bebekYavrunuzu her zamankinden daha sıcak mı buldunuz. Öncelikle dudaklarınızın sizi elinizden daha az yanılttığı bilmelisiniz. Ama esas öenmli olan nokta ateşini ölçmektir. Böylece vücut ısısının kaç derece olduğunu kesin olarak görebilirsiniz. Genellikle ateş olarak kabul edilen derece 38 derecenin üzerindeki değerlerdir. Dokunduğunuzda cildinin size sıcak gelmesi her zaman onun ateşi olduğunu göstermez.

ATEŞ NEDİR?
Ateş, çeşitli enfeksiyon hastalıklarının sık görülen bir belirtisidir. Ateşin vücudun savunma mekanizmaları üzerinde olumlu etkileri vardır, ancak yüksek ateş zararlı da olabilir. Zararları içinde en iyi bilineni ateşli havaledir.

Bakteri ve bakterilerin parçalanmasıyla ortaya çıkan toksinler, virüsler ve mantarların savunma hücreleri ile etkileşimi sonucu, “endojen pirojen” denen bazı maddelerin açığa çıkmasıyla beyinde ısıya hassas sinir hücreleri etkilenir ve ısı üretimi artarak ateş yükselir.

Vücut ısısı yükseldiğinde, vücut fizyolojik ve davranışsal yanıtlarla vücut ısısını düşürmeye çalışır. Özellikle terleme ile vücut ısısını azaltma yoluna gider. Hastalık, aktivite, çevre ısısı ve giyinme vücut ısısını etkileyen faktörlerdir.

Enfeksiyona bağlı ateşte eller ayaklar soğuk, kol ve bacak derisi dalga dalgadır, morarmıştır, gövde ve baş çok sıcaktır. Aşırı giyinme, çevre ısısının artışı ve egzersize bağlı ateşte ise eller-ayaklar sıcaktır ve de dalgalanmayla morarma yoktur.

Genellikle bebek ve çocuklarda ateşli durumların çoğunun nedeni akut viral enfeksiyonlardır. Ateş 41 derecenin üzerinde olmadıkça hastaya özel bir zarar vermez. Ateş vücudun enfeksiyonlarla savaşma yöntemlerinden biridir. 3 aydan büyük çocukların her ateşi çıktığında doktoru görmenizi gerektirecek bir durum olmayabilir. Kendi başınıza da çocuğunuzun ateşini kontrol altına alabilirsiniz.

NORMAL VÜCUT ISISI KAÇ DERECE OLMALI?
Her insanın vücut ısısı kendine özgüdür. Günün farklı saatlerinde farklı ısıda olabilir. Çocukların vücut ısısı yetişkinlerden daha yüksektir. Ateşi doğru değerlendirebilmek için çocuğun kendine özgü vücut sıcaklığını bilmek gerekir. Çocuğun vücut ısısı yaş, hastalıklar, aktivite, günün değişik zamanları, çevre ısısı ve giysilerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

GÜN İÇİNDE VÜCUT ISISI DEĞİŞİR Mİ?
Gün içinde 1.1 dereceye  kadar vücut ısısında değişiklik olması normaldir. Çocuklarda en yüksek vücut ısısı saat 17:00 ile 19:00 arasında, en düşük ısı ise saat 24:00 ile 06:00 arasında ölçülür. Ancak bu sistem ilk aylarda henüz oturmamıştır. Bu sistemin oturması için çocuğun 2 yaşından büyük olması gerekir. 3 ayın altındaki bebeklerde, büyük çocuklara göre daha az ateşlenme görülür.

ATEŞ NASIL ÖLÇÜLÜR?
Vücut ısısını çocuğun farklı bölgelerinden ölçebilirsiniz. Ağız içi, makat, koltuk altı veya kulak ateşin doğru ölçüldüğü başlıca bölgelerdir. Çocuklarda koltuk altından alınan ateş ölçümü çok güvenilir değildir. 2 yaşından küçük çocuklarda dil altı da ölçüm yapmak için pek uygun bir bölge değildir. Makattan ölçülen normal vücut ısısı 36.1-37.8 derece olarak kabul edilir ve akşam üstü saatlerinde makat 38.5 dereceye kadar yükselebilir. Koltuk altından vücut ısısı 36 ile 37.2 derece arasında değişir ve öğleden sonra 37.8 dereceye kadar çıkabilir. Ağız içi ve kulaktan ölçüldüğünde ise ortalama ısı 37 derecedir.

DERECEYİ NE KADAR SÜRE İLE TUTMALI?
Elektronik dereceler 3-4 dakika, kulak dereceleri ise saniyeler içinde gülvenilir ölçümler yapabilirler. Ancak kulak derecesi kullanıldığında ucunun bebeğin kulak kanalına iyi oturduğundan emin olmanız gerekir.

MAKATTAN DOĞRU ATEŞ ÖLÇÜMÜ İÇİN:
- Termometrenin ucu temizlendikten sonra, civa haznesi bulunan ucun kaygan olması için az miktarda vazelin ya da yağlı krem sürülebilir.
- Termometre silkelenerek civa kolonunun üst ucunun 36°C altına gelmesi sağlanır.
- Yatar pozisyondaki bebeğin her iki ayağı bir elle tutulup bacakları kıvrılarak karnına doğru itilir, diğer elle termometre işaret parmağı ve baş parmak arasında civa haznesinden 2-3 cm uzaktan tutulur.
- Zorlamadan termometre 2-2.5 cm ileri doğru itilir.
- Termometre 1-2 dakika kadar makatta tutulduktan sonra çıkarılır ve derece okunur.
- Termometre ateş ölçümünden sonra uygun şekilde (alkolle) temizlenir ve kendi kabında saklanır.

KAÇ DERECE YÜKSEK ATEŞTİR?
Her seviyedeki ateş tehlikeli sayılmaz. Kabul edilen ateş sınırları şöyledir:
Ateşsiz: 34.4-37.9
Ateşli: 38-39.9
Yüksek ateşli: 40 ve yukarısı

3 aydan küçük bebek ateşlenirse: Yenidoğan dönemindeki bebeklerde enfeksiyonla savaşma yeteneği kısıtlı oldugundan ciddi enfeksiyonlar gelişebilir. Bebeğin ateşi 38' in üzerine çıkarsa acilen doktorunuzu arayın. Doktorunuza danışmadan bebeğinize ilaç vermeyin. Ya da yavrunuzu hemen bir hastaneye götürün.

3 aydan daha büyük çoçuklar için: Ateş vücudun hastalıklarla savaşma yöntemlerinden biridir. Çocuğunuzun her ateşi çıktığında doktoru görmenizi gerektirecek bir durum olmayabilir. Dikkatli olmak koşuşuyla kendi başınıza da çocuğunuzun ateşini kontrol altına alabilirsiniz.

DİKKAT, BU DURUMLARDA DOKTORUNUZU ARAYIN!
- Çocuğunuzun ateşi 39 derece ve yukarısı ise,
- Çocuk çok hastaysa veya açıklayamadığınız hastalık belirtileri taşıyorsa,
- Bir şey içmek istemiyor, durmadan ağlıyor veya çok halsiz görünüyorsa,
- Çocuk ateşli havale geçiriyorsa. (Ateşli havale genelde çocuğunuzun ateşi normalden çok yüksek ise görülür. Havale anında çocugunuzun elleri ve ayakları şiddetli bir şekilde sallanmaya başlar ve gözleri arkaya doğru kayabilir. Ateşli havale genellikle 1-5 dakika sürer. Çocuğunuzun elinin veya kolunun birkaç kere sallanması onun havale geçirdiği anlamına gelmez.)
- Orta dereceli ateş (38-39.9) 24 saatten daha uzun sürerse ve ateşten başka burun akıntısı veya öksürük gibi başka hastalık belirtileri yoksa.
- Ateşi orta derecede 48 saatten daha uzun sürer ve ateş düşürücü ilaçlarla bile düşmezse.

ATEŞİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?
Eğer çocuğunuz 3 aydan daha küçükse hemen doktorunuzu arayın. Ama bu arada bebeğin üzerini çıkarın ve 15 dakika sonra tekrar ateşini ölçün. 3 aydan büyük çocuklarda ateşin düşürülmesi için başlıca çözüm yolları şöyledir:
- Odasını havalandırın: Çocuğun bulunduğu oda ısısı 21-22 derece arasında tutulmalı ve havalandırılmalıdır.
- Üzerini örtmeyin: Çocuğunuzun ateşi çıktığında titremesi son derece normaldir. Üşüttüğü için ateşi çıktı, diye üzerini örtmeniz hiç iyi olmaz. Bu örtüler ve giysiler çocuğun vücut sıcaklığını dışarı geçirmeyerek ateşinin daha da yükselmesine neden olur. Eğer çocuk çok üşüdüğünü söylüyor veya titriyorsa onu çok ince bir çarşafa sarın.
- Ilık duş yaptırın: Soymanıza rağmen çocuğun ateşi 39 derecenin üzerine çıkıyorsa, hemen doktorunuzu arayın. Artan vücut ısısını hızla düşürmenin bir yolu da ılık duşa sokmak veya ılık ıslak havlu ile kompres yapmaktır. Ilık su ile duş yaparken şunlara dikkat etmelisiniz:
- Çocuğunuzu 10 dakika kadar suyun içinde oturtun.
- Arkaya doğru yatmasına izin vermeyin.
- Suyu çocuğunuzun kafasından aşağı dökmeyin.
- Bir süngeri ıslatarak onu çocuğunuzun vücudunun etrafında gezdirin.
- Büyük bir havluyu ılık su ile ıslatıp tüm vücudunu havluya sarın.
- Sadece eklem yerlerine ılık su ile kompres yapmak yetersiz kalır.
- Bu işlem için hiçbir zaman alkol ya da buzlu su kullanılmamalıdır. Bu işlem cilt ısısında ani düşmeye neden olacağı için, titreme ve damarlarda büzülme ile sonuçlanır ve ısı kaybı önlenir. Ateşin düşmesi gecikir. Kol ve bacaklarda dolaşım daha da bozulur.
- Çocuğunuz titremeye başladığı zaman onu küvetten çıkarın ve bir havlu veya ince bir çarşafa sarın.
- Su içirin: Ateş sıvı kaybını arttıracağından ağızdan yeterli sıvı alımı çok önemlidir. Vücutta çok sıvı kaybı olduğunda, enfeksiyon olmaksızın susuzluk ateşi denilen, ateş yükselmesi olacaktır.
- Yemek için zorlamayın: Ateşli çocuğun kalori gereksinimi artar. Ancak çocuk yemek istemiyorsa çok zorlamamalıdır.

ATEŞ TEDAVİSİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
- Aşırı sıkı giydirme ve örtme: Anneler ve babalar, çocuk üşüyorum deyince hemen üzerini örtmeye meyillidirler. Bunda çocuğun üşüttüğü düşüncesi büyük rol oynar. Ancak aşırı kıyafet giydirme, ateşin daha fazla yükselmesine neden olabileceğinden, çocukları çok az giydirmeli, uyuturken giysiler daha da azaltılmalıdır. Terletme ile de ateş düşmeyeceği gibi, ateşinin daha da yükselmesine neden olduğu unutulmamalıdır.
- Doktora danışmadan ilaç kullanımı: Eğer çocuğun ateşi 38,9 dereceden daha düşük ise ve çocuğun genel durumu iyi görünüyorsa ilaç ihtiyacı olmayabilir. 38,9 derece üzerinde ateşli çocuğa asetaminofen veya ibuprofen içeren ateş düşürücüler ancak doktora danışılarak çocuğun yaşı ve kilosuna göre verilebilir. Eğer yaş ve kilosuna göre önerilen dozu bilmiyorsanız, mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Ateş düşürücü ilaçlar sadece ateşi düşürmede yardımcıdır. Ateşe neden olan hastalığı tedavi etmezler. Bazılarının çok ciddi yan etkileri vardır. Bu nedenle kontrol altında ve dikkatli kullanılmalıdır.
Parasetamol: Piyasada çocuklarda kullanım için hazırlanmış damla, şurup, çiğneme tableti ve fitiller rahatlıkla bulunabilir. En erken 4 saatte 1 olmak üzere günde maksimum 5 kez verilebilir. Tedavi edici dozda verildiğinde yan etkisi yoktur. Ancak normalden fazla alındığında karaciğer ve böbrek zedelenmesine neden olur.
Ibuprofen: Ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisi vardır. En çok 6 saatte 1, günde maksimum 4 kez alınmalıdır.
Aspirin: Reye sendromu denilen; ani karaciğer ve beyin hasarı ile seyreden hastalığa neden olduğu için, 12 yaş ve altındaki çocuklara aspirin verilmemelidir.

ATEŞ DÜŞTÜKTEN SONRA...
Çocuğun ateşi düştükten sonra bu eteşin bir hastalığın yan etkisi olduğunu hatırlamak ve ateşin gerçek nedenini bulmak gerekir. Çocuğun ateşinin altında yatan nedenlerin araştırılıp, tedavi edilmesi, hastalığın ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek zararlı etkilerinin belirlenip önlem alınmasında ve ciddi hastalıkların erken teşhisinde büyük önem taşır. Böyle bir dönemde ve tedavi süreci için çocuğun ateşlenme süreleri ve vücut ısıları not alınmalıdır. Ayrıca çocukta görülen diğer belirtiler (kusma, halsizlik, deride dökülme vb.) iyice kontrol edilmelidir. Çocuğun beslenme düzeni ve su tüketimi de yakından takip edilmelidir.

Makalenin Kaynağı: anneoluncaanladim.com

 

Yorumlar (129)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bence iyi bir site

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ates bır hastalık degıl hastalıgın belırtısı once rahatsızlıgını bılın neden cıkıyor atesı dıye
ve sık sık kontrol edın gecmiş olsun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

insanları bilinçlendirmede çok güzel bir site

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

9 aylık bir bebeğim var 38 altına düş müyordu doktorumuz novalgin den bir çay kaşıgı birkere verdim allaha şükür ateşi düştü

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2 yaşında bebe
yim ateşi çok yükselmişti odayı havalandırdım elini yüzünü ve ayaklarını sürekli yıkadım su ve bezyardımı ile iyice düştüve birde sizlere tavsiyem fitilmutlaka kullanın şuan bebeyim çok iyi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

cocuklar bizim herşeyimiz ben encok cocuğumun ateşi cıktığında korkuyorum iyiki böyle bir site var hemen ne yapacağıma burdan bakarak uyguluyorum bana cok yardımcı oluyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oglum 3 yaşında ve ateşi 39 derece duş aldırdım sirkeli suyla kompleks yapıyorum daha ne yapabiliri

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum bir yaşında ama daha ateşlenmedi buda beni korkutuyo ateş mikropla savaşmakmış onada ihtiyaç var yani

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

13 bebeyim var aşırı ateşten ağzınde yanık gibi yaralar oluştu oyüzden bişey yemiyor ne yapabilirim nasıl yanıkllar ileşir

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebek buyutmek cok zor yuregim hep agzımda

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2 yaşında bir kızım var 38,3 dereceye ateşi yükseldi bu gibi durumlarda panik yapmadan 38,5 ve 40,0 dereceye yükselmediği sürece evde gözetilmelidir.ılık bir duş ve ıslak havluya sarılırsa ateşli cocuk,cok rahat ateşi düşer.panik yapmayın

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oğlumuz henüz 16 aylık bayram ziyaretine gelmişlerdi fakat yükselen ateşle panik olduk 39 olan ateşi bir türlü düşüremedik hemen doktora gittik verdiği ilaçlar ve sirkeli bez yardımı ile ateşi kontrol altına alabildik panik yapmamak gerekiyor o zaman daha mantıklı düşünülebiliyor bilinçli olmak şart:-*:P

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2,5 aylık bir oğlum var.aşılarını olduktan sonra hafif derecede ateşlendi aşıdan olabilir dediler arasıra kafası sıcak oluyoo ateşini ölçüyorum 36,1 çıkıyo kendim panikliyorum bişi olacak diye

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar diş çıkarma ateşleri 38 dereceyi geçmez nadir durumlar dışında. ve düzenli olarak artmaz, yani fitil verdiikten sonra fitilin etki süresi geçerken tekrar yükselmez.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim 1 buçuk aylık oğlum var tuna kılıç ateşi 39 du titreyerek uyandı azı dişlerini çıkarıyor diyemiş hemen duş yaptırdım hastaneye gittik iğne attırdım bütün gece terledi rahat uyudu fitil çok önemli ve diş jelleride çok rahatlladı diğer oğlumda hiç yaşamadım böyle zorlukları 2 yaşına kadar uğraşıcaz galiba ateşi dişten olsunda allah başka hastalık vermesin çocuklarımıza

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

derya kılıç arkadaşım bebeğin 1,5 aylık demiş ve diş çıkarıyor demiş ama 39derece ateş birbuçuk aylık çocuk için çok ve diş çıkarmada ateş 38 dereceyi geçmez benimde oğlum 2 aylıkken ateşlendi 38,5 ti ve hemen hastaneye götürdük enfeksiyok kapmış 4 gün hastanede yattı 3 ayın altındaki bebeklerde ateş çokdaha tehlikelidir umarım bebeğin iyileşmiştir ve doktorunuz yanılmamaıştır.benimde 15 aylık oldu oğlum şuan 3 gündür ateşleniyor dr.gittik enfeksiyon kapmış gene üst solunum yolları sürekli...

derya kılıç arkadaşım bebeğin 1,5 aylık demiş ve diş çıkarıyor demiş ama 39derece ateş birbuçuk aylık çocuk için çok ve diş çıkarmada ateş 38 dereceyi geçmez benimde oğlum 2 aylıkken ateşlendi 38,5 ti ve hemen hastaneye götürdük enfeksiyok kapmış 4 gün hastanede yattı 3 ayın altındaki bebeklerde ateş çokdaha tehlikelidir umarım bebeğin iyileşmiştir ve doktorunuz yanılmamaıştır.benimde 15 aylık oldu oğlum şuan 3 gündür ateşleniyor dr.gittik enfeksiyon kapmış gene üst solunum yolları sürekli ateşiçıkıyor ilaçları iyi gelmedi sanırım yarın gene götürücem.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim altı aylk bir bebeğm var dün gece ateşi 38.7 oldu çok korktum bende bütün annelr gibi ama paniklemedm önce ateş düşürücü şurp verdim geçmedi daha sonra paranax fitil kulandım ve ateşi düştü bu gibi durumlarda paniklememek en doğrusu sevgili anne adaşlarm

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENİM 2.5 AYLIK BİR KIZIM VAR 2 GÜNDÜR ATEŞLENİYOR ATEŞİ 36.5 37.1 38.4 BUGÜN HEP BU ŞEKİLDEYDİ ILIK SU VE AYRCA ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ ŞURUB LA TEDAVİ ETMEYE ÇALIŞTIK TAM BİR KABUS YAŞADIK VE SAAT 24.00 KIZIMIZIN ATEŞİ HALAN 37.1 ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN BİRDESİZLERE ...ÇOK ÖNEMLİ BİR SORUNUMUZU ACIMIZI PAYLAŞMAK İSTİYORUM BUGÜN ANKARA GAZİ HASTANESİ ÇOCUK ACİL GİTTK VE ORDAKİ DOKTORDİYE DEVLETİMİZİN KOYDU İNSAN DIŞI ACIMASIZYARATIKLAR KIZIMIZLZ HİÇ İLGİLENMEDKLERİ GİBİ SAÇMASAPAN ŞEKİLDE...

BENİM 2.5 AYLIK BİR KIZIM VAR 2 GÜNDÜR ATEŞLENİYOR ATEŞİ 36.5 37.1 38.4 BUGÜN HEP BU ŞEKİLDEYDİ ILIK SU VE AYRCA ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ ŞURUB LA TEDAVİ ETMEYE ÇALIŞTIK TAM BİR KABUS YAŞADIK VE SAAT 24.00 KIZIMIZIN ATEŞİ HALAN 37.1 ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN BİRDESİZLERE ...ÇOK ÖNEMLİ BİR SORUNUMUZU ACIMIZI PAYLAŞMAK İSTİYORUM BUGÜN ANKARA GAZİ HASTANESİ ÇOCUK ACİL GİTTK VE ORDAKİ DOKTORDİYE DEVLETİMİZİN KOYDU İNSAN DIŞI ACIMASIZYARATIKLAR KIZIMIZLZ HİÇ İLGİLENMEDKLERİ GİBİ SAÇMASAPAN ŞEKİLDE ÇOCUMUZU RTEZİL ETTİLER VE ARTIK DAYANAMAYIP HASTANEYİ TERKETTK ALLAH KİMSEYİ OO HASTANEYE DÜŞÜRMESİN BİR KANI ALMAKTAN ACİZLER VE MUANEDE BİZİM SÖYLEMEMİZLE ATEŞİ ÖLÇYORLAR VE KIZIMIZIN KOLUNU RESMEN PARCÇALADLAR BECERKSİZ ACEMİLER AMA SAGLIK BAKANLIGINA BU DURUMU BİLDRECEĞİZ.SİZ BİZM DURUMUMUZA DÜŞKMYN. BU ARDA BENM NE HASTANEYİ KÖTÜLEMEK DEYİL M NİYETM SADEDCE ŞİKAYT

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çocuklarınıza hemen ilaç verdiğinize inanamıyorum. onlara ne kadar çok zarar veriyorsunuz. vücut o anda ateşi yükselterek enfeksiyonla savaş ediyor. yani hastalığa ateş açmış bir durumda. ilaç verince 'dur ateş etme. savaşmaktan vazgeç' demiş oluyorsunuz. bir süre sonra vücut o hastalığı atmak için tekrar ateşi yükseltiyor. bu iş böyle devam ediyor. ta ki okul çağında zavallı çocuğun bademcikleri alınana kadar. anne babalar bazen çocuklarına karşı farkında olmadan çok zalim olabiliyorlar...

çocuklarınıza hemen ilaç verdiğinize inanamıyorum. onlara ne kadar çok zarar veriyorsunuz. vücut o anda ateşi yükselterek enfeksiyonla savaş ediyor. yani hastalığa ateş açmış bir durumda. ilaç verince 'dur ateş etme. savaşmaktan vazgeç' demiş oluyorsunuz. bir süre sonra vücut o hastalığı atmak için tekrar ateşi yükseltiyor. bu iş böyle devam ediyor. ta ki okul çağında zavallı çocuğun bademcikleri alınana kadar. anne babalar bazen çocuklarına karşı farkında olmadan çok zalim olabiliyorlar maalesef.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çocuğumun 20 gündür ateşi kontrol altına alınamıyo fakültede yattı 6.hastalık dendi 12 adet sefatek 0.5 mg yapıldı tahlilleride temiz hala ateşi var ama nedeni bulunamıyo çok moralim bozuluyo bide ateşi yükselince hemen uyumaya başlıyo havale geçircek diye korkuyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

alah düşürmesin kimseyi hastaneye ateşşşş çok kötü 2 gündür uğrşıyorum fitille düştü ancalk.bağırsak enf olmuş kusuyor ..2 kez acile gittik doktorlar farklı şeyler söylüyo biri antibiyotik yazmış.diğeri kesti antibiyotiği şimdi bekliyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oğlum 14 aylıkken aniden ateşlendi diş çıkarma dönemiydi, hemen ateş düşürücü verdik ve ılık su uygulaması yaptık ateşi 38 idi. yaklaşık 2 saat bu şekilde devam ettik fakat ilaç etkisini bir türlü göstermedi tam uyuturken bebeği kasıldı gözleri kaydı, ne olduğunu anlamadık hemen duşa soktuk, ağlamaya başladı kendine geldi yavrum havale geçirdi.hemen hastaneye giitik.İlk havalesi 1-2 dakika sürdü boğaz enfeksiyonu dendi diğer tüm tahliler temizdi.
Çok korkmuştuk,ogünün etkisini eşim ve ben...

oğlum 14 aylıkken aniden ateşlendi diş çıkarma dönemiydi, hemen ateş düşürücü verdik ve ılık su uygulaması yaptık ateşi 38 idi. yaklaşık 2 saat bu şekilde devam ettik fakat ilaç etkisini bir türlü göstermedi tam uyuturken bebeği kasıldı gözleri kaydı, ne olduğunu anlamadık hemen duşa soktuk, ağlamaya başladı kendine geldi yavrum havale geçirdi.hemen hastaneye giitik.İlk havalesi 1-2 dakika sürdü boğaz enfeksiyonu dendi diğer tüm tahliler temizdi.
Çok korkmuştuk,ogünün etkisini eşim ve ben uzun bir zamn atlatamadık ve her zamn çok dikkatli olduk
takii pazartesi gününe kadar Akşama doğru berâ da hafif ates hissetik 37,5 tu hemen soyduk ilaç verdik arkasından ılık duş yaptırdık.Ateş 37,5-38 arası gidip geliyordu.Tekara duşa soktuk ateş 37 düştü hemn gidelim dedik işte bundan sonrası tam bir kabustu ŞİMDİ HERKEZ BURAYI ÇOK İYİ OKUSUN ÇAPA TIP FAKÜLTESİNE GİİTİK BIRAKIN ÇOCUĞA BAKMAYI İLGİLENMEDİLER BİLE YALVARIYORUM NOLUR DAHA ÖNCE HAVALE GEÇİRDİ DİYE, SIRA BEKLEYİN DİYORLAR. OĞLUMDA BU SIRADA BAYILIR GİBİ OLMAYA BAŞLIYOR HEMN TOPLARIYORDU OSIRA KAN ALDILAR ELİNDE DAMARI PATLATTILAR,DELİ OLDUK ÇOCUK HALA ATEŞLİ VE DAHADA YÜKSLİYOR AMA KİMSE BİŞİ YAPMIYOR BİR İĞNE BİR FİTİL YOK . BERANIN KENDİNDEN GEÇMELERİ ÇAĞLIYORDU,KİMSE BAKMIYOR ORDAN ÇIKTIK CERRAHPAŞ HASTANESİNE GİİTİK KAPIDAKİ DR ALAMAM YERİM YOK DİYOR LÜTFEN HAVALE GEÇİRECEK OĞLUM DİYORUM OLMAZ DİYOR BAŞKA YERE GİDİN ,ORDAN HASEKİYE GİİTİK NÖBETÇİ DR BAKTI ENFEKSİYON VAR BOĞAZDA İĞNE YAPALIM DİYOR BEN ISRARLA BAKIN HAVALE GEÇİRECEK ATEŞŞİ DÜŞMÜYOR YARDIM EDİN DİYORUM DR. SİZE ÖĞLE GELİYOR DİYOR.
EŞİM BARİ İĞNEYİ BURDA YAPALIM DİYİP ECZANEY GİİTİ BEN O SIRADA ÇOCUĞA HALA SOĞUK UYGULAMA YAPIYORDUM VE O SIRADA OĞLUM HAVALE GEÇİRDİ AZÖNCE SİZE ÖLE GELİYOR DİYEN DR.AAA EVET HAVALE GEÇİRİYOR DEDİ.NE DÜŞÜNECEĞİMİ ŞAŞRIDIM .37 İLE ÇIKILAN ATEŞ 40 ÇIKTI SAAT 01:00 HASEKİDEYDİK KASILMALAR UZUN SÜRDÜ YAVRUM NEFES ALMAKTA ZORLANIYORDU BURNUNDAN HORTUMLAR SOKULDU OKSİJEN VERİLDİ, YOĞUN BAKIMDAN BAŞKA BİR DR GELDİ VE O MÜDEHALE ETMEYE BAŞLADI ZAMN GEÇİYOR VE ÇOCUĞUM BİR TÜRLÜ KENDİNE GELMİYORDU BİR AN NEFESİ GİİTİ ALLAH IM ÖLÜYOR OĞLUM DEDİM ,YAKLAŞIK BİR SAAT SÜRDÜ SONRA VÜCUDU SAKİNLEŞTİ .
ALLAH RAZI OLSUN DR O OLMASSA DİĞER DR KALSAM BELKİ ÇOCUĞUM BUGÜN OLMAYACAKTI.ŞÜKÜRLER OLSUNKİ ŞUAN İYİ.04:00 KADAR ATEŞ 38 DERECE İDİ SONRASINDA 37 OLDU 12 SAAT GÖZLEM ALTINDA KALDI.NÖROLOGLAR BAKTI EPİLEPSİ OLMADIĞI SÖYLENDİ .
VUCUT ÇOK ATEŞİ VÜCUNDA TUTUYOR DEDİLER SABAHA KADAR BUZLA UYGULAMA YAPTIK
ÇOK ŞÜKÜR ŞUAN İYİ, ALLAH BİZE BAĞIŞLADI OĞLUMU
ŞUAN EGG ÇEKTİRECEĞİZ BİR MÜDDET GEÇTİKTEN SONRA
İÇİNİZ RAHAT ETSİN DEDİLER
OĞLUM O GECE HAVALE GEÇİRMEZDİ EĞER ÇAPA VE CERRAHPAŞA HASTANELERİ İLGİLENSEYDİ.VE BU DURUMU HERYERE ŞİKAYET EDİCEM ACİL GELEN HASTA ASLA ÇEVRİLEMEZ.RESMEN DİYORLARKİ ÖLSÜN BENİ İLGİLENDİRMEZ.
NE YAZIKKI DÜZENSİZ BİR ÜLKEDEYİZ NEDEN TAM KAPSAMLI BİR ÇOCUK HASTANESİ YOK? HASTNELERDEKİ DR SAYISI NEDEN AZ?ŞEHRİN MERKEZİNE KOCAMAN ADLİYE SARAYI YAPILABİLİRKEN NEDEN BİR ÇOCUK HASTANESİ YAPILAMIYOR BU ÜLKEDE.
ÇALIŞAN ANNEN BABAYIZ SSK NIN BÖYLE BİR DURUMDA BİZİ NE HALA GGETİRDİĞİNİ GÖRDÜK MALESEF.
ALLAH KİMSEYİ BU DURUMA DÜŞÜRMESİN.
EN KISA SÜREDE ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI YAPTIRMAYA KARAR VERDİK.YA YAPTIRAMAYAN ANNE BABALAR NE OLACAK????
BİZ BUNDAN SONRAKİ YAŞANDIMIZDA ARTIK ATEŞ BİZİM EN BÜYÜK DÜŞMANIMIZ ŞEKLİNDE YAŞAYACAĞIZ.
BAŞIMDAN GEÇENLERİ PAYLAŞMAK İSTEDİM ,EN AZINDAN SİZLER YAŞAMAYIN DİYE.
EĞER ATEŞ 38,5 OLDU DİYORSANIZ ASLA BEKLEMYİN VE HEMEN BİR HASTANEYE GİDİN VE SAKİN OLUN

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benimde oglum var 11 aylık ateşi 39 oldu hastaneye gittik 39.6 dediler atesine iğne yaptılar atesi düştü idrar yolu enfeksiyonu dedi doktor tedaviye başladık demem o ki bebeginizin ateşi 39 olursa hemen hastaneye gidin . ÇÜNKÜ DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİNDE EN FAZLA ATEŞ 38 OLUYO..NEYSE ALLAH ÇOCUKLARIMIZI BİZE BAĞIŞLASINN.(AMİİİİNN)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Herşeyden önce çocuğun ateşini doğru araçla ölçme gerekir.Koltuk altı elektrıonik dereceler 3-4dakiaka sonra 0,5 derece düşük olarak ateşi gösteriyor.Sanırım en doğrusu bir tane kulaktan ateş ölçen cihazlardan temin etmek,onlar çok kısa sürede güvenilir sonuçlar veriyormuş,okuduğum kadarıyla ateşi düşüren en etkili araçta fitil, zararı olmadığına göre zorunlu olduğunda son çare olarak fitil kullanılıp düşmüyorsa hastaneye götürülebilir.Benim çocuğumunda ateşi pek yükselmesi,acaba di yorum...

Herşeyden önce çocuğun ateşini doğru araçla ölçme gerekir.Koltuk altı elektrıonik dereceler 3-4dakiaka sonra 0,5 derece düşük olarak ateşi gösteriyor.Sanırım en doğrusu bir tane kulaktan ateş ölçen cihazlardan temin etmek,onlar çok kısa sürede güvenilir sonuçlar veriyormuş,okuduğum kadarıyla ateşi düşüren en etkili araçta fitil, zararı olmadığına göre zorunlu olduğunda son çare olarak fitil kullanılıp düşmüyorsa hastaneye götürülebilir.Benim çocuğumunda ateşi pek yükselmesi,acaba di yorum hiçmi mikrop kapmıyor,çok dikkatli ve soğukkanlı olmak lazım,umarım siz sorumlu ebeveynler sağlıklı çocuklar yetişitirirsiniz:)

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

[b]Benim 5 aylik kizim var. Bugun itibari ile asi yaptirdik. Ama kizim hic bir sekilde rahat edemedi.Eve geldi uyuyamadi Aksama kadar agladi durdu. Gece 8 gibi guc bela uyutabildim.1 saat bile gecmeden bizim hanim uyandirdi bebegi... Benim hanim sagolsun telase mudurisedir. Hemen yok atesini olcelim yok ilac verelim diye ortaligi birbirine katti.Zar zor uyuttugum kizi uyandirdi. Gece 10 30 oldu halen ugrasiyorum aglamasi kesilsin diye. Kaldiki asidan sonra olan atesin yukselmesi gayet...

[b]Benim 5 aylik kizim var. Bugun itibari ile asi yaptirdik. Ama kizim hic bir sekilde rahat edemedi.Eve geldi uyuyamadi Aksama kadar agladi durdu. Gece 8 gibi guc bela uyutabildim.1 saat bile gecmeden bizim hanim uyandirdi bebegi... Benim hanim sagolsun telase mudurisedir. Hemen yok atesini olcelim yok ilac verelim diye ortaligi birbirine katti.Zar zor uyuttugum kizi uyandirdi. Gece 10 30 oldu halen ugrasiyorum aglamasi kesilsin diye. Kaldiki asidan sonra olan atesin yukselmesi gayet normaldir.Cunku vucut mikroplarla savasiyordur. Bunu bizim hanima anlatamadim su andada sinir krizi geciiyorum resmen....

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bence iyi bir site

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ates bır hastalık degıl hastalıgın belırtısı once rahatsızlıgını bılın neden cıkıyor atesı dıye
ve sık sık kontrol edın gecmiş olsun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

insanları bilinçlendirmede çok güzel bir site

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

9 aylık bir bebeğim var 38 altına düş müyordu doktorumuz novalgin den bir çay kaşıgı birkere verdim allaha şükür ateşi düştü

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2 yaşında bebe
yim ateşi çok yükselmişti odayı havalandırdım elini yüzünü ve ayaklarını sürekli yıkadım su ve bezyardımı ile iyice düştüve birde sizlere tavsiyem fitilmutlaka kullanın şuan bebeyim çok iyi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

cocuklar bizim herşeyimiz ben encok cocuğumun ateşi cıktığında korkuyorum iyiki böyle bir site var hemen ne yapacağıma burdan bakarak uyguluyorum bana cok yardımcı oluyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oglum 3 yaşında ve ateşi 39 derece duş aldırdım sirkeli suyla kompleks yapıyorum daha ne yapabiliri

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum bir yaşında ama daha ateşlenmedi buda beni korkutuyo ateş mikropla savaşmakmış onada ihtiyaç var yani

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

13 bebeyim var aşırı ateşten ağzınde yanık gibi yaralar oluştu oyüzden bişey yemiyor ne yapabilirim nasıl yanıkllar ileşir

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebek buyutmek cok zor yuregim hep agzımda

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2 yaşında bir kızım var 38,3 dereceye ateşi yükseldi bu gibi durumlarda panik yapmadan 38,5 ve 40,0 dereceye yükselmediği sürece evde gözetilmelidir.ılık bir duş ve ıslak havluya sarılırsa ateşli cocuk,cok rahat ateşi düşer.panik yapmayın

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oğlumuz henüz 16 aylık bayram ziyaretine gelmişlerdi fakat yükselen ateşle panik olduk 39 olan ateşi bir türlü düşüremedik hemen doktora gittik verdiği ilaçlar ve sirkeli bez yardımı ile ateşi kontrol altına alabildik panik yapmamak gerekiyor o zaman daha mantıklı düşünülebiliyor bilinçli olmak şart:-*:P

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2,5 aylık bir oğlum var.aşılarını olduktan sonra hafif derecede ateşlendi aşıdan olabilir dediler arasıra kafası sıcak oluyoo ateşini ölçüyorum 36,1 çıkıyo kendim panikliyorum bişi olacak diye

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar diş çıkarma ateşleri 38 dereceyi geçmez nadir durumlar dışında. ve düzenli olarak artmaz, yani fitil verdiikten sonra fitilin etki süresi geçerken tekrar yükselmez.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim 1 buçuk aylık oğlum var tuna kılıç ateşi 39 du titreyerek uyandı azı dişlerini çıkarıyor diyemiş hemen duş yaptırdım hastaneye gittik iğne attırdım bütün gece terledi rahat uyudu fitil çok önemli ve diş jelleride çok rahatlladı diğer oğlumda hiç yaşamadım böyle zorlukları 2 yaşına kadar uğraşıcaz galiba ateşi dişten olsunda allah başka hastalık vermesin çocuklarımıza

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

derya kılıç arkadaşım bebeğin 1,5 aylık demiş ve diş çıkarıyor demiş ama 39derece ateş birbuçuk aylık çocuk için çok ve diş çıkarmada ateş 38 dereceyi geçmez benimde oğlum 2 aylıkken ateşlendi 38,5 ti ve hemen hastaneye götürdük enfeksiyok kapmış 4 gün hastanede yattı 3 ayın altındaki bebeklerde ateş çokdaha tehlikelidir umarım bebeğin iyileşmiştir ve doktorunuz yanılmamaıştır.benimde 15 aylık oldu oğlum şuan 3 gündür ateşleniyor dr.gittik enfeksiyon kapmış gene üst solunum yolları sürekli...

derya kılıç arkadaşım bebeğin 1,5 aylık demiş ve diş çıkarıyor demiş ama 39derece ateş birbuçuk aylık çocuk için çok ve diş çıkarmada ateş 38 dereceyi geçmez benimde oğlum 2 aylıkken ateşlendi 38,5 ti ve hemen hastaneye götürdük enfeksiyok kapmış 4 gün hastanede yattı 3 ayın altındaki bebeklerde ateş çokdaha tehlikelidir umarım bebeğin iyileşmiştir ve doktorunuz yanılmamaıştır.benimde 15 aylık oldu oğlum şuan 3 gündür ateşleniyor dr.gittik enfeksiyon kapmış gene üst solunum yolları sürekli ateşiçıkıyor ilaçları iyi gelmedi sanırım yarın gene götürücem.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim altı aylk bir bebeğm var dün gece ateşi 38.7 oldu çok korktum bende bütün annelr gibi ama paniklemedm önce ateş düşürücü şurp verdim geçmedi daha sonra paranax fitil kulandım ve ateşi düştü bu gibi durumlarda paniklememek en doğrusu sevgili anne adaşlarm

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENİM 2.5 AYLIK BİR KIZIM VAR 2 GÜNDÜR ATEŞLENİYOR ATEŞİ 36.5 37.1 38.4 BUGÜN HEP BU ŞEKİLDEYDİ ILIK SU VE AYRCA ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ ŞURUB LA TEDAVİ ETMEYE ÇALIŞTIK TAM BİR KABUS YAŞADIK VE SAAT 24.00 KIZIMIZIN ATEŞİ HALAN 37.1 ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN BİRDESİZLERE ...ÇOK ÖNEMLİ BİR SORUNUMUZU ACIMIZI PAYLAŞMAK İSTİYORUM BUGÜN ANKARA GAZİ HASTANESİ ÇOCUK ACİL GİTTK VE ORDAKİ DOKTORDİYE DEVLETİMİZİN KOYDU İNSAN DIŞI ACIMASIZYARATIKLAR KIZIMIZLZ HİÇ İLGİLENMEDKLERİ GİBİ SAÇMASAPAN ŞEKİLDE...

BENİM 2.5 AYLIK BİR KIZIM VAR 2 GÜNDÜR ATEŞLENİYOR ATEŞİ 36.5 37.1 38.4 BUGÜN HEP BU ŞEKİLDEYDİ ILIK SU VE AYRCA ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ ŞURUB LA TEDAVİ ETMEYE ÇALIŞTIK TAM BİR KABUS YAŞADIK VE SAAT 24.00 KIZIMIZIN ATEŞİ HALAN 37.1 ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN BİRDESİZLERE ...ÇOK ÖNEMLİ BİR SORUNUMUZU ACIMIZI PAYLAŞMAK İSTİYORUM BUGÜN ANKARA GAZİ HASTANESİ ÇOCUK ACİL GİTTK VE ORDAKİ DOKTORDİYE DEVLETİMİZİN KOYDU İNSAN DIŞI ACIMASIZYARATIKLAR KIZIMIZLZ HİÇ İLGİLENMEDKLERİ GİBİ SAÇMASAPAN ŞEKİLDE ÇOCUMUZU RTEZİL ETTİLER VE ARTIK DAYANAMAYIP HASTANEYİ TERKETTK ALLAH KİMSEYİ OO HASTANEYE DÜŞÜRMESİN BİR KANI ALMAKTAN ACİZLER VE MUANEDE BİZİM SÖYLEMEMİZLE ATEŞİ ÖLÇYORLAR VE KIZIMIZIN KOLUNU RESMEN PARCÇALADLAR BECERKSİZ ACEMİLER AMA SAGLIK BAKANLIGINA BU DURUMU BİLDRECEĞİZ.SİZ BİZM DURUMUMUZA DÜŞKMYN. BU ARDA BENM NE HASTANEYİ KÖTÜLEMEK DEYİL M NİYETM SADEDCE ŞİKAYT

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çocuklarınıza hemen ilaç verdiğinize inanamıyorum. onlara ne kadar çok zarar veriyorsunuz. vücut o anda ateşi yükselterek enfeksiyonla savaş ediyor. yani hastalığa ateş açmış bir durumda. ilaç verince 'dur ateş etme. savaşmaktan vazgeç' demiş oluyorsunuz. bir süre sonra vücut o hastalığı atmak için tekrar ateşi yükseltiyor. bu iş böyle devam ediyor. ta ki okul çağında zavallı çocuğun bademcikleri alınana kadar. anne babalar bazen çocuklarına karşı farkında olmadan çok zalim olabiliyorlar...

çocuklarınıza hemen ilaç verdiğinize inanamıyorum. onlara ne kadar çok zarar veriyorsunuz. vücut o anda ateşi yükselterek enfeksiyonla savaş ediyor. yani hastalığa ateş açmış bir durumda. ilaç verince 'dur ateş etme. savaşmaktan vazgeç' demiş oluyorsunuz. bir süre sonra vücut o hastalığı atmak için tekrar ateşi yükseltiyor. bu iş böyle devam ediyor. ta ki okul çağında zavallı çocuğun bademcikleri alınana kadar. anne babalar bazen çocuklarına karşı farkında olmadan çok zalim olabiliyorlar maalesef.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çocuğumun 20 gündür ateşi kontrol altına alınamıyo fakültede yattı 6.hastalık dendi 12 adet sefatek 0.5 mg yapıldı tahlilleride temiz hala ateşi var ama nedeni bulunamıyo çok moralim bozuluyo bide ateşi yükselince hemen uyumaya başlıyo havale geçircek diye korkuyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

alah düşürmesin kimseyi hastaneye ateşşşş çok kötü 2 gündür uğrşıyorum fitille düştü ancalk.bağırsak enf olmuş kusuyor ..2 kez acile gittik doktorlar farklı şeyler söylüyo biri antibiyotik yazmış.diğeri kesti antibiyotiği şimdi bekliyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oğlum 14 aylıkken aniden ateşlendi diş çıkarma dönemiydi, hemen ateş düşürücü verdik ve ılık su uygulaması yaptık ateşi 38 idi. yaklaşık 2 saat bu şekilde devam ettik fakat ilaç etkisini bir türlü göstermedi tam uyuturken bebeği kasıldı gözleri kaydı, ne olduğunu anlamadık hemen duşa soktuk, ağlamaya başladı kendine geldi yavrum havale geçirdi.hemen hastaneye giitik.İlk havalesi 1-2 dakika sürdü boğaz enfeksiyonu dendi diğer tüm tahliler temizdi.
Çok korkmuştuk,ogünün etkisini eşim ve ben...

oğlum 14 aylıkken aniden ateşlendi diş çıkarma dönemiydi, hemen ateş düşürücü verdik ve ılık su uygulaması yaptık ateşi 38 idi. yaklaşık 2 saat bu şekilde devam ettik fakat ilaç etkisini bir türlü göstermedi tam uyuturken bebeği kasıldı gözleri kaydı, ne olduğunu anlamadık hemen duşa soktuk, ağlamaya başladı kendine geldi yavrum havale geçirdi.hemen hastaneye giitik.İlk havalesi 1-2 dakika sürdü boğaz enfeksiyonu dendi diğer tüm tahliler temizdi.
Çok korkmuştuk,ogünün etkisini eşim ve ben uzun bir zamn atlatamadık ve her zamn çok dikkatli olduk
takii pazartesi gününe kadar Akşama doğru berâ da hafif ates hissetik 37,5 tu hemen soyduk ilaç verdik arkasından ılık duş yaptırdık.Ateş 37,5-38 arası gidip geliyordu.Tekara duşa soktuk ateş 37 düştü hemn gidelim dedik işte bundan sonrası tam bir kabustu ŞİMDİ HERKEZ BURAYI ÇOK İYİ OKUSUN ÇAPA TIP FAKÜLTESİNE GİİTİK BIRAKIN ÇOCUĞA BAKMAYI İLGİLENMEDİLER BİLE YALVARIYORUM NOLUR DAHA ÖNCE HAVALE GEÇİRDİ DİYE, SIRA BEKLEYİN DİYORLAR. OĞLUMDA BU SIRADA BAYILIR GİBİ OLMAYA BAŞLIYOR HEMN TOPLARIYORDU OSIRA KAN ALDILAR ELİNDE DAMARI PATLATTILAR,DELİ OLDUK ÇOCUK HALA ATEŞLİ VE DAHADA YÜKSLİYOR AMA KİMSE BİŞİ YAPMIYOR BİR İĞNE BİR FİTİL YOK . BERANIN KENDİNDEN GEÇMELERİ ÇAĞLIYORDU,KİMSE BAKMIYOR ORDAN ÇIKTIK CERRAHPAŞ HASTANESİNE GİİTİK KAPIDAKİ DR ALAMAM YERİM YOK DİYOR LÜTFEN HAVALE GEÇİRECEK OĞLUM DİYORUM OLMAZ DİYOR BAŞKA YERE GİDİN ,ORDAN HASEKİYE GİİTİK NÖBETÇİ DR BAKTI ENFEKSİYON VAR BOĞAZDA İĞNE YAPALIM DİYOR BEN ISRARLA BAKIN HAVALE GEÇİRECEK ATEŞŞİ DÜŞMÜYOR YARDIM EDİN DİYORUM DR. SİZE ÖĞLE GELİYOR DİYOR.
EŞİM BARİ İĞNEYİ BURDA YAPALIM DİYİP ECZANEY GİİTİ BEN O SIRADA ÇOCUĞA HALA SOĞUK UYGULAMA YAPIYORDUM VE O SIRADA OĞLUM HAVALE GEÇİRDİ AZÖNCE SİZE ÖLE GELİYOR DİYEN DR.AAA EVET HAVALE GEÇİRİYOR DEDİ.NE DÜŞÜNECEĞİMİ ŞAŞRIDIM .37 İLE ÇIKILAN ATEŞ 40 ÇIKTI SAAT 01:00 HASEKİDEYDİK KASILMALAR UZUN SÜRDÜ YAVRUM NEFES ALMAKTA ZORLANIYORDU BURNUNDAN HORTUMLAR SOKULDU OKSİJEN VERİLDİ, YOĞUN BAKIMDAN BAŞKA BİR DR GELDİ VE O MÜDEHALE ETMEYE BAŞLADI ZAMN GEÇİYOR VE ÇOCUĞUM BİR TÜRLÜ KENDİNE GELMİYORDU BİR AN NEFESİ GİİTİ ALLAH IM ÖLÜYOR OĞLUM DEDİM ,YAKLAŞIK BİR SAAT SÜRDÜ SONRA VÜCUDU SAKİNLEŞTİ .
ALLAH RAZI OLSUN DR O OLMASSA DİĞER DR KALSAM BELKİ ÇOCUĞUM BUGÜN OLMAYACAKTI.ŞÜKÜRLER OLSUNKİ ŞUAN İYİ.04:00 KADAR ATEŞ 38 DERECE İDİ SONRASINDA 37 OLDU 12 SAAT GÖZLEM ALTINDA KALDI.NÖROLOGLAR BAKTI EPİLEPSİ OLMADIĞI SÖYLENDİ .
VUCUT ÇOK ATEŞİ VÜCUNDA TUTUYOR DEDİLER SABAHA KADAR BUZLA UYGULAMA YAPTIK
ÇOK ŞÜKÜR ŞUAN İYİ, ALLAH BİZE BAĞIŞLADI OĞLUMU
ŞUAN EGG ÇEKTİRECEĞİZ BİR MÜDDET GEÇTİKTEN SONRA
İÇİNİZ RAHAT ETSİN DEDİLER
OĞLUM O GECE HAVALE GEÇİRMEZDİ EĞER ÇAPA VE CERRAHPAŞA HASTANELERİ İLGİLENSEYDİ.VE BU DURUMU HERYERE ŞİKAYET EDİCEM ACİL GELEN HASTA ASLA ÇEVRİLEMEZ.RESMEN DİYORLARKİ ÖLSÜN BENİ İLGİLENDİRMEZ.
NE YAZIKKI DÜZENSİZ BİR ÜLKEDEYİZ NEDEN TAM KAPSAMLI BİR ÇOCUK HASTANESİ YOK? HASTNELERDEKİ DR SAYISI NEDEN AZ?ŞEHRİN MERKEZİNE KOCAMAN ADLİYE SARAYI YAPILABİLİRKEN NEDEN BİR ÇOCUK HASTANESİ YAPILAMIYOR BU ÜLKEDE.
ÇALIŞAN ANNEN BABAYIZ SSK NIN BÖYLE BİR DURUMDA BİZİ NE HALA GGETİRDİĞİNİ GÖRDÜK MALESEF.
ALLAH KİMSEYİ BU DURUMA DÜŞÜRMESİN.
EN KISA SÜREDE ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI YAPTIRMAYA KARAR VERDİK.YA YAPTIRAMAYAN ANNE BABALAR NE OLACAK????
BİZ BUNDAN SONRAKİ YAŞANDIMIZDA ARTIK ATEŞ BİZİM EN BÜYÜK DÜŞMANIMIZ ŞEKLİNDE YAŞAYACAĞIZ.
BAŞIMDAN GEÇENLERİ PAYLAŞMAK İSTEDİM ,EN AZINDAN SİZLER YAŞAMAYIN DİYE.
EĞER ATEŞ 38,5 OLDU DİYORSANIZ ASLA BEKLEMYİN VE HEMEN BİR HASTANEYE GİDİN VE SAKİN OLUN

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benimde oglum var 11 aylık ateşi 39 oldu hastaneye gittik 39.6 dediler atesine iğne yaptılar atesi düştü idrar yolu enfeksiyonu dedi doktor tedaviye başladık demem o ki bebeginizin ateşi 39 olursa hemen hastaneye gidin . ÇÜNKÜ DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİNDE EN FAZLA ATEŞ 38 OLUYO..NEYSE ALLAH ÇOCUKLARIMIZI BİZE BAĞIŞLASINN.(AMİİİİNN)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Herşeyden önce çocuğun ateşini doğru araçla ölçme gerekir.Koltuk altı elektrıonik dereceler 3-4dakiaka sonra 0,5 derece düşük olarak ateşi gösteriyor.Sanırım en doğrusu bir tane kulaktan ateş ölçen cihazlardan temin etmek,onlar çok kısa sürede güvenilir sonuçlar veriyormuş,okuduğum kadarıyla ateşi düşüren en etkili araçta fitil, zararı olmadığına göre zorunlu olduğunda son çare olarak fitil kullanılıp düşmüyorsa hastaneye götürülebilir.Benim çocuğumunda ateşi pek yükselmesi,acaba di yorum...

Herşeyden önce çocuğun ateşini doğru araçla ölçme gerekir.Koltuk altı elektrıonik dereceler 3-4dakiaka sonra 0,5 derece düşük olarak ateşi gösteriyor.Sanırım en doğrusu bir tane kulaktan ateş ölçen cihazlardan temin etmek,onlar çok kısa sürede güvenilir sonuçlar veriyormuş,okuduğum kadarıyla ateşi düşüren en etkili araçta fitil, zararı olmadığına göre zorunlu olduğunda son çare olarak fitil kullanılıp düşmüyorsa hastaneye götürülebilir.Benim çocuğumunda ateşi pek yükselmesi,acaba di yorum hiçmi mikrop kapmıyor,çok dikkatli ve soğukkanlı olmak lazım,umarım siz sorumlu ebeveynler sağlıklı çocuklar yetişitirirsiniz:)

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

[b]Benim 5 aylik kizim var. Bugun itibari ile asi yaptirdik. Ama kizim hic bir sekilde rahat edemedi.Eve geldi uyuyamadi Aksama kadar agladi durdu. Gece 8 gibi guc bela uyutabildim.1 saat bile gecmeden bizim hanim uyandirdi bebegi... Benim hanim sagolsun telase mudurisedir. Hemen yok atesini olcelim yok ilac verelim diye ortaligi birbirine katti.Zar zor uyuttugum kizi uyandirdi. Gece 10 30 oldu halen ugrasiyorum aglamasi kesilsin diye. Kaldiki asidan sonra olan atesin yukselmesi gayet...

[b]Benim 5 aylik kizim var. Bugun itibari ile asi yaptirdik. Ama kizim hic bir sekilde rahat edemedi.Eve geldi uyuyamadi Aksama kadar agladi durdu. Gece 8 gibi guc bela uyutabildim.1 saat bile gecmeden bizim hanim uyandirdi bebegi... Benim hanim sagolsun telase mudurisedir. Hemen yok atesini olcelim yok ilac verelim diye ortaligi birbirine katti.Zar zor uyuttugum kizi uyandirdi. Gece 10 30 oldu halen ugrasiyorum aglamasi kesilsin diye. Kaldiki asidan sonra olan atesin yukselmesi gayet normaldir.Cunku vucut mikroplarla savasiyordur. Bunu bizim hanima anlatamadim su andada sinir krizi geciiyorum resmen....

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benım bebeğım 11.5aylık ve dun anıden ateslendı hemen ates dusurucu verdım ve ılık dus aldırdım emzırdım sureklı olarajk su ıçırmeye çalıstım bı dustu bı cıktı gece 4e kadar takı 39olana kadar hemen hastaneye gıttık benım yaptığım ve bhıldıgım seylerı soyleyerek bısuru ılac yazıp gonderdı bu gun hala atesı dusmedı takı sımdıye kadar fıtıl uerdım ve sukur yyavrumun atesı dustu ve su an mısıl mısıl uyyo rabbım herkesın yavrusunu saglıklı sıhhatlı buyutmeyı nasıp etsın

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar benım oğlum 3 gündr 40 -41 c ateşlıydı bı turlu düşmedı 3 günün sonunda 38 düştü hala ateşi var 6 hastalık varmış doktorumuz önemlı bişey yok dedı bakalım beklıyorıum düşmesını inş düşer allah yavrularımızı bize bağişlasın amınn

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim çocuğum 6 aylık diş çıkarttığı için olduğunu bilmiyorum ama 39 dan ve38 den aşağı düşmedi ilaç içirdiim düşmedi doktara götüreceğiz acaba ne yapmalı>:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebegim 5 aylık dün aşı yaptıdım.geceden beriateşi yükseliyo 38.9 a kadar çıkıyo.1 gün geçti hala devam ediyo doktora götürdüm aşıdan dedi ve fitil verdi.havale geçirmesinden korkuyorum.ilk bebegim oldugu için çok korkuyorum sizce ne yapmalıyım.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benım 11 aylık bebğım var ve 3 gundur 37.1_38.4 arası atesı var pamuklu sularla eklem yerlerıne koyuyorum fıtıl ve pedıfen surup veruyırum 4 saat arayla ve bulunduğu ortamı 10 dk arayla havalandırıyorum ve cok su ıcırıyorum yemeklerıde o ıstemedığı zaman bırakıyorum ınce gıydırıyorum ve bugun 3. gun bu gecede yıne atesı 38 olursa dktora getırecem annelık çok zor ama bebekler ateslendığı zaman çok su ıcırın ınan faydası çok hepimize gecmiş olsun


ben atesten korkarım benım çoçuğum...

merhaba benım 11 aylık bebğım var ve 3 gundur 37.1_38.4 arası atesı var pamuklu sularla eklem yerlerıne koyuyorum fıtıl ve pedıfen surup veruyırum 4 saat arayla ve bulunduğu ortamı 10 dk arayla havalandırıyorum ve cok su ıcırıyorum yemeklerıde o ıstemedığı zaman bırakıyorum ınce gıydırıyorum ve bugun 3. gun bu gecede yıne atesı 38 olursa dktora getırecem annelık çok zor ama bebekler ateslendığı zaman çok su ıcırın ınan faydası çok hepimize gecmiş olsun


ben atesten korkarım benım çoçuğum samsun anadolu hastanesınde zehırledıler ve çoçuğumu kaybedıyordum ve yarım saatte 9 yerınden delik deşik ettiler ve çoçuğumun damar yolunu bulamadılar bulsaydılar eğer zehırı temızleyecektıler ama olmadı bızı bekletmeden samsun doğum evıne gonderdıler çok korktum oyuzden özel hastanelere çok guvenmeyın herzamna devlet hastesı ıyıdır allah hepımıze sıfa versın allahım melleklerımızı korusun amınnnnnnn

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

9 AYINA YENI GIRMIS BIR OGLUM VAR SABAHTAN BERI COK ATESLI 37.5 BASLADI VE 38.7 8 LERDE SIRKE IYI GELDI BIRAZ INDI TEKARA CIKTI ILIK DUS YAPTIRDIM SUAN NORMAL UMARIM CIKMAZ NE ILLET BISE BU ATES YA

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

allah her kesin çocuğuna sağlık lı ve mutlu neşeli günler versin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

11 aylık kızızm var dün aniden ateşi çıktı çok korkuyorum daha öncede enfeksiyon geçirdi yine enfeksiyonmu diye suan atesi 39.5 ne yapcam bilmiyom..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum 16 günlüktü daha ateşi çıkmıştı 38.6 idi.hemen doktora götürdük.doktor ateş düşürücü damlalarla müdahale etti anında ama 4 saat sonra yine yükseldi ateşi.tahliller istedi tabi niçin bu ateş oluyor diye o gece birşey çıkmadı sonuçlarında.sabaha kadar 4 saate bir fitille geceyi geçirdik ve sabah yine dokotrdaydık.aynı tahliller yeniden yapıldı idarar ve kan tahlilleri ve hastaneye yattık kontrol atında tutulsun ateşi diye
sonuç sepsis denilen bir virüs müş.2 gün hastanede kaldık...

benim oğlum 16 günlüktü daha ateşi çıkmıştı 38.6 idi.hemen doktora götürdük.doktor ateş düşürücü damlalarla müdahale etti anında ama 4 saat sonra yine yükseldi ateşi.tahliller istedi tabi niçin bu ateş oluyor diye o gece birşey çıkmadı sonuçlarında.sabaha kadar 4 saate bir fitille geceyi geçirdik ve sabah yine dokotrdaydık.aynı tahliller yeniden yapıldı idarar ve kan tahlilleri ve hastaneye yattık kontrol atında tutulsun ateşi diye
sonuç sepsis denilen bir virüs müş.2 gün hastanede kaldık ateşi düştü çok şükür atlattık ama o minicik kolunda serumlar her tarafını deldiler.inanılmaz kötü günlerdi.1 haftada iğneye gittik sabah akşam çok şükür atlattık.bebkler 1 aylıktan önce bu virüsü kaparlarmış etrafında ki hasta kişilerden.o yüzden bebeklerimizi kalabalık ortamlardan ilk bir ay uzak tutalım.
şimdi 8,5 aylık oğlum allaha şükür bir daha ateşli bir rahatsızlık geçirmedi.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ALLAH YAVRULARIMIZI BİZLERE BAĞIŞLASIN.HERKEZİN COCUKLARINA SAĞLIK İHSANEYLESİN.YAVRULARIMIZI BİZDEN AYIRMA YARABBİM. AMİN....

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Hafta sonu benim kızımında ateşi hep yüksekti hastaneye yatırdılar acilde başka hastalar vardı kızıma bakmadılar daha acil hastalar var diye kızım kusmaya başladı ama kime ilgilenmedi taki öbür hastaların işi bitene kadar çok koktum ve ağladım allah bebeklerimizi korusun. Çok zor dikkat etmek lazım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Sirkenin hic bir faydasi olmadigini size burdan soylemek istedim sadece ilik su yeterli

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bnim kızm 2 ayını dün doldurdu bu gece ateşi 37 buçk olmuştu soğuk pamukla vucuduna masaj yaptm 36 ya duştu ama gene de korkuyorum sizce doktora gôtürmelimiyim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bnım kardeşım 8 gundur ateşli 37,38 derecenın altına dusmedı doktorlar ne olduğunu anlamadı.galıba enfeksıyon vrmıs.dıstende bu kadar ates olmazmıs oyle dedıler.bu arada kardesım 11 aylık.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENIM 6 AYLIK KIZIM VAR VE DUN ANIDEN ATESLENDI MEZSAI SAATI OLMADIGINDAN ACILE GOTURDUM ATESI 38.8 IDI VE SADECE KAFASINDA ATESI VARDI COK PANIKLEDIM .DOKTOR MUAYANE ETTI V KULAKLARINDA KIZARIKLIK OLDUGUNU SOYLEDI VE ILAC YAZDI ANTIBIYOTIK VE ATAS DUSURCU SOGUK KOMPLEKSLE ATASI 4 SAAT SONRA 37 YE DUSTU SABAHINA COCUK DOKTORUMUZLA GORUSTUK VE KBB GOTURMEMIZI SOYLEDI SABAHINA GOTURDUK VE KBB DOKTORU KULAGINDA HIC BIRSEY OLMADIGINI SOYLEDI BOGAZDA KIZARIKLIK VAR DEDI VE KULAKTAKI PROBLEMIN...

BENIM 6 AYLIK KIZIM VAR VE DUN ANIDEN ATESLENDI MEZSAI SAATI OLMADIGINDAN ACILE GOTURDUM ATESI 38.8 IDI VE SADECE KAFASINDA ATESI VARDI COK PANIKLEDIM .DOKTOR MUAYANE ETTI V KULAKLARINDA KIZARIKLIK OLDUGUNU SOYLEDI VE ILAC YAZDI ANTIBIYOTIK VE ATAS DUSURCU SOGUK KOMPLEKSLE ATASI 4 SAAT SONRA 37 YE DUSTU SABAHINA COCUK DOKTORUMUZLA GORUSTUK VE KBB GOTURMEMIZI SOYLEDI SABAHINA GOTURDUK VE KBB DOKTORU KULAGINDA HIC BIRSEY OLMADIGINI SOYLEDI BOGAZDA KIZARIKLIK VAR DEDI VE KULAKTAKI PROBLEMIN ATES YAPMAYACAGINI SOYLEDI VE ACIL ILACLARIMIZI KULANMAMIZI SOYLEDI VE HALEN KIZIMIN NEDEN ATESLENDIGINI ANALAYAMADIM . BEN 8 AYLIK COCUGUMU KUSMA VE ISALDEN KAYBETTIM DOKTORLAR NORMAL DIS ISALI SANDILAR OYSA SIDETLI ZEHIRLI ISAL OLMUSTU KIZIMIDA KAYBETMEKTEN COK KORKTUM ALLAH COCUKLARIMIZI BIZE BAGISLASIN VE KIMSEYE CIGGER ACISI GOSTERMESIN (AMIN)

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bilgiler için çok teşekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum şu anda ateşli 38.4 derece daha önce havale geçirdi çok korkuyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebeğim 8 aylık 3-4 gün oluyor ateşi 38 ve 38-5 oluyor.Ilık duş aldırdım hafif geçti 1.5 saat kadar ateşi geri başaladı fitil koydum 1 gün boyunca sadece emmek icin kaktı ve diğer günler hep uyudu...Öksürüp hapşırıyor ateşide var ...Abimin kızı ateşi yükselince kac kere havale gecirdi havale gecirecek diye korkuyorum yarn doktora gidicez:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Allah'ım iki gündür ecel terleri döküyoruz.Lütfen düşsün artık şu lanet ateş:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

nasıl düşüreceğiz bu ateşi ya?

perde

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

yirmi aylık bebeğimiz var geçtiğimiz günlerde ateşlendi doktora götürdük 200 mg amoklavin verdi ama şimdi ayaklarının altı kızardı ve bebeğin canını acıtıyor yardımcı olursanı sevinirim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

11 aylık kızım var. doktor her ateşlendiğinde gelmenıze gerek yok dedi4 gundur kızım ateşlenıyor. bu gün doktora gıttım bana bagırdı neden gelmıyonuz dıye.muayene ettı 3 tane şurup verdi gönderdi. Allah herkesın evladını korusun.ilk mudahaleyı evde yapmayı toplum olarak öğrenelim ki koyü sonuçlarla karşılaşmayalım. herkese geçmiş olsun..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oglum ayaz 2 yasında ve bagısıklık sıstemı ck yazıf hemen hasta oluyor suandada atesı 38.7 dr a gıttık antıbıyotık verdı ama oda ılac bıtmedn fayda etmıyck galıba fıtıl koydum basında beklıyorum annelık ck zor cok

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben iğneyi ve sirkeli suyu önermiyorum, sirkeli su ateşi içe veriyo bu daha sakıncalı, iğnede ateşliyken ALLAH korusun felç kalınabiliyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

4 aylık kızım 2 gündür ateşli en yüksek 38.9 oldu dr a götürdük 48saat içinde düşmezse antibiyotık veririz dedi.dewamlı kontrol ediyruz.ama bu seferde hiç uyumayan çocuk uykuya düştü.bişey olur mu çok korkuyorum.yanı uyuması normal mı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar,
7 aylık kızımın 37 derece ateşi var ne yapmam gerekiyor ateşi düşürmek için? bir fikri olan var mı?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeğimin ateşi 38.9 du hemen ılk duşyaptırdık fitil koyduk ateşi biraz durmadan ağlıyor normalmidir

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

yienimin 40 gunluk bebegı var dun ateslendı 388 doktora gıttık fılm cekıldı kan tahlılı yapıldı enfeksıyon kapmıs hastaneye yatıs yaptı atesı bugun37

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bütün annelerin ALLAH yardımcısı olsun çok zor çocuklar hasta olaa kadar biz olalım ama ateşli bebeklere igne yapılmaz d
iye biliyrum tecrubeli bir anne olarak

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkdaşlar bebğim 62 günlük ateşi var 36.5-37-37,6-37,8 oluyor düşmesi için napmalıyım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENİM KIZIM 5 AY 21 GÜNLÜK HİÇ BÜYÜMÜYOR ŞUAN 5 KİLO BOYU 60 İLERLEMİYOR ÇOK ÜZÜLÜYORUM ÇOK ZAYIF NEREYE GİTSEM NORMAL AMA YOK YOK BENİM İÇİM RAHAT DEĞİL BANA YARDIM EDİN BEN ÇALIŞIYORUM YANINDA DEĞİLİM SÜREKLİ DAHADA YIPRANIYORUM BİR YORUM YAZIN

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebegim henüz 4 aylık bugün ası günüydü ası vuruldu atesini ölçtüm 37 derece sizce normal mi ?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaslar cocugunuzun atesi varsa idrar testide isteyin ondan olabilir

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benimde bebegim 14aylik hem dis ckartiyor hem gribe yakalanmis ve cok huysuz bunla beraber atesi 38yukseldi ates dusurici calpol verdim ve bas ucunda oturmus onu beklkliyorum allah tum cocuklara acil sifalar versin ozellikle cocuklara

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benimde bebegim 14aylik hem dis ckartiyor hem gribe yakalanmis ve cok huysuz bunla beraber atesi 38yukseldi ates dusurici calpol verdim ve bas ucunda oturmus onu beklkliyorum allah tum cocuklara acil sifalar versin ozellikle cocuklara

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim cocugum 8 aylık 2 gundur atesi var ates düsürücü şurup veriyoruz düsüyo sonra tekra başlıyo 38.7 oldu cokmu bu cok teleslanıyoruz hep gulen bebegım artık gulmeye calısıyo allah kımseye yasatmasın bu duyguyu

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

3 yaşında kızım var 34 8 ateş ölçümü normalmi ilaç kullanıyor ates dusurucu ve antıbıyotık

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oğlum 15 aylıkdı. birgece ateşi yükselmiş ve biz şiddetli kasılamalarından ve titremesinden dolayı oluşan beşiğin gürültüsüne uyandık vucudu bebbeyaz gözler kaymış vucudu alev alevdi çenesi kitlenmişdi nefes alamadıgı için ilk anda aklıma ağzına kaşıksokara açmak geldi çenesi o kadar şiddetle kitlenmişdi ki nefes almasını sağlaya bilmek için parmaklarım kanadı heen yüünü yıkadık suyla ve ambulans ı aradık bizi yakacık çocuk hastanesine getidiler orda yer olmadıg içn bizi kartal devlet...

oğlum 15 aylıkdı. birgece ateşi yükselmiş ve biz şiddetli kasılamalarından ve titremesinden dolayı oluşan beşiğin gürültüsüne uyandık vucudu bebbeyaz gözler kaymış vucudu alev alevdi çenesi kitlenmişdi nefes alamadıgı için ilk anda aklıma ağzına kaşıksokara açmak geldi çenesi o kadar şiddetle kitlenmişdi ki nefes almasını sağlaya bilmek için parmaklarım kanadı heen yüünü yıkadık suyla ve ambulans ı aradık bizi yakacık çocuk hastanesine getidiler orda yer olmadıg içn bizi kartal devlet hastanesine gönderdiler ambulans la gittiğimiz için bizimle hemen ilgiilendiler ve ateşini düşürdüler ogün yaklaşık 7 8 saat hastanede müşahade altında kaldık
eve geldiğimizde ataşi çok düşükdü mamasını yedirdim ilacını verdim ve uyuttum görünürde bişeyi yokdu ama içimden yanından ayrılmamak geldi yatagına bile almadım ayagımda uyuttum.uyuyalık yarım saat olmuşdu ki titremeye ve kusmaya başladı hemen ters çevirip kusmuğunda boğulmamasını sagladım ve soğuğa yakın suya tuttum
ve tekrar kartal devlet has.gittik 3 saat daha bekletip eve gönderdiler
ama net olarak şundan dolayı diye bişey söylemediler. evimize geldik o gece hiç uyumadık uyutmadık sabaha karşı 5 sıralarında tekrar oldu hemen ambulansla gittik hastaneye bize yatış verdiler
havale sonucu beyin de hasar olabilir diye bizden göz ciger filmi tomografi emar ve kas testleri idrar kan kan şekeri kan gazı ve dışkı testi istediler
ayrıca sadece ailelerin izniyle yapılar doktor adıyla lp bizim değişimizle belinden su almak istediler
bunu isterkende asistan doktorlar sanki müşteri kapma telaşına girmişlerdi bu tavırları bizi çok endişelendirdi ama ailedeki çocuk doktorlarından fikir alıp bu testi yaptırdık .ve 8 gün haftanede yattık
hastanede yattığımız sürece havale olmadı.fakat ilginç denecek kadar düşük ateşde havale geçrdiğini anladık yani 38 38.5 derecede havale geçriyorduk
ve ataşimiz yarım saatte yükseliyordu
sonunda ateşimiz düştü fakat bu seferde antibiyotiğe alerjimizin oldugu analşıldı isal kusma ve vucudda döküntü oldu bizi bunun için 3 gün daha yatırdılar sonra çocugun vucut ısısının normalin altında oldugunu söylediler .bunun içinde 2 gün kaldık 13 oldu derken bize sadece orta kulak iltihabı diyip gönderdiler başka hiç bir açıklma yok. aradan 2 gün geçti çocuk iyileşdi derken tekrar ateşi yükseldi ve gece 3 gibi hastaneye geri gttik 2 gün önce yatan hasta oldugumuzu söyleik umursamadılar .ve bu arada hergün birdamar yolu aradılar nerdeyse hergün kan aldılar çocugumun morarmamış delinmemiş hiçbir yeri kalmadı hemşirelerle çok kavga ettik. doktorlar vizite geldiklerinde refakatc,leriçıkartıp kendi aralarında konuşuyolrdı iç birşey anlamadık konuşmalarından sordugunuz zaman size bağırıyolar .birgün ben burdan çıkıcam ddedim özel hastaneye gidicem bana kağıt imzalatmaya kalktılar neymiş çocugumun yolda ölme ihtimalinde onlar sorumlu değillermiş
neyse bu şekilde 13 kaldık 2 gün sonraki olay dada arık kendi isteğimizle ve verdikleri kağıdı imzalayarak çıktık hastaneden . bir aile dostumuzun tanıdığı bir doktora elimizdeki raporları götürdük .çok güzel ilgilendi ve bize 24 saat içinde geçirilen havalelerin 1 havale sayıldığını boşuna LP yapıldığını söyledi alerji testlerini değerlendirerek bize 3 tane iğne yazdı iğneleri ssk karşılamadı ve yaklaşık 180 liraydı tanesi iğneler kullndık ve bize havale anında ağzına damlatacağımız bir damla verdi tabi bu yeşil receteli ve sadece çocuknorolojisi verebiliyor şuanoğlum 3 yaşında arada ateşleniyo ılıkduş ve pedifen ile düşürüyoruz ateşini rabbim kimseye vermesin ateşli hastalıklar çok zor herkese geçmiş olsun

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım 4 gündür ateşil ateş her 3 saatte bir çıkıyor 1 şişe paracetamol bitti karaciğeri harab oluyor onun için bugun dr 38.1 üzerine çıkmadıkça ateş düşürücü verme dedi. geceler kabus oldu sabaha kadar elim alnında ateş kolluyorum:-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Arkadaşlar benim kızımda 10aylık ateşi 39a kadar çıktı aşağıda 2,yukarıda 4tane dişi var zannedersem yine diş çıkarıyor sizce 39 olması normalmidir?Bende paronax fitil yaptim duştu 4-5saat sonra yine çıktı ve ateş düşürücü şurup verdim biraz duştu şimdi uyuyor.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benım 9 buçuk aylık kız çocuğum var 2 gündür faranjitinden dolayı 37 buçuk 38 oluyor inip çıkıyor normalidir

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar benim 15 aylık oğlum var doğduğundan beri ayda en az 2 kere ateşi çıkıyor hastalanıyor artık öğrendimki ateşin düşürülmesindeki en büyük rol üstünün ince olması odasının ısısı düşük ve sık sık su içirelerek ateş düşürülüyor ve birazda calpol isimli bir şurup veya aynı eşdeğerde dolven isimli bir şurup vererk ateşden kurtulabilirsiniz tehlikeli olan ateş 39 ve yukarısıdır bebeklerde allah tüm anne babaların yardımcısı olsun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum ateşlendi yavrummm hastaneye gittik enfeksiyon kapmış bir hafta hastanede yattık ateşinden canım yavrum inş. bir daha olmaz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim 15.5 aylik bir kizim var kizim dün aksamdan bu gece saat 2 ye kadar atesli oldu hatta dün gece 2 de hastaneye götürdük en son 40.2 ye kadar cikti elleri ayaklari biraz titreyince panik oldum ama hemen kendimi toparlayip fitil verdim hastanedede düsmüstü sükür birseyi yoktu ama yüregim agzima geldi o an kocamida cok korkuttum tavsiyem atesin fazla yükselmesinide beklemek iyi degil tamam vücut savassin fakat 38 ve sonrasinda cocugu siki bir takibe alin cünkü o kadar cabuk yükseldiki hic...

benim 15.5 aylik bir kizim var kizim dün aksamdan bu gece saat 2 ye kadar atesli oldu hatta dün gece 2 de hastaneye götürdük en son 40.2 ye kadar cikti elleri ayaklari biraz titreyince panik oldum ama hemen kendimi toparlayip fitil verdim hastanedede düsmüstü sükür birseyi yoktu ama yüregim agzima geldi o an kocamida cok korkuttum tavsiyem atesin fazla yükselmesinide beklemek iyi degil tamam vücut savassin fakat 38 ve sonrasinda cocugu siki bir takibe alin cünkü o kadar cabuk yükseldiki hic anlayamadim anladimki cocuk sahibi olmak cok ama cooook zor suan saat 3:30 ama ben nöbetteyim hala cok sükür düstü ama ben saati yinede kurup 2 saat sonra kalkicam ahhhh annelerimiz ahhh gencligimizde kiymetlerini cok gec anlayabildigimiz vefakar annelerimiz canim annem. Allah herkesin cocugunu korusun insallah allah hicbir anneye evlat acisi göstermesin

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 15 yaşındayım yavsiye almak için bu siteye baktım. 3 gündür ateşim 38.4 bazende 39.7 e yükseliyor. Gece 3 te fenalaşarak doktora gittim boğaz enfeksiyonu dedi antibyotik yazdı annem şimmdi ateşi yüksek bi uygulama yaparmısınz dedi ilacı içsin bişey olmaz dedi gönderdiler.
İlacı kullanıyorum 3 gündür ama bi faydası yok ilacı içiyorum etkisi 1 saat sürüyor etkisi geçince ateş yine 38 e fırlıyor halsizlik terleme gözlerimin yaşarması yanmasıda cabası.
Bende birşeyler içn tavsiye alablrm...

ben 15 yaşındayım yavsiye almak için bu siteye baktım. 3 gündür ateşim 38.4 bazende 39.7 e yükseliyor. Gece 3 te fenalaşarak doktora gittim boğaz enfeksiyonu dedi antibyotik yazdı annem şimmdi ateşi yüksek bi uygulama yaparmısınz dedi ilacı içsin bişey olmaz dedi gönderdiler.
İlacı kullanıyorum 3 gündür ama bi faydası yok ilacı içiyorum etkisi 1 saat sürüyor etkisi geçince ateş yine 38 e fırlıyor halsizlik terleme gözlerimin yaşarması yanmasıda cabası.
Bende birşeyler içn tavsiye alablrm diye bu siteye girdm nede olsa her anne evlatlarını düşünür ve eminim birşeyler yazmıştır diye. Bazı bilgileri buldum teşekkür ederim. Allah hepinizin çocuklarına acil şifalar versin.İyi günler

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benım 1 yasında olumm var 38 derecede havale geçirdi sonra serum falan bagladılar ıste sonra 3 gun gecti 37 37.5 ta seyrediyor ne ınıyo elımızden gelen herseyi yaptık havaladen sonra ateşi kaç olmalı bılgı verın arkadaslarrr !!!

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

CEBECİ ANKARA TIP FAKÜLTESİNDEKİ ÇOÇUK ACİL BÖLÜMÜNDEKİ DOKTORLAR TAM Bİ REZİLLİK YA BU KADAR İNSAN SAĞLIĞINI HİÇE SAYILMAZ Kİ YA İÇERDE YATIYORLAR GECE GİDİNCE RAHATLARINI BOZUYORUZ HANFENDİLERİN HERALDE BİR SURAT DAMARI BULAMADI HEMŞİRE ÇOÇUĞUMA 5 KERE İĞNEYİ SOKUP ÇIKARDI ÇOÇUK UĞUNDU ATEŞİ FIRLADI İYİ EDELİM DİYE HASTANEYE GÖTÜRÜYORUZ ONLAR BASINDAN SAVUYORLAR BU ÇOÇUKLARA BİRŞEY OLUNCAMI SAĞLIK BAKANLIĞI EL KOYACAK ACABA MERAK ETMESİN KİMSE HERKEZİN CANI CİĞERİ ÖYLE BENİM BİZİM...

CEBECİ ANKARA TIP FAKÜLTESİNDEKİ ÇOÇUK ACİL BÖLÜMÜNDEKİ DOKTORLAR TAM Bİ REZİLLİK YA BU KADAR İNSAN SAĞLIĞINI HİÇE SAYILMAZ Kİ YA İÇERDE YATIYORLAR GECE GİDİNCE RAHATLARINI BOZUYORUZ HANFENDİLERİN HERALDE BİR SURAT DAMARI BULAMADI HEMŞİRE ÇOÇUĞUMA 5 KERE İĞNEYİ SOKUP ÇIKARDI ÇOÇUK UĞUNDU ATEŞİ FIRLADI İYİ EDELİM DİYE HASTANEYE GÖTÜRÜYORUZ ONLAR BASINDAN SAVUYORLAR BU ÇOÇUKLARA BİRŞEY OLUNCAMI SAĞLIK BAKANLIĞI EL KOYACAK ACABA MERAK ETMESİN KİMSE HERKEZİN CANI CİĞERİ ÖYLE BENİM BİZİM ÇOÇUKLARIMIZI 2 ODADA UYUYUP DEDİKODU YAPACAKLARDİYE DELİK DEŞİK ETTİREMEM SONRA İNSANLAR ŞİDDETE BAŞVURUYOR LÜTFEN Bİ SON BU DURUMA YA DOKTORLAR KENDİNE Bİ GELSİN

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Mrb benim kizim simdi 40 drce ates i vsr dus aldirdim pamukla sirkeli suyla ayak koltiluk altini sildim..fitil verdim.hasta degil grip degil hic viseyi yok gibi ne vu ates yardim edin nolur

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam benim oglum 1 ay 20 gunluk.hic atesi yuksememiwdi 4 gun bundan once atewi 37 .37.5 38 ve en sonunda 39.3 oldu.ne yaptiysam atewi duwmedi doktora goturdum doktoru bairsaklarinda mikrop oldugunu soyledi 5 gunluk iyne yazdi iyneleri yari bitiyor ve halen atew ayni...ne yapa bilirim lutfen bilenller yardim etsin..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kuzum ateşi 36.5 normalmı

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok
Diğer Yorumlar

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın