Çocukların henüz gelinmemiş bağışıklık sistemleri kulak ve boğaz, ağrısı gibi önemsiz enfeksiyonlara bile duyarlı olmalarına neden olur. Özellikle kış ayları boyunca, çocuklar ardı arkası kesilmez, soğuk algınlıkları ve başka enfeksiyonlar geçirir, ama bunların çoğu acil durum niteliğinde değildir ve evde de güvenle tedavi edilebilir. Diş ağrılarıysa daha büyük çocukları etkiler: Bebeklikten itibaren diş bakımının yapılması ilerideki diş çürümelerini engelleyeceği için önemlidir. çocuğunuzun ateşi varsa ve genellikle hasta hissediyorsa idrar Yollarında enfeksiyon olabileceğini de gözardı etmeyin.

Çocuklar büyük olasılıkla bağışıklık sistemleri yeni gelişiyor olduğu ve diğer çocuklardan enfeksiyon kapmak için sayısız, fırsatları bulunduğu için hafif enfeksiyonlara yetişkinlerden daha eğilimlidirler. Bazen bu hastalıkların kısa süreli sağırlık va da okuldan uzun süre uzak kalmak gibi ciddi sonuçlan olur, ama çoğunlukla evde tedavi edilebilen problemlerdir.

KULAK AĞRISI
Hemen hemen her çocuk bir aşamada, yasanımın normal bir yılında kulak ağrısından şikâyetçi olur. Çoğu kez soğuk algınlığından sonra kulak zarının arkasında oluşmuş, orta kulak iltihabı olarak adlandırılan enfeksiyon nedeniyle başlar. Kulak zarının arkasında iltihap mevdana gelir ve dayanılmaz bir baskı oluşmasına neden olur, sonunda kulak zarının patlayıp iltihabın dışarı akmasıyla kulak rahat-lar. Bu tür ciddi vakalarda doktor antibiyotik verir. Kulak ağrısı dış kulak kanalında oluşan bir enfeksiyondan, kulağa vuran diş ağrısından,ya da kulaktaki bir sabancı cisim yüzünden de olabilir Bademcik iltihabına da eşlik edebilir.
Orta kulak iltihabından sonra kulakta kalın, yapışkan bir sıvı kalarak çocukta  altı aya kadar geçici sağırlığa neden olabi. Doktonınuz. çocuğunuzun kulağını orta kulak iltihabından altı hafta sonra muayene ederek gerekirse bir kulak burun boğaz uzmanına sevk edebilir.

KULAGI AĞRIYAN ÇOCUĞA İLK YARDIM

- Çocuğunuza paresetamol şurubu verin; kulak ağrısını hafifletmeye çok iyi gelir.

- Ağrının su kaybı nedeniyle daha da artmasını önlemek üzere az miktarda sıvı verin.

- Çocuğa kulağına dayaması için havluya sarılı bir sıcak su torbası verin; bu onu rahatlatır ve ağrısını hafifletir.

- Çocuğu yastıklarla ve minderlerle destekleyin; bu daha da rahatlatıcıdır.

KULAĞI AĞRIYAN ÇOCUĞUNUZU DOKTORA GÖTÜRME ZAMANI

Uzman yardımı almanızı gerektiren belli başlı durumlar:
- Çocuğun yüksek ateşi varsa, ya da ateş 24 saatten uzun süredir devam ediyorsa.
- Kulaktan sıvı ya da kan geliyorsa.
- Çocuk sıvı almıyorsa ya da genel olarak kötüyse.

DİŞ AĞRISI
Diş ağrısı enfeksiyon kapmış bir diş yüzünden olabilir, bu durumda zonklama ve diş etinde belirgin şişme vardır.

BOĞAZ AĞRISI
Boğaz ağrılarının çoğu virüs kökenli (vira!) enfeksiyonlardan kaynaklanır ve çocuğa parasetamol şurubu ya da bolca sıvı verilmesiyle kolayca geçmesi sağlanabilir. Eğer çocuk sıvı vutabiliyorsa va da çok ateşli ve hasta değilse, genellikle birkaç gün içinde doktora gitmeye gerek kalmadan iyileşebilir. Ancak yüksek ateşe dikkat edilmelidir.

İDRAR SİSTEMİ ENFEKSİYONLARI
Çocukların idrar sisteminde de enfeksiyon olabilir. Bu tür enfeksiyonlarda sorun, bunun böbrek yapısındaki bir anormalliğin işareti olabileceğidir. Eğer hemen fark edilmezse antibiyotiklerle tedavi edilmezse enfeksiyon böbrek yapısında arıza bırakır ve en sonunda, uzun bir süre sonra, böbrek v etmezi iği ne neden olur.
Bebeklerde ve çocuklarda idrarla ilgili belirtiler görülmediği halde hastadırlar; ateş. kusma, ishal ve beslenme güçlükleri olabilir. Eğer bir çocuk ateşliyse ve ateşin gözle görülür bir nedeni (soğuk algınlığı, öksürük, ya da burun akıntısı) olmadığı halde birkaç gündür hastavsa. boşaltım sisteminde enfeksiyon söz konusu olabilir. Bu tür bir enfeksiyon, yapılacak basit bir idrar tahliliyle kolayca anlaşılır.

Makalenin kaynağı: Aile Sağlığı ve ilkyardım Ansiklopedisi

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın