Ateş (aşıdan ya da fazla giysiden ya da fazla ısıtılmış odadan da kavnaklanabilmekle birlikte) genellikle bir enfeksiyon işaretidir ve küçük çocuklarda havale gcçimıeşe kadar gitmesi riski de varılır. İlk önce basit ateş düşürme yollarını (örneğin, giysileri çıkarma, örtü örtmeme, oda sıcaklığını düşürme) deneyin. Bebeğin cildini ılık suvla silin, hatta parasetamol yetebilirsiniz. Daima başka belirtiler olup olmadığını kontrol edin vc sizi endişelendiren bir durum olursa mutlaka doktora danışın.

Çoğumuz çocuğumuzun ateşinin çıkacağından korkarız bunun nedeni, ateşi düşüremezsek nobet geçirebileceği endişesi taşımamızdır. Aynı zamanda, ateşin nedenini merak ederek de üzülürüz.
Bir çocuğun ateşi. örneğin kulak ayrısı, boğaz ağrısı ya da sıradan bir soğuk algınlığı gibi başka kesin bir enfeksiyon belirtisi göstermeden. 24 saat hatta daha fazla süre yüksek olabilir. Burun akıntısı ve öksürük tabi ilk işaretlerin görülmesi, ateşin nedenini belli edeceğinden birçok anlamda rahatlatıcıdır.

ATEŞİ OLAN ÇOCUĞA İLK YARDIM

- Kaloriferi ya da doğrudan ısı üreten her türlü kaynağı kapayın ve çocuğun üzerindeki Örtülerle giysileri en aza indirin.

- Çocuğunuzun ateşini düşürmek için (kesinlikle aspirin değil) parasetamol şurubu verin. 3 aydan küçük bebeklere doktorun talimatı olmadan parasetomol verilmemelidir.

- Çocuğun vücudunu ve başını ılık suyla silin. Vantilatör kullanmayın; titremesine ve böylece bedeninin daha fazla sıcaklık üretmesine neden olabilir.

TEHLİKELİ DURUMLARIN İŞARET VE BELİRTİLERİ

- 3 aydan küçük bebek.
- 40° C'den yüksek ateş.
- Yemeği reddeden bebek.
- Üzerine bardak bastırıldığında kaybolmayan döküntü.
- 48 saat boyunca herhangi bir enfeksiyon belirtisi göstermeyen ateş.

Makalenin kaynağı: Aile Sağlığı ve ilkyardım Ansiklopedisi

 

Yorumlar (1)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

idrar testi yaptirmayi unutmayin ondanda ates cikabiliyor

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın