Bebek BeziBebek bezi isiliği, bezin altında kalan bebeğinin cildinin tahriş olmasıdır. Bebeklerin yaklaşık olarak % 35'ini etkiler ve genelde sık sık tekrarlanır. Bebek bezi isiliği vakalarının büyük çoğunluğu bezin sürtünmesinden, çok fazla nemli ve çişli kalmasından ve bebeğin kakasmdaki sindirime ait enzimlere çok fazla maruz kalmasından kaynaklanır.
Bezler yeterince sık değiştirilmediğinde, bebekler sık sık kaka yaptıklarında ya da ishal olduklarında, bezleri çok dar olduğunda ya bezin üzerine pamuklu olmayan çamaşır giyildiğinde bu durumla karşılaşılır.
Bebek bezi isiliği, katı besinlere yeni geçen ve antibiyotik alan bebeklerde daha sık görülür. Antibiyotik alan bebeklerde mantar enfeksiyonu da oluşabilir. Bebek bezi isiliği birkaç gün içinde tedavi edilmezse de oluşabilir.

SEMPTOMLAR
Bebek bezi isiliğinin belirtileri, sebebi ve türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İsiliklerin çıktığı bölüm kırmızıdır ve bazen de kaşınır. Seboreik deri iltihabında kaşınma olmaz.
İkinci bir mantar (candida) enfeksiyonunda etkilenen alan kırmızıdır, hassas olabileceği gibi acı da olabilir. Çevresinde küçük yaralar ve akıntılı sivilceler olabilir ve bunlar genelde derinin buruşuk yerlerinde görülür.
Bebeğinizin Bezinin Değiştirilmesi ve Temizlenmesi Kirlenmiş bezi çıkarın. Bebeğinizi iki ayağından tutup kaldırın ve poposunu temizleyin. Bezi çıkardığınız bölgeyi kuruturken tahriş ya da isilik olan yer var mı diye bakın. Bebeğinizin altına temiz bir bez koyun ve bezin köşelerini bebeğin beliyle aynı hizaya getirin. Bezin alt parçasını bebeğin bacaklarından geçirin. Bezi, bebeğinizin karnına doğru tutun (göbek bağının yeri iyileşmemişse bezi altından bağlayın). Bezin bir tarafını diğer tarafının üzerine getirin ve yapıştırın. Aynısını diğer taraf için de yapın.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Bebek bezi isiliği yeri itibariyle kolayca teşhis edilir. Riski azaltmak için bebeğinizin bezini sık sık ve kaka yaptıktan hemen sonra değiştirin.
Bu alanı temiz bir bez ile nazikçe silin ve bebeğiniz kaka yaptıktan sonra ılık su ile temizleyin. Hazır satılan temizleme bezlerinden de kullanabilirsiniz; ancak bazı bebekler bu bezlerdeki kimyasal maddelere karşı duyarlı olabilir. Yıkadıktan sonra kurulamayı unutmayın.
Bez bağladığınız alanı mümkün olduğu kadar çok havalandırmaya çalışın. Kumaş bez kullanıyorsanız bezi yıkadıktan sonra su-sirke karışımıyla durulayın (yarım bardak sirke ve yarım bardak su).
Bu önlemler işe yaramıyorsa kullandığınız bez türünü değiştirmeyi deneyin (kumaş bez yerine tek kullanımlık bez, ya da tam tersi).
Çiş ve kakanın doğrudan ciltle temas etmesini önlemek için kalın bir tabaka merhem sürülebilir. Mantar enfeksiyonları için doktorunuzun yazacağı bir ilaç kullanmanız gerekir. Bebek bezi isiliği geçmezse ya da daha da kötüleşirse doktorunuza danışın.

Makalenin Kaynağı: Aile sağlığı Ansiklopedisi

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın