doktorluk yapmayın□ Sakın doktorluk yapmaya kalkmayın: Bebeğinizin rahatsızlıklarına kendiniz teşhis koymaya kalkışmayıp, bu işi doktora bırakın. Siz, görebildiğiniz tüm belirtileri, büyük bir titizlik ve doğrulukla bildirmekle yetinin. Bir başka deyişle gördüğünüz her şeye dikkat edin. Ama pireyi deve yapmaya da kalkmayın. Böylelikle doktoru da yanıltırsınız, isterseniz, bir örnekle konuyu biraz daha açalım. Bebek, acı acı ağlayıp, yattığı yerde büzülüp kaldığında, anne, "çok fazla yedi de karnı ağrıyor" der doktora. "Bebek, ağlayıp bacaklarını büktüğüne göre, karnı ağrıyordur, kamı ağrıyorsa, hazımsızlık çekiyordur. Demek ki fazla yemiştir," şeklinde düşünür. Oysa bu sıralamada iki yanlış var. Öncelikle, yeni doğmuş bir bebek, ağlarken çırpınır, ağlamasının nedeni ne olursa olsun, genellikle, bacaklarını bükerek, "cenin" pozisyonuna döner. Bebek karnı acıktığı, uykusu geldiği, sıcaktan rahatsız olduğu için de ağlayabilir. İlle de karnının ağrıması gerekmez. Sonra, karnı ağrısa bile, bu mutlaka fazla yemiş olmasından ileri gelmeyebilir. Bebek, çok fazla süt içtiğinde, genellikle kusar ya da ishal olur. Karın ağrısının midesindeki gazdan ya da spazmdan ileri gelmesi de mümkündür. Ama sizin teşhisiniz doktoru etkileyecek, başka bir yola saptırabilir. Bebeğin, fazla yediğini söylediğinizde, belki gerçekte çok az yiyen bebeği perhize sokabilir.

□ Doktoru dinlemeden hiç bir girişimde bulunmayın; Aksi halde, durumu daha da kötüleştirebilirsiniz. önceki örneğe donelim... Bebek ağlıyor, siz de bundan karnının ağrıdığı sonucunu çıkartıyorsunuz. Oysa, belki de sıcaktan rahatsız olduğu için ağlıyor. Yetişkinlerde karın ağrılarının çoğu kez, soğuk algınlığından İleri geldiğini bildiğiniz için üstünü sıkı sıkı örtüp, onu daha da sıcakta tutarak, iyilik ettiğinizi düşünürsünüz. Ama o zaten sıcaktan sıkıntı çektiği için bu kez gerçekten rahatsızlanacak, belki ateşlenecek, ishal olacak ve önemli bir su kaybına uğrayacaktır. Oysa yavrunuzu, kucağınıza alıp, bir kaç çay kaşığı kaynamış su içirmekle yetinseydiniz, büyük bir olasılıkla her sev düzelecekti.
Özet olarak, bazı şeylerin yolunda gitmediğini hissettiğiniz zaman:
1- Gösterdiği belirtileri dikkatle inceleyin.
2- Bebeğe elinizden geldiğince yardım edin. Kucağınıza alın, kirli bezlerini değiştirin, bir şeyler içirin.
Sonra,
1- Kesinlikle teşhiste bulunmayın, yani bebeğin rahatsızlığı hakkında kişisel fikirlerinizi gerçek olarak kabul etmeyin.
2- Kendinize göre bir tedaviye kalkışmayın.

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın