Doğum lekeleri, bebekler doğduklarında mevcut olan ciltteki değişik renkli bölümlerdir. Çil gibi ciltteki birçok iz aslında doğum anında yoktur, bebeğin vücudunda daha sonra ortaya çıkar. Doğum lekeleri çok koyu ve çok büyük olabilir; ama bebeğiniz büyüdükçe bu alan küçülür ve rengi solar. Bazen de doğum lekeleri tamamen kaybolur.

Sütlü Kahverengi Benekler: Bu düz ve kahverengi benekler bebeğinizin vücudunun herhangi bir yerinde çıkabilir ve tonları farklı olabilir (koyu kahveden açık, sarımsı kahverengiye). Genelde zamanla kaybolmazlar ve bebeğiniz büyüdükçe bu benekler de büyür.

Mongol Lekesi: Sırtta ya da popoda çıkan mavi yâ da koyu yeşil renkli izler daha çok koyu tenli bebeklerde görülür. Bu zararsız lekeler genelde 5 yaşında kaybolur.

Hemanjiyom: Çilek hemanjiyomu, porto şarabı lekeleri ve somon lekelerini de içeren hemanjiyomlar kan damarlarındaki bozukluklardan kaynaklanır.
■ Çilek Hemanjiyomu:  Çilek lekeleri olarak bilinen bu lekeler çok küçük olabilecekleri gibi çapları 3cm'den daha fazla olabilen kabarık, çilek görünümlü yumrulardır. İlk yıl çok hızlı büyüyebilirler. Çoğunluğu tedaviye gerek olmadan 5 yıl içerisinde kaybolur.
■ Porto Şarabı Lekeleri: Çocukla birlikte büyüyen ve yetişkinlik çağında da devam eden düz, mor ya da koyu kırmızı lekelerdir. Göz kapağı ve alna yakın oldukları durumlar dışında çok fazla sorun yaratmazlar. Çocuğunuz büyüdüğünde bir dermatolog ya da plastik cerrah kozmetik bir tedavi ,uygulayabilir.
■ Somon Lekeleri: Leylek ısırığı olarak da bilinen bu lekeler


genelde alnın alt taraflarında, göz kapaklarının üzerinde ve ensede görülen pembe-kırmızı renkli düz beneklerdir. Bebeğin birinci yaşıyla birlikte daha az belirginleşirler.

Makalenin Kaynağı: Aile sağlığı Ansiklopedisi


 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın