bebekPişiği önleyebilmek için neler yapılması konusunda Çocuk Hastalıkları ve Uzmanı Dr. Hatice Karaböcüoğlu, annelerimize önemli bilgiler verdi.

Pişik, bebeklerde bebek bezi ile temas eden bölgenin derisinde oluşan değişikliklerdir. Uzun süre ıslak bezin içinde kalan derinin, fazla nem sonucu bütünlüğü bozulur. Deri, dış etkenlere karşı bariyer etkisini yitirir ve bu da
pişiğe neden olur. İdrarda ve dışkıda bulunan bazı maddeler, nemli deriyi kolayca zedeler. Ayrıca ağızdan alınan ilaçlar da dışkı ile atıldığı için deriyi yıpratabilir. Yıkanıp yeniden kullanılan bezlerde kalan sabun artıkları, bez bölgesini temizlemek için kullanılan ıslak mendiller de aynı şekilde derinin tahriş olmasına neden olur. Ayrıca alerjik deri hastalığı, konak, sedef gibi genel deri hastalıkları olan bebeklerde pişik riski artar.
Pişiğin en sık görülen tipi, basit tipidir. Bezin tam temas ettiği yerlerde kırmızılıklar, minik su toplamaları olur. İlerleyen olgularda açık yara oluşabilir. Konak ile birlikte olana ek olarak kıvrım yerlerinde de hafif kızarıklıklar vardır. Alerjik deri döküntüsü olan çocukta bez bölgesinde de yoğun kızarıklıklar gözlenebilir.

Bu ipuçlarını atlamayın!
Pişik oluştuktan sonra tedavisi uzun sürebilir ve bebeğin keyfini kaçırabilir. Bu yüzden pişiğin oluşmasını önlemek gerekir, neyse ki kolay önlenebilir bir rahatsızlıktır. Bebeğin bezi iki-üç saatte bir değiştirilirse cildin korunması kolaylaşır. Özellikle kaka hemen değiştirilmeli çünkü dışkıda bulunan bağırsak enzimleri ve safra tuzları çok tahriş edicidir. Bebeğinizin altını açtığınızda en ideal temizlik, ılık ve akan suyun altında poponun yıkanması ve iyice kurulanmasıdır. Buna koşullar uygun değilse ılık suyla ıslatılmış pamukla bebeğinizin temizliğini yapabilirsiniz. Kremli, parfümlü ıslak mendilleri kullanmayın çünkü bu mendilleri sık kullandığınızda cildin doğal yapısı bozulup zedelenebilir. Ayrıca ev ısısı uygunsa altını üç-beş dakika açık bırakarak bez bölgesinin havalanmasını sağlayabilirsiniz.

Pişiği önlemek için
Pişik önleyici kremi ince bir tabaka halinde bebeğinizin poposuna sürün, dışkı ve idrarın deriyle temasını engellemiş olursunuz. Koruyucu kremleri her alt temizliği sonrasında mutlaka kullanın. Pudra cildin zedelenmesine yol açabileceği için, bez bölgesi bakımında kullanmayın.

Makalenin Kaynağı: Mother & Baby Dergisi

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın