Bebekte UykuSon yıllarda çok fazla ani bebek ölümleri görülmesi sebebiyle sizlere bu konuda bilgi vermek istiyorum. Peki nedir ani bebek ölümleri?

Gayet sağlıklı olan bebeklerin uykularında  aşağıda  sözünü ettiğim herhangi bir sebepden dolayı solunumlarının bozulması ve uykunun ani ölümle sonuçlanmasıdır. Son yıllarda bu konu üzerine birçok araştırma yapılmış ve alınabilecek bazı önlemler sıralanmıştır. Sizleri bilgilendirmek adına bu önlemleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

· Yeni yapılan araştırmalar bebekleri ani bebek ölümlerinden korumak için mutlaka sırt üstü yatırılması gerektiği yönündedir. Karın üstü yatırılan bebekler sırt üstü ve yan yatırılan bebeklere göre geç uyanmaktadırlar ve beyinlerindeki kan dolaşımıda az olmaktadır. Özellikle kusma anında kusulan miktarın tekrar solunum yollarına kaçması dolayısiyle karın üstü yatan bebeklerde ani bebek ölümlerine daha sık rastlanmaktadır.
 
· Bebekler yatırılırken mevsimine uygun ve bebeğin baş bölgesini kapatmayacak uyku tulumu giydirilebilir. Bebeklerin üzeri örtülerle çok fazla örtülmemelidir. Aksi takdirde aşırı sıcaktan bebekler solunumlarını ayarlayamazlar bu da ani bebek ölümlerinin bir başka sebebidir.

· Bebekler ilk aylarda kendi yataklarında ama ebeveynlerin yatak odalarında uyumalıdırlar. Böylece her türlü tehlike anne ve babalar tarafından farkedilir. Bebeklerin ebeveynlerin yataklarında onlarla birlikte uyumaları da tehlikelidir. Bazen derin uyuyan ebeveynler bebeklerin üzerini kapatmak suretiyle onların ölümlerine sebep olabilirler.
 
· Bebeğin uyuduğu odanın sıcaklığınında çok yüksek olmaması gerekir.
 
· Bebek yatağı sert olmalıdır. Yatak içerisinde yumuşak oyuncaklar ve yastıklar bulunmamalıdır. Bazen bebekler kendilerinden beklenmeyen hareketlilikle bu nesneleri baş bölgelerine kapatarak nefes alamayabilirler.
 
· Emzirmekde bebekleri ani bebek ölümlerinden koruyan bir başka faktördür. Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda mamayla beslenen bebeklerde anne sütü emenlere göre ani bebek ölümlerine daha çok rastlandığını gözlemlemişlerdir.
 
· Anneler hamilelikte ve doğumlarından sonra sigara içmemeli ve sıgara içilen ortamlardan uzak durmalıdırlar. Bebeklerin uyudukları odada sigara içilmesi ani bebek ölümlerini sekiz kat artırmaktadır.

Yazının Kaynağı: home.arcor.de

Yorumlar (2)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

gerçekten çok fayda bilgiler teşekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

VERDİĞİNİZ BİLGİLER ÇOK FAYDALI TEŞEKKÜRLER

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın