bebekİdrar yolu enfeksiyonları, anüs çevresindeki bakterinin üretradan yukarıya (mesaneyi boşaltan kanal) doğru ilerlemesiyle oluşur. Mesaneyi böbreklere bağlayan idrar yollarından (üreterler) birinde bulunan bir anormallik de enfeksiyona uygun bir ortam yaratabilir. İdrar yolu enfeksh onunu, öncellikle de küçük çocuklarda, tespit etmek her zaman kolay değildir. Ancak acilen tedavi edilmesi zorunludur. Knfeksiyon fark edilmezse böbreklere zarar verir. Bu da çocuğun başka enfeksiyonlara daha açık hale gelmesine neden olacak, ayrıca ileriki yıllarda böbrek hastalığına yakalanma olasılığı artacaktır.

İŞARET VE BELİRTİLERİ
Bebeklerde ya da küçük çocuklarda idrar enfeksiyonu belirtileri diğer hastalık belirtilerinden ayırmak çok zor olabilir. Aralarında şunlar olabilir:
> Ateş.
> Kusma.
> Genel bir hastalık hali.
> Gelişim yetersizliği.
> Ateşli nöbetler.
Daha büyük çocuklarda görülen belirtiler yetişkinlerinkine benzeyebilir.
> Sık idrar yapma ihtiyacı.
> İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi.
> Alt karın bölgesinde rahatsızlık ya da ağrı.
> Kuru bir dönemin ardından gündüz ya da gece boyunca ıslanma.

İdrar yolu enfeksiyonları, erken dönemde müdahale edilirse antibiyotıklerle kolayca tedavi edilebilir. Çocuğunuğun idrar yolu enfeksiyonuna yakalandığından şüphe ederseniz onu zaman geçirmeden doktora götürmelisiniz.

DOKTOR NE YAPABİLİR?
Çocuğun idrar örneği alınır. Doktor, enfeksiyon gösteren herhangi bir protein ve/veya alvuvar ve akyuvar hücrelerinin varlığının rest edilebilmesi ve hastalık nedeni olan bakterinin saptanabilmesi için idrar örneğini laboratuarına gönderir. Enfeksivon nedeni öğrenildikten sonra antibiyotik tedavisine geçilir.
Enfeksiyon böbreklere ulaşırsa (piyelonefrİt olarak bilinen hastalık) çocuğun damar içi antibiyotiklerle hastanede tedavi görmesi gerekebilir. Bebekler ve küçük çocuklar da tedavi için hastaneye sevk edilebilir. İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanan çocukların büyük bolümü tamamen iyileşir. Ancak enfeksiyon tekrarlayabilir: bu nedenle, çocuğun bol bol sıvı almasında büyük fayda vardır.

İLERİ ARAŞTIRMALAR
İdrar yolundaki anormalliklerin saptanması veya böbrekte oluşan hasarın kontrol edilmesine yönelik daha kapsamlı araştırmalar için çocuğun hastaneve yatması gerekebilir.
Böbrek skarkısmasına bakmak için böbrek taraması yapılabilir. Bir boya çocuğun koluna enjekte edilir ve özel bir kamera (gama kamerası) ile böbreğin fotoğrafı çekilir. Böbreğin ultrasonla taranması da gerekebilir. Diğer testler arasında idrar yolunun özel bir röntgenle muayenesi de yer alır. Bu işlemde bir boya mesaneye gönderilir ve çocuk idrarını yaparken röntgen çekilir. Bu test ile çocukta idrar solu reflüsü (bu rahatsızlıkta, vücuttan çıkması gereken idrar, geriye, böbreklere doğru akar) olup olmadığı tespit edilir, bu durumda, enfeksiyon riski azalana kadar çocuğa düşük dozda antibiyotikler verilir.

Makalenin Kaynağı: Resimli Uygulamalı Aile Sağlığı İlkyardım Ansiklopedisi

Yorumlar (2)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

yedi buçuk aylık bir beğeğimiz var oğlum sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmekte bir kaç kez hastaneye yatırdık bir çocuk nefroloji uzmanı kontrol etmekte çocuğum ne zaman iyileşecek bilmiyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebegimdede idrar yolu iltihabı var çişini yapınca aglıyarak çıkartıyor ilaç tedavisine başladık bitanede melhem verdi pipisine sürmek için iyi gelir inşalah biz anneler biraz sabırlı olmalıyız taki yavrularımız iyi olana kadar acil şifalar herkese

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın