bebekPişik, bebek bezi kullanmanın kaçınılmaz bir sonucudur. Bez, tahriş edici etkileri olan idrar ve dışkının deriyle temas etmelerine olanak tanır. Sonuç olarak, deri kızarır ve yaralar oluşmaya başlar, bu da bebeği çok rahatsız edebilir. Pişik, yumuşatıcı kremler uygulanır ve bölge havalandırılırsa, genellikle birkaç günde ortadan kalkar. Sorun birkaç gün içinde düzelmezse ve döküntü yaraya dönüşürse mutlaka doktora danışın. Bebeğinizde tedavi edilmesi gereken mantar enfeksiyonu ya da bakterivel enfeksiyon olabilir.

Pişik, daha çok bebeğin bezinin düzenli olarak değiştirilmemesi ya da bölgenin gerekliği gibi temizlenmemesi sonucunda oluşur. Ancak hemen hemen hürün bebeklerde rastlanır. Basit pişikler evde kolaylıkla giderilebilir. Deriyi yumuşatan su bazlı kremler sorunu bir haftadan kısa sürede çözmeye yeterli olur.

DOKTORA NE ZAMAN GİDİLMELİ
Döküntü şiddetle bir haftadan uzun süre devam etmişse ya da endişelirseniz bebeği doktora götürün. Mantar enfeksiyonu işaretlerini kontrol eden dokror sindirim kanalındaki Candida mantarı miktarını azaltacak olan antifungal kremler ya da ağızdan damla verebilir. Bakteriyel enfeksivondan şüphe ediliyorsa, ağızdan anribiyotik vermek gerekli olabilir.

PİŞİĞİ ÖNLEMENİN YOLLARI
>• Bebeğin bezini sık sık değiştirin.
>• Bezi her değiştirdiğinizde, bölgeyi yıkayın ve deriyi iyice kurulamaya özen gösterin.
>• İlk tahriş belirtisinde basit bir pişik önleyici krem kullanın.
>• Parfümlü cilt ürünlerinden uzak durun.
>• Gün içinde bebeğin bezsiz duracağı zamanlar yaratın.

Makalenin Kaynağı: Resimli Uygulamalı Aile Sağlığı İlkyardım Ansiklopedisi

Yorumlar (3)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Paylaştığınız bilgiler için teşekkürler. Ben de uzun süre kızımda pişik problemi ile uğraştım. Tecrübeli bir anne olan arkadaşım bu konuda bana yardımcı oldu. Fresh’n Soft markasının pişiği önleyici ıslak mendili olduğunu ve kesinlikle kullanmam gerektiğini söyledi. Ben de aldımm kullandım ve memnunuz. pişiği iyileşti kızımın.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bebeğimin cildi hassas olsuğu için ne yaparsam yapayım yada ne kadar dikkat edersem edeyim mutlaka ayda 3 kere bu problemi yaşıyoruz. Bu gibi durumlarda eczacımın önerisi ile Biobaby pişik kremini kullanıyorum. Çok da memnunum.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Çok güzel bilgilendirme olmuş teşekkürler

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın