Yarık, dudağın üstünde (yarık dudak) ve/ya ağzın üst kısmında (yarık damak) oluşan boşluktur. Yarık dudakta bu yarık dikeydir ve genelde üst dudağın tam ortasında bulunmaz; küçük bir yarık olabileceği gibi burna kadar da uzayabilir.
Aynı şekilde yarık damak da dişlerin arkasından ağzın arka tarafına kadar uzanan bir boşluktur. Yarık dudak ve yarık damak ayrı ayrı ya da bir arada olabilir.
Bu durum ABD'de her yıl yaklaşık 5000 bebeği etkilemektedir. Genetik %25 oranında etkiliyken Asyalılar ve Amerikanın yerlilerinde daha çok görülmektedir.
Bazı yarık damak vakaları, ceninin gelişmesi sırasında yetersiz beslenme (folik asit yetersizliği gibi) ya da ceninin alkol ya da ilaç gibi toksinlere maruz kalmasından da kaynaklanabilir.
Yarık dudak ya da yarık damaktan genelde doğumdan önce ultrasonda  şüphelenilebilir. Her iki durum da hamileliğin ilerleyen dönemlerinde çekilen bir dizi ultrason resimleri ile kesin olarak belirlenebilir.
Cenininize yarık damak ya da yarık dudak teşhisi konursa doğum sırasında destek ve ve danışmanlık alabileceğiniz bu konuda uzman bir doktorla görüşün.
Yarık damağı olan bebekler özel bir emziği olan biberonla beslenmelidir. Yarık dudağı olan bazı bebekler emzirilebilir. Bu durumdaki çocuklar geç konuşabilirler ve orta kulak iltihabı geçirmeye daha yatkındırlar . Yapay damak takılması bebeğinizin emme becerisini geliştirir. Yarık dudak ameliyatı 3 aylıkken yapılır ve başarı oranı yüksektir.
Yarık damağın tedavisi için 1 yaşından başlayarak daha ciddi bir dizi ameliyat yapılması gerekebilir. Genelde çok disiplinli bir ekip psikolojik danışmanlığın yanı sıra konuşma terapisi, diş bakımı ve diş teli kullanımı alanlarında bir tedavi uygular.

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın