Çocukta Boğaz Ağrısı ve Soğuk Algınlığı 

Bütün çocuklar soğuk algınlığı ve boğaz ağrılarından şikâyetçidir. Normal, sağlıklı bir çocuk yılda en az beş ya da altı kez soğuk algınlığına yakalanır; hele çocuk yuvaya gidiyorsa ya da kendinden büyük kardeşleri varsa bu sayı daha da artar. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrılarının çoğuna virüsler neden olur ve kısa süren bir hastalık döneminden sonra çocuk hızla iyileşir. Genellikle ateşi düşürmek ve diğer belirtileri hafifletmek gibi basit tedavilere gerek duyulur. Ancak çocuğun ateşi yüksekse ve deride döküntü veya baş ağrısı gibi belirtiler oluşursa, bunlar dikkate alınmalı ve tıbbi vardım aranmalıdır.

İŞARET VE BELİRTİLERİ
Soğuk algınlığı ya da boğaz ağrısından şikâyetçi olan çocuk kendini son derece iyi hissedebilir ya da aşağıdaki semptomlar oluşabilir:
> Ateş.
> Halsizlik ve ağrı hissi.
> Kulak ağrısı.
   
Soğuk algınlığı ve boğaz ağrıları genellikle destekleyici bir tedavi ile iyileşir. Bunlar:

• Ağrı kesici vc ateş düşürücü şuruplar (örneğin, parasetamol) ateşin düşmesine yardımcı olur.
• Tıkalı burun için burun damlası türünde basit dekonjesraniar kullanılabilir.
• Sıvı kaybını engelleyebilmek için çocuğa bol bol sıvı içirilmelidir.
• Ilık suya batırılmış bir sünger ateşi düşürmekte kullanılabilecek bir yoldur.

Çocuklarda kulak ağrısı
Kulak ağrısı çocuklukta en vavgm şikâyetlerdendir. Genelde, diş çıkarma va da enfeksiyonun sonucudur. Kulak ağrılarının çoğu kendi kendine geçer, ama ağrı kesici şuruplar rahatsızlığı dindirebilir. Nedeni bakterivel bir enfeksıyonsa antıbıyotık gerekebilir.    

Kulak enfeksiyonları işitmeve zarar verebilir. Bu nedenle, sürekli ağrı durumunda çocuğun bir doktora gösterilmesi çok önemlidir.
Kulak enfeksiyonlarının büyük bölümü gırtlakta başlar ve östaki borusu üzerinden orta kulağa geçer. Orta kulak iltihabı olarak bilinen bu rahatsızlık çocukların yakalandığı en yaygın kulak enfeksiyonu türüdür.

ORTA KULAK İLTİHABI TÜRLERİ
Akut orta kulak iltihabında orta kulak enfeksiyonlu salgılarla dolar. Kulak zarı kırmızılaşır ve dışarı doğru şişer. Kulak zarı yanılabilir (enfeksiyonun akmasını sağlayan bir savunma reaksiyonu) ve az miktarda kan görülebilir. Kulak ağrısı, kulak zarı yırtıldıktan sonra çoğu kez iyileşir ve delik genellikle çok çabuk düzelir.

Salgılı (akıntılı) orta kulak iltihabı kulak ağrısının yaygın bir nedenidir, ancak bu durumdaki çoğu çocukta ağrı görülmez. Kulak koyu, yapışkan bir salgıyla dolar ve çoğunlukla nedeni tekrarlayan viral enfeksiyonlardır. Sıvı östaki borusundan akamaz ve geçici sağırlığa yol açabilir. Tekrar eden sağırlık nöbetleri çocuğun konuşmasını etkileyebilir.
Salgılı orta kulak iltihabı vakalarının çoğunda kulak kendiliğinden iyileşir fakat sıvınınakıtılması için bir operasvon gerekebilir. Bu operassonla kulak zarında bir delik açılır ve deliğin açık kalmasını sağlamak için içerisine plastikten bir kulak tüpü yerleştirilir.
Çocuk tekrarlayan ve şiddetli kulak ağrısından şikâvet ediyorsa, genellikle antibiyotik önerilir.

Makalenin Kaynağı: Resimli Uygulamalı Aile Sağlığı İlkyardım Ansiklopedisi

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın