Karın ağrısı çocuklarda çok yaygın bir belirtidir ve genellikle kısa sürelidir. Sindirim sistemi bölgesini etkileyen ya da etkilemeyen birçok nedenle meydana gelebilir. Çocuklar sindirim güçlüğünden şikayet etme eğiliminde değildirler, ama endişe ve hatta migren, mide ağrısına neden olabilir. Buna rağmen, hemen tibbi miklahele gerektiren birkaç ciddi durum vardır. Böyle bir durumu gösterebilecek belirtilere karşı uyanık olmalısınız. Herhangi bir kuşku duyduğunuzda hemen doktota bastırmalısınız.

Çocuklar sıklıkla mide ağrılarından şikayet ederler, ama belirtiler genellikle kendiliğinden geçer. Hastaneye götürülen çocuklar bile kesin bir teşhis konulama-dan eve gönderilir. Çocuklar sıklıkla mutsuzluk ve endişeden kaynaklanan fiziksel belirtiler gösterirler. Örneğin, tekrarlayan mide ağrılarından şikayet eden bir çocuğun evde ya da okulda problemleri olabilir.

KARIN AĞRISININ NEDENLERİ
Çocuklarda görülen karın ağrısı çoğunlukla sindirim sistemine bağlı değildir \ e nedeni de genellikle ya kıvrılmış testis. ya da çocuklarda baştan çok midesi etkileme eğiliminde olan migrendir. İdrar yolu enfeksiyonları genellikle kızlarda görülür ve karın ağrısına neden olur. Hatta soğuk algınlığı ve grip gibi genel bir enfeksiyon bile çocuğun karnını ağrıtabilir. Kıınun nedeni, İniş ve boynun yanında, mide boşluğunda bulunan bezlerin de şişmesidir.
Ağrının veri ve türü, nedeni hakkında değerli bilgiler verir, ama çocuk için acıyı doğru tarif etmek ya da tam yerini göstermek genellikle zordur. İshal, ateş ve kusma gibi eşlik eden belirtiler, nedenini anlamaya yardımcı olur, ama endişelendiğinizde doktora başvurmakta asla tereddüt etmemelisiniz.

KARNI AĞRIYAN ÇOCUĞA İLKYARDIM

- Ağrının tam olarak nerede olduğunu ve ne zamanlarda ortaya çıktığını bulmaya çalışın. Ağrı herzaman mı var, yoksa idrar yolu ya da bağırsaklar açılınca mı oluyor?

- Midesine koyacağınız, havluya sarılı sıcak su torbası rahatlatıcı olabilir.

- Eğer çocuk kusuyorsa, ya da ishali varsa, katı yiyeceklerden 12-24 saat uzak durmalıdır. Belirli aralıklarla sıvı verin.

- Karın ağrısının fiziksel değil de psikolojik bir nedeni olup olmadığını anlamak için çocuğunuzla konuşun.

- Çocuğa herhangi bir ilaç, yiyecek ya da içecek vermeyin.

AĞRILI KABIZLIK

Kabızlık çocuklarda görülen karın ağrısının yaygın nedenlerinden biridir ve bundan haberdar olmanın yararını görürsünüz.
Dizlerini kendine çekerek ağlayan ve avnı zamanda ıkınan bir bebek kabız olabilir. Çok sert, tane halinde dışkı yapabilirler ya da günlerce hiç bağırsak hareketleri olmaz. Bu durum genellikle biberon mamasından katı mamalara geçildiğinde olur. Doğumdan itibaren bağırsak problemi yasayan bir bebeğin sindirim sistemini besleven sinirlerde bir problemi olabilir. Bu I Iirsehsprııng hastalığı olarak bilinir. Her zaman ameliyatı gerektiren ciddi bir durumdur.
Kabızlık, tuvalet eğitimi sırasında bir problem olabilir. Ebeveynler bunun bu süreci aksatacağını bilmelidirler. Bu çocuk için tatsız bir durumdur; özen ve hassasiyet ister. Öte yandan, çocuk anüsünü vırtan tek ve çok sert bir parça da çıkarabilir. Eğer daha sonra acıdan kaçmak için tuvaleti geldiğinde yapmayıp dışkısını tutarsa, bu kötü bir döngü haline gelebilir. Çocuk bağırsak hareketlerini kontrol edemeyip altına da yapabilir. Bu senaryodan kurtulabilmek için bolca sıvı ve hafif müshil alınması gerekir; ne kadar erken önlem alınırsa o kadar iyi olur.

KABIZ OLAN BEBEĞE İLKYARDIM

- Sütle besleme arasında bebeğe biberon ya da kaşıkla su verin
- Yarı yarıya suyla karıştıntmış kuru erik suyu ya da portakal suyunu bir çay kaşığı ya da şırıngayla verin.
- Küçük bir parça saf vazelini bebeğin anüsüne sürmek oluşmuş sert dışkının dışarı çıkmasını kolaylaştırabilir.
- Eğer bebeğin dışkısında kan varsa, kusmaya başlarsa, ya da yeterince kilo alamıyorsa, doktora gitmelisiniz.

DOKTORU NE ZAMAN ARAMALI
Eğer çocuğun karın ağrısına bunlardan biri eşlik ediyorsa doktoru arayın:
- Genellikle karnın sağ, alt kısmında görülen, aniden başlayan, şiddetli ve kesilmeyen ağrı.
- Şişmiş karın.
- Kusma.
- Su kaybını gösteren kurumuş dudaklar ve ağız, birkaç saat süren idrar yokluğu, fark edilir biçimde çökmüş gözler gibi işaretler.
- Midede bir kütle.
- 24 saattir devam eden ve daha kötüye giden ağrı.

APANDİSİT
Apandis, bağırsağa bağlı küçük bir tüptür; bu tüp tıkanabilir ya da iltihaplanabilir (apandisit). Her yaştaki çocukta olabilir. Ağrı genelde göbek çevresinde başlar, birkaç saatte apandisin olduğu yere, karnın sağ altına doğru yer değiştirir. Çocuk kusabilir, iştahsız ya da ateşli olabilir ve ağzı kokabilir. Eğer apandisit olabileceği gibi bir şüpheniz varsa, patlama riskine karşı hemen doktora danışmalı ya da hastaneye başvurmalısınız.

BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ
Genellikle 3 ay ile 2 yaş arasında görülen bağırsak düğümlenmesine acil müdahale edilmelidir. Nedeni bilinmemektedir, ama sonuç olarak bağırsak, tıpkı bir kazağın kolu gibi, kendi içine doğru kıvrılır. Çocuk çok aeı çekmektedir ve sıkıntılıdır. Kusma ve kırmızı, jöle gibi dışkı olabilir. Eğer bu belirtilerden herhangi biri görülürse hemen acil servisi arayın.

UYARI
Bu belirtilerden herhangi biri çocuğunuzda varsa ilk yardım ekibini hemen çağırın:
> 6 saatten uzun süredir, hiç kesilmeden devam eden ağn.
> Kasıkta ya da tesliste ağn.
> Yeşilimsi san kusmuk.
> Dışkıda kırmızı madde

Makalenin kaynağı: Aile Sağlığı ve ilkyardım Ansiklopedisi

 

Yorumlar (1)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben buna inanıyorum çok güzel bunu yapıcam

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın