BAĞIRSAK BOZUKLUKLARININ NEDENLERİ
Altı aydan küçük bebeklerde, en sık görülen rahatsızlıktır bağırsak bozukluğu. Sindirim sistemi genellikle normal, hatta çok iyi çalıştığı halde, bağırsakları sık sık bozulan bebekler vardır. Bu dönemde bağırsak rahatsızlıklarının nedenini işlevsel bir aksaklıkta aramak yanlış olur.
Yaşamın bu evresinde beslenme bütünüyle başka bir insanın iradesindedir. Bebek, kendini savunamaz, istediği besinleri seçemez, hoşlanmadığı yiyeceklere karşı direnç gösteremez. Kendisi için neyin iyi olduğuna, neyin hoşuna gideceğine hep başkaları karar verir.
Üstelik toplumumuzda, süt çocuğu için, "sağlık, eşittir şişmanlık" ilkesi benimsenmiştir. Oysa tıp ilmi, "şişmanlık, eşittir hastalık" ilkesinin arkasındadır.
Toplumumuzda iştah kutsal bir ateş, besin ise, mucizevi bir maddedir. Bir başka deyişle, süt çocuğu dendi mi, ilk akla gelen şey beslenmedir. Diğer tüm unsurlar geri planda kalır. Bu anlayışa göre, süt çocuğunun en büyük gereksinmesi fazlasıyla doyurulmaktır.
Bir keresinde tedavi etmem için, iki aylık bir bebek getirdiler bana. Bebekte bağırsak bozukluğu doruk noktasına ulaşmıştı. Her gün ishal oluyor, kusuyor, zavallı yavru karın ağrısından kıvranıyordu. Rahatsızlığın nedenini bir süre anlayamadım. Sonra, kuvvetlensin diye, ninesinin her gün biraz morina balığı yağı ile, iki üç kaşık şarap içirdiğini söylediler... Yine, üç aylık bir bebeği de "hiçbir şey" yemiyor kaygısıyla getirmişlerdi. Oysa; bebek, günde 2 litre süt içiyordu. En güçlü insan bünyesinin bile güçlükle özümseyebileceği bir yük karşısında, zavallı bebeğin bağırsakları elbette isyan edecekti.
Tabii yukarıda "uç noktalardaki" olayları örnek olarak verdim. Ancak, özellikle yaşamın ilk aylarındaki hastalıkların büyük bir bölümünün beslenmedeki ölçüsüzlükler ve hatalı girişimlerden kaynaklandığını aklınızdan çıkarmanız gerektiğini bir kez daha anımsatmak istiyorum.

UYARICI İŞARETLER
Bağırsak bozukluğunun ilk işaretleri fazla belirgin değildir. Genellikle kendine özgü duyarlılığıyla, anne farkeder bir şeylerin yolunda gitmediğini... Örneğin, bebek görünürde gayet iyidir, her zamanki iştahıyla sütünü içmekte, herhangi bir hastalık belirtisi göstermemektedir. Ancak terazinin ibresi büyümenin durduğunu ifade eder. işte bu noktada, çok dikkatli olmak gerek. Bebek, belki de yediği mama, miktarı olarak yeterli olmadığı için kilo alamıyordur. Ama aksi de söz konusu olabilir. Yani yeterince, hatta fazlasını yiyor ama yediklerini özümseyemiyordur. Çocuk doktorları bu olaya, "Paradoks reaksiyonu" diyorlar: Bebek ne kadar çok yerse o kadar az gelişiyor, hatta kilo kaybediyor. Bebeğinizde bu tür bir gelişme gözlediğinizde, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.
Bu kadar önemli olmasa da bir başka uyarıcı işaret de iştah azalmasıdır. Ama bir günlük bir iştahsızlık değil tabii. Bebeğiniz, bir öğünde verdiğiniz mamanın tümünü yemekte mızmızlanıyorsa, zorlamayın. Bu noktada iştahsızlık bünyenin bağırsak bozukluğunu önlemede kullandığı bir savunma mekanizmasıdır.
Günler süren iştahsızlığın yanında, kanmak bilmeyen susuzluk hali de bebekte barsak bozukluğunun önemli bir işaretidir. Bu durumda bırakın istediği kadar içsin. Suyun ona hiç bir zararı dokunmaz. Ama suyun yanında başka sıvı besinler vermekten kaçının. Doktorun önerileri dışına çıkmamaya özen gösterin.
Bir başka kuşku unsuru ise, bebeğin yediklerini sık sık çıkarması, yani kusmasıdır. Bildiğiniz gibi süt çocuklarının büyük bir bölümü yediklerini çıkarır. Bilimsel olarak bir açıklaması yok ama onlara özgü bir huy bu. Bununla birlikte, kusma çok sık tekrarlanır ve iştah azalması, susuzluk, çırpınma, sinirlilik gibi başka belirtilerle bir arada görülürse, uzmana başvurmak gerekir.
Sindirim sistemindeki bir rahatsızlık öncesinde ateş de görülebilir. Ateş, genelde so-ğukalgınlığı, kulak ihtihabı gibi hastalıkların tipik belirtisidir. Ancak bağırsak bozukluğunun yanısıra bu tür rahatsızlıklar da gözlenirse, hastalık gerçekten son derece ciddi boyutlara ulaşabilir. Doktora başvurmalı, beslenme rejimini hafifleterek, sindirim fonksiyonlarını daha bir dikkatle izlemelisiniz.
Nedensiz ya da görünürde bir nedeni olmayan çırpınma hali de kuşkulandırman sizi Her ağladığında, bebeğin karnı ağrımaz. Protestosunun başka nedenleri vardır genellikle. Bas bas bağıran, yüzündeki ifadeden sancı çektiği, zor durumda olduğu anlaşılan bebek, bir sindirim bozukluğunun pençesinde olabilir. Çırpınma halinin yanısıra, ateş ve iştahsızlık gibi başka belirtiler de gözlenirse durum gerçekten ciddidir.
Ancak hepsinden önemlisi bağırsağın işleviyle ilgili uyarıcı belirtilerdir. Bebeğinizin dışkısına çok dikkat edin. Çoğu kez, işler yolunda görünür. Dışkılaması gerek sayı gerekse görünüm bakımından normaldir, her zamanki gibidir. Ancak, kokusu bir gariptir. Poposunda da bir kızarıklık oluşmuştur.
Bu, bağırsak içeriğinde bir düzensizliğe işaret eder. Kimi zaman da bağırsak bozukluğu öncesinde alışılmışın dışında bir kabızlık gözlenir. Bazan bebek, sık sık dışarı çıkar. Dışkısı daha az katıdır, dikkatle baktığınızda içinde sindirilmemiş artıklar, sümükümsü maddeler, hatta köpük görürsünüz. Bu durumda bebeğin beslenme rejimini dikkatle denetleyip, sütü bütünüyle kesmeniz, ya da ne gibi gelişmeler görüleceğini beklerken, sütü önemli ölçüde azaltmanız gerekir.
Bütün bu belirtiler birarada olabileceği gibi, tek tek de görülebilir, önemli olan, zamanında farkına varabilmek, sonra da doktora haber vererek, gerekli önlemleri almaktır.

BAĞIRSAK BOZUKLUKLARININ BELLİ BAŞLI BELİRTİLERİ:
Her türlü önlemi aldığınız halde bebeğiniz yine de bir bağırsak bozuklukluğunun pençesine düşerse, hastalığın önemini değerlendirme açısından aşağıdaki unsurları bilmenizde fayda görüyorum:
1- İshal: Daha önce de söylediğim gibi, dışkılama, çeşitli özelliklere bağlı olarak her bebekte özgün bir nitelik taşır. Günde bir kez dışarı çıkan bebek de vardır, on kez dışarı çıkan da... önemli olan sayıdan çok görünümdür. Yumuşak, sümükümsü ve köpüklü ise uygun önlemlerle daha İşin başında önüne geçilmelidir. Ancak, tümden sıvı halde, yani su gibiyse, hemen hemen bütünüyle sümükümsü ve köpüklü bir görünümü varsa, zaman kaybetmeden doktorun kapısını çalmak gerekir.
2- Kusma: Kusma ve ishalin bir arada görülmesi, her zaman için ciddi bir hastalığa işaret eder.
3- Çırpınma: Bebek, adeta havale geçirir gibi çırpınıyorsa, ciddi biçimde rahatsız demektir.
4- Kilo kaybetmek: Bağırsakları bozulan süt çocuğunun kilo kaybetmesi doğaldır. Ancak birkaç saatin içinde çocuk epey kilo verirse, doktorun ivedilikle duruma el koyması gerekir.
5- Ateş: Bağırsak bozukluğunun pençesindeki minik bebeğin ateşinin yükselmesi de normaldir. Ancak bunun da bir sınırı vardır elbet. 40 dereceye kadar yükselirse, ciddi biçimde tedaviye alınması zorunludur.
6- Gözlerin içine göçmesi, cildin kararması, yüzün zayıflaması, bıngıldağın içeri kaçması, inleme: Bütün bunlar hastalığın son derece ciddi boyutlara vardığını gösteren belirtilerdir. Bebek, derhal çocuk hastalıkları servisi olan bir hastanede gözetim altına alınmalıdır.

Yazının Kaynağı: Bambino Ansiklopedisi

Yorumlar (18)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba, Kabızlık için sinameki birebir.. Ama kararında.. Fazla vermemek şartıyla faydasını göreceksiniz.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızımdada aynı kabızlık sorunu vardı. benefibel diye bir tozvar. her sabah kahvaltısına 1 çay kaşığı koyarak çözdük.doktorunuza sorarak kullanın bence

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba, Kabızlık için sinameki birebir.. Ama kararında.. Fazla vermemek şartıyla faydasını göreceksiniz.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızımdada aynı kabızlık sorunu vardı. benefibel diye bir tozvar. her sabah kahvaltısına 1 çay kaşığı koyarak çözdük.doktorunuza sorarak kullanın bence

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba bebeim kızımda birbucuk yaşında ama halen gecelerı cok gazı oloyor neden acaba lütfen cevap

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba .bebeğimde bağırsak düğümlenmesi var dediler.çok zorluk çektik.lütfen kabızlığa bir çözüm

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebeğimin doğduğunda bağırsakları tersti kalın bağırsakla ince bağırsağın yerleri değişmiş ameliyat oldu yediğim içtiğim birşeydenmi kaynaklanıyor sigara dışında zararlı hiç birşey kullanmadım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebgim henüz iki aylık son bir haftadır diskisini günde bir kez yapıyor ve ishal olarak yapıyor cok zorlanıyor bu sorun olurmu acaba.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim bebeğim 1 aylık kakası sulu ve köpüklü kakasını yaparken zorlandığını ve canının yandığını hissediyorum....doktorumuz barsakların sekerı erıtemedıgını söyledi... mamamızı değiştirdi...bu konuda bilgisi olan varsa yorumlarınızı bekliyorum.....

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Altı aylık olum emerken inlergbı seslerckarıyor bırde mamasını nasal ayarlcm blemdm günde nekadar verlmeli lütfn blgsı oln vrmı yazsn

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebek 1 aylık henüz. ve bağırsağı tamamen gelişmediği için beslenemiyo. bağısağı çok ince olduğu için sürekli kusuyo. önerisi olan lütfen yazsın.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba men Azererbaycandan yaziyorum.ben sezeryan oldum.bebeyim 10 gün sora kabiz oldu.simdi 2ay 11 günlük kakasi sert,ama ilk zamanlarda su gibiyi.bebeyim sütüm yetmediyicin mama aliyor.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

men Azerbaycandanam her kese salamlar menim usagimin yogun bagarsaq prablemi var qarni sisir usagimi hekime aparmisam onlar 26 gunluk usaga cerrahi elmelyati etmek isteyirler onun mualicesini bilen varsa xais edirem mene desin istemirem aprasia olsun mualice yolunu axtariram

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebnım bebeyimde kabız olmusdu 5 gun kakasını yapmadı zeytin yağı sürüyorduk o zaman yapıyıordu

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim iki yaşındaki oğlum bir haftadır karın ağrısı çekiyor ve günde 3- 4 kez kala yapıyor doktor bağırsak hareketliliği olduğunu söyledi . Buna ne iyi gelir bilmiyorum. Bunun hakkında bir önerisi olan lütfen yazsin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Mrb bebeğim de bagirsaklari düzensiz yerde imiş olması gereken yere ameliyatla yerleştir diler duadonel de yaptılar ne yapmam lazım caresizim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba benim kızım 3 aylıkken ishal oldu mama yani süt veriyorum Japonya'da yaşıyorum doktorlar bişeyler diyemiyorlar bu duruma kızım gelişmiyor kilosu düşük şuan 9 aylık ne yerse öyle dışkısında af edersiniz çıkarıyor mama veriyorum kakasında sümük köpük var ne yaptıysam işe yaramıyor çok iştahsız günde 500 ml içmiyor mama vermediğim günler oluyor hiç aramıyor istemiyor yiyeceklerde yemiyor çok huzursuzum ne yapmalıyım şu ana kadar nasıl yaşadı diyorsunuzdur serumlarla hep hastanelerdeyiz...

Merhaba benim kızım 3 aylıkken ishal oldu mama yani süt veriyorum Japonya'da yaşıyorum doktorlar bişeyler diyemiyorlar bu duruma kızım gelişmiyor kilosu düşük şuan 9 aylık ne yerse öyle dışkısında af edersiniz çıkarıyor mama veriyorum kakasında sümük köpük var ne yaptıysam işe yaramıyor çok iştahsız günde 500 ml içmiyor mama vermediğim günler oluyor hiç aramıyor istemiyor yiyeceklerde yemiyor çok huzursuzum ne yapmalıyım şu ana kadar nasıl yaşadı diyorsunuzdur serumlarla hep hastanelerdeyiz buradaki doktorlar bilmiyor ilaç vermiyor testleri temiz ne yapacağız ??

Devamını oku
  Yorum son olarak 1 yıl kadar önce zamanında Administrator tarafından düzenlendi
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba. Bebegim 8 aylik. 2 gun kabiz oldu, daha sonra kakasi sertdi, son 3 gundur ishal ve poposu cok fena pisik oldu. Doktoru 2 gun sonra geri donecek, Ne yapacagimi bilmiyorum

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın