bebekte kabızlıkKolik
Kolik, belirli bir sebebi olmayan ve bebeğin ilk aylarında sürekli ağlaması ve sıkıntılı olması durumudur. Doktorlar yeni doğan bebeklerin %20'sinde kolik teşhisinde bulunmaktadır. Genelde doğumdan 2-4 hafta sonra başlar ve 3 ay kadar sürebilir.
Bebeğiniz diğer zamanlarda mutluysa kolik endişe edilecek bir durum değildir. Doktorlar koliğin sebeplerini bilmemektedir.

SEMPTOMLAR
Kolik olan bebekler her gün saatlerce yatıştırılamayacak şekilde ağlarlar. Bu ağlamalar genelde öğleden sonra başlayıp akşamın erken saatlerine kadar devam eder. Bebek ağlarken hava yutar ve bu da daha fazla gaza ve rahatsızlığa neden olur. Bebeğiniz gaz çıkarır ve dizlerini sürekli olarak göğsüne çeker.
Bebeğinizi dikdörtgen bir battaniyenin üzerine yatırın, kafası battaniyenin baş tarafına yakın olsun. Bebeğinizin ellerini göğsünde kenetleyin, bu sırada battaniyenin bir tarafını bebeğin üzerine katlayın ve bebeğinin arkasına sıkıştırıverin. Battaniyenin alt köşesini yukarı getirin. Battaniyeyi bebeğin göğsünden ve sırtının altından geçirirken ters köşesini diğer kol üzerinden katlayın.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Bebeğiniz saatler boyunca hiç susmadan ağlıyorsa - beslemek ya da bezini değiştirmek de işe yaramıyorsa - potansiyel ciddi rahatsızlıkları olmadığından emin olmak için doktorunuza başvurun. Bebeğinize vurmayın ve bebeğinizi sallamayın; beyni zarar görebileceği gibi körlükle de sonuçlanabilir.

Doktorunuz kolik teşhisi koyduysa:
■ Bebeğinizi kucağınıza alın. Araştırmalar annelerinin kucağında olan bebeklerin daha az ağladıklarını göstermektedir.
■ Öğleden sonraları çok yoğun ortamlardan uzak durun (kalabalık caddeler, alışveriş merkezleri ve restoranlar gibi).
■ Bebeğinizi ince bir battaniyeye rahat bir şekilde sarın.
■ Bebeğinizi arabayla gezmeye çıkarın.
■ Bebeğinizi tutarken yavaşça dans etme, yürüme ya da hafifçe sallama gibi sabit, ritmik hareketler yapın.
■ Bebeğinizi emziriyorsanız sarımsak, lahana, fasulye, soğan, kafein ya da süt ürünlerinden uzak durun.
■ Bebeğinizi kolunuzun dirsekle bilek arasındaki bölümüne yüz üstü duracak şekilde ata biner gibi yerleştirin, kafasını dirseğinizde ayaklarından biraz yüksekte tutun ve sırtını hafifçe sıvazlayın. Ya da bebeğinizi kucağınıza karnı aşağı gelecek şekilde yatırarak sırtını sıvazlayın.
■ Bebeğinizi emziriyorsanız daha fazla emzirin.
■ Bebeğinize öğün aralarında emzik verin.
■ Kendinize de zaman ayırın, kolik anne babalar için çok zorlayıcı olabilir.

Kabızlık
Bebeğiniz normal sıklığından daha az kaka yapıyorsa, dışkısı sert ve yoğunsa ve hatta acı vericiyse kabız olmuş demektir.
Anüsün derisindeki çatlaktan dolayı bebeğinizin bezinde ya da kakasında açık renkli kan izleri görülebilir. Emzirilen bebeklerde kabızlığa çok daha az rastlanır (anne sütü kakayı yumuşatır), hazır mama ile beslenen ya da katı gıdalara başlayan bebeklerde kabızlık daha yaygındır.
Dışkılama alışkanlıkları çocuktan çocuğa değişir. Genelde bebeğiniz iyi görünüyorsa, acısı yoksa ve kusmuyorsa kabızlıktan endişe etmeye gerek yoktur. Diğer taraftan bebeğiniz eskisine oranla çok daha az sıklıkla kaka yapıyorsa kabızlıktan şüphelenebilirsiniz.
Kabızlık, gelişmemiş ya da yavaş bir sindirim sisteminden, besinlerdeki lif miktarının yetersiz olmasından ya da nadiren bağırsak tıkanması gibi daha ciddi rahatsızlıklardan kaynaklanabilir.
 
Bazı bebekler tekrarlanan kabızlığa daha meyillidir. Altında ciddi bir rahatsızlık yatıp yatmadığını anlamak için doktorunuza bebeğinizin kabız olduğunu söyleyin.

Bebeklerde Kabızlığın Evde Tedavisi
Doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikça kabızlığı tedavi etmek için bebeğinize herhangi bir ilaç vermeyin. Bebeğinizin bağırsaklarının çalışması için aşağıdaki yöntemleri deneyin:
■ Katı besinlere geçmeyen bebekler için: Bebeğinizin beslenmesine 30 ya da 60 gram elma ya da kuru erik suyu ekleyin. Bebeğiniz yakın zamanda hazır mamadan inek sütüne geçmişse hazır mamaya geri dönün, inek sütü bazı çocuklarda kabızlığa neden olabilir.
■ Katı besinlere geçen bebekler için: Bebeğinize muz ve beyaz pirinç yedirmeyin. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tercih edin. Bebeğinizin beslenmesindeki sebze ve meyve oranını artırın.
■ Bütün bebekler için: Su tüketimini ve fiziksel aktiviteleri artırın. Bebeğiniz emeklemeye başlamadıysa bacaklarıyla "bisiklet çevirmece" oynayın.


 

 

 

Yorumlar (2)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

42 günlük bebekte kabızlığın sebebi nedir:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

42 günlük bebekte kabızlığın sebebi nedir:'(

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın