinden yukarıda tutulmalıdır.
2) Yara yerinin mikroplanmaması için bol su veya sabunlu su ile yıkanması gerekir. Yara yerine alkol, kolonya, tentürdiyot dökülmesi zararlı olabileceğinden, yara yeri su ile temizlenip, etrafı bunlarla silinebilir.
3) Yara yeri temizlendikten sonra, temiz bir bez ile bastırılır. 10-15 dakika içinde kanama durmazsa, kanama yerinin üst kısmından bir bez parçası, kravat, kemer ile sıkılır, iplik ve tel kullanılmamalıdır. Sıkma işlemi gereksiz yere yapılmamalı, yapıldığında yarım saatte bir gevşetilerek kanlanma sağlanmalıdır.
4) Yarayı temiz tutmak için üzerini yara bandı ile kapatın. Bütünüyle iyileşene kadar yara bandı ya da pansumanı çıkartmayın. Böylece yara yeri nemli kalarak iyileşme daha çabuk olur. Fakat yara bandını veya pansumanı her gün değiştirin.

Kırık ve Burkulmalar

Kemikleri henüz sertleşmediği ve esnek olduğu için küçük çocuklar ve bebeklerde kırığa daha az rastlanır. Ancak yeni yürümeyi öğrenirken veya koşarken düşüp burkulmalara yol açabilirler. Burkulmalarda şişmeyi önlemek için buz torbası konulup ya da soğuk suyla kompres yapılıp bandajla sarılarak tedavi edilebilir. Herhangi bir şüpheniz varsa derhal doktora götürmelisiniz.

Belirtileri:
Kırık ve burkulmalarda, yaralanan yerde şişme ve morarma, şiddetli ağrı, eklemi hareket ettirmede güçlük görülür. Ancak kırık oluştuğu zaman bunlara ek olarak yaralanan yerde şekil bozukluğu, bacak ya da kol ters biçimde kıvrılmış ya da diğerinden kısa görülebilir.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
1) Çocuğunuzda kırık oluşumundan şüphe ediyorsanız, çocuğu yerinden kımıldatmadan, kol ve bacağında kırık olduğundan şüpheleniyorsanız, kol ve bacaklarını kımıldatmayacak şekilde destek yaparak acil yardım çağırın.
2) Burkulma olduğundan eminseniz, burkulan eklemi en rahat edebileceği konuma getirdikten sonra ağrıyı ve şişliği azaltmak için soğuk suyla ıslatılmış bezle sarın ya da üzerine buz torbası koyun. Daha sonra üzerini kalınca bir sargı beziyle sıkıca sarın.
3) Bir yaralanmanın kırık mı, burkulma mı olduğundan emin olamıyorsanız, kırıkmış gibi ilk yardım uygulayın.

Yazının kaynağı : Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı )
 

Yorumlar (1)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çamaşır suyu içtim 1 ay önce hastaneye gitmadim şimdi yemek yiyemiyorum midem bulanıyo başım dönüyo ne yapmalıyım?? midem delinmiş olabilir mi???

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın