bebekKüçük bebeklerde yaygın olarak çoğu tamamen normal olan birçok problem görülür. Ağlamak bebeğin iletişim biçimidir vc ağlamasmdaki en ufak bir değişiklik ters giden bir şey olduğuna işaret eder. Ebeveynler çok geçmeden bebeklerinin ağlama nedenlerini anlayabilir bale gelirler.
Bebekleri etkileyen en yaygın problemler beslenme vc uyuma güçlükleri, kolik (gaz sancısı), be/ pişikleri vc diş çıkarmadır. Ateş ve ishal hiçbir /aman önemsiz bebek problemi olarak nitelenmemelidir: Böyle belirtiler ortaya çıkarsa mutlaka doktorunuza danışın.

Yeni bebek uzun ve bazen hiç bitmeyecekmiş gibi görünen dokuz ayın ardından gelir. Gelmesine hazırlanmak için yeterli zaman var gibi görünür ve sonunda bu küçücük masum canlı beklendiği eve minvatür füze gibi girer. Bu özellikle ilk kez anne baba olacaklar için doğrudur, çünkü bebek beklerken, doğumdan itibaren olacakları ve ilerideki günlük bakım düzenlerini tahmin edemezler.
Yeni doğmuş bebekler geceleri uyumaları ve gündüz daha fazla usanık kalmaları gerektiğini bilmezler. Düzenleri yoktur; öte vandan, anne ve babalarının çocuk doğmadan önce yıllardır alışmış oldukları, katı bir zaman çizelgeleri vardır. İlk haftalarda, bebek tamamen rastgele biçimde uyumak, ağlamak ve yemekten başka bir şey yapmaz görünür. Bizi neler beklediğini bilinenin yardımı olur.

AĞLAMAK
Bebeğin ağlamasının, anne ve baba, ama en çok da anne üzerinde rahatsız edici bir etkisi vardır. Diğer insanlar sesi güçlükle duvarken, annenin bunu önemsememesi güçtür. Bunun çok iyi bir nedeni vardır ve kökleri evrime davanır. Anne bebeği emzirdiği .sürece, bebeği doyurabilecek tek kişi odur ve bebeğin ağlamaları annesi ona soneltmezse, bebek açlıktan ölür. Bu nedenle, ağlamak bebeğin tek iletişim yoludur.

Ebeveynlerin çoğu bebeğin ağlamalarının birbirinden farklı olduğunu çabucak anlar. Bu bazen uyuması için beşiğine konmuş, yorgun bebeğin zayıf "beni bırakma" ağlamasıdır; bazen de karnı acıkmış bir bebeğin ortalığı ayağa kaldıran \e insanın içini burkan ağlamasıdır. Çok hasta bir bebek çok yüksek sesle ve korkutucu biçimde ağlasabilir, va da hiç ağlayamavacak kadar güçsüzdür. Bazı bebekler hiç ağlamazken bazıları da hiç durmayacak gibidirler.
Bebekler, aralarında açlık, yorgunluk, can acısı, kolik (gaz sancısı)
kirli bezlerin bulunduğu çok sayıda nedenden ötürü ağlarlar. Bebeklerin rahatsızlıklara tahammül dereceleri de birbirinden farklıdır: Bazısı sırılsıklam bezlere hiç tepki vermezken, bir diğeri bezin bir damla ıslanmasına bile tahammül edemez.

GAZ SANCISIYLA BAŞA ÇIKMAK İÇİN BASİT YÖNTEMLER
- Bebeğinizi kolunuzda ya da bebek salıncağında sallayın.
- Bebeğinizi arabasına koyun ve evin içinde dolaştırın, eğer uygunsa dışarı çıkın.
- Sindirim yolunu izleyerek, bebeğinizin karnını ve ayağını ovun.
- Bebeğinizin damlasını yemekten 20 dakika önce verin.
- Dereotu, rezene ve papatya yüzyıllar boyunca kullanılmış bitkisel ilaçlardır, günümüzde özel olarak bebekler için hazırlanmış karışımlar da bulabilirsiniz.
- Eğeremzihyorsanız, mümkünse gün boyunca dinlenin, böylece gece için sütünüzün yeniden çoğalmasını sağlarsınız.
- Daima bolca sıvı almanız ve dengeli bir beslenme planı uygulamanız sütünüzün yeterli olmasını sağlar.

KOLİK (GAZ SANCISI)
Kolik, mide civarına aniden saplanan bir ağrıyla, bebeğinizin bacaklarını yukarı çekerek, her gün, saatlerce ağlamasına neden olur. Gaz sancısına neyin neden olduğunu henüz kimse bilmediğinden tedavisi de zordur. Gaz sancısı genellikle belirli bir yol izler, günün belirli saatlerinde, özellikle akşamları meydana gelir ve bebek iki va da üç aylık olduğu sırada sıklaşıp altı aylık olduğu sıralarda ya düzelir ya da tamamen kaybolur.
Bebeği gaz sancısı çeken ebeveynlere çocuklarında bir sorun olmadığı anlatılmalıdır: Genellikle duygusal desteğe, ya da sıklıkla bebeğe bakacak birine gereksinim duvarlar.

DÖKÜNTÜLER
Bebekler doğduklarında ciltlerinde lekeler vardır ve rahimden çıktıktan sonra ciltleri kuru ve alacalı bulacalı olur.

Milia
Bu beyaz 'süt lekeleri1 genellikle yenidoğanın burun kenarında olur ve doğumdan birkaç hafta sonra yok olur.

Bez pişiği
Bebeklerin cildi çok hassastır, bu yüzden idrar ve dışkıyla temas ettiğinde yara olması şaşırtıcı değildir. Bez pişiği olmasını engellemek için altını kirlettiğinde ya da ıslattığında daima değiştirin. Her bez değişiminde uygulayacağınız uygun miktarda koruyucu krem cildini koruyacaktır. Birde, bebeğinizi banyodan sonraya da gün içinde bir süre bezsiz tutun.
Bebekler diş çıkarırken, ishal olduklarında, ateşleri varken bez pişiğine daha duyarlı olurlar. Bezini değiştirmekte geç kalmadığınızdan emin olun.
Genel pişik bölgesinin dışımla kırmızı va da beyaz lekeler varsa pamukçuk olmuş olabilir. Bu durum için kremler satılmaktadır.

BEZ PİŞİĞİNİ ÖNLEME
- Bez bölgesine her zaman çinko ya da saf vazelin içeren koruyucu krem kullanın.
- İlk haftalar altını yalnızca suyla temizlemeğe çalışın, bebeğin narin cildi temizleme mendillerine ve losyonlarına tepki gösterebilir.
- Bezi yanlardan akmasına fırsat vermeden düzenli olarak değiştirin.
- Eğer bebeğin cildi kırmızılaşırsa bezi kapamadan hava almasını sağlayın. Boylece problemli yerde havanın dolaşmasını sağlarsınız.


DİŞ ÇIKARMA
Bazı bebekler çok az sorunla diş çıkarırken, diğerleri birçok problem yaşar. Genellikle ön kesici dişler ilk altı avda ağrısız çıkar, ama daha sonra gelen arkadaki daha büyük dişler (azı dişleri) birçok rahatsızlığa neden olabilir.
Dişlen özel diş jelleriyle ovmak ve pa-rasetamol vermek yardımcı olabilir. Bazı bebeklerde diş kasması gibi sert bir şevi ısırmak acıyı hafifletebilir.

Makalenin kaynağı: Aile Sağlığı ve ilkyardım Ansiklopedisi

 

Yorumlar (2)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim yeğenimin kum topladığını söylediler bebek çok huysuz idrarını yaparken surekli olarak ağlıyor uyku problemi de basladı annesini eskisi gibi emmiyor aşırı kusuyor kilo kaybetti. mama da denedik onu da istemiyor. galiba damaklarında da kabarma söz konusu. acaba sebep ne olabilir neler yapabiliriz.. doktorun tavsiye ettiği ilaç işe yaramadı..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim yeğenimin kum topladığını söylediler bebek çok huysuz idrarını yaparken surekli olarak ağlıyor uyku problemi de basladı annesini eskisi gibi emmiyor aşırı kusuyor kilo kaybetti. mama da denedik onu da istemiyor. galiba damaklarında da kabarma söz konusu. acaba sebep ne olabilir neler yapabiliriz.. doktorun tavsiye ettiği ilaç işe yaramadı..

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın