Çocuklarda ishal ve kusma nöbetleri (nedeni çoğunlukla bir tür mide vc bağırsak iltihabı olan gastroenreritrir) sıklıkla görülür. Bir de yine sıkça kabızlıktan şikâyet edebilirler. Vakaların çoğu basittir ve birkaç gün içinde iyileşirler. Ancak kusma ve ishalden şikâyetçi olan çocuklar vücudun susuz kalması riski altındadır, çünkü vücudun kaybettiği sıvıyı yeterince hızla yerine koyabilmeleri zordur. Bu nedenle, çocukları hasta oldukları zamanlarda sıvı alımına teşvik etmek çok önemlidir. Belirtiler şiddetli seyrederse veya birkaç günden fazla sürerse, çocuğun mutlaka bir doktora gösterilmesi gerekir.

Genel bir ifadeyle, çocuğun bağırsak hareketlerinin sayısı ve yoğunluğu, özellilikle de bebeklikte değişiklik gösterir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin dışkısı çoğunlukla sarı ve oldukça yumuşaktır vc çocuk günde birkaç kez. yapar, biberonla beslenen çocukların dışkısı genellikle daha serttir ve sıklığı da azdır. Daha büyük çocukların çoğu bağırsaklarını günde üç ya da dört kez boşaltmayı sürdürür. Normal olarak kilo almayı sürdüren bir çocuk için bu genellikle endişe edilecek birşey değildir. Herhangi yaştaki bir çocukta ayrıca ara sıra kabızlık dönemleri de oluşabilir.

İSHAL
İshal nöbetlerinin basit bir nedeni olabilir, örneğin bebeğin beslenmesine dahil olan yeni bir gıda ya da çocuğun heyecanlanması veya endişelenmesi. Ancak ishal kimi hastalıklardan da kaynaklanabilir:

* bir virüsün (bakteriden olanı yaygın sayılmaz) neden olduğu mide ve bağırsak sistemi enfeksiyonları. Bu hastalık gastroenterit olarak bilinir. Çocuklarda ve bebeklerde görülen ishalin en yaygın nedenidir. Ayrıca kusma nöbetlerine de yol açar.

• belirli gıdaların emiliminde güçlük. Bunun nedeni çölyak hastalığı olabilir. Bu hastalıkta, buğday ve diğer gıdalardaki glütene karşı hassasiyet mevcuttur.

• İnek sütü alerjisi (2S bebekten birinde görülür). Nedeni inek sütü ya da mamadaki proteine hassasiyettir.

KUSMA
Kusma sıkıntı veren bir belirtidir. Çocuk açısından hoş olmayan bir deneyimdir ve ebeveynleri de alt üst edebilir. Kusma nedenleri çok fazladır:
• Enfeksiyon: (Gastroenterit başlıca kusma nedenidir, ancak hemen hemen bütün çocukluk enfeksiyonları (kulak, idrar ve solunum enfeksiyonları) bir çocuğu hasta edebilir.
• Belirli maddelerin emiliminde güçlük: Örneğin, glütene hassasiyet.
• İnek sütü alerjisi.
• Duygusal problemler. Stres veva anksb yete çocuklarda kusmaya yol açabilir.
• Mide girişini çevreleyen kaslarda zayıflık (gastroözofagjiyal reflü) va da mide çıkışında bir anormallik gibi, sindirim bozuklukları.
• Ender olarak, baş yaralanması sonucu tla kusma olabilir.

KUSMAYLA İLGİLİ UYARILAR
Çocukta kusmaya ek olarak aşağıdaki belirtilerden herhangi biri de varsa, acil tıbbi yardım aranmalıdır.
> Kanlı ya da siyah dışkı.
> Deride mor noktalar (bu noktalar bardağın kenarıyla üzerine bastırıldığında kaybolmuyorsa).
> Uzun süren karın ağrıları.
> Olağandışı uyku hali.
> Su kaybı işaretleri (alttaki kutuya bakınız).


SU KAYBI UYARILARI
Çocuk susuz kalırsa aşağıdaki belirtiler görülebilir:
> Uyku hali ve cansızlık.
> Kurumuş dil ve dudaklar.
> Çökmüş gözler.
> Az miktarda, koyu idrar yapma.
> Bebeklerde çökmüş bıngıldak (başın üstünde bulunan yumuşak nokta).
Çocukta bu belirtilerden herhangi biri görülürse acil tıbbi yardım aranmalıdır.


NE YAPILMALI?
Kusma nedeni genellikle gastroenterittir ve kendiliğinden iyileşir. Temel destekleyici tedavi çocuğun bol bol sıvı almasını temin etmektir.
Çocuk çok hasta görünüyorsa, dört saatten uzun süren karın ağrısı varsa veya kusma süreklilik gösteriyorsa tıbbi yardım alınmalıdır. Bebeklerde va da küçük çocuklarda açıklanamayan kusma, mutlaka tıbbi açıdan değerlendirilmesi gereken bir durumdur.

G A S T R O E N T E R İT
Çoğu gastroenterit vakası hafiftir. Genellikle birkaç gün va da büyük olasılıkla bir hafta içinde kendi kendine temizlenir. Tedavi çocuğun susuz kalmaması üzerine yoğunlaşır.
Doktorlar genellikle çocuğa bol miktarda temiz sıvı verilmesini ve bebek anne sütü ile beslenmiyorsa, sütten uzak durulmasını önerir. Bir enfeksiyon durumunda süt ve sütün içinde bulunan laktozun sindirimi güçleşir ve ishalin artmasına neden olabilir. Antidivareik ilaçlar ufak çocuklar için zehirleyicidir ve asla verilmemelidİr.

GASTROENTERİTİN  İŞARET VE BELİRTİLERİ
Gastroenterit belirtileri çoğu kez bir iki gün içinde büyük bir hızla gelişir. Çocukta aşağıdaki belirtilerin herhangi bir ya da birkaçı birlikte görülebilir:
> Kusma.
> Karın ağrısı.
> İshal.
> Yüksek ateş.
> Öksürük ve/veya akıntılı burun.

İYİLEŞMEYE NASIL YARDIMCI OLUNABİLİR
• Çocuğunuzun az miktarlarda ve sık sık sıvı almasını sağlayın. Bu sıvı küçük çocuklarda glikoz ve elektrolit karışımı olmalı ve daha büyük çocuklar için temiz sıvılar (su, sulandırılmış meyve suyu ya da limonata) tercih edilmelidir.
* Anne sütüyle beslenen bebekler hastalık süresince emmeyi sürdürmelidir: ishali azdırsa bile bırakılmamalıdır.
• Biberonla mama içen çocuklara temiz sıvı verilmelidir. Ayrıca mamanın ölçüsü yarıya indirilmelidir (süt, normal mama yapılırken kullanılan kaşık sayısının yarısı ile yapılmalıdır).
* Çocuk iyileşmeye başladıktan sonra hafif bir beslenmeye geçin ve uygun olduğunda tam ölçekli mama verin.

KABIZLIK
Çocukların çoğu zaman zaman sert dışkıyı yapmakta zorlanır. Çocukluktaki kabızlık genelde geçici bir sorundur ve ender olarak ciddi bir hastalığa işaret eder.
kabızlık çoğunlukla beslenmeyle ilgilidir. Anne sütünden mamaya geçen ya da yeterince lifli gıdalar tüketme) en çocuklarda oluşabilir. Bol meyve ve sebze içeren ve tüketime hazır gıdalara ve fast fooda dayanmavan sağlıklı ve çeşitli bir diyet kabızlığın önlenmesinde ve yatışmasında yarar sağlar. Çocuğun su ya da sulandırılmış meyve suyu gibi temiz sıvılar alması da önemlidir. Düzenli egzersiz ve sporun da favdası olacaktır.
Kabızlık çocuğun sıkıntıda olduğunun bir göstergesi olabilir. Örneğin. ebeveynlerin evde geçirdikleri stres dolu saatler çocuğun kabız olmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda çocuğun duygusal gereksinimleri üzerinde daha fazla durmak gerekebilir. Yeni yürümeve haşlaman çocukların tuvalet alıştırmaları da kimi çocuklarda kabızlık yapabilir. Bu problem genellikle zamanla ve sabırla kendiliğinden çözülür.
Çocuktaki kabızlığın bir haftayı aşması durumunda doktora gidilmelidir. Doktor eldivenli parmağıyla çocuğun rektumunu muayene edebilir. Süreklilik gösteren  vakalarda ya da sert dışkının geçmesi için yapılan zorlama ile anal dokuda bir  yırtık oluştuğunda hafif müshiller yazılabilir.

KOLİK (GAZ SANCISI)
Kolik, bebeklerde oldukça yaygın bir problemdir. Genellikle iki ya da üç haftalıkken başlar ve çocuk yaklaşık dört aylık olana dek sürebilir. Çoğunlukla geceleri kötüleşen olağan belirtiler şunlardır:
> Her gün yaklaşık aynı saatte başlayan uzun süren ağlamalar. Bu durumda bebeğin yatıştın i m ası imkânsız gibidir.
>• Bebek ayaklarını karnına doğru çeker.
Kolit rahatsız edici olabilir, ama zararsızdır ve herhangi bir ciddi hastalığa işaret etmez. Nedeni bilinmemektedir, ancak doktorlar artık havayla ya da karın ağrısıyla bağlantısı olduğunu düşünmemektedir. Reçetesiz satılan kimi preparatlann faydası görülebilir, ağrı kesici şuruplar da çocuğun rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Makalenin Kaynağı: Resimli Uygulamalı Aile Sağlığı İlkyardım Ansiklopedisi

 


 

Yorumlar (28)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2 aylık bebeğim gazı çok var.birde kabızlık çıktı şimdi.ne yapacağımı şaşırdım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeğim şuan 7 aylık.büyük sabır diliyorum size benim bebeğim çok gazlıydı.gaz olmaması için hiçb ir şey yemedim sadece et ,herşeyde gaz var denildi ama hiç bir faydası olmadı.bebeklerde bağırsak gelişim süresinde malesef ne yapsakta bu sancı olucak.sen sen ol her şey ye en azından vitaminden mahrum kalmasın.4 aylık olunca baya rahatlarsın.kolaylıklar...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeğim dört aylık yaklaşık yirmi üçgündür ishal doktora götürdüm tahliller yapdırdım mikrobik olduğunu söledi ilaç verdi ya hala geçmedi çok endişeliyim anne sütüyle besleniyor çok bunaldım sürekli altını değişdiriyorum sıvı vede sümüksü ishal ne oolur yardımcı olun beklemek çok zor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebegim besinci ayına girmek üzere
yaklasık 2 aydır kabızlık cekiyor
her türlü ilacı kullandık fayda etmedi.
en sonunda anne sütünün azalmasıyla mama vermeye basladık.
evet mama tüketimi sonucu düzeldi ve düzenli olarak kakasını
yapıyor.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bu arada bebegim kendi kendine kalkmaya calısıyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benım 3 yasında bır kızım var ınanılmaz kabızlık cekıyor dogdugun dan berı defalarca dokyora gturmeme ragmen cozum yok yanı cok canı acıyor bazen laman yapıyorum o bıle yeterlı gelmıyor ne yapmam gerekıyor lutfen yardımcı olurmusunuz bız duzcede oturuyoruz :);)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebeğim 1 yaşında yemesi gayet iyi olan bi çocuktu kanda çıkan enfeksiyondan dolayı 10 gün hastanede yattı düzeldi biraz ..şimdi de sürekli kusuyo ishali hiç bitmiyo yemek desen o da yok küçücük kaldı süt bile versem 1-2 dk içinde kusuyo sürekli acile gidiyoruz serum veriyolar yolluyolar susuzluktan ayakları şişti böbrekleri susuz kalmış dendi ne yapacağım bilmiyorum günlerdir hastene hastane dolaşıyoruzz..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebeğinizin gaz sorunlarını babuline gaz ilacıyla çözebilirsiniz. ben denedim çok faydasını gördüm. benim kızımda 7 aylık bugünlerde sık sık kusmaya başladı. en son sarımsı kustu çok endişeliyim. hiç başıan gelen var mı?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2 aylık bebeğim gazı çok var.birde kabızlık çıktı şimdi.ne yapacağımı şaşırdım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeğim şuan 7 aylık.büyük sabır diliyorum size benim bebeğim çok gazlıydı.gaz olmaması için hiçb ir şey yemedim sadece et ,herşeyde gaz var denildi ama hiç bir faydası olmadı.bebeklerde bağırsak gelişim süresinde malesef ne yapsakta bu sancı olucak.sen sen ol her şey ye en azından vitaminden mahrum kalmasın.4 aylık olunca baya rahatlarsın.kolaylıklar...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeğim dört aylık yaklaşık yirmi üçgündür ishal doktora götürdüm tahliller yapdırdım mikrobik olduğunu söledi ilaç verdi ya hala geçmedi çok endişeliyim anne sütüyle besleniyor çok bunaldım sürekli altını değişdiriyorum sıvı vede sümüksü ishal ne oolur yardımcı olun beklemek çok zor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebegim besinci ayına girmek üzere
yaklasık 2 aydır kabızlık cekiyor
her türlü ilacı kullandık fayda etmedi.
en sonunda anne sütünün azalmasıyla mama vermeye basladık.
evet mama tüketimi sonucu düzeldi ve düzenli olarak kakasını
yapıyor.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bu arada bebegim kendi kendine kalkmaya calısıyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benım 3 yasında bır kızım var ınanılmaz kabızlık cekıyor dogdugun dan berı defalarca dokyora gturmeme ragmen cozum yok yanı cok canı acıyor bazen laman yapıyorum o bıle yeterlı gelmıyor ne yapmam gerekıyor lutfen yardımcı olurmusunuz bız duzcede oturuyoruz :);)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebeğim 1 yaşında yemesi gayet iyi olan bi çocuktu kanda çıkan enfeksiyondan dolayı 10 gün hastanede yattı düzeldi biraz ..şimdi de sürekli kusuyo ishali hiç bitmiyo yemek desen o da yok küçücük kaldı süt bile versem 1-2 dk içinde kusuyo sürekli acile gidiyoruz serum veriyolar yolluyolar susuzluktan ayakları şişti böbrekleri susuz kalmış dendi ne yapacağım bilmiyorum günlerdir hastene hastane dolaşıyoruzz..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebeğinizin gaz sorunlarını babuline gaz ilacıyla çözebilirsiniz. ben denedim çok faydasını gördüm. benim kızımda 7 aylık bugünlerde sık sık kusmaya başladı. en son sarımsı kustu çok endişeliyim. hiç başıan gelen var mı?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeğim 4 aylık yaklaşık 3 gündür ishal ve kusması var bugün doktora götürdüm 2 adet ilaç verdi fakat kullanıp kullamamak için kararsızım çünkü çevreden çoğunlukla ilaç tavsiye edilmediğini duydum sizce ne yapmalıyım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum 43 günlük yaklaşık 15 gün önce günde 6 defa kusmaya başladı doktora götürdük kolik gaz sancısı olduğundan yediği şeyi hazmedemediği için kustuğunu söyledi şimdi kusması azaldı kabızlık başladı yaklşık 1 haftadır kakasını ya hastanede boşaltırıyoruz yada fitille doktor 4 aya kadar böyle devam edecek dedi ve sabah akşam 1 çay kaşığı zeytin yağı ve arada fitil vermemi söyledi ama daha bir faydasını görmedik bu konuyla ilgili tavsiyesi olan varmı:

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

12 aylık erkek çocuğum var bir aydır gecmeyen isal ve ksma hastalığından kurtaramadık bebeğim hala bu hastalıgı cekmekte ne yapmalıyız bu konuda bilğilendirirseninz seviniz tşk edrim...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BEBEĞİM ÇOK KÖTÜ DURUMDA SÜREKLİ OLARAK KUSUYOR HER ALDIĞI GIDADAN YARANAMIYOR ÜSTELİK BİDE İSHAL DE OLDU ÇOK AKTİF ÇOÇUK OLDUĞU İÇN ÇOÇUĞUMA PROFÖSÖR DOKTOR YARDIMI ALDIK SERUMLAR YEDİ AMA BİR ÇÖZÜM BULAMADIK LÜTFEN BİLELENLER SÖYLESİN ARTIK KIZIM VE BEN BU DURUMU KALDIRAMIYORUZ ACİL YARDIM:'(:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

beegim 1yasinda ve bence stesten kusuyor ozellikle uyumak istemeyince ne yapabilirim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebeklerdeki gaz sancısı için kekik çayını öneriyorum.allah herkese kolaylık versin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çocuğum 4 aylık ve kabız ne yapmalıyım yardım edin;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Nurse harvey's ben cok cektim siz cekmeyin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim 18 gunluk kizim var surekli ishal ve kusuyor gunduz uykusu cok iyi fakat geceleri sabaha kadar uyumuyor surekli agliyor gaz sancisi goruluyor surekli gaz cikario fakat ne yapcagimi bilmiyorum anason cayi zencefil denedim ama nafile buarada ben yurt disindq arabistandayim yardimci olursaniz sevinirim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bebeğim 1 aylik ve çok kotu kusmasinin rengi sari çok farkli kakasini yapamiyo ne yepabilirim yardim edin acill

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Arkadaşlar herkes sorunu yazmiş da genelde ishal ve kusma bende de durum ayni 4 aylik bebek çözüm nedir cvp veren varmi

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın